PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طریقه ی ختم و فضیلت ادعیه و اذکار ...


tak pesar
03-26-2011, 03:14
يك نذر عجيب قرآني
امین السلام فضل بن حسن طبرسى مؤلف تفسیر معروف مجمع البیان در سبزوار مى زیست و در سال 548 یا 542 قمرى از دنیا رفت و قبر شریفش در مشهد مقدس (روبروى خیابان طبرسى) است.

معروف است كه در تخریب اطراف حرم مطهر حضرت رضا(علیه السلام) كه در چند سال قبل صورت گرفت قبر علامه طبرسى ویران شد. شاهدان عینى دیدند كه پیكر مقدس او با اینكه حدود هشت قرن و نیم از رحلت او مى گذشت،همچنان تر و تازه مانده است.

یکی از حكایتهاى مشهورى كه به مرحوم طبرسى نسبت مى دهند این است که زمانى سكته سنگین بر او عارض شد به گونهاى كه بى حركت به زمین افتاد. بستگان و حاضران که تصور می كردند وی از دنیا رفته است(با توجه به اینكه وسایل طبى در آن زمان، بخصوص در قریهاى مثل سبزوار نبود.) بدن او را غسل دادند كفن كرده و دفن نمودند و طبق معمول به خانه هایشان باز گشتند.

ناگهان او در درون قبر، به هوش آمد ولى خود را در قبر یافت. متوجه خداى مهربان شد و نذر كرد هر گاه از آن تنگناى قبر تاریك، نجات پیدا كند و سلامتى خود را باز یابد كتابى در تفسیر قرآن تألیف نماید.

از حُسن اتفاق كفن دزدى تصمیم گرفته بود قبر او را نبش كند و كفن او را بدزدد.چون كفن دزد قبر را خراب كرد و خشتهاى قبر را برداشت و بند كفن را گشود علاّمه دست او را گرفت. وى سخت ترسید. سپس علاّمه با او سخن گفت امّا او بیشتر ترسید.علاّمه ماجرا را به او بازگو نمود و گفت: مترس! سپس كفن دزد علامه طبرسى را به دوش گرفت و او را به منزلش برد.علامه كفن خود به او داد و اموال بسیارى را به كفن دزد داد و او به دست ایشان توبه كرد.سپس علامه به نذر خود وفا كرد و تفسیر گرانقدر مجمع البیان را كه در ده جلد است به عربى نوشت.

با اندکی تصرف از: چهل داستان از عظمت قرآن كریم

tak pesar
03-26-2011, 03:15
دعاهای مشکل گشا
دعایی برای یافتن همسر باتقوا و مناسب


خداوند متعال برای هر کاری اسبابی قرار داده است که برای به نتیجه رسیدن آن، باید از طریق اسباب آن عمل کرد. راه پیدا کردن همسر مناسب، تحقیق و شناسایی دقیق است، البته در این راه باید از خداوند هم کمک خواست تا ما را در شناخت صحیح هدایت کند و تلاش های ما به نتیجه ی مطلوب برسد.

دعاهایی که در روایات و از زبان ائمه(ع) بیان شده است همگی باید به همراه تلاش و کوشش و تحقیق همه جانبه برای انتخاب همسر باشد. یکی از دعاهایی که در این زمینه از ائمه(ع) نقل شده، دعایی است که از حضرت علی(ع) نقل شده است، ایشان فرمودند: «هر یک از شما که خواست ازدواج کند باید ابتدا دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت سوره ی فاتحةالکتاب و سوره ی یس را بخواند، وقتی که ازنماز فارغ شد بعد از حمد و ثنای پروردگار این گونه بگوید:


پروردگارا، همسری مهربان و بچه آور و شکرگزار و باغیرت به من عطا کن که اگر به او نیکی کردم شکرگزار باشد، و اگر به او بدی کردم مرا ببخشد، و اگر یاد خدا کردم مرا یاری کند، و اگر خدا را فراموش کردم مرا به یاد خدا بیندازد، و اگر از نزد او خارج شدم (اسرار و اموال و آبروی مرا) حفظ کند، و اگر بر او وارد شدم مرا خوشحال سازد، و اگر او را به کاری امر کردم مرا اطاعت کند، و اگر بر علیه او قسم خوردم (که او کاری را انجام دهد) او (آن کار را انجام داده) و مرا از آن قسم بریء الذمّه کند، و اگر بر او غضب کردم مرا راضی سازد. ای پروردگار صاحب جلال و اکرام، چنین همسری را به من ببخش! پس به درستی که من او را از تو خواسته ام و به من نمی رسد مگر آن چیزی که تو منت می گذاری و عطا می کنی.»

tak pesar
03-26-2011, 03:16
دعایی برای یافتن همسر باتقوا و مناسب
دعا هنگام روبرو شدن با مشکل


رسول اکرم (ص) فرموده است:
هر کس که اندوه یا غم یا سختی یا بلاء به او رسیده، دعای زیر را بخواند:
«الله ربی، لا اشرک به شیئا، توکلت علی الحی الذی لا یموت»
«خدا پروردگار من است. چیزی را شریک او قرار نمی دهم. توکل می کنم بر زنده ای که نمی میرد.»
دعا برای رسیدن به هر مقصود
از حضرت علی (ع) منقول است که فرمود: هر کس که صد آیه از هر جای قرآن بخواند، بعد هفت مرتبه «یا الله» بگوید، اگر بر صخره هم دعا کند، خداوند متعال آن را می شکافد.
دعا برای ناامید شدن از عرض حاجت به دیگران (چه به صورت کتبی و چه شفاهی)
امام صادق (ع) با یارانش دستور داد، درخواست خود را به صورت نامه به من بنویسید. آنها درخواست خود را نوشتند و به آن حضرت عرضه داشتند، ولی در پایان درخواست کلمه «ان شاءالله» نبود، حضرت فرمود:
چگونه امیدوارید که در خواستتان عملی شود، در حالی که در این نوشته کلمه «ان شاء الله» نیست. بنگرید هر جا کلمه «ان شاءالله» می خواهد در آن بنویسید.

tak pesar
03-26-2011, 03:17
دعایی برای یافتن همسر باتقوا و مناسب
دعا به هنگام شروع تلاش روزانه


امام صادق (ع) فرموده است: برخی دعاهاست که اگر کسی خواندن آن را در وقت خود فراموش کند، سزاوار است آن را قضا نماید و آن این است که هر روز پس از بامداد ده بار دعاهای زیر خوانده شود:
«لا اله الاالله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شی قدیر»
«معبودی جز خدا نیست، تنهاست. شریکی ندارد. مالکیت و ستایش از آن اوست. زنده می کند و می میراند. می میراند و دوباره زنده می کند. زنده ای است که نمی میرد. تمام نیکیها به دست اوست و بر هر چیزی تواناست.
«اعوذ بالله السمیع العلیم»
«به خداوند شنوای دانا پناهنده می شوم.»

tak pesar
03-26-2011, 03:17
دعاهای مشکل گشا
دعا در شب عـــروســي


از امام باقر(ع) نقل شده است كه در شب عروسي زن و مرد وضو بگيرند و دو ركعت نماز بخوانند. بعد از آن مرد دعا كند و خواسته هاي خود را بگويد و زناني كه همراه همسر او هستند «آمين» بگويند. سپس زن و مرد با هم اين دعاها را بخوانند .(( اللهم ارزقنی الفها وودها و ارضنی بها و اجمع بیننا باحسن اجتماع و انس ایتلاف فانک تحب احلال و تکره الحرام)) .از امام صادق (ع) نقل شده است كه در شب عروسي مرد موي پيشاني زن را بگيرد و به سوي قبله برگرداند و مرد دعاي زير را بخواند.
(( اللهم بامانتک اخذتهما و بکلماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداٌ فاجعله مبارکاٌ نقیاٌ من شیعه ال محمد ولا تجعل للشیطان فیه شرکاٌ لا نصیبا ))

tak pesar
03-26-2011, 03:17
دعاهای مشکل گشا
دعا برای حسن عاقبت


امام صادق (ع) فرموده است: هر کس هنگام غروب هر روز دعای زیر را بخواند، اگر در آن شب یا آن هفته یا ماه یا در آن سال بمیرد، داخل بهشت می شود.«یا من ختم النبوه بمحمد (ص) اختم لی یومی هذا بخیر و شهری بخیر و سنتی بخیر» «ای کسی که نبوت را به حضرت محمد (ص) خاتمه بخشیدی، ساعت شبانه روز ایام ماه سال زندگی ام را به خیر و سعادت منتهی فرما.»

tak pesar
03-26-2011, 03:17
دعاهای مشکل گشا
دعا برای تقویت اراده

امام زین العابدین (ع) هرگاه آیه « یا ایها الذین امنوا اتقوالله و کونوا مع الصادقین (سوره توبه، آیه 119) را تلاوت می کرد. این دعا را می خواند: «اللهم ارفعنی فی اعلی درجات هذه الندبه و اعنی بعزم الاراده».
«خدایا مرا به بالاترین درجات این دعوت بالا ببرد، و با عطا کردن اراده ای استوار کمکم کن.»

tak pesar
03-26-2011, 03:22
دعا برای طلب فرزند

ابی بکربن حرث بصری گوید: به حضرت صادق (ع) عرض کردم:تمام خاندان من از دنیا رفته اند و مرا فرزندی نیست تا از او نسب من باقی بماند، پس چه کنم؟حضرت فرمود: در حال سجده دعای زیر را بخوان.«رب هب من لدنک ذریه طیبه انک سمیع الدعاء رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین»
«خدایا به من فرزندانی پاکیزه کرامت کن که تو دعا را می شنوی، خدا مرا تنها مگذار و و فرزندی برومند به من عطا کن در حالی که تو بهترین وارثان هستی.» (سوره آل عمران آیه 38)

tak pesar
03-26-2011, 03:22
دعا برای دور شدن شر مزاحم در زندگی


امام صادق (ع) فرمود: هرگاه از شر کسی خائف و بیمناکی این دعا را بخوان.
«اللهم انک لا یکفی منک احد و انت تکفی من کل احد من خلقک فاکفنی شر (نام فرد شرور آورده شود)»
«بار خدایا، هیچکس شر تو را باز نمی گرداند، و تو شر همگان را باز می گردانی خدایا شر فلانی را از من بازگردان.»

tak pesar
03-26-2011, 03:22
ختم مجرب برای مطیع شدن زن


هفت مرتبه خواندن آیه 34 از سوره مبارکه نساء
«الرجال قوامون علی النساء» «مردان سرپرست و نگهبان زنانند.»
موجب مطیع شدن همسر است.

tak pesar
03-26-2011, 03:24
دعا برای صفای ذهن و فهم مطالب مشکل

هر روز در وقت ناشتا، صد مرتبه ذکر «لا اله الا الله انت یا رب کل شی و وارثه» به جهت صفای ذهن و فهم مطالب غامض موثر است.

tak pesar
03-26-2011, 03:25
آیات و دعاها برای باز شدن بخت و اقبال

برای گشوده شدن بخت کــسی که بسته شده، آیات زیر بر کاغذ نوشته شود، و بر او آویزان گردد. سپس این جمله افزوده گردد.
«کذلک حللت فلان بن فلانه بنت فلانه»
« این چنین فلانی فرزند فلان زن، دخــتر فلان زن را آزاد کردم».
1- سوره فتح، آیه 1و2
2- سوره نصر
3- سوره روم، آیه 21 (و من ایاته ...)
4- سوره مائده، آیه 23 (ادخلوا علیهم ...)
5- سوره قمر، آیه 11-12 (ففتحنا ابواب السماء...)
6- سوره طه، آیه 25-28 (قال رب اشرح لی صدری...)
7- سوره کهف، آیه 99 (و ترکنا بعضهم...)
8- سوره توبه، آیه 128-129 (لقد جاءکم ...)


: طریقه ی ختم و فضیلت ادعیه و اذکار ... - صفحه 2

tak pesar
03-26-2011, 03:25
نقش صلوات در سنگین کردن میزان عمل

امام باقر و امام صادق(ع) فرموده اند: چیزی در ترازوی عمل سنگین تر از صلوات بر محمد و آل محمد (ص) نیست. و کــسانی هستند که تمام اعمالشان را در میزان می گذارند، میزان آن را سبک نشان می دهد، در اینجا صلوات بر پیامبر را بیرون می آورد، و بر آن می افزاید، میزانش سنگین می شود.

tak pesar
03-26-2011, 03:25
دعا بیمه حوادث و دفع خطرات

رسول اکرم (ص) فرموده است: هر کــس دعای زیر را در هر صبح و شام بخواند. در آن روز، هیچ شر و بدی به او نخواهد رسید.«اللهم انت ربی لا اله الا انت، علیک توکلت و انت رب العرش العظیم، و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم ما شاءالله و کان و ما لم یشا لم یکن، اعلم ان الله علی کل شیء قدیر و ان الله قد احاط بکل شی علما، اللهم انی اعوذبک من شر نفسی، و من شر قضاء السوء، و من شر کل ذی شر، و من شر الجن و الانس، و من شر کل دابه انت اخذ بناصیتها، ان ربی علی صراط مستقیم»
«بار خدایا! تو پروردگار من هستی، معبود جز تو نیست، بر تو توکل می کنم در حالی که تو رب عرش عظیمی، هیچ تحول و قوتی جز به واسطه خداوند علی و عظیم نیست. هر چه او بخواهد انجام شده، و آنچه را که او نخواهد انجام نمی گیرد. می دانم که خداوند بر هر چیزی قادر است و علم او بر هر چیزی احاطه دارد. بار الها! به تو پناه می برم از شر نفس خود، از شر سرنوشت بد، از شر هر صاحب شر، از شر جن و انس، از شر هر جنبنده ای که اختیار همه آنها به دست تو است. همانا پروردگار من بر صراط مستقیم است.»

tak pesar
03-26-2011, 03:26
دعا برای رفع بد اخلاقی

امام صادق (ع) فرموده است: «اگر کــسی بداخلاق شد، در گوش او اذان بگویید.»
دعا برای دفع فال بد
رسول اکرم (ص) فال خوب زدن را دوست می داشت، و فال بد زدن را خوش نداشت و می فرمود: هر کــس چیز ناخوشایندی دید که به نظرش بد جلوه می آید این دعا را بخواند.
«اللهم لا یوتی الخیر الا انت، و لا یدفع السیئات اانت و لا حول و لا قوه الا بک»
«خدایا! خوبی را کــسی جز تو نمی دهد، و بدیها را کــسی جز تو دفع نمی کند، و هیچ جنبش و نیرویی نیست مگر به کمک تو.

tak pesar
03-26-2011, 03:26
دعا برای رفع وسوسه

شخصی گوید: به امام صادق (ع) گفتم: گاهی تصورات کفرآمیزی در دلم خطور می کند برای رهایی از آن چه کنم؟ امام فرمود:هرگاه این حالت برایت پیش آمد بگو لا اله الا الله ،راوی گوید از آن پس هرگاه وسوسه ای در دلم ایجاد می شد، این ذکر را می گفتم و آن وسوسه ها برطرف می شد.
رسول اکرم (ص) فرموده است: «خواندن سوره «ناس» وسواس را منع می کند.»

tak pesar
03-26-2011, 03:26
دعا برای نجات از شک و شبهه در اعتقادات دینی

امام صادق (ع) فرموده است: زمانی بر شما گذرد که به شبهه دچار شوید راهنمایی هم ندارید، پس در آن زمان هر کــس دعای غریق را بخواند، نجات می یابد.و دعای غریق این است: «یا الله، یا رحمان، یا رحیم، یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک»«ای خدا، ای رحمان، ای رحیم، ای دگرگون کننده دلها، دلم را بر دین خود ثابت و استوار کن»

tak pesar
03-26-2011, 03:26
تاثیر چند ایه از سوره بقره در حفظ جان و مال و آبرو

از حضرت سجاد (ع) منقول است که رسول خدا (ص) فرمود:«هر کــس چهار آیه از اول بقره، و ایه الکرسی تا «هم فیها خالدون» و سه ایه از آخر آن را بخواند، در جان و مال خود مکروهی نبیند، و شیطان به او نزدیک نگردد، و قرآن را فراموش نکند.»

tak pesar
03-26-2011, 03:27
دعا برای القاء مهر خود در دل دیگران

هر کــس خواهد کــسی را به دوستی خود مایل سازد، چندان که یکــساعت بدون او شکیبایی و تحمل نتواند کرد این ایه را بخواند، به طعامی بدمد، و به او بخوراند. «بسم الله الرحمن الرحیم ان لا تعلوا علی و اتونی مسلمین»«به نام خداوند بخشنده مهربان، توصیه من این است که نسبت به من برتری جویی نکنید و به سوی من در آیید در حالی که تسلیم حق هستید.» (سوره نمل، آیه 30 و 31)
«لو لا ان ربطنا علی قلبها لتکون من المومنین»«اگر دل او را به وسیله ایمان و امید محکم نکرده بودیم، تا در زمره اهل ایمان در آید.» (سوره قصص، ایه 10)

tak pesar
03-26-2011, 03:27
دعا برای طلب عافیت

امام کاظم (ع) در دعای خویش جهت طلب عافیت از خداوند این دعا را می خواند:
«اللهم عافنی من شر ما ینزل من السماء الی الارض و من شر ما یعرج فیها، و من شر ما ذرا فی الارض و ما یخرج منها»
«خدایا من از تو عافیت مسئلت دارم. عافیت نیکو عطایم کن و شکر بر عافیت و شکر بر شکر عافیت ارزانیم فرما.»
رسول اکرم (ص) در دعای خویش برای درخواست عافیت این دعا را می خواند:
«اسالک تمام العافیه»
«عافیت کامل عطایم فرما.»
سپس می فرمود:
عافیت کامل، همان رسیدن به بهشت است، و نجات از آتش.
دعا برای تهی نبودن زندگی از نان و مواد غذایی
رسول اکرم (ص) در مقام دعا، عرض می کرد:
«اللهم بارک لنا فی الخبر، و لا تفرق بیننا و بینه فلولا الخبز ما صمنا، و لا صلینا و لا ادینا ربنا، عزو جل»
« خدایا به نام ما برکت بده، و میان ما و آن جدایی میفکن زیرا اگر نان (ماده غذایی) نباشد، نه می توانیم روزه بگیریم، و نه نماز بخوانیم، و نه دیگر واجبات را انجام دهیم

tak pesar
03-26-2011, 03:28
دعا برای عبور از پل صراط

رسول اکرم (ص) فرموده است: «وضو را کامل بگیر، تا از صراط همچون ابر بگذری.»
«کمال وضو» به این است که دعاهای مخصوص در هنگام شستن اعضای وضو خوانده شود. (به رساله های عملیه رجوع شود.)
ختم بسیار مجرب برای حوائج مهم به مدت چهل روز
امام صادق (ع) فرموده است: «هر کــس سوره مبارکه حشر را جهت برآورده شدن حوائج و مهمات بزرگ و عظیم چهل روز، روزی یک مرتبه بخواند، حاجت او برآورده می شود، و اگر یک روز فوت شود، باید از سر گیرد.» و گفته شده: هر کــس تا چهل روز مداومت کند، مستجاب الدعوه گردد.

tak pesar
03-26-2011, 03:29
دعای بسیار مجرب برای ادای قرض
«معاذبن جبل» گوید: روز جمعه ای از نماز با رسول خدا (ص) بازماندم، حضرت فرمود: چه عاملی تو را از نماز جمعه بازداشت؟ عرض کردم. ای رسول خدا! یوحنای طلبی از من داشت و در خانه من در انتظارم بود ترسیدم که مرا باز دارد حضرت فرمود: آیا دوست داری که خدا قرض تو را رد نماید؟
گفتم: آری ای رسول خدا. حضرت فرمود: آیه 25 و 26 سوره آل عمران از (قل اللهم مالک الملک...) تا بغیر حساب را بخوان سپس بگو
- یا رحمان الدنیا و الاخره و رحیمهاما تعطی منهما ما تشاء و تمنه منهما ما تشاء اقض عنی دینی- ای رحمان دنیا و آخرت، ای رحیم دنیا و آخرت، به هر که بخواهی عطا می کنی و از هر که بخواهی منع می نمایی، بدهکاریم را ادا کن.
هرگاه چنین کنی اگر به گنجایش زمین از طلا قرض داشته باشی، خداوند ادا فرماید

tak pesar
03-26-2011, 03:29
این جا رو که خوندم داستان جالبی به نظرم رسید که شنیدنش خالی از لطف نیست.

بزرگی می گه سالها در حسرت دیدار امام زمان (عج) بودم تا عزیزی به من دعائی آموخت تا چهل شب بخوانم و در شب چهلم غسل کنم و در حصاری نشینم تا آقا را زیارت کنم... پس این کار را کردم و شب پهلم تا صبح نشستم و اتفاقی نیافتاد و قدری به خواب رفتم و از خواب بیدار شدم و به خودم گفتم ای دل غافل که مرا خواب ربود و از فضیلت دیدار یار محروم ماندم پس با اه و ناله و زاری مجدد به خواب رفتم و در خواب کــسی به من گفت به بازار قفل سازها برو تا در آنجا گمشده ات راببینی.
این آقا می گه من به بازار قفل سازها و ادرس مزبور رفتم و دیدم که قفل ساز مشغول کاری بود و در عین حال با شخصی صحبت می کرد... پیرزنی نزد قفل ساز آمد و قفل شکــسته ای به او داد و گفت این قفل را چند می خری؟ قفل ساز نگاهی به قفل کرد و گفت این قفل در این حالت شکــسته 1 دینار ارزش داره اما اگه دو دینار خرجش کنی و درستش کنم قیمت اون 7 دینار می شه(قیمت یه قفل سالم) اگه می خوای بفروشی من قیمت تعمیر را که دو دیناره کم می کنم بعلاوه ی 1 دینار سود خودم و چهار دینار به تو می دهم. پیرزن با تعجب به قفل ساز نگاه کرد و گفت دیوانه شدی من تمام این بازار را گشتم همه گفتند یه دینار می ارزه... قفل ساز گفت همین که گفتم اگه فروشنده ای یا علی... پیرزن قفل را فروخت و راضی رفت... اون آقا می گه در همین وقت جوانی که با قفل ساز صحبت می کرد به من رو کرد و گفت "راه دیدن ما ورد و دعا و آوارگی بیابان نیست اینگونه باشید تا ما خود به سراغ شما بیائیم"

tak pesar
03-26-2011, 03:29
خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و ايمان مرا به كاملترين مراتب ايمان برسان، و يقينم را فاضلترين درجات يقين ساز، و نيتم را به بهترين نيتها و عملم رابه بهترين اعمال ترفيع ده.

خدايا به لطف خود نيتم را كامل و خالص ساز. و يقينم راثابت و پا برجاى دار و به قدرت خود آنچه را كه از من تباه شده اصلاح فرماى.

خداوندا بر محمد و آلش رحمت فرست و مهماتم را كه باعث دل مشغولى من است، كفايت كن و مرا به كارى كه فردا از آن مورد سؤال قرار مى‏دهى بگمار، و روزگارم را در آنچه براى آنم آفريده‏اى مصروف دار و از غير خود بى‏نياز ساز و روزيت را بر من بگستر و به نگاه كردن به حسرت در مال و منال و جاه و جلال توانگرانم دچار مكن و عزيزم گردان و گرفتار كبرم مساز و بر بندگى خود رامم كن و عبادتم را به سبب خود پسندى تباه منماى. و خير را براى مردم به دستم روان كن. و كار نيكم را به منت نهادن باطل مگردان و اخلاق عاليه را به من مرحمت فرماى. و مرا از تفاخر و مباهات نگاهدار.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و مرا در ميان مردم به درجه‏اى ترفيع مده مگر آنكه به همان اندازه پيش نفس خويشم پست گردانى، و عزتى آشكارا برايم بوجود مياور مگر آنكه به همان نسبت پيش نفس خويشم خوار سازى.

خدايا بر محمد و آلش رحمت، و از هدايتى پر سود و گراينده به مقصود برخوردارم ساز كه روشى ديگر بجاى آن نگزينم و از طريقت حقى كه از آن منحرف نگردم و از نيت صوابى كه در آن شك نكنم و مرا تا آنگاه كه عمرم جامه خدمت در راه طاعت تو باشد زنده بدار پس هر زمان كه بيم آن رود كه مزرع عمرم چراگاه شيطان گردد پيش از آنكه شدت غضبت بسوى من بشتابد يا خشمت بر من مستحكم گردد، مرا بسوى خود فرا گير. خدايا هيچ خوئى كه بر من عيب شمرده شود باقى مگذار جز آنكه آن را اصلاح كنى و هيچ صفت نكوهيده‏اى را بجاى منه مگر آنكه آن را نكو سازى.و هيچ خصلت كريمه ناقصى بر جاى مگذار، جز آنكه آن را كامل كنى.

بر محمد و آل محمد رحمت فرست و شدت كينه كينه توزان را در باره من به محبت، و حسد متعديان را به مودت، و بدگمانى اهل صلاح را به اعتماد، و دشمنى نزديكان را به دوستى، و بدرفتارى خويشان را به نيكوئى و بى‏اعتنائى اقربا را به نصرت، و دوستى مجامله كاران را به دوستى حقيقى و اهانت مصاحبان را به حسن عشرت، و تلخى ترس از ستمكاران را به شيرينى امنيت مبدل ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست: و مرا بر كسى كه در باره‏ام ستم كند دستى و بر آنكه با من مخاصمه كند زبانى، و بر آنكه عناد ورزد پيروى‏ئى قرار ده. و در برابر آنكه با من مكر كند مكرى و بر آنكه مرا مقهور خواهد قدرتى، و بر آنكه مرا عيب كند و دشنام گويد تكذيبى، و از كسى كه مرا تهديد كند سلامتى بخش و به اطاعت كسى كه مرا براه صواب آرد و پيروى كسى كه مرا ارشاد كند، موفق‏دار.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و مرإ توفيق ده تا با آن كس كه با من غش و دغلى كند به نصيحت و اخلاص مقابله كنم، و آن را كه از من دورى گزيند به نيكوئى پاداش دهم.و به آنكه مرا محروم سازد به بخشش عوض دهم، و آن را كه از من ببرد با پيوستن مكافات كنم، و با كسى كه از من غيبت كند، بوسيله ذكر خيرش مخالفت نمايم. و در برابر نيكى سپاسگزارى نمايم. و از بدى چشم بپوشم.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و مرا به زيور صالحين بياراى، در گستردن داد و فرو خوردن خشم، و خاموش كردن آتش فتنه و خصومت و جمع آورى پراكندگان و اصلاح ميان مردمان و فاش كردن نيكيهاى اهل ايمان و پوشاندن عيب ايشان و نرم خوئى و فروتنى و خوش رفتارى و سنگينى و وقار و حسن معاشرت و سبقت جستن به فضيلت و برگزيدن انعام و تفضل و فرو گذاشتن سرزنش و خرده‏گيرى و ترك احسان درباره نااهل و گفتن حق هر چند دشوار آيد و اندك شمردن خير در گفتار و كردارم گر چه بسيار باشد و بسيار ديدن شر در گفتار و كردار خويش گر چه اندك باشد مرا در همگى اين صفات به خلعت زيباى پرهيزگاران بپوش.و اين صفات را وسيله ادامه اطاعت و التزام جماعت و فروگذاشتن اهل بدعت، و بكار برنده رأى خودت در آور و كامل ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و وسيع‏ترين روزى‏هايت را بر من در هنگام پير شدنم و قوى‏ترين نيروهايت را در من به هنگام خستگيم قرار ده و مرا به كاهلى در عبادتت، و كورى در تشخيص طريقتت و ارتكاب خلاف دوستيت، و پيوستن با كسى كه از تو جدا شود و جدا شدن از كسى كه با تو بپيوندد مبتلا مساز.

خدايا مرا مرا چنان كن كه هنگام ضرورت با سلاح يارى تو حمله‏ور شوم و هنگام حاجت از تو مسئلت كنم و هنگام مسكنت پيش تو به تضرع و زارى آيم و مرا چون بيچاره شوم به كمك خواستن از غير خودت و چون فقير شوم به فروتنى براى مسئلت از غير خود، و چون بترسم، به تضرع پيش غير خود گرفتار مكن كه به آن سبب سزاوار خوارى و منع و بى‏اعتنائى تو گردم. اى مهربانترين مهربانان.

خدايا آنچه را از آرزومندى و گمان گرائى و حسد ورزى كه شيطان در دل من همى افكند بياد عظمتت و تفكر در قدرتت و تدبير بر ضد دشمنت مبدل ساز. و آن كلمه زشت يا سخن ناستوده يا دشنام عرضى يا شهادت باطل يا غيبت مؤمن غائب، يا بد گفتن به شخص حاضر و مانند اينها را كه شيطان بر زبان من جارى كند. به سخن حمد، و مبالغه در ثنا، و سعى و دقت در تمجيد، و شكر نعمت، و اعتراف به احسان و شمردن نعمتهاى خودت، بدل فرماى.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و چنان كن كه ستمزده نشوم و حال آنكه تو بر دفاع از من قادرى، و ستم نكنم و حال آنكه تو بر جلوگيرى من توانائى و گمراه نشوم در صورتى كه هدايت من براى تو ممكن است، و فقير نگردم با اينكه گشايش زندگيم از جانب تو است. و سركشى نكنم با اينكه توانگريم از ناحيه تو است.

خدايا بسوى آمرزش تو كوچ كرده‏ام. و بسوى عفو تو آهنگ نموده‏ام و به گذشت تو مشتاق شده‏ام. و به فضل تو اعتماد كرده‏ام. در صورتى كه موجبات مغفرت تو نزد من نيست و چيزى كه بوسيله آن سزاوار عفو تو گردم در كردار من نيست. و پس از اين حكم، كه من خود در باره خويش راندم جز فضل و احسان تو سرمايه اميدى ندارم. پس بر محمد و آلش رحمت فرست و بر من تفضل فرماى.

خدايا مرا به منطق هدايت گويا ساز، و به آئين تقوى ملهم نماى و به خوى و خصلتى كه پاكيزه‏تر است موفق‏دار و به كارى كه پسنديده‏تر است بگمار.

خدايا مرا به بهترين راه روان ساز و چنان كن كه بر آئين تو بميرم و هم بر آن آئين زندگى از سر گيرم.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا در مجارى اعمال و مجالى احوال از نعمت اعتدال برخوردار ساز و در اقوال و افعال از اهل صواب و سداد و از ادله هدايت و رشاد و از زمره صالحين عباد قرار ده و رستگارى در معاد و سلامت از كمينگاه عذاب را نصيبم فرماى.

خدايا براى خودت از نيروهاى نفس من آنچه را كه باعث آزادى و پيراستگيش گردد بستان و آنچه را كه وسيله تأمين حوائج و اصلاح كار نفس من شود به آن باز گذار، زيرا نفس من در معرض هلاك است مگر آنكه توأش نگاه دارى.

خدايا اگر عم بسوى من لشگر انگيزد ساز و سلاح من توئى و اگر از همه جا و همه كس محروم شوم هدف اميدم توئى و اگر حوادث و شدائد بر من هجوم آورد استغاثه‏ام بتو است و هر چه از دست برود عوضش، و هر چه تباه شود اصلاحش نزد تو، و هر چه را ناپسند دارى تغييرش به دست تو است. پس پيش از بلا عافيت، و پيش از طلب توانگرى، و پيش از گمراه شدن هدايت را بر من انعام كن، و مرا از رنج عيب جوئى بندگان محفوظ دار، و ايمنى از عذاب روز بازپسينم ارزانى دار، و از رهبرى كاملم برخوردار ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و بديها را به لطف خود از من بر طرف كن، و مرا به نعمت خود بپروران و به كرم خود اصلاح فرماى، و به احسان خود مداوا كن. و در سايه رحمتت جاى ده. و در خلعت خشنوديت بپوشان. و چون كارها بر من دشوار و درهم شود، به صواب ترين آنها و چون كردارها مشتبه گردد به پاكيزه‏ترين و نافع‏ترين آنها؛ و چون مذاهب متناقض شود و پسنديده‏ترين آنها موفق ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و تاركم را به تاج بى‏نيازى بياراى، و مرا به حسن تدبير در امور بگمار، و دوام هدايت ارزانى دار، و به توسعه دستگاه آشفته مساز، و زندگى ساده و آرام عطا فرماى، و زندگانيم را به مشقت دائم و رنج روزافزون مبدل منماى و دعايم را بسويم بر مگردان، زيرا كه من براى تو معارضى نمى‏شناسم و با تو مثل و مانندى نمى‏پرستم.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا از اسراف بازدار. و رزقم را از تلف حفظ كن،و دارائيم را بوسيله بركت دادنش افزون ساز، و مرا در انفاق از آن در امور خير به راه صواب رهبرى كن.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا از رنج بسيار كسب و تحصيل روزى بى‏نياز ساز، و رزق بى‏دريغ روزى كن تا از عبادت تو به طلب رزق مشغول نگردم. و سنگينى وبال كسب روزى را بر دوش نكشم.

خدايا و آنچه را كه مى‏طلبم به قدرت خود برآور، و از آنچه مى‏ترسم مرا به جوار عزت خود پناه ده.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و آبرويم را به توانگرى نگاه‏دار، و منزلتم را به تنگدستى پست مكن، كه از روزى خوارانت روزى طلبم، و از اشرار خلقت خواهش عطا كنم. تا به ستايش آنكه به من عطاكند، و به نكوهش آنكه منع كند مبتلا گردم. در صورتى كه متصدى حقيقى عطا توئى. نه ايشان.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا تندرستيى در عبادت و آسايشى در پارسائى و علمى توأم با عمل، و پارسائيى مقرون با رفق و اقتصاد روزى ساز.

خدايا مدت عمر مرا با عفو خود به پايان بر، و آرزويم را در اميد رحمتت به تحقيق رسان.و راه‏هايم را براى رسيدن بسر منزل خشنوديت هموار ساز، و عملم را در همه احوالم نيكو گردان.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و مرا در اوقات غفلت براى يادكردن خود، متنبه كن. و در روزگار مهلت در اطاعت خود بكار دار، و راهى هموار بسوى محبت خود برايم آشكار ساز، و بوسيله آن خير دنيا و آخرت را برايم كامل فرماى.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. مانند بهترين رحمتى كه پيش از او بر كسى از خلق خود فرستاده‏اى، و بعد از او بر كسى خواهى فرستاد. و ما را در دنيا بهره‏اى نيكو و در آخرت نيز عطائى نيكو ببخش. و مرا به رحمت خود از عذاب دوزخ نگاه دار.

منبع: صحیفه سجادیه {امام سجاد (ع)}

tak pesar
03-26-2011, 03:29
خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و ايمان مرا به كاملترين مراتب ايمان برسان، و يقينم را فاضلترين درجات يقين ساز، و نيتم را به بهترين نيتها و عملم رابه بهترين اعمال ترفيع ده.

خدايا به لطف خود نيتم را كامل و خالص ساز. و يقينم راثابت و پا برجاى دار و به قدرت خود آنچه را كه از من تباه شده اصلاح فرماى.

خداوندا بر محمد و آلش رحمت فرست و مهماتم را كه باعث دل مشغولى من است، كفايت كن و مرا به كارى كه فردا از آن مورد سؤال قرار مى‏دهى بگمار، و روزگارم را در آنچه براى آنم آفريده‏اى مصروف دار و از غير خود بى‏نياز ساز و روزيت را بر من بگستر و به نگاه كردن به حسرت در مال و منال و جاه و جلال توانگرانم دچار مكن و عزيزم گردان و گرفتار كبرم مساز و بر بندگى خود رامم كن و عبادتم را به سبب خود پسندى تباه منماى. و خير را براى مردم به دستم روان كن. و كار نيكم را به منت نهادن باطل مگردان و اخلاق عاليه را به من مرحمت فرماى. و مرا از تفاخر و مباهات نگاهدار.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و مرا در ميان مردم به درجه‏اى ترفيع مده مگر آنكه به همان اندازه پيش نفس خويشم پست گردانى، و عزتى آشكارا برايم بوجود مياور مگر آنكه به همان نسبت پيش نفس خويشم خوار سازى.

خدايا بر محمد و آلش رحمت، و از هدايتى پر سود و گراينده به مقصود برخوردارم ساز كه روشى ديگر بجاى آن نگزينم و از طريقت حقى كه از آن منحرف نگردم و از نيت صوابى كه در آن شك نكنم و مرا تا آنگاه كه عمرم جامه خدمت در راه طاعت تو باشد زنده بدار پس هر زمان كه بيم آن رود كه مزرع عمرم چراگاه شيطان گردد پيش از آنكه شدت غضبت بسوى من بشتابد يا خشمت بر من مستحكم گردد، مرا بسوى خود فرا گير. خدايا هيچ خوئى كه بر من عيب شمرده شود باقى مگذار جز آنكه آن را اصلاح كنى و هيچ صفت نكوهيده‏اى را بجاى منه مگر آنكه آن را نكو سازى.و هيچ خصلت كريمه ناقصى بر جاى مگذار، جز آنكه آن را كامل كنى.

بر محمد و آل محمد رحمت فرست و شدت كينه كينه توزان را در باره من به محبت، و حسد متعديان را به مودت، و بدگمانى اهل صلاح را به اعتماد، و دشمنى نزديكان را به دوستى، و بدرفتارى خويشان را به نيكوئى و بى‏اعتنائى اقربا را به نصرت، و دوستى مجامله كاران را به دوستى حقيقى و اهانت مصاحبان را به حسن عشرت، و تلخى ترس از ستمكاران را به شيرينى امنيت مبدل ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست: و مرا بر كسى كه در باره‏ام ستم كند دستى و بر آنكه با من مخاصمه كند زبانى، و بر آنكه عناد ورزد پيروى‏ئى قرار ده. و در برابر آنكه با من مكر كند مكرى و بر آنكه مرا مقهور خواهد قدرتى، و بر آنكه مرا عيب كند و دشنام گويد تكذيبى، و از كسى كه مرا تهديد كند سلامتى بخش و به اطاعت كسى كه مرا براه صواب آرد و پيروى كسى كه مرا ارشاد كند، موفق‏دار.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و مرإ توفيق ده تا با آن كس كه با من غش و دغلى كند به نصيحت و اخلاص مقابله كنم، و آن را كه از من دورى گزيند به نيكوئى پاداش دهم.و به آنكه مرا محروم سازد به بخشش عوض دهم، و آن را كه از من ببرد با پيوستن مكافات كنم، و با كسى كه از من غيبت كند، بوسيله ذكر خيرش مخالفت نمايم. و در برابر نيكى سپاسگزارى نمايم. و از بدى چشم بپوشم.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و مرا به زيور صالحين بياراى، در گستردن داد و فرو خوردن خشم، و خاموش كردن آتش فتنه و خصومت و جمع آورى پراكندگان و اصلاح ميان مردمان و فاش كردن نيكيهاى اهل ايمان و پوشاندن عيب ايشان و نرم خوئى و فروتنى و خوش رفتارى و سنگينى و وقار و حسن معاشرت و سبقت جستن به فضيلت و برگزيدن انعام و تفضل و فرو گذاشتن سرزنش و خرده‏گيرى و ترك احسان درباره نااهل و گفتن حق هر چند دشوار آيد و اندك شمردن خير در گفتار و كردارم گر چه بسيار باشد و بسيار ديدن شر در گفتار و كردار خويش گر چه اندك باشد مرا در همگى اين صفات به خلعت زيباى پرهيزگاران بپوش.و اين صفات را وسيله ادامه اطاعت و التزام جماعت و فروگذاشتن اهل بدعت، و بكار برنده رأى خودت در آور و كامل ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و وسيع‏ترين روزى‏هايت را بر من در هنگام پير شدنم و قوى‏ترين نيروهايت را در من به هنگام خستگيم قرار ده و مرا به كاهلى در عبادتت، و كورى در تشخيص طريقتت و ارتكاب خلاف دوستيت، و پيوستن با كسى كه از تو جدا شود و جدا شدن از كسى كه با تو بپيوندد مبتلا مساز.

خدايا مرا مرا چنان كن كه هنگام ضرورت با سلاح يارى تو حمله‏ور شوم و هنگام حاجت از تو مسئلت كنم و هنگام مسكنت پيش تو به تضرع و زارى آيم و مرا چون بيچاره شوم به كمك خواستن از غير خودت و چون فقير شوم به فروتنى براى مسئلت از غير خود، و چون بترسم، به تضرع پيش غير خود گرفتار مكن كه به آن سبب سزاوار خوارى و منع و بى‏اعتنائى تو گردم. اى مهربانترين مهربانان.

خدايا آنچه را از آرزومندى و گمان گرائى و حسد ورزى كه شيطان در دل من همى افكند بياد عظمتت و تفكر در قدرتت و تدبير بر ضد دشمنت مبدل ساز. و آن كلمه زشت يا سخن ناستوده يا دشنام عرضى يا شهادت باطل يا غيبت مؤمن غائب، يا بد گفتن به شخص حاضر و مانند اينها را كه شيطان بر زبان من جارى كند. به سخن حمد، و مبالغه در ثنا، و سعى و دقت در تمجيد، و شكر نعمت، و اعتراف به احسان و شمردن نعمتهاى خودت، بدل فرماى.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و چنان كن كه ستمزده نشوم و حال آنكه تو بر دفاع از من قادرى، و ستم نكنم و حال آنكه تو بر جلوگيرى من توانائى و گمراه نشوم در صورتى كه هدايت من براى تو ممكن است، و فقير نگردم با اينكه گشايش زندگيم از جانب تو است. و سركشى نكنم با اينكه توانگريم از ناحيه تو است.

خدايا بسوى آمرزش تو كوچ كرده‏ام. و بسوى عفو تو آهنگ نموده‏ام و به گذشت تو مشتاق شده‏ام. و به فضل تو اعتماد كرده‏ام. در صورتى كه موجبات مغفرت تو نزد من نيست و چيزى كه بوسيله آن سزاوار عفو تو گردم در كردار من نيست. و پس از اين حكم، كه من خود در باره خويش راندم جز فضل و احسان تو سرمايه اميدى ندارم. پس بر محمد و آلش رحمت فرست و بر من تفضل فرماى.

خدايا مرا به منطق هدايت گويا ساز، و به آئين تقوى ملهم نماى و به خوى و خصلتى كه پاكيزه‏تر است موفق‏دار و به كارى كه پسنديده‏تر است بگمار.

خدايا مرا به بهترين راه روان ساز و چنان كن كه بر آئين تو بميرم و هم بر آن آئين زندگى از سر گيرم.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا در مجارى اعمال و مجالى احوال از نعمت اعتدال برخوردار ساز و در اقوال و افعال از اهل صواب و سداد و از ادله هدايت و رشاد و از زمره صالحين عباد قرار ده و رستگارى در معاد و سلامت از كمينگاه عذاب را نصيبم فرماى.

خدايا براى خودت از نيروهاى نفس من آنچه را كه باعث آزادى و پيراستگيش گردد بستان و آنچه را كه وسيله تأمين حوائج و اصلاح كار نفس من شود به آن باز گذار، زيرا نفس من در معرض هلاك است مگر آنكه توأش نگاه دارى.

خدايا اگر عم بسوى من لشگر انگيزد ساز و سلاح من توئى و اگر از همه جا و همه كس محروم شوم هدف اميدم توئى و اگر حوادث و شدائد بر من هجوم آورد استغاثه‏ام بتو است و هر چه از دست برود عوضش، و هر چه تباه شود اصلاحش نزد تو، و هر چه را ناپسند دارى تغييرش به دست تو است. پس پيش از بلا عافيت، و پيش از طلب توانگرى، و پيش از گمراه شدن هدايت را بر من انعام كن، و مرا از رنج عيب جوئى بندگان محفوظ دار، و ايمنى از عذاب روز بازپسينم ارزانى دار، و از رهبرى كاملم برخوردار ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و بديها را به لطف خود از من بر طرف كن، و مرا به نعمت خود بپروران و به كرم خود اصلاح فرماى، و به احسان خود مداوا كن. و در سايه رحمتت جاى ده. و در خلعت خشنوديت بپوشان. و چون كارها بر من دشوار و درهم شود، به صواب ترين آنها و چون كردارها مشتبه گردد به پاكيزه‏ترين و نافع‏ترين آنها؛ و چون مذاهب متناقض شود و پسنديده‏ترين آنها موفق ساز.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و تاركم را به تاج بى‏نيازى بياراى، و مرا به حسن تدبير در امور بگمار، و دوام هدايت ارزانى دار، و به توسعه دستگاه آشفته مساز، و زندگى ساده و آرام عطا فرماى، و زندگانيم را به مشقت دائم و رنج روزافزون مبدل منماى و دعايم را بسويم بر مگردان، زيرا كه من براى تو معارضى نمى‏شناسم و با تو مثل و مانندى نمى‏پرستم.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا از اسراف بازدار. و رزقم را از تلف حفظ كن،و دارائيم را بوسيله بركت دادنش افزون ساز، و مرا در انفاق از آن در امور خير به راه صواب رهبرى كن.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا از رنج بسيار كسب و تحصيل روزى بى‏نياز ساز، و رزق بى‏دريغ روزى كن تا از عبادت تو به طلب رزق مشغول نگردم. و سنگينى وبال كسب روزى را بر دوش نكشم.

خدايا و آنچه را كه مى‏طلبم به قدرت خود برآور، و از آنچه مى‏ترسم مرا به جوار عزت خود پناه ده.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست، و آبرويم را به توانگرى نگاه‏دار، و منزلتم را به تنگدستى پست مكن، كه از روزى خوارانت روزى طلبم، و از اشرار خلقت خواهش عطا كنم. تا به ستايش آنكه به من عطاكند، و به نكوهش آنكه منع كند مبتلا گردم. در صورتى كه متصدى حقيقى عطا توئى. نه ايشان.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا تندرستيى در عبادت و آسايشى در پارسائى و علمى توأم با عمل، و پارسائيى مقرون با رفق و اقتصاد روزى ساز.

خدايا مدت عمر مرا با عفو خود به پايان بر، و آرزويم را در اميد رحمتت به تحقيق رسان.و راه‏هايم را براى رسيدن بسر منزل خشنوديت هموار ساز، و عملم را در همه احوالم نيكو گردان.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. و مرا در اوقات غفلت براى يادكردن خود، متنبه كن. و در روزگار مهلت در اطاعت خود بكار دار، و راهى هموار بسوى محبت خود برايم آشكار ساز، و بوسيله آن خير دنيا و آخرت را برايم كامل فرماى.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست. مانند بهترين رحمتى كه پيش از او بر كسى از خلق خود فرستاده‏اى، و بعد از او بر كسى خواهى فرستاد. و ما را در دنيا بهره‏اى نيكو و در آخرت نيز عطائى نيكو ببخش. و مرا به رحمت خود از عذاب دوزخ نگاه دار.

منبع: صحیفه سجادیه {امام سجاد (ع)}

tak pesar
03-26-2011, 03:30
دعای معراج


شرح دعاي معراج:

از رسول اکرم منقول است :آن شبي که مرا به معراج بردند از تمامي آسمانها گذشتم تا به آسمان هفتم رسيدم و آنچه ديده بودم و با خداي تعالي بيواسطه سخن گفتم و مراجعت نمودم به مقام جبرئيل رسيدم ، گفتم يا جبرئيل اين چه دعائيست که جمله فرشتگان مي خوانند؟گفت:يا محمد اين همان دعاست که از جانب حق به شما آوردم و خداي تعالي مي فرمايد:هر که از آدم تا خاتم اين دعا را بخواند يا با خود دارد عزيز و مکرم گردد و حاجتش برآورده شود و حق تعالي هيچ حجاب در ميان او و خودش نگذارد و او را از جميع بلايا محفوظ دارد و اگر از آدم تا خاتم جمع شود و جميع درياها مرکب گردد و زمين کاغذ گردد و چندان نويسند که همه فرشتگان مانده شوند و درياها خشک شوند و آسمان و زمين تمام شود نمي توانند ثواب اين دعا را بنويسند و از هزار يکي نوشته نشود و خواننده و دارنده اين دعا را تنگي دست ندهد و تا روز اجل بستگي در کار وي نشود و از درد گوش و درد سر و چشم و دل و جميع دردها و بلاها ايمن گردد و هر کــس اين دعا را با خود بگور برد حق سبحانه او را بخشد و سکرات موت را بر وي آسان گرداند و از عذاب قبر و سوال منکر و نکير ايمن گردد و روز جزا چهل هزار فرشته به استقبال وي برآيند تا داخل بهشت مي کنند :بسم اللهِ الرَّحمن الرَّحيم

دعاي معراج:

يا سَيِّدُ يا سَنَدُ يا صَمَدُ يا مَن لَهُ المُستَنَدُ اجْعَلْ لي فَرَجًا و مَخْرجًا مِمّا اَنَا فيهِ وَاکْفِني فيهِ واَعُوذُبِکَ بِسم اللهِ التّاماتِ يا اللهُ يا اللهُ يا اللهُ يا رَحمانُ يا رحمانُ يا رَحمانُ يا رَحيمُ يا رَحيمُ يا رَحيمُ يا خالِقُ يا رازِقُ يا بارئُ يا اَوَلُ يا اخِرُ يا ظاهِرُ يا باطِنُ يا مالِکُ يا قادِرُ يا واهِبُ ياوَهّابُ يا تَوّابُ يا حَکيمُ يا سَميعُ يا بصيرُ يا غَفورُ يا رَحيمُ يا غافِرُ يا شَکورُ يا عالِمُ یا عادِلُیا کریمُ یا حلیمُ یا وَدودُ یا غَفورُ یا رَؤُفُ یا وترُ یا مُغیثُ یا مُجیبُ یا حَبیبُ یا مُنیبُ یا رَقیبُیا مُعیدُ یا حافِظ یا قابِضُ یا حَیُّ یا مالِکُ یا باعثُ یا وارثُ یا رَحیمُ یا فاتِحُ یا فارجُ یا فاخِرُیا مُعِزُّ یا مُذِّلُ یا مُعینُ یا مُبینُ یا جَلیلُ یا جَمیلُ یا کَفیلُ یا وکیلُ یا دَلیلُ یا حَیُّ یا قَیّومُ یا جَبّار یا غَفّارُ یا حنّانُ یا مَنّانُ یا دَیّانُ یا غُفرانُ یا بُرهانُ یا سُبحانُ یا مُستَعانُ یا سُلطانُ یا امینُیا مؤمِنُ یا مُتَکَبِّرُیا شَکورُ یا عَزیزُ یا عَلِیُّ یا وَفیُّ یا زَکِیُّ یا قَوِیُّ یا غَنِیُّ یا مُحِقُّ یا مُعطی یا اخِرُ یا احسَنَ الخالِقینَ یا خیرَ الرّازقینَ یا خیرَ الغافِرینَ یا خیرَ المُحسِنینَ یا خیرَالنّاصرینَ یا اَرحَمَ الرّاحِمینَ یا نورَ السماواتِ و الاَرضَ یا هادیَ المُضِّلینَ یا دَلیلَ المُتَحیِّرینَیا خالِقَ کُلِّ شَی ءٍ یا فاطِرَ السَّماواتِ وَالاَرضِ یا هادیَ المُضِلّینَ یا مُفَتِّح الاَبوابِ یا مُسَبِّبَ الاسبابِیا رَفیعَ الدَّرجاتِ یا مُجیبَ الدَّعواتِ یا وَلِیَّ الحَسَناتِ یا غافِرَ الخَطیئاتِ یا مُحیِیَ الاَمواتِ یا ضاعِفَ الدَّرَجاتِ یا ضاعِفَ الحسناتِ یا دافِعَ البَلِیّاتِ اللّهم احْفَظ صاحِبِ هذَاالدُّعاءِ مِنَ القَحطِ و الطّاعونِ و الزِّلزلَةِ وَ الفُجاةِ وَ الوَباءِ وَ مِن شرِِّ الاَعداءِ و مِن شَرِّ الجِنِّ
و الاِ نسِ بِحَقِّ لا اِلهَ اِلّا هُوَ الحَیُّ القَیّومُ وَ بِحَقِّ کهیعص وَ بِحَقِّ حمعسق وَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍالمُصطَفی وَ بِحَقِّ علیٍّ المُرتَضی وَ الائمةِ الهُدی وَ بِحَقِّ اللَّوح وَ القَلَم وَ الکرسِیِّ وَ العَرشِوَ بِحَقِّ فَسَیَکفیکَهُمُ اللهُ وَهُوَ السَّمیعُ العَلیمُ اللّهُمَ احْفَظْ صاحِبَ هذا الدُعاءِ مِنْ شَرِّ کُلِّ ذیشَرّ وَ مِنْ شَرِّ طارقِ اللَّیل وَ النَّهارِ وَ مِنْ شَرِّ والِدٍ وَ ما وَلَدَ وَ مِنْ شَرِّ ما یَلِجُ فِی الاَرْضِ وَما یخْرُجُ مِنْهُما وَ هُوَ تاغَفورُ الرَّحیمُ اللّهُمَ احْفَظْ صاحِبَ هذا الدُّعاءِ مِنْ شَرِّ الاَعداءِ وَ مِنْشَرِّ جَمیعِ المِحْنَةِ وَالدّاءِ وَمِنْ شَرِّ النَّفاثاتِ فِی العُقَدِ وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ اِذا حَسَدَ یا رَبِّ بعزَّتکَیا عَزیزُ وَ القَهرُ بِلُطفِکَ وَالرَّحمَة رَحمَتُکَ یا واهِبَ العَطایا یا دافِعَ الْبلایا یا غافِرَ الخَطایا یاستّارُ العُیوب یا نورَالغُیوب یا نورَالقلوب یا حَبیبَ القلوب یا قاضیَ الْحاجات یا رَحمنَ الدُّنیاوَالاخِرة یا ارحَمَ الرّاحِمین بِحَقِّ الیَ الله تَصیرُ الاُمورُ اللهُمَ اِنّی اَستَودِعُکَ نَفسی وَ روحی وَمالی وَاولادی وَ جَمیعَ ما اَنعَمتَ عَلَیَّ فی الدُّنیا وَالاخرة اِنَّهُ لا یُضیعُ صَنایِعُکَ یَصونُکَ وَمَحفوظُکَ وَ مامولُکَ لا یُجیرُنی اَحَدٌ مِنکَ وَ لَن اَجِدُ مِن دونِهِ مُلتَحَداً اللّهمَّ رَبَّنا آتِنا فی الدُّنیا حَسَنَة وَفی الاخِرةِ حَسَنَة وَقِنا عَذابَ النّار وَ عذابَ القَبر بِرَحمَتِکَ یا اَرحَمَ الرّاحِمینَ.

tak pesar
03-26-2011, 03:31
ذکری که مجرب است

از شاگردان استاد علامه حسن زاده آملی نقل است که ایشان همیشه چند دقیقه قبل از شروع درس در محل تشكیل كلاس (مسجد حضرت معصومه علیهاالسلام) حاضر مى‎شدند - كه این خود درس نظم و احترام به درس و بحث بود - ما عده‎اى بودیم كه از این فرصت طلایى حداكثر استفاده را مى‎كردیم، گرد شمس وجود معظم له حلقه مى‎زدیم و از انفاس ‍ قدسیه و حركات و حتى سكنات حضرت استاد (دام عزه ) درس مى‎گرفتیم .

روزى یكى از یاران درس، مصرانه و عاجزانه از حضرت استاد تقاضا كردند كه:

«حضرت آقا عنایتى بفرمایید، ذكرى - دعایی، چیزى بفرمایید، بلكه از این گرفتارى روحى نجات پیدا كنم، خیلى گرفته و در قبض هستم.»

حضرت استاد(دام عزه) كه تا آن لحظه سر به زیر انداخته بودند و در سكوتى پر معنى و مراقبه‎اى ملكوتى به سر مى‎بردند، سر را بلند كرده و فرمود: آقا جان! من هم گرفتارم، من هم از شما بدترم !

سپس چند لحظه‎اى درنگ فرمودند و ادامه دادند: دو مطلب به شما عرض ‍ مى‎كنم، یقینا اثر دارد به شرط این كه، اقلا یك اربعین(چهل روز) بر آن مداومت داشته باشید.


1- ذكر شریف «یا حى یا قیوم یا من لا اله الا انت» كه گفته‎اند، کثرت در آن سبب حیات و زیادت عقل مى‎شود و مجرب هم است!
2- سوره غنى «واقعه» را بخوانید، تا غنى در علم و بعد در چیزهاى دیگرى شوید؛ چون روایت شده است .برگرفته از کتاب پندهاى حكیمانه، ج ۳، علامه حسن حسن زاده آملى .

tak pesar
03-26-2011, 03:32
آداب ذکر و ختم صلوات
طهارت : شرط قبولي و استجابت دعا و ذکر ختم صلوات ، داشتن طهارت جسم و باطن مي باشد .
2.قطع اميد : شرط استجابت دعا ، قطع اميد از همه مي باشد . جسم و جان ذاکر بايد فقط به اميد خدا باشد . حضرت امام صادق عليه السلام مي فرمايند : بايد از تمام مردم نااميد گشت و جز به درگاه خدا اميدي نداشت .
3.يقين : شرط استجابت دعا اين است که ذاکر يقين داشته باشد که خدا توانايي آن را دارد که هرچه اراده فرمايد انجام دهد .
4.دعاي غريقي : يعني اينکه جز خدا نجاتي براي خود نمي بيند ، و کمک و نجات را فقط از آنِ خداوند بداند و بس ، زيرا خداوند به عيسي بن مريم ( ع) فرمود : مرا چون غريقي دعا کن که پناه و نجاتي جز من نداري .
5.ستايش : ستايش خدا قبل از شروع ذکر ، از لوازم مهم بندگي مي باشد ، زيرا حضرت امام علي عليه السلام مي فرمايند : ستايش پيش از درخواست است ، يعني هر دعايي که پيش از آن حمد و ثناي تعالي نباشد ناتمام و بريده است .
6.اعتراف به گناه : يعني اعتراف کن که گناهان تو را از بساط قرب دور ساخته و موجبات بلا را فراهم آورده ، اعتراف بنما و عفو و پوزش از خداوند بخواه .
7.طلب عفو : يعني از برخي گناهاني که قلبت را تيره نموده و دعاهايت را حبس نموده ، طلب بخشش و عفو کن که کمترينش هفتاد مرتبه « استغفرالله و اتوب اليه » گفتن است .
8.حضور قلب : وقتي باطن خود را از نجاسات و شهوات نفساني پاک کردي و درون خود را درون تکاني کردي ، حضور قلب حاصل مي شود . رسول خدا صلي الله عليه و آله مي فرمايند : آن مقدار از نماز قبول مي شود که به خدا توجه قلبي داشته باشي .
9.نيت قلب : از مهمترين مسايل و آداب ذکر و ختم و توسل ، نيت قلبي است که اگر تحقق نيابد زبان به ذکر حقيقي مشغول نمي شود و قلب سرگرم چيز ديگري است . حضرت امام صادق عليه السلام مي فرمايند : صلوات را با خلوص و نيت قلبي بگوييد .
10. زمان : براي بعضي ذکر ها و صلوات ها زمان مخصوصي با کيفيت ويژه اي تعيين شده است ؛ چنانکه معصومين عليهم السلام براي بعضي از صلوات ها ، پس از نماز صبح يا بعد از نماز مغرب ، يا شب و روز ، يا عصر روز پنجشنبه ، يا روز جمعه و يا شب جمعه را معين فرموده اند .
11 . عدد ذکر : انتخاب عدد ذکر يکي از احکام مهم ذکر و ختم است که بايد به آن توجه داشت ؛ يعني همان تعداد و مقداري که از ناحيه معصومين عليهم السلام معين شده است عمل کرد ، چنانکه براي صلوات سه مرتبه ، ده مرتبه ، صد مرتبه و هزار مرتبه را بيان فرموده اند

tak pesar
03-26-2011, 03:32
فوايد آيه الكرسی

امام محمد باقر از امير المومنين (ع) روايت فرموده: هنگامي كه آيت الكرسي نازل شد رسول خدا (ص) فرمود آيه الكرسي آيه اي است كه از گنج عرش نازل شده و زماني كه اين آيه نازل گشت هر بتي كه در جهان بود با صورت به زمين خورد.

در اين زمان ابليس ترسيد و به قومش گفت :"امشب حادثه اي بزرگ اتفاق افتاده است باشيد تا من عالم را بگردم و خبر بياورم.

ابليس عالم را گشت تا به شهر مدينه رسيد مردي را ديد و از او سوال كرد: " ديشب چه حادثه اي اتفاق افتاد"

مرد گفت "رسول خدا فرمود:" آيه اي از گنج هاي عرش نازل شد كه بت هاي جهان به خاطر آن آيه همگي با صورت به زمين خوردند. ابليس بعد از شنيدن حادثه به نزد قومش رفت و حادثه را به آن ها خبر داد.

=======

آيت الكرسي سيد آيات قرآن

پيامبر به حضرت علي (ع) فرمود: " يا علي ! من سيد عربم- مكه سيد شهر هاست- كوه سينا سيد همه كوه هاست- جبرئيل سيد همه فرشتگان است – فرزندانت سيد جوانان اهل بهشتند- قرآن سيد همه كتاب هاست – بقره سيد همه سوره هاي قرآن است – ودر بقره يك آيه است كه آن آيه 50كلمه دارد و هر كلمه 50 بركت دارد و آن آيت الكرسي است.

=======

پا داش كسي كه آيت الكرسي را زياد مي خواند

عبدالله بن عوف گفته است:" شبي خواب ديدم كه قيامت شده است و من را آوردند و حساب من را به آساني بررسي كردند. آنگاه مرا به بهشت بردند و كاخ هاي زيادي به من نشان دادند. به من گفتند: درهاي اين كاخ را بشمار ؛ من هم شمردم 50 درب داشت.

بعد گفتند: خانه هايش را بشمار. ديدم 175 خانه بود. به من گفتند اين خانه ها مال توست. آن قدر خوشحال شدم كه از خواب پريدم و خدا را شكر گفتم.

صبح كه شد نزد ابن سيرين رفتم و خواب را برايش تعريف كردم.

او گفت : معلوم است كه تو آيه الكرسي زياد مي خواني. گفتم : بله ؛ همين طور است. ولي تو از كجا فهميدي. گفت براي اينكه اين آيه 50 كلمه و 175 حرف دارد. من از زيركي حافظه او تعجب كردم. آنگاه به من گفت : هر كه آيه الكرسي را بسيار بخواند سختي هاي مرگ بر او آسان مي شود.

=======

داستان نزول

رسول اكرم (ص) فرمود: چون خداي متعال خواست سوره ي حمد و آيه هاي شهدالله (18و19 آل عمران) و قل اللهم (26-27آل عمران) و سوره توحيد و آيه الكرسي را به زمين نازل كندهمگي به عرش الهي چنگ زدند در حالي كه بين آن ها و خداوند حجابي نبود.

سپس فرمودند : پروردگارا ما را به خانه پر گناه و به سوي كساني كه عصيان و گناه مي كنند مي فرستي ؛ در حالي كه ما پاك و مطهر هستيم.

سپس خداي متعال فرمود :" به عزت و جلال خودم سوگند ، هيچ كس شما را بعد از نماز نخواند مگر اين كه او را در مرتبه بالاي قدس جاي دهم كه از نعمت هاي آن استفاده كنند و در هر روز 70 بار به او با نظر رحكت خود بنگرم و در هر روز 70 حاجت او را برآورم هرچند كه بسيار گناه كرده باشد كه كمترين آن دعاها و حاجت ها و آمرزش گناهان باشد. او را از هر دشمني پناه مي دهم و براي پيروزي بر هر دشمني ياريش مي دهم و مانعي به جز مرگ براي بهشت رفتن او نباشد.( يعني بعد از مرگ بلافاصله به بهشت مي رود)

=======

آيت الكرسي براي حفظ چشم

بعد از هر نماز دستان را روي چشم بگذاريد و بعد از خواندن آيت الكرسي بگوييد:"اللهم احفظ حدقتي بحق حدقتي علي بن ابيطالب(ع)"

=======
امان نامه الهي

امام كاظم (ع) فرمود: از بعضي پدران بزرگوارم شنيدم كه كسي داشت سوره حمد را مي خواند پس حضرت فرمود: هم شكر خدا را به جاي آورد و هم به پاداش رسيد. بعد حضرت شنيد كه سوره توحيد مي خواند فرمود: ايمان آورد و ايمني به دست آورد و سپس شنيد كه سوره قدر مي خواند فرمود: راست گفت و آمرزيده شد و بعد شنيد كه آيت الكرسي مي خواند فرمود: خداوند خالق امان نامه برايش فرو فرستاد.

=======
قرآن برتر است يا تورات؟

روايت شده كه از پيامبر (ص) پرسيدند: قرآن برتر است يا تورات؟ فرمودند: در قرآن آيه اي است كه از تمام كتابهايي كه خداوند بر پيامبرانش نازل فرموده بهتر و برتر و والاتر است و آن آيه الكرسي است.

پيامبر فرمودند با فضيلت ترين آيه اي كه بر من نازل شد آيه الكرسي است.

پيامبر فرمودند آيه الكرسي وسوره توحيد عظيم تر از همه چيزهايي است كه دون و پست تر از خداست.

پيامبر (ص) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به كسي كه جان محمد در دست اوست اين آيه داراي دو زبان و دو لب است كه در عرش الهي تسبيح و تقديس خدا مي گويد.

رسول خدا (ص) فرمود: در شب معراج دو لوح را ديدم ، كه در يك لوح سوره حمد و در لوح ديگر كل قرآن قرار داشت كه سه نور از آن مي درخشيد . پس گفتم اي جبرئيل اين نوره چيست؟ جبرئيل در جواب گفت : آن سه نور يكي سوره توحيد و يكي سوره ياسين و ديگري آيه الكرسي مي باشد.

پيامبر (ص) فرمودند: در معراج در آـسمان هفتم ديدم كه ملائكه حجب سوره نور را مي خوانند ، خزان كرسي آيه الكرسي و حمله عرش سوره مومن را مي خوانند.

امام صادق (ع) فرمود: همانا من از آيه الكرسي براي بالا رفتن درجات استفاده مي كنم.

امام صادق (ع) فرمودند: هرگاه سوره حمد و توحيد و قدر را با آيه الكرسي بخوانيد و بعد از آن برخيزيد و و رو به قبله حاجات خود را از خدا بخواهيد كه حاجاتتان بر آورده خواهد شد زيرا اسم اعظم هستند.

امام علي (ع) فرمودند اگر شما از آثار معنوي آيه الكرسي آگاه بوديد در هيچ حال خواندن آن را ترك نمي كرديد.

امام محمد باقر (ع) فرمودند: هر كس يك بار آيه الكرسي را بخواند خداوند هزار ناراحتي از ناراحتي هاي دنيا و هزار سختي آخرت رااز او دور مي كند كه كمترين ناراحتي دنيا فقر و كمترين سختي آخرت فشار قبر است.

رسول خدا در خواب به دخــتر خويش فرمودند: ترازوي اعمال خويش را با آيه الكرسي سنگين گردان. زيرا هركس آن را قرائت نمايد آسمان وزمين با فرشتگانش به جنبش و حركت در آيند و خداوند را با صداي بلند به پاكي ياد كنند و او را بزرگ بدارند و تسبيح گويند. پس از آن تمامي فرشتگان از خداوند مي خواهند كه گناه خواننده آيه الكرسي را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.

رسول خدا (ص) فرمودند: هركس آيه الكرسي را يك بار بخواند اسم او از ديوان اشقيا و انسان هاي بد محو مي شود.

امام رضا (ع) به نقل از پيامبر فرمودند: هر كس 100 مرتبه آيه الكرسي را بخواند چنان باشد كه همه عمر خود را عبادت كرده باشد.

=======
بعد از نماز

پيامبر فرمودند: هر كس آيه الكرسي را بعد از نماز بخواند هفت آسمان شكافته گردد و به هم نيايد تا خداوند متعال به سوي خواننده آيت الكرسي نظر رحمت افكند و فرشته اي را بر انگيزد كه از آن زمان تا فرداي آن كارهاي خوبش را بنويسد و كارهاي بدش را محو كند.

رسول اكرم (ص) فرمود: يا علي بر تو باد به خواندن آيه الكرسي بعد از هر نماز واجب. زيرا به غير از پيغمبر و صديق و شهيد كسي به خواندن آن بعد از هر نماز محافظت نمي كند و هر كس بعد از هر نماز آيه الكرسي را بخواند به جز خداوند متعال كسي او را قبض روح نمي كند و مانند كسي باشد كه همراه پيامبران خدا جهاد كرده تا شهيد شده است و فرمود: بعد از مرگ بلا فاصله داخل بهشت مي شود و به جز انسان صديق و عابد كسي بر خواندن آيه الكرسي مواظبت نمي كند.

در روايتي از امام باقر آمده است:" هر كس آيه الكرسي را بعد از هر نماز بخواند از فقر و بيچارگيدر امان شود و رزق او وسعت يابد و خداوند به او از فضل خودش مال زيادي بخشد."

رسول اكرم فرمودندك هر كس آيه الكرسي را بعد از هر نماز واجب بخواند نمازش قبول درگاه حق مي گردد و در امان خدا باشد و خداوند او را از بلاها و گناهان نگه دارد.

جهت نور چشم بعد از هر نماز دست بر چشم بگذارد و آيه الكرسي بخواند و بگويد :" اعيذ نور بصري بنور الله الذي لا يطفي"

خداوند به موسي بن عمران وحي فرمود: كسي كه بعد از نماز واجبش آيه الكرسي بخواند خداوند متعال به او قلب شاكرين – اجر انبيا و عمل صديقين را عطا فرمايد و چيزي جز مرگ از داخل شدن او به بهشت جلوگيري نمي نمايد. مداومت نمي نمايد به آن مگر پيامبر يا صديق يا كسي كه از او راضي شده ام و يا شخصي كه شهادت را روزي او مي نمايم.

=======

زيادي علم وحافظه

پيامبر (ص) روايت كرده است كه فرمودند : 5 چيز حافظه را قوي مي گرداند: خوردن شيريني – گوشت نزديك گردن – عدس – نان سرد و خواندن آيت الكرسي

عالمي گويد : هر كه علم مي خواهد بر پنج چيز مواظبت مي كند:

1- پرهيزكاري در آشكارا و پنهان 2- خواندن آيت الكرسي 3- هميشه با وضو بودن 4- نماز شب خواندن حتي اگر دو ركعت باشد. 5- غذا خوردن به منظور نيرو گرفتن نه شكم پر كردن.

=======
سفر

امام صادق (ع) فرمود: سفر را با دادن صدقه و يا با خواندن آيت الكرسي آغاز كنيد. كسي كه در سفر هر شب آيه الكرسي را بخواند هم خودش در سلامت باشد و هم چيزهايي كه همراه اوست.

=======
حاجت

اگر براي كسي كار مهمي پيش آمده باشد و بخواهد كه زود انجام شود و به صحرايي رود كه در آنجا كسي نباشد و خطي دور خود بكشد و رو به قبله با تواضع بنشيند و 70 بار آيه الكرسي را بخواند . بدون شك در آن روز حاجات او بر آورده شود . اين كار تجربه شده است و شكي در آن نيست.

رسول اكرم (ص) فرمودند: هرگاه براي حاجتت از خانه ي خود بيرون آمدي آيه الكرسي را بخوان كه حاجتت به خواست خدا برآورده گردد.

امام علي (ع) فرمودند: هرگاه يكي از شما اراده حاجتي كند پس صبح روز پنج شنبه در طلب آن بيرون رود و در وقت بيرون رفتن آخر سوره آْ عمران ( آيه 190تا آخر) و آيه الكرسي و سوره قدر و حمد را بخواند ، زيرا كه در خواندن اين ها حوائج دنيا و آخرت برآورده مي شود.

در روايت آمده است هر كس آيت الكرسي را در وقت غروب بخواند حاجتش برآورده گردد

tak pesar
03-26-2011, 03:32
فوايد آيه الكرسی

امام محمد باقر از امير المومنين (ع) روايت فرموده: هنگامي كه آيت الكرسي نازل شد رسول خدا (ص) فرمود آيه الكرسي آيه اي است كه از گنج عرش نازل شده و زماني كه اين آيه نازل گشت هر بتي كه در جهان بود با صورت به زمين خورد.

در اين زمان ابليس ترسيد و به قومش گفت :"امشب حادثه اي بزرگ اتفاق افتاده است باشيد تا من عالم را بگردم و خبر بياورم.

ابليس عالم را گشت تا به شهر مدينه رسيد مردي را ديد و از او سوال كرد: " ديشب چه حادثه اي اتفاق افتاد"

مرد گفت "رسول خدا فرمود:" آيه اي از گنج هاي عرش نازل شد كه بت هاي جهان به خاطر آن آيه همگي با صورت به زمين خوردند. ابليس بعد از شنيدن حادثه به نزد قومش رفت و حادثه را به آن ها خبر داد.

=======

آيت الكرسي سيد آيات قرآن

پيامبر به حضرت علي (ع) فرمود: " يا علي ! من سيد عربم- مكه سيد شهر هاست- كوه سينا سيد همه كوه هاست- جبرئيل سيد همه فرشتگان است – فرزندانت سيد جوانان اهل بهشتند- قرآن سيد همه كتاب هاست – بقره سيد همه سوره هاي قرآن است – ودر بقره يك آيه است كه آن آيه 50كلمه دارد و هر كلمه 50 بركت دارد و آن آيت الكرسي است.

=======

پا داش كسي كه آيت الكرسي را زياد مي خواند

عبدالله بن عوف گفته است:" شبي خواب ديدم كه قيامت شده است و من را آوردند و حساب من را به آساني بررسي كردند. آنگاه مرا به بهشت بردند و كاخ هاي زيادي به من نشان دادند. به من گفتند: درهاي اين كاخ را بشمار ؛ من هم شمردم 50 درب داشت.

بعد گفتند: خانه هايش را بشمار. ديدم 175 خانه بود. به من گفتند اين خانه ها مال توست. آن قدر خوشحال شدم كه از خواب پريدم و خدا را شكر گفتم.

صبح كه شد نزد ابن سيرين رفتم و خواب را برايش تعريف كردم.

او گفت : معلوم است كه تو آيه الكرسي زياد مي خواني. گفتم : بله ؛ همين طور است. ولي تو از كجا فهميدي. گفت براي اينكه اين آيه 50 كلمه و 175 حرف دارد. من از زيركي حافظه او تعجب كردم. آنگاه به من گفت : هر كه آيه الكرسي را بسيار بخواند سختي هاي مرگ بر او آسان مي شود.

=======

داستان نزول

رسول اكرم (ص) فرمود: چون خداي متعال خواست سوره ي حمد و آيه هاي شهدالله (18و19 آل عمران) و قل اللهم (26-27آل عمران) و سوره توحيد و آيه الكرسي را به زمين نازل كندهمگي به عرش الهي چنگ زدند در حالي كه بين آن ها و خداوند حجابي نبود.

سپس فرمودند : پروردگارا ما را به خانه پر گناه و به سوي كساني كه عصيان و گناه مي كنند مي فرستي ؛ در حالي كه ما پاك و مطهر هستيم.

سپس خداي متعال فرمود :" به عزت و جلال خودم سوگند ، هيچ كس شما را بعد از نماز نخواند مگر اين كه او را در مرتبه بالاي قدس جاي دهم كه از نعمت هاي آن استفاده كنند و در هر روز 70 بار به او با نظر رحكت خود بنگرم و در هر روز 70 حاجت او را برآورم هرچند كه بسيار گناه كرده باشد كه كمترين آن دعاها و حاجت ها و آمرزش گناهان باشد. او را از هر دشمني پناه مي دهم و براي پيروزي بر هر دشمني ياريش مي دهم و مانعي به جز مرگ براي بهشت رفتن او نباشد.( يعني بعد از مرگ بلافاصله به بهشت مي رود)

=======

آيت الكرسي براي حفظ چشم

بعد از هر نماز دستان را روي چشم بگذاريد و بعد از خواندن آيت الكرسي بگوييد:"اللهم احفظ حدقتي بحق حدقتي علي بن ابيطالب(ع)"

=======
امان نامه الهي

امام كاظم (ع) فرمود: از بعضي پدران بزرگوارم شنيدم كه كسي داشت سوره حمد را مي خواند پس حضرت فرمود: هم شكر خدا را به جاي آورد و هم به پاداش رسيد. بعد حضرت شنيد كه سوره توحيد مي خواند فرمود: ايمان آورد و ايمني به دست آورد و سپس شنيد كه سوره قدر مي خواند فرمود: راست گفت و آمرزيده شد و بعد شنيد كه آيت الكرسي مي خواند فرمود: خداوند خالق امان نامه برايش فرو فرستاد.

=======
قرآن برتر است يا تورات؟

روايت شده كه از پيامبر (ص) پرسيدند: قرآن برتر است يا تورات؟ فرمودند: در قرآن آيه اي است كه از تمام كتابهايي كه خداوند بر پيامبرانش نازل فرموده بهتر و برتر و والاتر است و آن آيه الكرسي است.

پيامبر فرمودند با فضيلت ترين آيه اي كه بر من نازل شد آيه الكرسي است.

پيامبر فرمودند آيه الكرسي وسوره توحيد عظيم تر از همه چيزهايي است كه دون و پست تر از خداست.

پيامبر (ص) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به كسي كه جان محمد در دست اوست اين آيه داراي دو زبان و دو لب است كه در عرش الهي تسبيح و تقديس خدا مي گويد.

رسول خدا (ص) فرمود: در شب معراج دو لوح را ديدم ، كه در يك لوح سوره حمد و در لوح ديگر كل قرآن قرار داشت كه سه نور از آن مي درخشيد . پس گفتم اي جبرئيل اين نوره چيست؟ جبرئيل در جواب گفت : آن سه نور يكي سوره توحيد و يكي سوره ياسين و ديگري آيه الكرسي مي باشد.

پيامبر (ص) فرمودند: در معراج در آـسمان هفتم ديدم كه ملائكه حجب سوره نور را مي خوانند ، خزان كرسي آيه الكرسي و حمله عرش سوره مومن را مي خوانند.

امام صادق (ع) فرمود: همانا من از آيه الكرسي براي بالا رفتن درجات استفاده مي كنم.

امام صادق (ع) فرمودند: هرگاه سوره حمد و توحيد و قدر را با آيه الكرسي بخوانيد و بعد از آن برخيزيد و و رو به قبله حاجات خود را از خدا بخواهيد كه حاجاتتان بر آورده خواهد شد زيرا اسم اعظم هستند.

امام علي (ع) فرمودند اگر شما از آثار معنوي آيه الكرسي آگاه بوديد در هيچ حال خواندن آن را ترك نمي كرديد.

امام محمد باقر (ع) فرمودند: هر كس يك بار آيه الكرسي را بخواند خداوند هزار ناراحتي از ناراحتي هاي دنيا و هزار سختي آخرت رااز او دور مي كند كه كمترين ناراحتي دنيا فقر و كمترين سختي آخرت فشار قبر است.

رسول خدا در خواب به دخــتر خويش فرمودند: ترازوي اعمال خويش را با آيه الكرسي سنگين گردان. زيرا هركس آن را قرائت نمايد آسمان وزمين با فرشتگانش به جنبش و حركت در آيند و خداوند را با صداي بلند به پاكي ياد كنند و او را بزرگ بدارند و تسبيح گويند. پس از آن تمامي فرشتگان از خداوند مي خواهند كه گناه خواننده آيه الكرسي را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.

رسول خدا (ص) فرمودند: هركس آيه الكرسي را يك بار بخواند اسم او از ديوان اشقيا و انسان هاي بد محو مي شود.

امام رضا (ع) به نقل از پيامبر فرمودند: هر كس 100 مرتبه آيه الكرسي را بخواند چنان باشد كه همه عمر خود را عبادت كرده باشد.

=======
بعد از نماز

پيامبر فرمودند: هر كس آيه الكرسي را بعد از نماز بخواند هفت آسمان شكافته گردد و به هم نيايد تا خداوند متعال به سوي خواننده آيت الكرسي نظر رحمت افكند و فرشته اي را بر انگيزد كه از آن زمان تا فرداي آن كارهاي خوبش را بنويسد و كارهاي بدش را محو كند.

رسول اكرم (ص) فرمود: يا علي بر تو باد به خواندن آيه الكرسي بعد از هر نماز واجب. زيرا به غير از پيغمبر و صديق و شهيد كسي به خواندن آن بعد از هر نماز محافظت نمي كند و هر كس بعد از هر نماز آيه الكرسي را بخواند به جز خداوند متعال كسي او را قبض روح نمي كند و مانند كسي باشد كه همراه پيامبران خدا جهاد كرده تا شهيد شده است و فرمود: بعد از مرگ بلا فاصله داخل بهشت مي شود و به جز انسان صديق و عابد كسي بر خواندن آيه الكرسي مواظبت نمي كند.

در روايتي از امام باقر آمده است:" هر كس آيه الكرسي را بعد از هر نماز بخواند از فقر و بيچارگيدر امان شود و رزق او وسعت يابد و خداوند به او از فضل خودش مال زيادي بخشد."

رسول اكرم فرمودندك هر كس آيه الكرسي را بعد از هر نماز واجب بخواند نمازش قبول درگاه حق مي گردد و در امان خدا باشد و خداوند او را از بلاها و گناهان نگه دارد.

جهت نور چشم بعد از هر نماز دست بر چشم بگذارد و آيه الكرسي بخواند و بگويد :" اعيذ نور بصري بنور الله الذي لا يطفي"

خداوند به موسي بن عمران وحي فرمود: كسي كه بعد از نماز واجبش آيه الكرسي بخواند خداوند متعال به او قلب شاكرين – اجر انبيا و عمل صديقين را عطا فرمايد و چيزي جز مرگ از داخل شدن او به بهشت جلوگيري نمي نمايد. مداومت نمي نمايد به آن مگر پيامبر يا صديق يا كسي كه از او راضي شده ام و يا شخصي كه شهادت را روزي او مي نمايم.

=======

زيادي علم وحافظه

پيامبر (ص) روايت كرده است كه فرمودند : 5 چيز حافظه را قوي مي گرداند: خوردن شيريني – گوشت نزديك گردن – عدس – نان سرد و خواندن آيت الكرسي

عالمي گويد : هر كه علم مي خواهد بر پنج چيز مواظبت مي كند:

1- پرهيزكاري در آشكارا و پنهان 2- خواندن آيت الكرسي 3- هميشه با وضو بودن 4- نماز شب خواندن حتي اگر دو ركعت باشد. 5- غذا خوردن به منظور نيرو گرفتن نه شكم پر كردن.

=======
سفر

امام صادق (ع) فرمود: سفر را با دادن صدقه و يا با خواندن آيت الكرسي آغاز كنيد. كسي كه در سفر هر شب آيه الكرسي را بخواند هم خودش در سلامت باشد و هم چيزهايي كه همراه اوست.

=======
حاجت

اگر براي كسي كار مهمي پيش آمده باشد و بخواهد كه زود انجام شود و به صحرايي رود كه در آنجا كسي نباشد و خطي دور خود بكشد و رو به قبله با تواضع بنشيند و 70 بار آيه الكرسي را بخواند . بدون شك در آن روز حاجات او بر آورده شود . اين كار تجربه شده است و شكي در آن نيست.

رسول اكرم (ص) فرمودند: هرگاه براي حاجتت از خانه ي خود بيرون آمدي آيه الكرسي را بخوان كه حاجتت به خواست خدا برآورده گردد.

امام علي (ع) فرمودند: هرگاه يكي از شما اراده حاجتي كند پس صبح روز پنج شنبه در طلب آن بيرون رود و در وقت بيرون رفتن آخر سوره آْ عمران ( آيه 190تا آخر) و آيه الكرسي و سوره قدر و حمد را بخواند ، زيرا كه در خواندن اين ها حوائج دنيا و آخرت برآورده مي شود.

در روايت آمده است هر كس آيت الكرسي را در وقت غروب بخواند حاجتش برآورده گردد

tak pesar
03-26-2011, 03:33
دعا در زندگی
دعا برای ادای دین

دعاى 1
از امام موسى بن جعفر(عليه السلام) روايت شده است كه براى اداى ديون بگو:

اَللّهُمَّ ارْدُدْ اِلى جَميعِ خَلْقِكَ مَظالِمَهُمُ الَّتى قِبَلى، صَغيرَها وَ كَبيرَها فى
خدايا بازگردان بسوى همه خلق خود حقوقى را كه در نزد من دارند كوچك و بزرگش را در

يُسْر مِنْكَ وَعافِيَة، وَ مالَمْ تَبْلُغْهُ قُوَّتى، وَ لَمْ تَسَعْهُ ذاتُ يَدى، وَ لَمْ يَقْوَ
آسانى و تندرستى و آنچه را نيروى من بدان نرسد و داراييم بدان وفا نكند و بر آن قدرت

عَلَيْهِ بَدَنى وَ يَقينى وَنَفْسى، فَاَدِّهِ عَنّى مِنْ جَزيلِ ما عِنْدَكَ مِنْ فَضْلِكَ،
نداشته باشد بدنم و يقين و جانم پس آن را بپرداز از من از آن فضل شايانى كه دارى

ثُمَّ لاتَخْلُفْ عَلَىَّ مِنْهُ شَيْئاً تَقْضيهِ مِنْ حَسَناتى، يا اَرْحَمَ الرّاحمِينَ،
و بجاى مگذار از آن بر من چيزى را كه بپردازى آن را از حسنات من اى مهربانترين مهربانان

اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ، وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ
گواهى دهم كه معبودى نيست جز خداى يگانه اى كه شريك ندارد و گواهى دهم كه محمّد بنده

وَرَسُولُهُ، وَ اَنَّ الدّينَ كَما شَرَعَ، وَ اَنَّ الاِْسْلامَ كَما وَصَفَ، وَ اَنَّ الْكِتابَ
و رسول اوست و دين همان است كه او مقرّر داشته و اسلام همان است كه توصيف كرده و كتاب چنان است

كَما اَنْزَلَ، وَ اَنَّ الْقَوْلَ كَما حَدَّثَ، وَ اَنَّ اللهَ هُوَ الْحَقُّ الْمُبينُ، ذَكَرَ اللهُ
كه نازل فرموده و گفتار همان است كه او گفته و همانا خدا برحق و آشكار است و خدا

مُحَمَّداً وَاَهْلَ بَيْتِهِ بِخَيْر، وَ حَيّا مُحَمَّداً وَ اَهْلَ بَيْتِهِ بِالسَّلامِ.(1)
محمّد و خاندانش را بخير ياد كند و تحيّت دهد به محمّد و خاندانش بوسيله سلام.


1. كافى، جلد 2، صفحه 555، حديث 4.

دعاى 2
در روايتى آمده است كه شخصى نامه اى به محضر امام محمّدتقى(عليه السلام) نوشت و اظهار داشت كه قرضِ بسيارى دارم (چه كنم؟). امام(عليه السلام) در پاسخ نوشت: زياد استغفار كن و سوره «انّا اَنزلناه» را بسيار بخوان.(1)
1. همان مدرك، جلد 5، صفحه 316، حديث 51.

tak pesar
03-26-2011, 03:34
دعاهايى براى برآمدن حاجات دنيوى و اخروى
در كتاب هاى روايى ما، دعاهاى جالب و ذكرهاى پرمحتوايى آمده كه خواندن آنها با توجّه به معانى و محتواى آنها، تأثير مهمّى در روح و جان انسان مى گذارد و براى حلّ مشكلات مادّى و معنوى بسيار مؤثّر است. بزرگان علما اين روايات را در كتب ادعيه و كتب روايى آورده اند; از جمله:

دعاى 1
دعايى است كه از امام صادق(عليه السلام) (براى برآمدن حاجات) روايت شده است:

اَللّهُمَّ اجْعَلْنى اَخْشاكَ كَاَنّى اَراكَ، وَ اَسْعِدْنى بِتَقْويكَ، وَلاتُشْقِنى
خدايا چنانم كن كه از تو بترسم چنانكه گويى تو را مى بينم و خوشبختم كن به پرهيزكاريت و بدبختم مكن

بِنَشْطى لِمَعاصيكَ، وَ خِرْلى فى قَضآئِكَ، وَ بارِكْ لى فى قَدَرِكَ، حَتّى لا
به نشاطم براى نافرمانى هايت و نيك بخواه برايم در قضايت و بركت ده برايم در مقدرت تا دوست

اُحِبَّ تَاْخيرَ ما عَجَّلْتَ، وَلا تَعْجيلَ ما اَخَّرْتَ، وَ اجْعَلْ غِناىَ فى
نداشته باشم ديرآمدن آنچه را شتاب دارى و نه زود آمدن آنچه را تأخير اندازى و قرار ده بى نيازيم را

نَفْسى، وَ مَتِّعْنى بِسَمْعى وَ بَصَرى، وَ اجْعَلْهُمَا الْوارِثَيْنِ مِنّى، وَانْصُرْنى
در خودم و بهره مندم ساز به گوش و چشمم و قرارشان ده آن دو را وارث من و ياريم كن

عَلى مَنْ ظَلَمَنى، وَاَرِنى فيهِ قُدْرَتَكَ يا رَبِّ، وَ اَقِرَّ بِذلِكَ عَيْنى.(1)
بر هر كه به من ستم كند و قدرت خودت را در او به من نشان ده پروردگارا و ديده ام را بدان روشن كن.

1. كافى، جلد 2، صفحه 577، حديث 1.

دعاى 2

از همان بزرگوار نقل شده است كه اين دعا را بخوانيد:

اَللّهُمَّ اَعِنّى عَلى هَوْلِ يَوْمِ الْقِيمَةِ، وَاَخْرِجْنى مِنَ الدُّنْيا سالِماً،
خدايا كمكم ده بر هراس روز قيامت و بيرونم ببر از دنيا در حال سلامت

وَزَوِّجْنى مِنَ الْحُورِالْعينِ، وَاكْفِنى مَؤُونَتى، وَمَؤُونَةَ عِيالى، وَ مَؤُونَةَ
و همسرم گردان از حورالعين و هزينه ام را كفايت كن و نيز هزينه نان خوران و هزينه

النّاسِ، وَاَدْخِلْنى بِرَحْمَتِكَ فى عِبـادِكَ الصّالِحينَ.(1)
مردم را و درآور مرا به رحمت خود در زمره بندگان شايسته ات.

1. همان مدرك، صفحه 578، حديث 2.

tak pesar
03-26-2011, 03:35
دعاى 3

دعاى ديگر كه خير دنيا و آخرت در آن جمع است و انسان را از گناهان حفظ مى كند:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ، يا مَنْ اَظْهَرَ الْجَميلَ، وَ سَتَرَ الْقَبيحَ، وَ لَمْ
بنام خداى بخشاينده مهربان اى كه آشكار كند زيبا را و بپوشاند زشت را

يَهْتِكِ السِّتْرَ عَنّى، يا كَريمَ الْعَفْوِ، يا حَسَنَ التَّجاوُزِ، يا واسِعَ الْمَغْفِرَةِ،
و ندرد پرده مرا اى بزرگوار گذشت اى نيكو درگذر اى فراخ آمرزش

وَيا باسِطَ الْيَدَيْنِ بِالرَّحْمَةِ، يا صاحِبَ كُلِّ نَجْوى، وَ يا مُنْتَهى كُلِّ
و اى گشاده هر دو دست به رحمت و مهر اى همراه هر راز و اى مرجع هر

شَكْوى، يا كَريمَ الصَّفْحِ، يا عَظيمَ الْمَنِّ، يا مُبْتَدِءَ كُلِّ نِعْمَة قَبْلَ
شكايت اى بزرگوار چشم پوش اى بزرگ منّت اى آغازنده هر نعمت پيش از

اسْتِحْقاقِها، يا رَبّاهُ يا سَيِّداهُ، يا مَوْلاهُ يا غايَتاهُ يا غِياثاهُ، صَلِّ عَلى
شايستگى آن اى پروردگار اى آقا اى سرور اى منتهاى آرزو اى فريادرس درود فرست بر

مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد، وَ اَسْئَلُكَ اَنْ لاتَجْعَلَنى فِى النّارِ.(1)
محمّد و آل محمّد و از تو خواهم كه قرارم ندهى در آتش.

1. كافى، جلد 2، صفحه 578، حديث 4.


دعاى 4

دعاى پرارزشى است كه پيغمبر اكرم(صلى الله عليه وآله) در روز جنگ بدر(1) و احزاب(2) و امام حسين(عليه السلام) در روز عاشورا(3) آن را خواندند. اين دعا از امام صادق(عليه السلام) نيز نقل شده است4)

اَللّهُمَّ اَنْتَ ثِقَتى فى كُلِّ كُرْبَة، وَ اَنْتَ رَجآئى فى كُلِّ شِدَّة، وَ اَنْتَ لى فى
خدايا تويى تكيه گاه من در هر گرفتارى و تويى اميد من در هر سختى و تو براى من در

كُلِّ اَمْر نَزَلَ بى ثِقَةٌ وَعُدَّةٌ، كَمْ مِنْ كَرْب يَضْعُفُ عَنْهُ الْفُؤادُ، وَ تَقِلُّ فيهِ
هر پيش آمدى تكيه گاه و ذخيره ام هستى چه بسيار گرفتارى كه ناتوان شود از آن دل و كم شود در آن

الْحيلَةُ، وَ يَخْذُلُ عَنْهُ الْقَريبُ وَ الْبَعيدُ، وَ يَشْمَتُ بِهِ الْعَدُوُّ، وَ تَعْنِينى فيهِ
چاره و يارى ندهد در آن خويش و بيگانه و شماتت كند بدان دشمن و خسته ام كند در آن

الاُْمُورُ، اَنْزَلْتُهُ بِكَ، وَ شَكَوْتُهُ اِلَيْكَ، راغِباً فيهِ عَمَّنْ سِواكَ، فَفَرَّجْتَهُ
كارها و من آن را به درگاه تو آوردم و شكوه اش به تو كردم و به جز تو از ديگران روگرداندم و تو بگشودى

وَكَشَفْتَهُ وَ كَفَيْتَنيهِ، فَأَنْتَ وَلِىُّ كُلِّ نِعْمَة، وَ صاحِبُ كُلِّ حاجَة، وَ مُنْتَهى
و برطرف كردى و كفايت كردى پس تويى سرپرست هر نعمت و صاحب هر حاجت و سرحد نهايى

كُلِّ رَغْبَة، فَلَكَ الْحَمْدُ كَثيراً، وَ لَكَ الْمَنُّ فاضِلاً
هر شوق پس تو راست ستايش بسيار و تو راست منّت فزون.

1. مهج الدعوات، صفحه 69.
2. بحارالانوار، جلد 95، صفحه 129.
3. همان مدرك، جلد 45، صفحه 4 (بااندكى تفاوت).
4. كافى، جلد 2، صفحه 578، حديث 5.

دعاى 5

اين دعا را امام حسين(عليه السلام) به فرزندش امام سجّاد(عليه السلام) تعليم فرمود:

بِحَقِّ يـس وَالْقُرْآنِ الْحَكيمِ، وَ بِحَقِّ طه وَ الْقُرْآنِ الْعَظيمِ، يا مَنْ يَقْدِرُ
به حق ياسين و قرآن حكمت آموز و به حق طه و قرآن بزرگ اى كه توانايى

عَلى حَوآئِجِ السّآئِلينَ، يا مَنْ يَعْلَمُ ما فِى الضَّميرِ، يا مُنَفِّسَ عَنِ
بر حاجات خواستاران اى كه مى دانى آنچه در دلهاست اى برطرف كننده گرفتارى

الْمَكْرُوبينَ، يا مُفَرِّجَ عَنِ الْمَغْمُومينَ، يا راحِمَ الشَّيْخِ الْكَبيرِ، يا
گرفتاران اى غمزداى اندوه غمندگان اى مهرورز پير كهنسال اى

رازِقَ الطِّفْلِ الصَّغيرِ، يا مَنْ لايَحْتاجُ اِلَى التَّفْسيرِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّد
روزى ده كودك خردسال اى كه نيازى ندارد به شرح و بيان درود فرست بر محمّد

وَآلِ مُحَمَّد، وَافْعَلْ بى كَذا وَ كَذا
و آل محمّد و بكن با من چنين و چنان
(به جاى آن، حاجات خود را بگويد).

1. دعوات راوندى، صفحه 54، حديث 137 و بحارالانوار، جلد 92، صفحه 196.

tak pesar
03-26-2011, 03:35
دعاهايى براى برآمدن حاجات دنيوى و اخروى

دعاى 6
ازامام صادق(عليه السلام) نقل شده است كه آن حضرت دست خود را به سوى آسمان بلند كرد و گفت:

رَبِّ لاتَكِلْنى اِلى نَفْسى طَرْفَةَ عَيْن اَبَدَاً، لا اَقَلَّ مِنْ ذلِكَ وَلا اَكْثَرَ.
پروردگارا مرا به خودم وا مگذار چشم بر همزدنى هرگز نه كمتر از آن و نه بيشتر.
(و اين دعا بسيار مؤثّر است).(1)
1. كافى، جلد 2، صفحه 581، حديث 15.

tak pesar
03-26-2011, 03:36
طریقه ی ختم و فض&
دعاهايى براى برآمدن حاجات دنيوى و اخروى

دعاى 7

بخوان اين دعا را كه اميرالمؤمنين(عليه السلام) پيوسته آن را مى خواند:

اَللّهُمَّ مُنَّ عَلَيَّ بِالتَّوَكُّلِ عَلَيْكَ، وَالتَّفْويضِ إلَيْكَ، وَالرِّضا بِقَدَرِكَ،
خدايا منّت نه بر من به توكّل كردن بر خودت و واگذاردن به سوى تو و راضى بودن به مقدّراتت

وَالتَّسْليمِ لاَِمْرِكَ، حَتّى لا أُحِبَّ تَعْجيلَ ما أَخَّرْتَ، وَلا تَأْخيرَ ما
و تسليم بودن در برابر فرمانت تا دوست ندارم زود آوردن آنچه را تأخير انداختى و نه تأخير آنچه را

عَجَّلْتَ، يا رَبَّ الْعالَميـنَ.(1)
زود آوردى اى پروردگار جهانيان.

1. كافى، جلد 2، صفحه 580، حديث 14.

tak pesar
03-26-2011, 03:36
دعاهايى براى برآمدن حاجات دنيوى و اخروى

دعاى 8

يكى از ياران امام صادق(عليه السلام) نقل مى كند كه حضرت اين دعا را كه جامع حاجات دنيا و آخرت است، به من تعليم فرمود كه بعد از حمد و ثناى خداوند عزّوجلّ بگو:

اَللّهُمَّ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْحَليمُ الْكَريمُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْعَزيزُ
خدايا تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو بردبار بزرگوار و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو عزيز

الْحَكيمُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْواحِدُ الْقَهّارُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ
فرزانه و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو يكتاى قهّار و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو

الْمَلِكُ الْجَبّارُ، وَاَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الرَّحيمُ الْغَفّارُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ
فرمانرواى جبّار و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو مهربان آمرزنده و تويى خدايى كه نيست معبودى جز

اَنْتَ الشَّديدُ الْمِحالُ، وَاَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْكَبيرُ الْمُتَعالِ، وَ اَنْتَ اللهُ لا
تو سخت كيفر و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو بزرگ و برتر و تويى خدايى كه

اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ السَّميعُ الْبَصيرُ، وَاَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْمَنيعُ الْقَديرُ، وَ اَنْتَ
نيست معبودى جز تو شنواى بينا و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو والامقام توانا و تويى

اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْغَفُورُ الشَّكُورُ، وَاَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْحَميدُ الْمَجيدُ،
خدايى كه نيست معبودى جز تو آمرزنده سپاس پذير و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو ستوده و گرامى

وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ، وَاَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْحَنّانُ
و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو آمرزنده و دوستدار و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو پر نعمت

الْمَنّانُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْحَليمُ الدَّيّانُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ
و پرمهر و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو بردبار پاداش دهنده و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو

الْجَوادُ الْماجِدُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْواحِدُ الاَْحَدُ، وَ اَنْتَ اللهُ
بخشنده باشوكت و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو يكتاى يگانه و تويى خدايى

لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الْغائِبُ الشّاهِدُ، وَ اَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ الظّاهِرُ الْباطِنُ،
كه نيست معبودى جز تو غايب و حاضر و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو آشكار پنهان

وَاَنْتَ اللهُ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ بِكُلِّ شَىْء عَليمٌ،تَمَّ نُورُكَ فَهَدَيْتَ، وَبَسَطْتَ يَدَكَ
و تويى خدايى كه نيست معبودى جز تو بهر چيز دانا كامل آمد نور تو كه راهنمايى كردى و گشودى دست عطايت

فَاَعْطَيْتَ، رَبَّنا وَجْهُكَ اَكْرَمُ الْوُجُوهِ، وَجَهَتُكَ خَيْرُ الْجِهاتِ، وَ عَطِيَّتُكَ
و عطا كردى پروردگار ما ذات تو گرامى ترين ذات ها و جانب تو بهترين جانب ها و عطايت

اَفْضَلُ الْعَطايا وَ أَهْنَؤُها، تُطاعُ رَبَّنا فَتَشْكُرُ، وَ تُعْصى رَبَّنا فَتَغْفِرُ لِمَنْ
فزونترين عطاها و گواراترين آنهاست فرمانبرداريت كنند پروردگارا و تو سپاسگزارى كنى و نافرمانيت كنند و تو بيامرزى هر كه را

شِئْتَ، تُجيبُ الْمُضْطَرّينَ، وَ تَكْشِفُ السُّوءَ، وَ تَقْبَلُ التَّوْبَةَ، وَ تَعْفُو عَنِ
خواهى اجابت كنى درماندگان را و برطرف كنى بدى را و بپذيرى توبه را و درگذرى از

الذُّنُوبِ، لا تُجازى اَياديكَ، وَلاتُحْصى نِعَمُكَ، وَلايَبْلُغُ مِدْحَتَكَ قَوْلُ
گناهان پاداش دستگيريهايت داده نشود و نعمتهايت به شماره درنيايد و رسا درنيايد به مدح و ثنايت گفتار

قآئل، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد، وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَ رَوْحَهُمْ
كسى خدايا درود فرست بر محمّد و آل محمّد و شتاب كن در فرج و نصرت

وَراحَتَهُمْ وَ سُرُورَهُمْ، وَاَذِقْنى طَعْمَ فَرَجِهِمْ، وَ اَهْلِكْ اَعْدآئَهُمْ مِنَ الْجِنِّ
و آسايش و شادمانيشان و بچشان به من شيرينى دوران فرج ايشان را و هلاك گردان دشمنانشان را از جن

وَالاِْنْسِ، وَ آتِنا فِى الدُّنْيا حَسَنَةً، وَ فِى الاْخِرَةِ حَسَنَةً، وَ قِنا عَذابَ
و انس بده به ما در دنيا خوبى و در آخرت نيز خوبى نگاهمان دار از

النّارِ، وَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ لاخَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاهُمْ يَحْزَنُونَ، وَاجْعَلْنى مِنَ
عذاب دوزخ و قرارمان ده از كسانى كه ترسى بر آنها نيست و نه آنان كه اندوهناك شوند و قرارم ده از

الَّذينَ صَبَرُوا وَ عَلى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ، وَ ثَبِّتْنى بِالْقَوْلِ الثّابِتِ فِى الْحَياةِ
كسانى كه بردبارى كنند و به پروردگارشان توكّل كنند و پايدارم بدار به گفتار پابرجا در زندگى

الدُّنْيا وَ فِى الاْخِرَةِ، وَ بارِكْ لى فِى الْمَحْيا وَ الْمَماتِ، وَالْمَوْقِفِ
دنيا و در آخرت و بركت بده به من در زندگى و مرگ و توقفگاه قيامت

وَالنُّشُورِ، وَ الْحِسابِ وَالْميزانِ، وَ اَهْوالِ يَوْمِ الْقِيمَةِ، وَ سَلِّمْنى عَلَى
و زنده شدن آن روز و حساب و ميزان و هراس هاى روز قيامت و سالمم بدار بر

الصِّراطِ، وَ اَجِزْنى عَلَيْهِ، وَارْزُقْنى عِلْماً نافِعاً، وَ يَقيناً صادِقاً، وَ تُقىً
صراط و بگذرانم از آن و روزيم گردان علمى سودمند و يقينى راست و درست و تقوا

وَبِرّاً، وَ وَرَعاً وَخَوْفاً مِنْكَ، وَفَرَقاً يُبَلِّغُنى مِنْكَ زُلْفى،وَلايُباعِدُنى عَنْكَ،
و نيك رفتارى و پارسايى و خوف و ترسى از خودت كه برساندم به مقام قرب تو و دورم نكند از تو

وَاَحْبِبْنى وَلاتُبْغِضْنى، وَتَوَلَّنى وَلاتَخْذُلْنى، وَ اَعْطِنى مِنْ جَميعِ خَيْرِ
و دوستم دار و دشمنم مدار و سرپرستيم كن و وامگذارم و عطا كن به من از همه خوبيهاى

الدُّنْيا وَالاْخِرَةِ، ما عَلِمْتُ مِنْهُ وَ ما لَمْ اَعْلَمْ، وَ اَجِرْنى مِنَ السُّوءِ كُلِّهِ
دنيا و آخرت آنچه بدانم و آنچه ندانم و پناهم ده از همه بدى ها

بِحَذافيرِهِ، ما عَلِمْتُ مِنْهُ وَ ما لَمْ اَعْلَمْ.(1)
به تمامى چه آنها كه مى دانم و چه آنها كه ندانم.

1. كافى، جلد 2، صفحه 583، حديث 18.

tak pesar
03-26-2011, 03:36
صلوات را ناقص نفرستید!

مقام دردانه آفرینش نزد خدا آنقدر بالا هست که بخوانیم: «خداوند بر مومنان منت نهاد هنگامی که در میان آنان، پیامبری از خودشان برانگیخت» (آل عمران، 164). شاید هم شنیده باشید این دعای صحیفه سجادیه را که «سپاس خدای را که به محمد- پیامبرش- بر ما منت نهاد؛ منتی که امت‏های گذشته‏ و مردم پیش از ما از آن بی‏بهره بودند». همین آفریننده در کلام مقدسش که بر زمینیان نازل کرده، پیامبر و حبیبش را اکرام و سلام و تحیت خاصش را نثار او کرده؛ حتماً زیاد شنیده‏اید این آیه مکرم را: همان آیه‏ای را که بهانه می‏شود برای هر شنونده تا درود بفرستد بر فرستاده خدا. موضوع این شماره «آیه‏های نامدار» همان آیه مشهور صلوات است؛ آیه 56 سوره احزاب که هر مسلمانی بعد از نمازش آن را می‏خواند و زیباترین و بالاترین درودها را بر پیامبرش می‏فرستد.

ابن حجر هیثمی- که از بزرگ ان اهل سنت است- از پیغمبر(صلی‏الله علیه واله وسلم) روایت می‏کند: بر من درود ناتمام نفرستید. گفتند: «درود ناتمام چیست؟ پاسخ داد: اینکه بگویید اللهم صلی علی محمد وسلم».


در سوره احزاب آیه‏ای هست که در آن همگان امر به تحیت و تسلیم بر پیامبر عظیم‏الشان اسلام شده‏اند. خدا در آیه 56 می‏فرماید: ان‏الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما؛ خدا و فرشتگان او بر پیامبر اسلام درود می‏فرستند شما هم برای کسانی که ایمان آورده‏اید، بر او صلوات بفرستید و آن‏طور که باید، تسلیم شوید». در مجمع‏البیان در تفسیر این آیه آمده: «پس از فرود این آیه، مردی به نام «کعب» به پیامبر (صلی‏الله علیه واله وسلم) گفت: سرورم من چگونگی سلام بر شما را می‏دانم ولی نمی‏دانم که «صلوات» بر شما چگونه است؟ پیامبر (صلی‏الله علیه و اله وسلم) فرمودند: در این مورد دست نیاز به بارگاه آن بی‏نیاز برید و نیایشگرانه بگویید: اللهم صلی علی محمد و آل محمد کما صلیت علی ابراهیم و آل ابراهیم انک حمید مجید و بارک علی محمد و آل محمد کما بارکت علی ابراهیم و آل ابراهیم انک حمید مجید؛ بار خدایا! بر محمد و خاندانش درود فرست. همان‏گونه که بر ابراهیم و خاندانش درود فرستادی، چرا که تو در خور ستایش و بزرگی هستی؛ و بزرگ دار و خجسته ساز محمد و خاندانش راه درست همان گونه که بر ابراهیم و خاندانش برکات خود را فرو فرستادی و آنان را خجسته و گرامی داشتی که تو بزرگ و ستوده‏ای». در تفسیر صافی آمده، امام علی (علیه‏السلام) می‏فرماید: «برای این آیه، ظاهری و باطنی است ظاهر گفتار خداوند، صلوات است و باطن قول حق تعالی، سلموا تسلیما است؛ یعنی تسلیم و فرمان او شودی، در رابطه با امر کسی که سفارش او را کرد و او را جانشین خود بر شما قرار داد». در تفسير مجمع‏البيان هم روايتي از امام صادق(عليه‏السلام) نقل شده به اين مضمون که ابوبصير سوال کرد: «منظور از صلوات بر پيامبر (صلي‏الله عليه و آله وسلم) را فهميده‏ايم اما معني تسليم بر او چيست؟» اما فرمود: «منظور، تسليم بودن در برابر او در هر کار است». يکي از ياران آن حضرت هم پرسيد: «صلوات فرستادن حق تعالي بر محمد که در آين آيه ذکر کرده، به چه کيفيت است؟» ايشان فرمود: «صلوات حق تعالي بر او، اعلاي مرتبه اوست در آسمان‏هاي رفيع و برتر نمودن درجه او بر جميع درجات انبيا». سپس سوال شد: «تسليم به چه کيفيت است؟» فرمود: «تسليم، فرمانبرداري از اوست در جميع امور و اطاعت اوامر او کردن و تلاش کردن در اين طاعت»

- معنا و مفهوم صلوات

واژه صلاه، صلوه و جمع آن صلوات به معني نماز خواندن و درود و تحيت است. صلي‏الله عليه، يعني خداوند بر او درود فرستاد. در معجم الوسيط هم صلاه به معناي دعاست.

علامه طباطبايي در تفسير خود درباره کلمه صلوه مي‏گويد: «کلمه صلوه در اصل به معناي انعطاف بوده و صلاه خدا بر پيغمبر، نه معناي انعطاف او به وي است به وسيله رحمتش؛ البته انعطافي مطلق؛ چون در آيه شريفه، صلات را مقيد به قيدي نکرده و همچنين صلاه ملائکه او بر آن جناب، انعطاف ايشان است بر وي به اينکه او را تزکيه کرده و برايش استغفار کنند و صلات مومنين بر او انعطاف ايشان است به وسيله درخواست رحمت براي او». راغب اصفهاني در کتاب المفردات نيز درباب معني صلوه مي‏نويسد: «صلوات رسول‏الله و نماز مسلمانان، تزکيه ايشان است. همچنين دعا و استغفار فرشتگان مثل مردم است و صلاه که عبادت مخصوص است، اصلش نوعي دعاست و اين عبادت خاص به اين کلمه ناميده شده است». در تفسير جوان هم در مورد صلوات آمده است: «چنانچه صلوات به خدا نسبت داده شود، به معني فرستادن رحمت است و هر گاه به فرشتگان و مومنان منسوب شود، به معني طلب رحمت است. »

- صلوات ناقص چيست؟

بد نيست بدانيد که در کتاب‏هاي حديث در باره صلوات ناقص هم سخن به ميان آمده. در امالي شيخ صدوق و بحارالانوار چنين توضيحي نوشته شده است: «ذکر اللهم صلي علي محمد بدون «وآله» ناقص و خلاف امر پيامبر (صلي‏الله عليه وآله وسلم) است؛ چنان که خود حضرت مي‏فرمايند: هر کس بر من صلوات بفرستد و بر خاندانم درود نفرستد، بوي بهشت را نمي‏يابد». در اصول کافي نيز از امام صادق (عليه‏السلام) روايت شده: «مردي به کعبه در آويخته بود و چنين مي‏خواند: اللهم صلي علي محمد پدرم موسي بن جعفر (عليه‏السلام) شنيد و به او فرمود: بنده خدا! صلوات را ناقص و در حق ما ظلم نکن بلکه بگو خدايا بر محمد و هل بيتش درود بفرست». در روايات فراواني، حذف «آل محمد» از صلوات نهي شده است. علامه طباطبايي در تفسير‏الميزان مي‏گويد: «18 حديث از پيامبر (صلي‏الله عليه و آله وسلم) نقل شده که براساس آن، «آل محمد» را به هنگام صلوات بايد ذکر کرد». در تفسير نمونه جلد 17 بيان شده است: «ابن حجر هيثمي- که از بزرگان اهل سنت است- از پيغمبر(صلي‏الله عليه واله وسلم) روايت مي‏کند: بر من درود ناتمام نفرستيد. گفتند: «درود ناتمام چيست؟ پاسخ داد: اينکه بگوييد اللهم صلي علي محمد وسلم.»

منبع: مجله همشهري آيه

tak pesar
03-26-2011, 03:37
دعا برای تقویت اراده

امام زین العابدین (ع) هرگاه آیه « یا ایها الذین امنوا اتقوالله و کونوا مع الصادقین (سوره توبه، آیه 119) را تلاوت می کرد. این دعا را می خواند: «اللهم ارفعنی فی اعلی درجات هذه الندبه و اعنی بعزم الاراده».
«خدایا مرا به بالاترین درجات این دعوت بالا ببرد، و با عطا کردن اراده ای استوار کمکم کن.»

tak pesar
03-26-2011, 03:37
نمازی مجرب برای رسیدن به مقصود«مرحومه علامه نهاوندی» فرموده است:
یکی از نمازهایی که در رساندن انسان به مطلوب خود، به تجربه ثابت شده خواندن چهاررکعت نماز است به این طریق که این نماز به دو سلام ختم شود.
در رکعت اول پس از سوره حمد، صد مرتبه افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد (سوره غافر، آیه 44) خوانده شود.
در رکعت دوم، پس از سوره حمد، صد مرتبه الا الی الله تصیر الامور (سوره شوری آیه 53) خوانده شد.
در رکعت سوم پس از سوره حمد صد مرتبه نصر من الله و فتح قریب (سوره صف آیه 13) و در رکعت چهارم پس از سوره حمد صد مرتبه انا فتحنا لک فتحا مبینا (سوره فتح آیه 1) و پس از خواندن نماز به سجده رود و صد مرتبه بگوید:
غفرانک ربنا و الیک المصیر (سوره بقره، آیه 285)
و صد مرتبه استغفرالله و اتوب الیه را بر زبان جاری کند.

tak pesar
03-26-2011, 03:37
دعا برای اطلاع از امر پنهانی


هر کسی می خواهد از امر پنهانی آگاهی حاصل کند دو رکعت نماز به جا آورد، و در سجده آخر صد و پنجاه مرتبه بگوید: «یا فتاح» آن امر بر او ظاهر گردد.

tak pesar
03-26-2011, 03:37
چهار ذکر الهی در چهار حالت بحرانی

امام صادق (ع) فرموده است: در شگفتم برای کــسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد!
1- در شگفتم برای کــسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» (آل عمران ایه 171) پناه نمی برد.در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است: پس (آن کــسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جستند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.
2- در شگفتم برای کــسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» (سوره انبیاء آیه 87) پناه نمی برد. زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است: «پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می بخشیم.» (سوره انبیاء آیه 88)
3- در شگفتم برای کــسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (سوره غافر آیه 44) ... پناه نمی برد.
زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است: «پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (سوره غافر آیه 45)
4- در شگفتم برای کــسی که طالب دنیا و زیباییهای دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله لا قوه الا بالله» پناه نمی برد، زیرا خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است: «مردی که فاقد نعمتهای دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمتها برخوردار بود) فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.»

tak pesar
03-26-2011, 03:38
دعا یی برای زنده شدن دلهای شما

شخصی پیغمبر (ص) را در خواب دید. عرض کرد: دعایی به من تعلم فرما تا دلم زنده شود. حضرت فرمود: دعای زیر را بخوان و سپس سه مرتبه صلوات بفرست. «یا حی یا قیوم یا لا اله الا انت اسالک ان تحیی قلبی»
«ای زنده، ای قائم به ذات خوی، ای کسی که معبودی جز تو نیست. از تو می خواهم که دلم را زنده نمایی.»

tak pesar
03-26-2011, 03:38
دعا برای امام زمان عجل‌الله‌فرجه، نردبان قرب

خداوند عزوجل فرمان داده است كه به سوی او وسیله گرفته شود و فرموده است: یا أیـّها الّذین آمنوا اتـّقوا لله و ابتغوا إلیه الوسیلة و جاهدوا فی سبیله لعلّكم تفلحون.1 ای كسانی كه ایمان آورده‌اید تقوای الهی پیشه كنید و به سوی او وسیله برگیرید و در راه او جهاد كنید، باشد كه رستگار شوید.

در این آیه سه عامل، سبب رستگاری و نجابت معرفی شده كه هر سه در دعا برای حضرت صاحب‌الزمان علیه‌السلام جمع است، زیرا: اولین مراتب تقوا ایمان است و بدون تردید دعا برای آن حضرت نشانه ایمان و سبب كمال آن است. هم‌چنین از اقسام جهاد با زبان است، كه وسیله به سوی پروردگار رحمان می‌باشد و آن را در دو سطح می‌دهم.

اول، معنای «وسیله» ـ آن‌گونه كه در مجمع البیان نقل شده است ـ رشته ارتباط و نزدیك شدن است و تردیدی نیست كه «دعا» رشته ارتباط و نزدیك شدن به خداوند متعال است مانند سایر عبادتها كه با آنها قرب و نزدیكی حاصل می‌شود، و دعا از مهم‌ترین وسایل تقرب و نزدیكترین راه‌های ارتباط، و ارزنده‌ترین آن‌ها است.

tak pesar
03-26-2011, 03:39
دعا برای امام زمان عجل‌الله‌فرجه، نردبان قرب

خداوند عزوجل فرمان داده است كه به سوی او وسیله گرفته شود و فرموده است: یا أیـّها الّذین آمنوا اتـّقوا لله و ابتغوا إلیه الوسیلة و جاهدوا فی سبیله لعلّكم تفلحون.1 ای كسانی كه ایمان آورده‌اید تقوای الهی پیشه كنید و به سوی او وسیله برگیرید و در راه او جهاد كنید، باشد كه رستگار شوید.

در این آیه سه عامل، سبب رستگاری و نجابت معرفی شده كه هر سه در دعا برای حضرت صاحب‌الزمان علیه‌السلام جمع است، زیرا: اولین مراتب تقوا ایمان است و بدون تردید دعا برای آن حضرت نشانه ایمان و سبب كمال آن است. هم‌چنین از اقسام جهاد با زبان است، كه وسیله به سوی پروردگار رحمان می‌باشد و آن را در دو سطح می‌دهم.

اول، معنای «وسیله» ـ آن‌گونه كه در مجمع البیان نقل شده است ـ رشته ارتباط و نزدیك شدن است و تردیدی نیست كه «دعا» رشته ارتباط و نزدیك شدن به خداوند متعال است مانند سایر عبادتها كه با آنها قرب و نزدیكی حاصل می‌شود، و دعا از مهم‌ترین وسایل تقرب و نزدیكترین راه‌های ارتباط، و ارزنده‌ترین آن‌ها است.2

دوم، منظور از وسیله ـ خصوصاً در این آیه شریفه ـ همان امام معصوم علیه‌السلام است، چنان كه در تفسیر علی بن ابراهیم قمی از امام معصوم علیه‌السلام دربارة این آیه نقل شده است كه فرمود: به وسیلة امام به او (خدا) تقرب جویید.

و در تفسیر البرهان از امیر مؤمنان علی علیه‌السلام شده كه در مورد آیه: و ابتغوا إلیه الوسیلة.3 فرمود: «من وسیلة او هستم.»4

و در مرآت الأنوار در حدیثی امیرالمؤمنین علیه‌السلام آمده است که: امامان از آل محمدصلی‌الله‌علیه‌و‌آله وسیلة به سوی خداوند و رشتة اتصال به عفو او هستند.5

و نیز در كتاب ریاض الجنان از «جابر» نقل شده كه پیغمبر اكرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، در حدیثی كه فضیلت خود و خاندانش را بیان می‌كرد، فرمود: ما وسیلة به سوی خدا هستیم.6

در بعضی از زیارتها آمده است: و آنان را وسیله به سوی رضوانت قرار دادی. چنانکه در «دعای ندبه» می‌خوانیم: و آنان را مایة رسیدن به قرب خویش و وسیلة به سوی رضوانت ساختی. و نیز در دعای حضرت زین‌العابدین علیه‌السلام در روز عرفه می‌خوانیم: و آنان را وسیلة به سوی خود و راه به سوی بهشت خویش قرار دادی.7

معرفت الله جز از ناحیة امام حاصل نمی‌شود، و یا این‌كه بهره گرفتن از معرفت الهی مشروط به معرفت امام علیه‌السلام است. بنابراین منظور از وسیله، همان امام معصوم علیه‌السلام است، و منظور از وسیله برگرفتن به سوی خداوند انجام دادن اموری است كه مایه رضایت و نزدیكی به درگاه آن حضرت علیه‌السلام می‌باشد. خداوند عزوجل برای هر قوم، هدایت‌كننده و برای هر امت، امامی قرار داده، چنانكه فرموده است: و لكلّ قومٍ هادٍ.و برای هر قوم هدایت‌كننده‌ای هست. او، امام علیه‌السلام را وسیله‌ای برای آن‌ها به سوی خویش تعیین كرده است. پس بر هر قومی لازم است كه هادی و وسیلة تقرب خود را به سوی حق بشناسند و هر آن‌چه موجب نزدیك شدن به او و مایة رضایتش هست انجام دهند، زیرا كه بدون شناخت او تقرب سودی ندارد.

از همین رو در حدیثی كه مورد قبول شیعه و سنی است از رسول اكرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله آمده است: من مات و لم‌یعرف إمام زمانه مات میتةً جاهلیـّةً.8 هر كس بمیرد در حالی كه امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت مرده است.

بنابراین آنكه امام زمانش را نشناخته باشد، مثل كسی است كه هیچ یك از امامان را نشناخته و دلیل بر این معنی روایات متواتری است كه بعضی از آنها را بیان می‌كنیم.

در مرآت الانوار از امام صادق علیه‌السلام نقل شده كه فرمود: حسین علیه‌السلام بر اصحاب خودگفت: ای مردم، خداوند عزوجل، بندگان را نیافرید مگر برای این‌كه معرفت یابند، پس اگر او را شناختند و عبادت كردند از عبادت غیر او بی‌نیاز شوند. مردی به آن حضرت گفت: ای فرزند رسول خدا معرفت خدا چیست؟ فرمود: در هر زمان، شناخت خداوند به شناختن امامی است كه بر مردم اطاعتش واجب است.9

آنگاه مؤلف كتاب از استادش ـ علامه مجلسی ـ حكایت كرده كه در بحارالانوار گفته است: به این جهت معرفت خداوند به معرفت امام علیه‌السلام تفسیر شده، كه معرفت الله جز از ناحیة امام حاصل نمی‌شود، و یا این‌كه بهره گرفتن از معرفت الهی مشروط به معرفت امام علیه‌السلام است.

اكنون باید گفت، بی‌تردید دعا برای تعجیل فرج مولایمان صاحب‌الزمان علیه‌السلام از والاترین وسائلی است كه خداوند

متعال آن را وسیله تقرب به سوی خودش قرار داده، و نه تنها به سوی خداوند كه به سوی تمام امامان بلكه تمام انبیا و اوصیا است كه وسایل ربانی و پدران روحانی می‌باشند و این دعا مایة سرور و خرسندی آن‌ها و طلب هدف و مقصود آنان است، افزون بر همة این‌ها در زمرة اطاعت اولی‌الامر است كه خداوند عزوجل اطاعتشان را فرض نموده و فرموده است: أطیعوا الله و أطیعوا الـرّسول و أولی الأمر منكم.10 خداوند را اطاعت كنید و رسول و اولی‌الامر را [نیز]. زیرا خود آن حضرت امر فرموده است كه برای تعجیل فرج او بسیار دعا كنیم. و شاهد بر آنچه گفته شد، در البرهان و غیر آن از حضرت ابوجعفر باقر علیه‌السلام دربارة فرمودة خداوند است. فإذا قضیت الصـّلاة فانتشروا فی الأرض و أبتغوا من فضل الله.11پس چون نماز پایان یافت، در زمین پراكنده شوید و از فضل الهی طلب نمایید.

فرمود: منظور از نماز (صلاة) بیعت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و مراد از زمین، اوصیا هستند كه خداوند به طاعت و ولایت آن‌ها امر فرموده، همچنان كه به اطاعت پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و امیرمؤمنان علیه‌السلام فرمان داده و از آنان به كنایه نام برده است. و درباره «و از فضل الهی طلب نمایید» فرمود: و طلب كنید فضل الهی را بر اوصیا 12.

تشبیه جانشینان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به زمین، به سبب چند وجه است از جمله:

1. خداوند متعال، زمین را محلّ قرار و سكونت خلایق قرار داده كه در آن زندگی می‌كنند و آرامش و راحت می‌یابند، و سكون و برقراری زمین به وجود امام علیه‌السلام است، پس آرامش و استراحت تمام موجودات زمین به وجود امام علیه‌السلام بستگی دارد.

«دعا» رشته ارتباط و نزدیك شدن به خداوند متعال است
2. زمین، واسطة رسیدن بركت‌های آسمانی به اهل عالم است چنان‌كه خداوند فرماید: و تری الأرض هامدة فإذا أنزلنا علیها الماء أهتزّت و ربت و أنبتت من كلّ زوجٍ بهیج.13 و زمین را خشك و بی‌گیاه چون باران بر آن فرو ریزیم، سبز و خرم شده و نمو می‌كند و از هر نوع گیاه زیبا برویاند.

امام علیه‌السلام نیز واسطة رسیدن بركت الهی به اهل عالم است.

3. خداوند متعال انواع مختلفی از نعمت‌ها را از زمین رویانیده، میوه‌ها، علف‌ها و غیر آن را بر حسب نیاز خلق از ان برآورده تا انسان و حیوان متناسب با حال خویش از آن برخوردار شوند، و می‌فرماید: ثمّ شققنا الأرض شقّاً ? فأنبتنا فیها حبـّاً ? و عنباً و قضباً ? و زیتوناً و نخلاً ? و حدائق غلباً ? و فاكهة و أبـّاً ? متاعاً لكم و لأنعامكم.14 پس خاك زمین را شكافتیم ? و از آن حبوبات رویاندیم ? و انگور و نباتاتی كه هی بدروند ? و زیتون و خرما ? و باغ‌های پر درخت (جنگل‌ها) ? و میوه‌ها و علف‌ها رویاندیم.

از وجود امام علیه‌السلام نیز انواع بسیاری از علوم و احكام برحسب نیازهای خلق و مصالح آنان ظاهر گردیده تا به دیگری نیازمند نشوند. و وجوه دیگری نیز از این تشبیه با دقت و تدبر به دست می‌آید.

سید محمدتقی موسوی اصفهانی

tak pesar
03-26-2011, 03:39
دعا برای دیدن فرد مورد نظر در خواب


به جهت دیدن فرد یا شیء مورد نظر در خواب خواندن این سه اسم مقدس «النور» و «الباسط» و «الظاهر» به تعداد زیاد با رعایت طهارت و پاکی بدن و لباس طاهر و در مکان مقدس) موثر است

tak pesar
03-26-2011, 03:39
دعایی برای فراموش نکردن قرآن

خیلی ها دوست دارند قرآن را حفظ کنند اما از اینکه آن را فراموش کنند نگرانند و همین باعث می شود که هیچ وقت دست بکار نشوند. تازه خیلی از آنهایی هم که حفظند از فراموش کردند آن همیشه می نالند. اما دیگر نگران نباشید امروز برایتان نسخه ای آورده ام که معجزه می کند.

روزی حضرت علی علیه السلام می روند پیش پیامبر و از فراموش کردن کلمات قرآن می گویند. پیامبر هم می فرمایند می خواهی چیزی یادت بدهم که قرآن توی قلبت ماندگار بشود؟

بگو: اللهم ارحمنی بترک...

خدایا دوری از گناهانت را بر من مرحمت نما و حسن ظن به آنچه تو را خوشنود می سازد را روزیم کن.

خدایا دلم را بر حفظ کتابت ملزم ساز و چنان کن تا آنگونه که تو را راضی می کند تلاوتش کنم.

امیر مومنان، علی علیه السلام می فرماید این دعا را خواندم و خدا قرآن را در سیــنه ام مانا ساخت

خدای من دیده ام را به نور کتابت بینا ساز و سیــنه ام را به آن فراخ کن. و تنم را به برکت آن کارا کن و در راه آن مرا یاری نما که جز تو یاری گری نیست.

اللهم ارحمنی بترك معاصیك وارزقنی حسن الظن فیما یرضیك عنی والزم قلبی حفظ كتابك كما علمتنی وأن أتلوه على النحو الذی یرضیك عنی اللهم نور بكتابك بصری واشرح به صدری واستعمل به بدنی وأعنی علیه إنه لا یعین إلا أنت.

امیر مومنان، علی علیه السلام می فرماید این دعا را خواندم و خدا قرآن را در سیــنه ام مانا ساخت.

امیدوارم از این به بعد هرگاه قرآن را دست گرفتید اول این دعای کوتاه و پر مغز را بخوانید تا چشمان شما نیز چونان علی علیه السلام به نور کتاب خدا پرنور و سیــنه تان گسترده شود.

کلام خدا دل نشینتان باد

tak pesar
03-26-2011, 03:40
دعا برای جا کردن خود در دل دیگران


دعا برای القاء مهر خود در دل دیگران : هر کس بخواهد کسی را به دوستی خود مایل سازد، چندان که یکساعت بدون او شکیبایی و تحمل نتواند کرد این ایه را بخواند، به طعامی بدمد، و به او بخوراند.
«بسم الله الرحمن الرحیم ان لا تعلوا علی و اتونی مسلمین»
«به نام خداوند بخشنده مهربان، توصیه من این است که نسبت به من برتری جویی نکنید و به سوی من در آیید در حالی که تسلیم حق هستید.» (سوره نمل، آیه 30 و 31)
«لو لا ان ربطنا علی قلبها لتکون من المومنین»
«اگر دل او را به وسیله ایمان محکم نکرده بودیم، تا در زمره اهل ایمان در آید.» (سوره قصص، ایه 10

tak pesar
03-26-2011, 03:40
دعا هنگام روبرو شدن با مشکل

رسول اکرم (ص) فرموده است:
هر کس که اندوه یا غم یا سختی یا بلاء به او رسیده، دعای زیر را بخواند:
«الله ربی، لا اشرک به شیئا، توکلت علی الحی الذی لا یموت»
«خدا پروردگار من است. چیزی را شریک او قرار نمی دهم. توکل می کنم بر زنده ای که نمی میرد.»
دعا برای رسیدن به هر مقصود
از حضرت علی (ع) منقول است که فرمود: هر کس که صد آیه از هر جای قرآن بخواند، بعد هفت مرتبه «یا الله» بگوید، اگر بر صخره هم دعا کند، خداوند متعال آن را می شکافد.
دعا برای ناامید شدن از عرض حاجت به دیگران (چه به صورت کتبی و چه شفاهی)
امام صادق (ع) با یارانش دستور داد، درخواست خود را به صورت نامه به من بنویسید. آنها درخواست خود را نوشتند و به آن حضرت عرضه داشتند، ولی در پایان درخواست کلمه «ان شاءالله» نبود، حضرت فرمود:
چگونه امیدوارید که در خواستتان عملی شود، در حالی که در این نوشته کلمه «ان شاء الله» نیست. بنگرید هر جا کلمه «ان شاءالله» می خواهد در آن بنویسید.

tak pesar
03-26-2011, 03:40
دعا برای جلب محبت

هر کس هفت روزر، روزی 25 مرتبه صبح و 25 مرتبه عصر دعای زیر را بخواند، در جلب محبت دیگران اثر عظیم دارد.
«بسم الله الرحمن الرحیم سخرلی فلان ابن فلان الحمدلله رب العالمین یا رقیب سخرلی قلبه الرحمان الرحیم یا ودود سخرلی فلان ابن فلان مالک یوم الدین یا رقیب سخرلی قلبه ایاک نعبد و ایاک نستعین یا ودود سخرلی فلان بن فلان اهدنا الصراط المستقیم یا رقیب سخرلی فلان بن فلان صراط الذین انعمت علیهم یا ودود سخرلی فلان بن فلان غیرالمغضوب علیهم یا رقیب سخرلی فلان بن فلان و لاالضالین یا ودود سخرلی فلان بن فلان».

tak pesar
03-26-2011, 03:40
دعا برای رفع بد اخلاقیامام صادق (ع) فرموده است: «اگر کسی بداخلاق شد، در گوش او اذان بگویید.»
دعا برای دفع فال بد
رسول اکرم (ص) فال خوب زدن را دوست می داشت، و فال بد زدن را خوش نداشت و می فرمود: هر کس چیز ناخوشایندی دید که به نظرش بد جلوه می آید این دعا را بخواند.
«اللهم لا یوتی الخیر الا انت، و لا یدفع السیئات اانت و لا حول و لا قوه الا بک»
«خدایا! خوبی را کسی جز تو نمی دهد، و بدیها را کسی جز تو دفع نمی کند، و هیچ جنبش و نیرویی نیست مگر به کمک تو.»

tak pesar
03-26-2011, 03:40
ختم مجرب برای مطیع شدن زنهفت مرتبه خواندن آیه 34 از سوره مبارکه نساء
«الرجال قوامون علی النساء» «مردان سرپرست و نگهبان زنانند.»
موجب مطیع شدن همسر است.

tak pesar
03-26-2011, 03:41
دعای نجات از تنگناهارسول اکرم (ص) فرموده است: «هر کس زیاد ذکر «استغفرالله ربی و اتوب الیه» گوید، خداوند گره غمهای او را بگشاید، و از هر تنگنایی بیرونش برد، و از آن جا که گمانش را هم نمی برد، روزیش رساند

tak pesar
03-26-2011, 03:41
دعای مخصوص چشم زخمی«ابن عباس» روایت کرده است:
رسول اکرم (ص) پیوسته امام حسن و امام حسین (ع) را به وسیله دعا در امان و پناه خداوند قرار می داد و می گفت:
«اعیذ کما بکلمات الله التامه و اسمائه الحسنی عامه من شر السامه و الهامه، و من شر عین لامه و من شر حاسد اذا حسد»
«شما را در پناه کلمات تامه الهی و اسمای نیکویش قرار می دهم، از شر هر چیز زهردار و حیوانات و حشرات سمی، از شر چشم بد، و از شر هر حسد کننده زمانی که حسد ورزد.»
«ابن عباس» گوید: آنگاه پیامبر (ص) روی به ما کرد و فرمود: اینگونه حضرت ابراهیم خلیل الرحمان (ع) برای اسحاق و اسماعیل دعا می کرد و پناهشان می داد

tak pesar
03-26-2011, 03:42
دعای بسیار مجرب برای ادای قرض


«معاذبن جبل» گوید: روز جمعه ای از نماز با رسول خدا (ص) بازماندم، حضرت فرمود: چه عاملی تو را از نماز جمعه بازداشت؟ عرض کردم. ای رسول خدا! یوحنای طلبی از من داشت و در خانه من در انتظارم بود ترسیدم که مرا باز دارد حضرت فرمود: آیا دوست داری که خدا قرض تو را رد نماید؟

گفتم: آری ای رسول خدا. حضرت فرمود: آیه 25 و 26 سوره آل عمران از (قل اللهم مالک الملک...) تا بغیر حساب را بخوان سپس بگو
- یا رحمان الدنیا و الاخره و رحیمهاما تعطی منهما ما تشاء و تمنه منهما ما تشاء اقض عنی دینی- ای رحمان دنیا و آخرت، ای رحیم دنیا و آخرت، به هر که بخواهی عطا می کنی و از هر که بخواهی منع می نمایی، بدهکاریم را ادا کن.
هرگاه چنین کنی اگر به گنجایش زمین از طلا قرض داشته باشی، خداوند ادا فرماید.

tak pesar
03-26-2011, 03:42
دعا برای تحبیب و تسخیر دیگران


هر کــس هفت مرتبه آیه 7 از سوره ممتحنه «عسی ان یجعل بینکم و بین الذین عادیتهم منهم موده و اله قدیر، و الله غفور رحیم» را به کف دست خود بخواند و بدمد، سپس به صورت خود بکشد، هر که او را ببیند، دوستش دارد

tak pesar
03-26-2011, 03:42
دعا به هنگام شروع تلاش روزانه


امام صادق (ع) فرموده است: برخی دعاهاست که اگر کــسی خواندن آن را در وقت خود فراموش کند، سزاوار است آن را قضا نماید و آن این است که هر روز پس از بامداد ده بار دعاهای زیر خوانده شود:
«لا اله الاالله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شی قدیر»
«معبودی جز خدا نیست، تنهاست. شریکی ندارد. مالکیت و ستایش از آن اوست. زنده می کند و می میراند. می میراند و دوباره زنده می کند. زنده ای است که نمی میرد. تمام نیکیها به دست اوست و بر هر چیزی تواناست.
«اعوذ بالله السمیع العلیم»
«به خداوند شنوای دانا پناهنده می شوم.»

tak pesar
03-26-2011, 03:42
دعا برای دوری از نکبت و ناخوشیاز حضرت رسول (ص) مروی است. هر کس صبح سه مرتبه دعای زیر را بخواند، و دم (نفس) خود را بر کف دست خود بدمد، و به صورتش بمالد در آن روز هیچ نوع مکروهی به وی نرسد، و هرگاه در اول شب همین عمل را به جای آورد، تا صبح از هر قسم نکبتی محفوظ باشد.

«بسم اله الذی لا یضر مع اسمه شیء فی الارض و لا فی السماء و هو السمیع العلیم»
«به نام خدایی که با نام مقدسش هیچ چیزی نه در زمین و نه در آسمان زیان نمی رساند، و او شنوای داناست.

tak pesar
03-26-2011, 03:43
دعا در شب عـــروســي


از امام باقر(ع) نقل شده است كه در شب عروسي زن و مرد وضو بگيرند و دو ركعت نماز بخوانند. بعد از آن مرد دعا كند و خواسته هاي خود را بگويد و زناني كه همراه همسر او هستند «آمين» بگويند. سپس زن و مرد با هم اين دعاها را بخوانند .(( اللهم ارزقنی الفها وودها و ارضنی بها و اجمع بیننا باحسن اجتماع و انس ایتلاف فانک تحب احلال و تکره الحرام)) .از امام صادق (ع) نقل شده است كه در شب عروسي مرد موي پيشاني زن را بگيرد و به سوي قبله برگرداند و مرد دعاي زير را بخواند.

(( اللهم بامانتک اخذتهما و بکلماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداٌ فاجعله مبارکاٌ نقیاٌ من شیعه ال محمد ولا تجعل للشیطان فیه شرکاٌ لا نصیباٌ ))

برگرفته از کتاب اگر فرزند باهوش می خواهید -محسن احمدی

tak pesar
03-26-2011, 03:43
دعايي براي اجابت سريع در كارها


برای گرفتن حاجت و اجابت سریع در امور زندگی، می توانید دعای سریع الاستجابة امیر المؤمنین را بخوانید که در مفاتیح موجود است. مردی خدمت حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) شکایت کرد از دیرشدن جواب دعایش ... حضرت فرمود چرا این دعا را نمی‌خوانی که سریع الاستجابة است:

اللهم انی اسئلک باسمک العظیم الاعظم الاجل الاکرم المحزون المکنون النور الحق البرهان المبین الذی هو نور مع نور و نور من نور و نور فی نور و نور علی کل نور و نور تضیئی به کل ظلمة و یکسر به کل شدة و کل شیطان مرید و کل جبار عنید لا تقر به ارض و لا یقوم به سماء و یأمن به کل خائف و یبطل به سحر کل ساحر و بغی کل باغ و حسد کل حاسد و یتصدع لعظمته البر و البحر و یستقل به الفلک حین یتکلم به الملک فلا یکون للموج علیه سبیل و هو اسمک الاعظم الاعظم الاجل و الاجل النور الاکبر الذی سمیت به نفسک و استویت به علی عرشک و اتوجه الیک بمحمد و اهل بیته و اسئلک بک و بهم ان تصلی علی محمد و ان تفعل بی کذا و کذا. که در آخر به جای عبارت کذا و کذا حاجت خود را بخواهد.

همچنین خواندن نماز جعفر طیار بسیار نافع می باشد

مشاور : دفتر پژوهشي وتر

tak pesar
03-26-2011, 03:43
دعایی برای یافتن همسر باتقوا و مناسبخداوند متعال برای هر کاری اسبابی قرار داده است که برای به نتیجه رسیدن آن، باید از طریق اسباب آن عمل کرد. راه پیدا کردن همسر مناسب، تحقیق و شناسایی دقیق است، البته در این راه باید از خداوند هم کمک خواست تا ما را در شناخت صحیح هدایت کند و تلاش های ما به نتیجه ی مطلوب برسد.


دعاهایی که در روایات و از زبان ائمه(ع) بیان شده است همگی باید به همراه تلاش و کوشش و تحقیق همه جانبه برای انتخاب همسر باشد. یکی از دعاهایی که در این زمینه از ائمه(ع) نقل شده، دعایی است که از حضرت علی(ع) نقل شده است، ایشان فرمودند: «هر یک از شما که خواست ازدواج کند باید ابتدا دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت سوره ی فاتحةالکتاب و سوره ی یس را بخواند، وقتی که ازنماز فارغ شد بعد از حمد و ثنای پروردگار این گونه بگوید:


پروردگارا، همسری مهربان و بچه آور و شکرگزار و باغیرت به من عطا کن که اگر به او نیکی کردم شکرگزار باشد، و اگر به او بدی کردم مرا ببخشد، و اگر یاد خدا کردم مرا یاری کند، و اگر خدا را فراموش کردم مرا به یاد خدا بیندازد، و اگر از نزد او خارج شدم (اسرار و اموال و آبروی مرا) حفظ کند، و اگر بر او وارد شدم مرا خوشحال سازد، و اگر او را به کاری امر کردم مرا اطاعت کند، و اگر بر علیه او قسم خوردم (که او کاری را انجام دهد) او (آن کار را انجام داده) و مرا از آن قسم بریء الذمّه کند، و اگر بر او غضب کردم مرا راضی سازد. ای پروردگار صاحب جلال و اکرام، چنین همسری را به من ببخش! پس به درستی که من او را از تو خواسته ام و به من نمی رسد مگر آن چیزی که تو منت می گذاری و عطا می کنی.»

tak pesar
03-26-2011, 03:43
این ختم جهت توسل به حضرت زینب سلام الله علیها این بانوی بزرگوار می باشد

چهارده روز بعد از نماز صبح دو رکعت نماز میخوانید (مثل نماز صبح)بعد از این نماز چهارده مرتبه سوره توحید را تلاوت میکنید و شصت و نه بار صلوات میفرستید و ثوابش را به روح مقدس حضرت زینب کبری سلام الله علیها تقدیم میکنید در موقع خواندن سوره توحید و صلوات با کسی حرف نمیزنید

بعد از این اعمال شصت و نه (۶۹) َعدد پول مثلا یکصد تومانی یا پانصد تومانی نذر میکنید و به سید حسینی میدهید انشا الله هر حاجتی که

از خدا بخواهید برآورده میشود

tak pesar
03-26-2011, 03:44
برای رفع درماندگی
وضو میگیرید و رو به قبله می نشینید و بدون حرف زدن با کسی و یا کار دیگری هفتاد مرتبه سوره مبارکه انفطار را تلاوت میکنید

و سپس از خداوند رفع آن مشکل را میخواهید

این ختم حدود چهل دقیقه طول میکشد و بارها به تجربه رسیده است

tak pesar
03-26-2011, 03:44
برای خانه دار شدن

حتما این کار را انجام بدن مخصوصا اقایون حتما حتما اینکار را انجام بدید باور کنید یکسال طول نمیکشه انشاءالله صاحب خونه خواهید شد از لطف خداوند ناامید نشوید تازه بسیار هم راحت هست فقط روزی ده دقیقه طول میکشه


بعد از نماز صبح هفتاد مرتبه اين آيه شريـفه را تلاوت کنيــد

وَ قـُل رَبّ ِ اَنــزِلـنـی مُـنـزَلاً مُبارَکاً

وَ اَنـتَ خَيـرُالـمُنـزِلـيـن

سوره مبارکه المومنون آيـه بيست و نُه

tak pesar
03-26-2011, 03:44
واسه کار مهمی که داریم

این دعارا از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام نقل میکنم:

ابو حمزه ثمالی میگوید در خدمت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام بودم آن حضرت فرمودند هر کــسی به دنبال کار مهمی از خانه بیرون میرود این کلمات را بگوید انشاءالله آن کارش به خوبی انجام میگیرد

بسم الله الرّحمن الرّحیم حَـسبـیَ الله تـَوَکَّـلــتُ عـَلـَی الله اَللّــهُــمَّ اِنـّـی اَسـئَــلـُـکَ خـَیــر ِ اُمــوری کـُلـّـُهــا وَ اَعـوذ ُ بـِـکَ مـِن خـِـزی ِ الدّ ُنــیــا وَ عـَـذاب ِ الاخــِـر َه

و همچنین هر وقت از منزل بیرون آمدید رو به قبله بیرون منزل به ایستید و به مولا حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف سلام کنید و انجام کارتان را از خداوند متعال بخواهید

البته لازم به ذکر است مطالب بالا برای همه امور و کارهاست

tak pesar
03-26-2011, 03:45
باز هم پیدا کردن فرزند توسل به حضرت امام جواد علیه السلام

یکی از کارهایی که برای بچه دار شدن زیاد امتحان شده و به نتیجه رسیده توسل به امام نهم حضرت جواد الائمه علیه السلام است این توسل همه جور میشه خودتون

و نیت شما مثل قرائت قرآن و هدیه به حضرت جواد(ع) – فرستادن صلوات و هدیه به ایشان _ مجلس روضه برای ایشان


خداوند در قرآن کریم میفرمایند:

اَلمَالُ واَالبَنـُون زِیـنَةٌا لحَیـوةِ الدّ ٌنیا ..... (سوره کهف آیه چهل و پنج )

ترجمه:مال و فرزند زینت زندگی دنیاست و باقیات و صالحات(ارزشهای پایدار و شایسته) نزد

پروردگارت بهتر و امید بخش تر است.

ودر اینجا به چند دستور که از طرف ائمه(ع) و بزرگان جهت پیدا کردن فرزندآمده است اشاره میکنم:

حضرت امام علی النقی علیه السلام میفرمایند:


زن و شوهرهر دو انگشتری که نگین آن فیروزه باشد تهیه کنند (توجه کنید طلا برای مردان حرام است و انگشتر شوهر حتما باید نقره باشد) و بر روی نگین

فیروزه هر دو انگشترََِ زن و شوهر این آیه را حک کنید و هر دو این انگشتر را دست کنند انشاءَالله خداوند فرزند خوبی عنایت خواهند فرمود:

آیـه: رَبِّ لا تَـذَرنی فَـرداً وَ اَنتَ خَیرُا لوارثـیـن (سوره انبیا آیه هشتاد نُه)

tak pesar
03-26-2011, 03:45
رفع مشکل فرزند

جهت رفع مشکل فرزند، پــــــدرِ او در شبِ دوشنبه (يکشنبه شب) دو رکعت نماز بخوانند در رکعت اول بعد از حمد ۱۳ مرتبه سوره تــکـاثــر و در رکعت دوم بعد از حمد ۱۱ مرتبه سوره تـــکــاثـــر بخوانند سـپـس بعد از نمــاز بـه سجده رفته و در سجده يـکصد مرتبه صلوات بفرستند و حاجت فرزندشان را از خداوند بخواهند و عهــد کند هــر موقع حـاجـــت فرزندشان به اجابت رسيـد چـهارصد مرتـبـه صلوات بفرستند.

tak pesar
03-26-2011, 03:46
برای شوهر کردن دختر خانم ها

اگر دخــتر خانمی هنوز شوهر نکرده باشه و یا خواستگاری هنوز برایشان نیامده و و یا آمده وهنوز کار به پایان نرسیده و به خانه بخت نرفته است :

به مدت یکماه بعد از هر نماز واجب بلافاصله بدون اینکه با کــسی حرف بزند یک صلوات بفرستد و هفت مرتبه این آیه مبارکه را تلاوت کند

رَبِّ لا تَـذَرنی فَـرداً وَ اَنتَ خَیرُا لوارثـیـن (سوره انبیا آیه هشتاد نُه)
انشاءالله به زودی به خانه بخت می رود.
تذکر: در زمان خاصی که نماز نمی خوانند از خواندن آیه مبارکه خودداری فرمائید.

tak pesar
03-26-2011, 03:46
توسل به حضرت زهرا سلا م الله علیها

کار گشای همه مشگلهاست از معروفترین توسلات به آن حضرت نماز آن حضرت میباشد که در همه مواقع مخصوصا سحر شب جمعه خوانده میشود ( یک ساعت به اذان صبح ) که حلال همه مشکلات مخصوصا مسئله ازدواج میباشد که به ترتیب زیر خوانده میشود:

دو رکعت نماز میخوانید بعد از سلام نماز سه بار تکبیر گفته و سپس تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها را میگویید :
(۳۴ مرتبه الله اکبر -۳۳ مرتبه الحمدُ لله -۳۳ مرتبه سبحانَ الله ) بعد از آن به سجده رفته یکصد مرتبه میگوئید

یا مَــولا تــی یا فاطِــمَــةُ اَ غیـثـیـنـی

سپس طرف راست صورت را میگذارید و یکصد مرتبه دیگر میگویید باز سر به سجده گذاشته و یکصد مرتبه گفته و بعد طرف چپ صورت وباز یکصد مرتبه میگویید و در آخر سر به سجده گذاشته و یکصد و ده مرتبه میگویید و حاجت خود را میخواهیــد
در بعضی کتابها آورده اند در رکعت اول نماز شصت مرتبه سوره توحید خوانده شود.

tak pesar
03-26-2011, 03:46
آشتي کردن زن و شوهر

اين قسمت چنانچه بين زن و شوهري کدورت -قهر و يا ناسازگاري باشد براي خوب شدن زندگي آنها زن و يا شوهر و يا فرد ديگري در ظرفي شربتي درست کند و با

وضو رو به قبله بنشيند و سه مرتبه سوره مبارکه مزّمل را بر آن شربت بخواند سپس نصف آنرا زن بنوشد و نصف ديگر را شوهر بنوشد انشا الله بين انها محبت و صفا و

شيريني برقرار ميشود

tak pesar
03-26-2011, 03:46
رفع بی رغبتی در نمازاگر کـسي در نماز خوندن بي رغبت باشد اين آيات را بنويسد و با خود داشته باشد برايش در نماز خواندن رغبت حاصل ميشودو ما خَلَقت الجن والانس الا ....... تا ذوالقوة المتين

سوره مبارکه الذاريات ايه 58 - 56

tak pesar
03-26-2011, 03:47
رفع مشکل شرعی

براي روا شدن هر حاجت مشروعي نوشته اند که اين دو اسم از اسامي خداوند را سه هزار و هشتصد و شانزده بار با وضو رو به قبله و در خلوت و بدون حرف زدن با کــسي بخواند که علما از مجربات شمرده انديا حَـيٌّ يا قـَـيـٌّـوم

tak pesar
03-26-2011, 03:47
رفع مشکل

براي رفع همه مشکلات هر شب به نيت يکي از معصومين (به ترتيب از پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله وسلم شروع کنيدو سپس امير المومنين و فاطمه زهرا سلام الله عليهم اجمعين تا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف) سوره مبارکه هل اتي ( نام ديگرش سوره انسان هست) را تلاوت کنيد که چهارده شب طول ميکشد

و بهترين موقع تلاوت بعد از نماز مغرب مي باشد

انشا الله مشکل رفع ميشو

tak pesar
03-26-2011, 03:47
برآورده شدن حاجات

برای بر آمدن هر حاجتی هر روز بدون صحبت کردن با کــسی به تعداد هفتصد و هشتاد و شش بار آیه مبارکه
بسم الله الرّحمن الرحیم

را بخوانید و بعد از آن به همین تعداد (786) بار نیز صلوات بفرستید

tak pesar
03-26-2011, 03:48
محافظت از سرقت

چنانچه بخواهيد از منزل اتوموبيل و يا مغازه و کلا هرچيزي از دزدي در امان باشد شب موقع خواب دو آيه آخر سوره بني اسرائيل (اسرا) را بخوانيد انشا الله در پناه خداوند محافظت ميشود

دو آيه آخر از قل ادعو الله شروع ميشود تا آخر سوره مبارکه بني اسرائيل

tak pesar
03-26-2011, 03:48
نماز مجرب برای همه حاجتها

هر کــس غم و درد و ناراحتی داشته باشد یا از کــسی بترسد یا مشکلی داشته باشد این نماز را بخواند و قدرت خداوند تعالی را مشاهده نماید و در اين مورد شك نداشته باشد البته اگر شب جمعه انجام دهد بهتر است و طريقه عمل به شرح زير ميباشد
ابتدا غسل حاجت كند و لباس پاك بپوشد و چهار ركعت نماز (دو نماز دو ركعتي) بخواند در ركعت اول بعد از خواندن سوره حمد يكصد بار بگويد(سوره ديگري نخواند)


اُفَـوِّ ضُ اَ مْـري اِلَي الله اِنَّ اللهَ بَـصيـرٌ بِـالْـعِـبادِ

و در ركعت دوم بعد از خواندن سوره حمد يكصد بار بگويد

نَصْـرٌ مِنَ اللهِ وَ فَـتْـحٌ قَـريبْ

و نماز را تمام كند و بلافاصله دو ركعت بعدي را شروع كند و در ركعت اول از نماز دوم بعد از خواندن سوره حمد يكصد بار بگويد

اَ لا اِلَي اللهِ تَصيرُ الْاُموُر

و در ركعت آخر بعد از خواندن سوره حمد يكصد بار بگويد

اِنّـا فَتَحْنا لَـكَ فَتـْحـاً مُـبينا

و سپس سلام نماز را كه گفت صد مرتبه بگويد

غُـفْرانَـكَ رَ بَّـنا وَ اِ لَـيْكَ الْـمَصيرٌ

پس سر به سجده بگذارد و دست بردارد و يكصد بار بگويد

اَ سْتَغْـفِرُ اللهَ وَ اَ توُ بُ اِلَـيْـه

انشا الله حاجتش روا ميشود

tak pesar
03-26-2011, 03:48
تخلیه ملک استیجاری

اگر كسي ملكي را اجاره داده باشد و مدت اجاره به اتمام رسيده باشد ولي مستاجر از تخليه ملك سر باز ميزند مالك به مدت چهل روز بلافاصله بعد از نماز صبح بدون اينكه حرفي بزند و يا بلند شود و يا كاري كند چهل مرتبه آيه 11 سوره حم دخان را تلاوت كند

ربَّنا اكشف عنّا الْعذاب انّا مومنون

tak pesar
03-26-2011, 03:49
رفع غم و اندوه

در کتاب مستدرک الوسایل روایت نموده که پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند کسی که فقر بر او فشار آورد زیاد بگوید :

لا حَول ولا قوة الا بالله
و روایت هست که فرمودند لاحول ولا قوة الا بالله العلی العظیم گنجی از گنجهای بهشت است و شفای نود ونه درد است که کمترین آن غصه است

حضرت رضا علیه السلام فرمودند هرگاه موضوعی تورا محزون و ناراحت کرد هفت مرتبه بگو

بسم الله الرحمن الرحیم لا حَول وَ لا قٌوَّةَ اِلا بالله العلی العظیم

اگر کفایت کرد که هیچ وگرنه هفتاد مرتبه بگو

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند هرموقع از خانه خارج میشوی بگویی

tak pesar
03-26-2011, 03:49
توسل به حضرت نرجس خاتون مادر امام زمان ( عج)

دو رکعت نماز حاجت بخوانید بعد سیصد و سیزده مرتبه صلوات بفرستید و یک بار سوره مبارکه انا فتحنا را قرائت کنید و ثواب انرا به حضرت نرجس خاتون مادر گرامی حضرت امام زمان (عج) هدیه کنید انشا الله حاجتتان روا میشود

tak pesar
03-26-2011, 03:49
توسل به حضرت عباس علیه السلام

ابتدا 133 مرتبه‌ صلوات ‌بفرستيد « اللهم‌ صل‌ّ علي‌ محمد و آل‌ محمد» نيز 133 مرتبه‌ بگوييد: « يا عباس‌، يا عباس‌» و بعد از آن‌ مجدداً 133 مرتبه‌ بگوييد: « اللهم‌ صل‌ علي‌ محمد و آل‌ محمد». و اين‌ عمل‌ را هر روز انجام‌ دهيد تا حاجتتان ‌ برآورده‌ شود.


بين‌ نماز مغرب‌ وعشاء، دو ركعت‌ نماز حاجت‌ بخواند تا چهل‌ و يك‌ شب‌، و توسل‌ به كثيرالبركات‌ حضرت‌ ابوالفضل‌ العباس (ع‌) جويد، بدين‌ طريق‌: بعد از نماز، اول‌ ذكر شريف‌ صلوات‌، و سپس‌ كلمات‌ زير با توجه‌ كامل‌ خوانده‌ شود ( ضمناًچهل‌ شب‌ كه‌ تمام‌ شد، بايد يك‌ شب‌ آخر از چهل ‌شب‌ را گرو نگاه دارد‌، تا وقتي‌ كه‌ حاجت‌ برآورده‌ شد، آنگاه‌ به جا آورد.) كلمات‌ مزبور اين‌ است‌:« يامَن‌ يجيب‌ المضطرَّ اذا دعاه‌ و َ يكشف‌ السوء يا رب‌ يا رب‌ يا رب ‌ ياعباس‌ بن‌ علي‌ بن‌ ابي‌ طالب ‌الامان‌ الامان الامان‌، ادركني‌ ادركني‌ ادركني.‌»
جملات‌ آخر را تكرار نمايد تا نفس‌ قطع‌ شود؛ ان ‌شاءالله حاجت‌ روا مي‌شود.


به‌ نيّت‌ قربت‌ مطلقه‌ دو ركعت‌ نماز حاجت‌ بخواند و هزار و چهارصد مرتبه ‌ذكر صلوات‌ هديه‌ چهارده‌ معصوم‌ (ع‌) بخواند و صد مرتبه‌ نيز هديه‌ به‌ پيشگاه‌ حضرت‌ اباالفضل‌ العبّاس (ع‌)، كه‌ ابوّاب‌ درگاه‌ آل‌ محمّد (ع‌) و باب‌ ولايت‌ است‌، بفرستند و حاجت‌ خود را بطلبند، ان‌ شاءالله تعالي روا مي‌شود.

چهار شب‌ جمعه‌، ده‌ مرتبه‌ سوره يس‌، بدين‌ طريق‌: شب‌ جمعه اول‌ سه‌ مرتبه‌ ؛ شب‌ جمعه‌ دوم‌ سه‌ مرتبه‌؛ شب‌ جمعه‌ سوم‌ سه‌ مرتبه‌: شب‌ جمعه ‌چهارم‌، يك‌ مرتبه‌ سوره‌ " يس‌" به‌ نيابت‌ از حضرت‌ ابوالفضل‌ العبّاس‌ (ع‌) و هديه‌ براي‌ مادرش ‌ام‌ّالبنين‌ بخواند، ان‌ شاءالله حاجت‌ روا گردد.


و به‌ تجربه‌ رسيده‌ است‌ كه‌ نذر براي‌ ام‌ّالبنين‌ (ع‌) و اطعام‌ مستمندان‌ به‌ نام‌ اباالفضل‌ (ع‌)، براي ‌برآورده‌ شدن‌ حاجت‌ مؤثر است‌


عباس‌ در حروف‌ ابجد مطابق‌ با عدد 133 است‌. به‌ تجربه‌ رسيده‌ كه‌ اگر كسي براي‌ برآورده ‌شدن‌ حاجت‌ و رفع‌ گرفتاري‌، بعد از نماز روز جمعه‌، 133 مرتبه‌ با اميد بگويد: « يا كاشف‌ َالكرب‌عن‌ وَجه‌ الحسين،‌ ِاكشف‌ لي‌ كربي‌ بحق‌ اخيك‌ الحسين‌ (ع‌)» حاجت‌ او برآورده‌ و گرفتاريش‌ برطرف‌ مي‌شود.


گويند فرد حاجتمند در ميان نماز مغرب و عشاء دو ركعت نماز حاجت به جاي آورد در همان شب اين ختم را شروع کند كه منسوب به جناب ابي الفضل العباس(ع) است و تا چهل و يك شب به انجام رساند و بدون تغيير وقت ادامه دهد، ولي خواندن را در شب آخر گرو نگه دارد تا وقتي كه حاجت روا شود و بعد، آن را نيز بخواند و ختم چنين است: ( يا من يجيب المضطرّ إذا دعاه و يكشف السوء يا ربّ يا ربّ يا ربّ يا عبّاس بن علي بن ابي طالب الامان الامان الامان، ادركني ادركني ادركني.)
ذكر هر يك از كلمات ( الامان) و ( ادركني) را تكرار كند نا نفس قطع شود، ان شاءالله تعالي به مقصود مي‌رسد.توسل جوينده ابتدا بايد چهار شب چهارشنبه‌اي را برگزيند كه دو شب چهارشنبه آن در نيمه دوم ماه قمري واقع شده باشد و دو شب چهارشنبه ديگر( يعني چهارشنبه سوم و چهارم) در نيمه اول ماه بعدي قرار داشته باشد كه به چهارده روزه اول ماه بعدي مي‌رسد. عدد چهار براي اين است كه نام مبارك حضرت عباس(ع) داراي چهار حرف است (ع ب ا س). سپس در هر شب چهارشنبه به تعداد يك صد و سي و سه بار سوره مباركه " قدر" را با اخلاص قرائت كند، به طوري كه كلمه آخرين اين آيه مباركه، كه به ( مطلع الفجر) ختم مي‌شود، درست در آخرين لحظه پايان نيمه شب و آغاز بامداد ادا شود.

براي اين منظور مي‌تواند آخرين باري كه سوره مباركه (قدر) را مي خواند، كلمه مطلع الفجر را نخواند تا لحظه پايان نيمه شب و آغاز بامداد برسد.

شب چهارشنبه چهارم در حدود شب چهارده ماه قمري است كه با نام مبارك قمر بني هاشم قرابت دارد. ظهور ارتباط تحت هر نام كه باشد به اذن خداوند دانا و مقام

حضرت مولي اباالفضل العباس(ع) در اين شب انجام خواهد گرفت

tak pesar
03-26-2011, 03:49
يافتن شغل

مداومت به خواندن سوره يوسف

tak pesar
03-26-2011, 03:50
دعای پولدار شدن از امام باقر

نصیحتی از حضرت امام باقر علیه السلام

حضرت سه بار تکرار کردند که برای دیگران، پشت سرشان دعا کن تا روزی برایتان سرازیر شود!


مقدمه:
از ماندگارترین و مفیدترین و هدایتگرترین گنجینه‌های معنوی تشیّع، وصیّت ها و نصیحت هایی است که از امامان معصوم علیه‌السلام به یادگار مانده است، این وصیّت ها، وصیّت های اصطلاحی که درباره مال و اموال باشد، نیست، بلکه وصیّت های معنوی و اخلاقی است که جنبه موعظه و هدایتگری دارد، و این هدایتگری می‌تواند در طول تاریخ ادامه داشته باشد.

این وصیّت ها از تک تک معصومان و امامان، از پیامبر گرفته تا علی و امامان به دست ما رسیده است آنچه در این مقال به دنبال ارائه آن هستیم، گوشه‌هایی از وصیّت های حضرت باقر علیه‌السلام است که نسبت به برخی افراد داشته. امید که بتواند مفید و راهنما و راهگشا باشد.

یکی از ارزشمندترین سفارشاتی که از امام محمد باقر علیه السلام رسیده است وصیّتی است که به درخواست یکی از دوستان ایشان ارائه شده است. امام در پاسخ آن مرد فهیم تنها به گفتن سه جلمه اکتفا کرده است. اما سه جمله‌ای که یک دریا سخن در آن و یک زندگی سعادت در آن نهفته است.1ـ «اوصیک بتقوی اللّه؛ تو را به تقوای الهی در خودنگهداری توصیه می‌کنم».

این جمله هر چند کوتاه است ولی اگر نگاه و نظری به قرآن داشته باشیم به خوبی می‌فهمیم که از جایگاه با عظمت و با اهمیّت برخوردار است. در یک نگاه اجمالی به قرآن به این نکات درباره تقوا برمی خوریم:
تقوا، ملاک برتری فرد بر انسانهای دیگر: «انّ اکرمکم عند اللّه اتقیکم»(1)

تقوا، زمینه پذیرش هدایت الهی را فراهم می‌کند: «هدی للمتّقین»(2)

تقوا، وسیله برای دریافت علم الهی و ویژه است: «اتقواللّه و یعلّمکم اللّه»(3)

تقوا، وسیله دریافت رحمت الهی است: «اتقوا لعلّکم ترحمون»(4)

تقوا، معیار قبولی اعمال و طاعات: «انّما یتقبل اللّه من المتّقین»(5)

تقوا، وسیله دریافت رزق از طرق غیر منتظره: «و یرزقه من حیث لا یحتسب»(6)

تقوا، وسیله برای در بن بست قرار نگرفتن: «و من یتّق اللّه یجعل له مخرجاً»(7)

تقوا، عامل توجه و حمایت و همراهی خاص خداوند: «ان اللّه مع المتّقین»(8)

تقوا، عامل عاقبت به خیری است: «والعاقبة للمتّقین»(9)

تقوا، فلسفه عبادت(10) و بسیاری از دستورات اسلامی چون روزه(11) و... می‌باشد.2ـ «وَ اِیّاکَ وَ المِزاح فَاِنَّه یُذهِب هَیبةَ الرّجُل وَ ماءَ وَجهِه؛ از شوخی بپرهیز، زیرا شوخی هیبت مرد و آبروی او را می‌برد.»

البته باید به نکاتی درباره "شوخی" توجّه داشت:

یک: شوخی اگر از دائره حق خارج نشود ممدوح است. پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه ‌و‌آله فرمود: «انّی امزح ولا اقول الّا حقّاً؛ من مزاح می‌کنم ولی جز حق نمی‌گویم»(12). باید توجه داشت که در شوخی دروغ گفته نشود، غیبت کسی نشده و موجب آزار و تمسخر کسی نگردد و...

دو: اصل شوخی و مزاح نمودن ممدوح است حضرت صادق علیه‌السلام فرمود: هیچ مؤمنی نیست مگر این که در او از "دَعابه" وجود دارد، عرض کردم: دعابة چیست؟ فرمود: «المزاح».(13) این مطلب بیانگر این است که مومن باید در روابط اجتماعی خود بشاش و اهل بگو و بخند باشد.

سه: مزاح ممدوح نیز نباید از حَد و مرز عبور کند و زیاد شود و گرنه مذموم می‌شود، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: «کَثرَةُ المِزاح یُذهب بماءِ الوجه؛ زیاد مزاح کردن آبروی انسان را می‌برد.»(14)

با این نکات روشن شد که در کلام حضرت باقر علیه‌السلام نیز مقصود زیاد شوخی کردن و از حق و اندازه خارج شدن است.3ـ «و علیک بالدّعاء لاخوانک بظهر الغیب فانّه یهیل الرّزق، بقولها ثلاثاً؛(15) بر تو باد به دعا کردن برای برادرانت (از اهل ایمان) در غیاب آنها، زیرا که این کار روزی را سرازیر می‌کند، حضرت این جمله را سه بار فرمود».

دعا گاه برای مسائل دنیوی است و گاه مسائل معنوی و آخرتی، دعا برای دنیا گاه برای خود انسان است و گاه برای دیگران، و همین طور دعا در مسائل معنوی یا برای خود شخص است و یا دیگران.

از بین اقسام دعا، بهترین دعا آن است که در حق برادران دینی و دیگران باشد. در این باره زیاد شنیده‌اید. یکی از معروف ترین آنها ماجرایی است که امام حسن و امام حسین علیهماالسلام از حضرت زهرا سلام الله علیها نقل می‌کنند.

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: «اذا دعا احدٌ فلیعمّ فانّه اوجب للدّعاء و من قدّم اربعین رجلاً من اخوانه قبل ان یدعوا لنفسه استجیب له فیهم و فی نفسه؛(16) هرگاه کسی خواست دعا کند دعای خود را عمومیّت دهد (و برای دیگران نیز دعا کند) زیرا فراگیری لازمتر است برای دعا نمودن، و کسی که جلو اندازد چهل نفر نفر از برادران (مؤمن) خود را قبل از دعا کردن برای خودش، دعایش در حق آنان و خودش مستجاب می‌شود.»گروه دین و اندیشه

پی نوشت ها:

1. سوره حجرات، آیه 13.

2. سوره بقره، آیه 2.

3. سوره بقره، آیه 282.

4. سوره انعام، آیه 155.

5. سوره مائده، آیه 27.

6. سوره طلاق، آیه 3.

7. سوره طلاق، آیه 2.

8. سوره توبه، آیه 36.

9. سوره اعراف، آیه 128.

10. سوره بقره، آیه 21.

11. سوره بقره، آیه 183.

12. منتخب میزان الحکمه، ص 464، ش 5797.

13. همان، ش 5801.

14. همان، ش 5804.

15. میزان الحکمه محمدی ری شهری، ترجمه حمید رضا شیخی، دارالحدیث، اوّل، 1377، ج 14، ص 6820.

16. بحارالانوار، محمد باقر مجلسی، داراحیاء التراث، ج 93، ص 313، ح 17، منتخب میزان الحکمه، همان، ص 184، ج 1، حدیث 2143.

tak pesar
03-26-2011, 03:50
دواى وحشت قبر
حضرت امام محمد باقر (ع) فرمود: كسيكه ركوع خود را تمام كند يعنى ركوع و سجودش را طول دهد بر او وحشت قبر وارد نشود و نيز فرمود: هر كس در هر روز صد مرتبه بگويد لا اِله َِالا اللّهُ اَلْمَلِكُ الْحَقّ المُبين براى او امانى از قبر و از وحشت قبر است و در دنيا هيچ وقت فقير نمى گردد. و درهاى بهشت بر او باز مى شود. و هر كس دوازده روز از ماه شعبان را روزه بگيرد. روزى هفتاد هزار مَلَك به زيارت او در قبر آيند تا روز نفخ صور، و هر كس عيادت كند مريضى را حق تعالى با او ملكى را موكّل فرمايد كه عيادت كند او را در قبرش تا وقتى كه وارد محشر شود.
حضرت رسول (ص) فرمود يا على شاد شو و مژده بده كه شيعيان تو در وقت مردن حسرت و وحشت قبر و اندوه و غم روز قيامت را ندارند.

tak pesar
03-26-2011, 03:50
دعا در شب عـــروســي


از امام باقر(ع) نقل شده است كه در شب عروسي زن و مرد وضو بگيرند و دو ركعت نماز بخوانند. بعد از آن مرد
دعا كند و خواسته هاي خود را بگويد و زناني كه همراه همسر او هستند «آمين» بگويند. سپس زن و مرد با هم اين
دعاها را بخوانند .(( اللهم ارزقنی الفها وودها و ارضنی بها و اجمع بیننا باحسن اجتماع و انس ایتلاف فانک تحب احلال و تکره الحرام)) .
از امام صادق (ع) نقل شده است كه در شب عروسي مرد موي پيشاني زن را بگيرد و به سوي قبله برگرداند و مرد دعاي زير را بخواند.

(( اللهم بامانتک اخذتهما و بکلماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولداٌ فاجعله مبارکاٌ نقیاٌ من شیعه ال محمد ولا تجعل للشیطان فیه شرکاٌ لا نصیباٌ ))

برگرفته از کتاب اگر فرزند باهوش می خواهید -محسن احمدی

tak pesar
03-26-2011, 03:51
دعای بسیار مجرب برای ادای قرض

«معاذبن جبل» گوید: روز جمعه ای از نماز با رسول خدا (ص) بازماندم، حضرت فرمود: چه عاملی تو را از
نماز جمعه بازداشت؟ عرض کردم. ای رسول خدا! یوحنای طلبی از من داشت و در خانه من در انتظارم بود
ترسیدم که مرا باز دارد حضرت فرمود: آیا دوست داری که خدا قرض تو را رد نماید؟

گفتم: آری ای رسول خدا. حضرت فرمود: آیه 25 و 26 سوره آل عمران از (قل اللهم مالک الملک...) تا بغیر
حساب را بخوان سپس بگو
- یا رحمان الدنیا و الاخره و رحیمهاما تعطی منهما ما تشاء و تمنه منهما ما تشاء اقض عنی دینی- ای رحمان دنیا
و آخرت، ای رحیم دنیا و آخرت، به هر که بخواهی عطا می کنی و از هر که بخواهی منع می نمایی، بدهکاریم را
ادا کن.
هرگاه چنین کنی اگر به گنجایش زمین از طلا قرض داشته باشی، خداوند ادا فرماید.

tak pesar
03-26-2011, 03:52
رفع ناراحتي و اندوه
امام صادق (ع) فرموده است: «هرگاه از قدرتمند، یا چیز دیگری ناراحت و اندوهناک شدید، ذکر «لاحول و لا قوه
الا بالله» را زیاد تکرار کنید، زیرا این ذکر کلید گشایش هرگونه گرفتاری و ناراحتی است، و گنجی است از
گنجهای بهشت.»
و نیز فرمود:..«هرگاه غم و اندوه فراوان و پی در پی به شما روی آورد، باید جمله «لا حول و لا قوه الا بالله» را تکرار کنید.»
رسول اکرم (ص) فرمود: «ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله» نود و نه درد را شفا می دهد که ساده ترین آنها اندوه
است.»
و نیز فرمود: «در شب معراج ابراهیم خلیل بر من گذر کرد، و گفت: به امتت امر کن در بهشت، بسیار درخت
نمایید که زمینش وسیع و خاکش پاک است.» گفتم «نشاء بهشت» چیست؟
پاسخ داد: «لا حول و لا قوه الا بالله»

پایگاه اینترنتی پرشین وی

tak pesar
03-26-2011, 03:52
دعا براي رفع دردمندي
امام صادق (ع) فرمود: هر کــس دردمند باشد، پس در هر روز چهل مرتبه به مدت چهل روز دعای زیر را
بخواند، یا دیگران بر او بخوانند، ان شاءالله دردش تسکین یابد.

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین حسبنا الله و نعم الوکیل، تبارک الله احسن الخالقین و لا حول و لا قوه
الا بالله العلی العظیم».
«بنام خداوند بخشنده بخشایشگر، ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است خدا ما را کافی است و
او بهترین حامی ماست، بزرگ و پربرکت است خداوندی که بهترین آفرینندگان است و هیچ نیرویی جز نیروی خداوند
برتر و بزرگ نیست.
امام صادق (ع) فرموده است: «اگر کــسی بداخلاق شد، در گوش او اذان بگویید.»
دعا برای دفع فال بد
رسول اکرم (ص) فال خوب زدن را دوست می داشت، و فال بد زدن را خوش نداشت و می فرمود: هر کــس چیز
ناخوشایندی دید که به نظرش بد جلوه می آید این دعا را بخواند.
«اللهم لا یوتی الخیر الا انت، و لا یدفع السیئات اانت و لا حول و لا قوه الا بک»
«خدایا! خوبی را کــسی جز تو نمی دهد، و بدیها را کــسی جز تو دفع نمی کند، و هیچ جنبش و نیرویی نیست مگر
به کمک تو.»
امام صادق (ع) فرمود: هرگاه از شر کــسی خائف و بیمناکی این دعا را بخوان.

«اللهم انک لا یکفی منک احد و انت تکفی من کل احد من خلقک فاکفنی شر (نام فرد شرور آورده شود)»
«بار خدایا، هیچکــس شر تو را باز نمی گرداند، و تو شر همگان را باز می گردانی خدایا شر فلانی را از من
بازگردان

tak pesar
03-26-2011, 03:52
دعايي براي يافتن همسر باتقوا و مناسب

خداوند متعال براي هر کاري اسبابي قرار داده است که براي به نتيجه رسيدن آن، بايد از طريق اسباب آن عمل کرد. راه پيدا کردن همسر مناسب، تحقيق و شناسايي دقيق است، البته در اين راه بايد از خداوند هم کمک خواست تا ما را در شناخت صحيح هدايت کند و تلاش هاي ما به نتيجه ي مطلوب برسد.
دعاهايي که در روايات و از زبان ائمه(ع) بيان شده است همگي بايد به همراه تلاش و کوشش و تحقيق همه جانبه براي انتخاب همسر باشد. يکي از دعاهايي که در اين زمينه از ائمه(ع) نقل شده، دعايي است که از حضرت علي(ع) نقل شده است، ايشان فرمودند: «هر يک از شما که خواست ازدواج کند بايد ابتدا دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت سوره ي فاتحةالکتاب و سوره ي يس را بخواند، وقتي که ازنماز فارغ شد بعد از حمد و ثناي پروردگار اين گونه بگويد:
پروردگارا، همسري مهربان و بچه آور و شکرگزار و باغيرت به من عطا کن که اگر به او نيکي کردم شکرگزار باشد، و اگر به او بدي کردم مرا ببخشد، و اگر ياد خدا کردم مرا ياري کند، و اگر خدا را فراموش کردم مرا به ياد خدا بيندازد، و اگر از نزد او خارج شدم (اسرار و اموال و آبروي مرا) حفظ کند، و اگر بر او وارد شدم مرا خوشحال سازد، و اگر او را به کاري امر کردم مرا اطاعت کند، و اگر بر عليه او قسم خوردم (که او کاري را انجام دهد) او (آن کار را انجام داده) و مرا از آن قسم بريء الذمّه کند، و اگر بر او غضب کردم مرا راضي سازد. اي پروردگار صاحب جلال و اکرام، چنين همسري را به من ببخش! پس به درستي که من او را از تو خواسته ام و به من نمي رسد مگر آن چيزي که تو منت مي گذاري و عطا مي کني.»

tak pesar
03-26-2011, 03:52
دعا براي تسهيل مشکلات خانه داري

ويژه زنان خانه دار (بهترين هديه پيامبر به دخــترش)رسول اکرم (ص) خطاب به دخــترش، براي اسان شدن مشکلات خانه داري وي فرمود: فاطمه جان مي خواهي عملي به تو تعليم دهم که از خدمتگزار بهتر باشد؟هرگاه خواستي بخوابي:سي و سه مرتبه بگو: «سبحان الله»سي و سه مرتبه بگو: «الحمدالله»و سي و چهار مرتبه بگو: «الله اکبر»اين ذکر صد مرتبه بيش نيست ولي در نامه عمل هزار حسنه دارد. فاطمه جان! اگر اين را هر روز صبح بگويي، خدا کارهاي دنيا و آخرتت را اصلاح خواهد نمود.

tak pesar
03-26-2011, 03:53
دعا براي عمر طولاني و حسن عاقبت

امام زين العابدين (ع) در دعاي خويش، از خداوند عمر طولاني توام با سعادت درخواست مي کند و عرضه مي دارد:
«واجعلني ممن اطلت عمره، و حسنت عمله، و اتممت عليک نعمتک، و رضيت عنه، و احييته حياه طيبه في ادوم السرور، و اسبغ الکرامه، و اتم العيش»
«خدايا مرا در زمره کــساني قرار ده که عمرش را دراز، و کردارش را نيکو گردانيده اي و نعمتت را بر او تمام کرده اي و از وي خرسندي، و زندگي خوش و توام با پايدارترين شادماني و کاملترين کرامت و معيشت عطايش فرموده اي.»

tak pesar
03-26-2011, 03:53
سنگين کردن پرونده نيکيها با گفتن ذکر..

با پنج ذکر ديگر (ميزان پرونده نيکيها) سنگين مي شود.رسول اکرم (ص) از اصحابش پرسيد: «آيا پنج کلمه به شما بياموزم که بر زبان سبک باشد، و در ميزان، عمل سنگين، کلماتي که خداوند رحمان را راضي کرده، شيطان را طرد نمايند. کلماتي که از گنجهاي بهشتند و از زير عرش آمده، باقيات صالحات (ماندني شايسته) باشند»؟
گفتند: آري اي رسول خدا!
حضرت فرمود: اين پنج ذکر را بگوييد: «سبحان الله»، «الحمدلله»، «و لا اله الا الله»،«الله اکبر»«و لاحول و لا قوه الا بالله العلي العظيم».
سپس حضرت فرمود: به به به اين کلمات که چقدر ميزان را سنگين مي سازد، و اين جمله را پنج مرتبه تکرار فرمود.

tak pesar
03-26-2011, 03:53
دعا به هنگام خارج شدن از منزل

امام باقر (ع) فرموده است: هر کــس هنگام خارج شدن از منزلش دعاي زير را بخواند، خداوند متعال مهمات دنيايي و اخروي او را بر عهده مي گيرد.«بسم الله الرحمن الرحيم، بسم الله حسبي الله، توکلت علي الله، اللهم اني اسالک خير اموري کلها، و اعوذبک من خزي الدنيا و عذاب الاخره».«به نام خداوند بخشاينده بخشايشگر، به نام خدا، خدا مرا بس است. بر او توکل مي کنم. بارالها! من از تو همه خيرها و اموري که به صلاحم است را مي طلبم و از خواري دنيا و عذاب آخرت به تو پناه مي برم.

نقش صلوات در سنگين کردن ميزان عمل

امام باقر و امام صادق(ع) فرموده اند: چيزي در ترازوي عمل سنگين تر از صلوات بر محمد و آل محمد (ص) نيست. و کــساني هستند که تمام اعمالشان را در ميزان مي گذارند، ميزان آن را سبک نشان مي دهد، در اينجا صلوات بر پيامبر را بيرون مي آورد، و بر آن مي افزايد، ميزانش سنگين مي شود.

tak pesar
03-26-2011, 03:54
دعا بيمه حوادث و دفع خطرات

رسول اکرم (ص) فرموده است: هر کــس دعاي زير را در هر صبح و شام بخواند. در آن روز، هيچ شر و بدي به او نخواهد رسيد.«اللهم انت ربي لا اله الا انت، عليک توکلت و انت رب العرش العظيم، و لا حول و لا قوه الا بالله العلي العظيم ما شاءالله و کان و ما لم يشا لم يکن، اعلم ان الله علي کل شيء قدير و ان الله قد احاط بکل شي علما، اللهم اني اعوذبک من شر نفسي، و من شر قضاء السوء، و من شر کل ذي شر، و من شر الجن و الانس، و من شر کل دابه انت اخذ بناصيتها، ان ربي علي صراط مستقيم»
«بار خدايا! تو پروردگار من هستي، معبود جز تو نيست، بر تو توکل مي کنم در حالي که تو رب عرش عظيمي، هيچ تحول و قوتي جز به واسطه خداوند علي و عظيم نيست. هر چه او بخواهد انجام شده، و آنچه را که او نخواهد انجام نمي گيرد. مي دانم که خداوند بر هر چيزي قادر است و علم او بر هر چيزي احاطه دارد. بار الها! به تو پناه مي برم از شر نفس خود، از شر سرنوشت بد، از شر هر صاحب شر، از شر جن و انس، از شر هر جنبنده اي که اختيار همه آنها به دست تو است. همانا پروردگار من بر صراط مستقيم است.»

tak pesar
03-26-2011, 03:54
دعايي براي اجابت سريع در كارها

برای گرفتن حاجت و اجابت سریع در امور زندگی، می توانید دعای سریع الاستجابة امیر المؤمنین را بخوانید که در مفاتیح موجود است. مردی خدمت حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) شکایت کرد از دیرشدن جواب دعایش ... حضرت فرمود چرا این دعا را نمی‌خوانی که سریع الاستجابة است:

اللهم انی اسئلک باسمک العظیم الاعظم الاجل الاکرم المحزون المکنون النور الحق البرهان المبین الذی هو نور مع نور و نور من نور و نور فی نور و نور علی کل نور و نور تضیئی به کل ظلمة و یکسر به کل شدة و کل شیطان مرید و کل جبار عنید لا تقر به ارض و لا یقوم به سماء و یأمن به کل خائف و یبطل به سحر کل ساحر و بغی کل باغ و حسد کل حاسد و یتصدع لعظمته البر و البحر و یستقل به الفلک حین یتکلم به الملک فلا یکون للموج علیه سبیل و هو اسمک الاعظم الاعظم الاجل و الاجل النور الاکبر الذی سمیت به نفسک و استویت به علی عرشک و اتوجه الیک بمحمد و اهل بیته و اسئلک بک و بهم ان تصلی علی محمد و ان تفعل بی کذا و کذا. که در آخر به جای عبارت کذا و کذا حاجت خود را بخواهد.
همچنین خواندن نماز جعفر طیار بسیار نافع می باشد

مشاور : دفتر پژوهشي وتر

tak pesar
03-26-2011, 03:54
دعا برای دوری از نکبت و ناخوشی

از حضرت رسول (ص) مروی است. هر کس صبح سه مرتبه دعای زیر را بخواند، و دم (نفس) خود را بر کف دست خود بدمد، و به صورتش بمالد در آن روز هیچ نوع مکروهی به وی نرسد، و هرگاه در اول شب همین عمل را به جای آورد، تا صبح از هر قسم نکبتی محفوظ باشد.

«بسم اله الذی لا یضر مع اسمه شیء فی الارض و لا فی السماء و هو السمیع العلیم»
«به نام خدایی که با نام مقدسش هیچ چیزی نه در زمین و نه در آسمان زیان نمی رساند، و او شنوای داناست

tak pesar
03-26-2011, 03:55
دعا به هنگام شروع تلاش روزانه


امام صادق (ع) فرموده است: برخی دعاهاست که اگر کسی خواندن آن را در وقت خود فراموش کند، سزاوار است آن را قضا نماید و آن این است که هر روز پس از بامداد ده بار دعاهای زیر خوانده شود:
«لا اله الاالله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شی قدیر»
«معبودی جز خدا نیست، تنهاست. شریکی ندارد. مالکیت و ستایش از آن اوست. زنده می کند و می میراند. می میراند و دوباره زنده می کند. زنده ای است که نمی میرد. تمام نیکیها به دست اوست و بر هر چیزی تواناست.
«اعوذ بالله السمیع العلیم»
«به خداوند شنوای دانا پناهنده می شوم.»

tak pesar
03-26-2011, 03:55
دعای نجات از تنگناها

رسول اکرم (ص) فرموده است: «هر کس زیاد ذکر «استغفرالله ربی و اتوب الیه» گوید، خداوند گره غمهای او را بگشاید، و از هر تنگنایی بیرونش برد، و از آن جا که گمانش را هم نمی برد، روزیش رساند.

tak pesar
03-26-2011, 03:55
دعا هنگام روبرو شدن با مشکل

رسول اکرم (ص) فرموده است:
هر کس که اندوه یا غم یا سختی یا بلاء به او رسیده، دعای زیر را بخواند:
«الله ربی، لا اشرک به شیئا، توکلت علی الحی الذی لا یموت»
«خدا پروردگار من است. چیزی را شریک او قرار نمی دهم. توکل می کنم بر زنده ای که نمی میرد.»
دعا برای رسیدن به هر مقصود
از حضرت علی (ع) منقول است که فرمود: هر کس که صد آیه از هر جای قرآن بخواند، بعد هفت مرتبه «یا الله» بگوید، اگر بر صخره هم دعا کند، خداوند متعال آن را می شکافد.
دعا برای ناامید شدن از عرض حاجت به دیگران (چه به صورت کتبی و چه شفاهی)
امام صادق (ع) با یارانش دستور داد، درخواست خود را به صورت نامه به من بنویسید. آنها درخواست خود را نوشتند و به آن حضرت عرضه داشتند، ولی در پایان درخواست کلمه «ان شاءالله» نبود، حضرت فرمود:
چگونه امیدوارید که در خواستتان عملی شود، در حالی که در این نوشته کلمه «ان شاء الله» نیست. بنگرید هر جا کلمه «ان شاءالله» می خواهد در آن بنویسید.

tak pesar
03-26-2011, 03:55
دعای بسیار مجرب برای ادای حاجت

از امام هادی (ع) رواین شده که فرمود: من در بسیاری از اوقات خدا را با این دعا می خوانم، و از درگاه خداوند خواسته ام که هر کس در کنار قبرم، این دعا را بخواند، خداوند او را ناامید نکند، و آن دعا این است:
«یا عدتی عند العدد، و یا رجائی و المعتمد، و یا کهفی و السند، و یا واحد و یا واحد، و یا «قل هو الله احد» اسئلک اللهم بحق من خلقته من خلقک و لم تجعل فی خلقک مثلهم احدا، صل علی جماعتهم، و افعل بی کذا و کذا (حاجت دعا کننده ذکر شود.)
«ای یاور من هنگام یاری ها، و ای امید و اعتمادگاه من، و ای پناهنگاه و تکیه گاه استوار، و ای یکتا و ای بی همتا، و ای «قل هو الله احد» از درگاهت مسئلت دارم به حق آن مخلوقاتی که هیچکس را در مقام مانند آنها نیافریدی، بر جماعت آنها رحمت فرست. و فلان رحمت و فلان رحمت و فلان نیازم را برآور.


:

tak pesar
03-26-2011, 03:56
دعا برای تقویت اراده

امام زین العابدین (ع) هرگاه آیه « یا ایها الذین امنوا اتقوالله و کونوا مع الصادقین (سوره توبه، آیه 119) را تلاوت می کرد. این دعا را می خواند: «اللهم ارفعنی فی اعلی درجات هذه الندبه و اعنی بعزم الاراده».
«خدایا مرا به بالاترین درجات این دعوت بالا ببرد، و با عطا کردن اراده ای استوار کمکم کن.»

tak pesar
03-26-2011, 03:56
نمازی مجرب برای رسیدن به مقصود

«مرحومه علامه نهاوندی» فرموده است:
یکی از نمازهایی که در رساندن انسان به مطلوب خود، به تجربه ثابت شده خواندن چهاررکعت نماز است به این طریق که این نماز به دو سلام ختم شود.
در رکعت اول پس از سوره حمد، صد مرتبه افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد (سوره غافر، آیه 44) خوانده شود.
در رکعت دوم، پس از سوره حمد، صد مرتبه الا الی الله تصیر الامور (سوره شوری آیه 53) خوانده شد.
در رکعت سوم پس از سوره حمد صد مرتبه نصر من الله و فتح قریب (سوره صف آیه 13) و در رکعت چهارم پس از سوره حمد صد مرتبه انا فتحنا لک فتحا مبینا (سوره فتح آیه 1) و پس از خواندن نماز به سجده رود و صد مرتبه بگوید:
غفرانک ربنا و الیک المصیر (سوره بقره، آیه 285)
و صد مرتبه استغفرالله و اتوب الیه را بر زبان جاری کند.

tak pesar
03-26-2011, 03:56
ختمی بسیار مجرب برای باز شدن کار (بخت و شغل و...)
برای بدست آوردن شغل و یا اگر شغل دارند ولی کارشان گره میخورد و هم اینکه بویژه در مورد ازدواج بختشان بسته است با توکل به خداوند این ختم بسیار گره گشاست انشاءالله.
با وضو رو به قبله می نشینید یک ظرف آب هم جلو خود میگذارید برای خواندن سوره مبارکه یس بعد از گفتن بسم الله الرحمن الرحیم سوره هفت بار آیه مبارکه یس را می خوانید و سپس بقیه سوره هر جا به کلمه مبـیـن رسیدید یک بار آیـه الکرسی میخوانید و سپس بقیه سوره یــس به آیه سلام قولا من رب الرحیم که رسیدید این آیه را هفتاد بار تلاوت میکنید و بعد بقیه سوره را ادامه میدهید. قبل از آیه مبارکه سلام قولا من ربٌ الرحیم چهار کلمه مبین و بعدش سه کلمه مبین دارد بعد از خواندن هرکدام از ایه الکرسی ها به آن اب فوت میکنید بعد از اتمام سوره یــس نیز به آب فوت میکنید سپس یک سوم آن آب را میخورید یک سوم دیگر را کمی به خود میـپــاشید و بقیه را به در و فرش و اتاق و غیره میــپــاشید یک سوم آخر را حتما به درب خانه میریزید.
من خودم انجامش دادم و واقعا جواب میده و ردخور نداره!!!
التماس دعا

tak pesar
03-26-2011, 03:57
تقویت حافظه 1
این دعا را بر روی یک لیوان پر از آب بخوانید و آبش را بخورید و بعد از نماز هم این دعا را بخوانید ان شاءالله هیچ چیز از یادتان نخواهد رفت و حافظه تان هم قوی می شود
سُبْحانَ مَنْ لاٰ یَعْتَدی عَلٰی اَهلَ مَمْلَکَتِةِ سُبْحانَ مَنْ لا یَاْخُذُ اَهْلَ الْاَرضِ بِاَلْوٰانِ
الْعَذابِ سُبْحانَ الرَّؤُفِ الرَّحیمِ اللٰهُمَّ اجْعَلْ لی فی قَلبیْ نُوراً و بَصَرَاً و فَهْماً و عِلْماً

tak pesar
03-26-2011, 03:57
تقویت حافظه 2
هر وقت دچار فراموشی شوید و یا چیزی را به خاطر نیاورید دعای زیر را بنویسید و همراه خود نگه دارید دیگر هیچ چیز را فراموش نخواهید کرد
لیلقوا مل علیح کمال لد لطعلما سطوا لجال لعال سلحضا طعوا هللموح موسری سطو بنام فلان بن فلان

tak pesar
03-26-2011, 03:58
تقویت حافظه 3
اگر دعای زیر را بعد از نماز صبح بنویسید و بجوشانید و 3 روز از آن آب بخورید هر چه بشنوید از یاد نبرید
اللهم نور بکتابک قلبی و اشرح به صدری و اطلق به لسانی بقوتک و لا حول ولا قوت الا با الله العلی العظیم

tak pesar
03-26-2011, 03:58
تقویت حافظه 4
اگر همه چیز را فراموش می کنید جهت این که دچار فراموشی نشوید دعای زیر را بر روی دو کاغذ بنویسید یکی را آب بکشید بخورید و دیگری را همراه خودتان نگه دارید
رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِینَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلاَ تَحْمِلْ عَلَیْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَآ أَنتَ مَوْلاَنَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِینَ

tak pesar
03-26-2011, 03:58
ختم سوره ی نمل
این ختم حتما باید از یکشنبه شب شروع بشه!
شب اول از اول سوره ی نمل تا ان کنتم صادقین ( میشه تا آخر آیه 64)
شب دوم 5 آیه ای که با امن شروع میشوند 2 بار ( یعنی از آیه ی 60 تا 64)
شب سوم 5 آیه ای که با امن شروع میشوند 3 بار
هر شب که اضافه میشود یک تکرار به آن اضافه میشود تا شب چهل و یکم که جمعه است بعد از اینکه 41 بار 5 آبه ای که امن شروع میشوند را خواندید تا آخر سوره میخوانید.
من خودم به شخصه چند بار این ختم رو برداشتم و نتیجه گرفتم و به هرکــسی هم که گفتم و انجام داده، خدا رو شکر بی جواب نمونده.
( در ضمن در ایام خاص نیز انجام ختم مانعی ندارد)
امیدوارم حاجات شما هم برآورده بشه و منو هنگام دعا فراموش نکنید.
التماس دعا

tak pesar
03-26-2011, 03:59
بیرون كردن مهر كسی از دل (فراموش كردن عشق و عاشقی)
برای کــسانی عاشق شده اند و این عشق به ناکامی ختم شده است Cry
6 آیه اول سوره فتح را در شب جمعه 4 بار با خود كار سبز برروی یك تكه كاغذ به نیت بیرون رفتن مهرشخص مورد نظر از دل خود نوشته و سپس در گلاب انداخته و بنوشید . Grin
توجه : این عمل فقط برای خود شخص نتیجه میدهد Embarrassed

tak pesar
03-26-2011, 03:59
تقویت حافظه 5
برای تقویت ذهن و حافظه دعای زیر را همیشه ذكر كن
اللهم ارزقنی فهم النبیین و حفظ المرسلین و الهام الملائكة المقربین آمین یا رب العالمین

tak pesar
03-26-2011, 03:59
ختم صلوات(بسیار مجرب)
۱۰۰۰ تا صلوات(۱۰ دور تسبیح ) هر شب تا ۱2 شب
شب اول رو تقدیم میکنی به حضرت محمد..شب ۲ به حضرت فاطمه. شب ۳ به حضرت علی .تا شب ۱۳ به روح امام حسن عسکری..
شب ۱۳ تسبیح رو یه جائی آویزون میکنی و قسم میدی به حضرت مهدی که اگه حاجتت برآورده بشه ..۱۴ امیش هم بخونی و تقدیم کنی به آقا امام زمان

tak pesar
03-26-2011, 03:59
برای زیاد شدن خواستگار یا پیدا شدن زوج مناسب
برای زیاد شدن خواستگار یا پیدا شدن زوج مناسب این آیه را روزی 110مرتبه تا یك هفته بخوانید
یا جامِعَ الناس لِیومٍ لارَیبَ فیه اِنَ اللهَ لایخلِفُ المیعاد اِجمَع بَینی وبَینَ زوجِ المومِن
اگرمیخواهید زن بگیرید به جای مومن بگویید (مومنه)
انشاالله به مراد دلتون میرسید

tak pesar
03-26-2011, 03:59
بخت گشایی دختران
اگر بخت دختری را بسته باشند و خواستگار بیاید و کارها درست نشود و یا دختری دم بخت باشد سوره مبارکه طه را رو به قبله بر آب پاکی بخواند و آن آب را بر سر خود بریزد و در صورت تمایل تا 21 روز سوره طه را هر روز بعد از نماز یک بار بخواند خیلی زود به خواست خدا خواستگار برای او بیاید.

tak pesar
03-26-2011, 04:00
دعا برای دور شدن شر مزاحم در زندگی
امام صادق (ع) فرمود: هرگاه از شر کسی خائف و بیمناکی این دعا را بخوان.


«اللهم انک لا یکفی منک احد و انت تکفی من کل احد من خلقک فاکفنی شر (نام فرد شرور آورده شود)»
«بار خدایا، هیچکس شر تو را باز نمی گرداند، و تو شر همگان را باز می گردانی خدایا شر فلانی را از من بازگردان.»

tak pesar
03-26-2011, 04:00
تاثیر ذکر«لاحول و لا قوه الا بالله» در رفع غم و اندوه
امام صادق (ع) فرموده است: «هرگاه از قدرتمند، یا چیز دیگری ناراحت و اندوهناک شدید، ذکر «لاحول و لا قوه الا بالله» را زیاد تکرار کنید، زیرا این ذکر کلید گشایش هرگونه گرفتاری و ناراحتی است، و گنجی است از گنجهای بهشت.»و نیز فرمود:..

«هرگاه غم و اندوه فراوان و پی در پی به شما روی آورد، باید جمله «لا حول و لا قوه الا بالله» را تکرار کنید.»
رسول اکرم (ص) فرمود: «ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله» نود و نه درد را شفا می دهد که ساده ترین آنها اندوه است.»
و نیز فرمود: «در شب معراج ابراهیم خلیل بر من گذر کرد، و گفت: به امتت امر کن در بهشت، بسیار درخت نمایید که زمینش وسیع و خاکش پاک است.» گفتم «نشاء بهشت» چیست؟
پاسخ داد: «لا حول و لا قوه الا بالله»

tak pesar
03-26-2011, 04:01
دعا برای غلبه بر نفس
برای سرکوبی سرکش، هر روز سیزده مرتبه ذکر«اللهم لک الحمد و الیک المشتکی و انت المستعان» بسیار موثر است.

tak pesar
03-26-2011, 04:01
تاثیر چند ایه از سوره بقره در حفظ جان و مال و آبرو
از حضرت سجاد (ع) منقول است که رسول خدا (ص) فرمود:«هر کس چهار آیه از اول بقره، و ایه الکرسی تا «هم فیها خالدون» و سه ایه از آخر آن را بخواند، در جان و مال خود مکروهی نبیند، و شیطان به او نزدیک نگردد، و قرآن را فراموش نکند.»

tak pesar
03-26-2011, 04:01
اگه مشکل داری، اگه شغل نداری، اگه بختت بسته اس، اگه .... بیا تو!!!
برای بدست آوردن شغل و یا اگر شغل دارند ولی کارشان گره میخورد و هم اینکه بویژه در مورد ازدواج بختشان بسته است با توکل به خداوند این ختم بسیار گره گشاست انشاءالله.
با وضو رو به قبله می نشینید یک ظرف آب هم جلو خود میگذارید برای خواندن سوره مبارکه یس بعد از گفتن بسم الله الرحمن الرحیم سوره هفت بار آیه مبارکه یس را می خوانید و سپس بقیه سوره هر جا به کلمه مبـیـن رسیدید یک بار آیـه الکرسی میخوانید و سپس بقیه سوره یــس به آیه سلام قولا من رب الرحیم که رسیدید این آیه را هفتاد بار تلاوت میکنید و بعد بقیه سوره را ادامه میدهید. قبل از آیه مبارکه سلام قولا من ربٌ الرحیم چهار کلمه مبین و بعدش سه کلمه مبین دارد بعد از خواندن هرکدام از ایه الکرسی ها به آن اب فوت میکنید بعد از اتمام سوره یــس نیز به آب فوت میکنید سپس یک سوم آن آب را میخورید یک سوم دیگر را کمی به خود میـپــاشید و بقیه را به در و فرش و اتاق و غیره میــپــاشید یک سوم آخر را حتما به درب خانه میریزید. التماس دعا


این ختم رو خودم تجربه کردم و واقعا یه آرامش روحی به آدم میده!!!! منو هم موقع حاجت گرفتن دعا کنید.

tak pesar
03-26-2011, 04:02
دعای چهل کلید از فاطمه زهرا(س)
دعای چهل کلید هزاران خواص دارد از قبیل:
گشایش بخت
گشایش کار
اصلاح زن و شوهر
محبت و جلب معشوقه
باطل سحر و جادو
دفع مشکلات
دعای مخصوص بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به نیت مشکل بر گلاب خوانده شود اگر مریض است بخورد و اگر به نیت حاجت است گلاب را به صورت خود بمالد و اگر به نیت مهر و محبت بین زن و شوهر خواهد به نبات و گلاب خوانده و هر دو بخورند انشاءالله محب هم شوند خواص این چهل کلید زیاد است و در این اندک نمی گنجد هر کــسی به نیت مهم خود بخواند انشاءالله به اجابت نزدیک است

دعای مبارک چهل کلید (باطل السحر)
روایت است روزی حضرت فاطمه در خلوت نشسته بودند و چیزی را بر ظرف آبی میخواندند و میدمیدند فضه از او پرسید که یا خاتون من این دعا که بر آب میخوانی چیست؟
فرمود: این دعای چهل کلید میباشد و توضیح داد خواص آن را که اگر کــسی بخت او 50 سال بسته باشد و یا آنکه ناسازگاری در بین شوهر باشد یا آنکه کارهای او بسته شده باشد به طریقی که دستور داده میشود انجام دهد بخت او گشاده میشود و بین زن و شوهر اصلاح میشود و مانند یوسف و زلیخا میشود و تمام کارهای او گشاده میگردد.

شرایط:
در روز جمعه این دعای چهل کلید را بر ظرف پر از آب میخواند با طهارت و نیت دل پاک و با توکل به خدا با این آب غسل میکند به هر نیتی که نیاز دارد چه بخت گشایی چه اصلاح زن و شوهر چه گشایش تمام کارها .
(هربند را جداگانه خوانده و در اب فوت کند )

۱- بسم الله الرحمن الرحیم
2- فتح آیه اول (( انا فتحنا لك فتحا مبینا ))
3- زمر آیه 73 (( سلام علیكم طبتم .... خالدین ))
4- توبه آیه 128 (( لقد جاءكم رسول ... رؤف رحیم ))
5- آل عمران 191 ((رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ ((
6- انعام 83 ((وَتِلْكَ حُجَّتُنَا آتَینَاهَا إِبْرَاهِیمَ عَلَى قَوْمِهِ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَّن نَّشَاء ))
7- انعام 83 ((إِنَّ رَبَّكَ حَكِیمٌ عَلِیم ))
8- اسراء ۸۱(( َقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا ))
9- اسراء 82 (( وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَار ))
10- انبیاء 69 ((یا نَارُ كُونِی بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِیم ))
11- انبیاء 70 ((وَأَرَادُوا بِهِ كَیدًا فَجَعَلْنَاهُمُ الْأَخْسَرِین ))
12- انبیاء 87 ((فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَك ))
13- جزء 28 سوره الممتحنة آیه 10 (( وَلَا تُمْسِكُوا بِعِصَمِ الْكَوَافِرِ ))
14- جزء 9 سوره الاعراف آیه 120 (( وَأُلْقِی السَّحَرَةُ سَاجِدِین ))
15- جزء 2 سوره البقرة آیه 165(( وَمِنَ النَّاسِ مَن یتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً یحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِینَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ یرَى الَّذِینَ ظَلَمُواْ إِذْ یرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِیعاً وَأَنَّ اللّهَ
شَدِیدُ الْعَذَاب ))
16- جزء 24 سوره غافر آیه 44 ((أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَاد ))
17- جزء 2 سوره البقرة آیه 156 ((إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعون ))
18- بحق محمد المصطفی صلی الله علیه وسلم
19- و بحق جبرائیل و میكائیل واسرافیل و عزرائیل
20- یا حنان یا منان یا دیان یا برهان
21- بسم الله الرحمن الرحیم
22- جزء 28 سوره الصف آیه 13 ((نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِیبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِین ))
23- جزء 2 سوره البقرة آیه 223 ((وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِین))
24- یس 1و2 (( یس والقران الحكیم ))
25- دو آیه اول سوره اخلاص
26- سوره اخلاص آیه 3و4
27- لیس كمثله شیء و هو السمیع البصیر
28- سوره ناس دو آیه اول
29- سوره فلق دو آیه اول
30- جزء 13 سوره الرعد آیه 43 (( قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِیدًا بَینِی وَبَینَكُمْ ((
31- جزء15 سوره الاسراء آیه 81 ((قُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا ))
32- جزء 22 سوره سبا آیه 26 ((قُلْ یجْمَعُ بَینَنَا رَبُّنَا ثُمَّ یفْتَحُ بَینَنَا بِالْحَقِّ وَهُوَ الْفَتَّاحُ الْعَلِیم ))
33- جزء 29 سوره الملك آیه 28 ((قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَهْلَكَنِی اللَّهُ وَمَن مَّعِی أَوْ رَحِمَنَا فَمَن یجِیرُ الْكَافِرِینَ ))
34- جزء 29 سوره الملك آیه 30 ((قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا ))
35- سوره كافرون دو ایه اول
36- جزء1 سوره البقرة آیه 65 ((فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُواْ قِرَدَةً خَاسِئِین(( در نسخه خطی اشتباه رقم خورده بود ))
37- جزء 7 سوره الانعام آیه 11 ((قُلْ سِیرُواْ فِی الأَرْضِ ثُمَّ انظُرُواْ كَیفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِین ))
38- جزء 17 سوره الانبیاء آیه 42 (( قُلْ مَن یكْلَؤُكُم بِاللَّیلِ وَالنَّهَارِ))
39- جزء 16 سوره الكهف آیه 103 + آیه 104(( الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیهُمْ ))
40- جزء 23 سوره الصافات آیه 180 + 182 + وبه نستعین

شرح دعا این چنین است :
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُّبِینًا 2بار
سَلَامٌ عَلَیكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِینَ 3 بار
لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِیزٌ عَلَیهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیكُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ 4 بار رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ 5 بار
وَتِلْكَ حُجَّتُنَا آتَینَاهَا إِبْرَاهِیمَ عَلَى قَوْمِهِ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَّن نَّشَاء 6 بار
إِنَّ رَبَّكَ حَكِیمٌ عَلِیمٌ 7 بار
وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا 8 بار
وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا 9 بار
یا نَارُ كُونِی بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِیمَ 10 بار
وَأَرَادُوا بِهِ كَیدًا فَجَعَلْنَاهُمُ الْأَخْسَرِینَ 11 بار
فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ 12 بار
وَلَا تُمْسِكُوا بِعِصَمِ الْكَوَافِرِ 13 بار
وَأُلْقِی السَّحَرَةُ سَاجِدِینَ 14 بار
وَمِنَ النَّاسِ مَن یتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً یحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِینَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ یرَى الَّذِینَ ظَلَمُواْ إِذْ یرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِیعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِیدُ الْعَذَابِ 15 بار
وَأُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ 16 بار
إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیهِ رَاجِعونَ 17 بار
بحق محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم 18 بار
و بحق جبرائیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل 19 بار
یا حنان یا منان یا دیان یا برهان 20 بار
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 21 بار
نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِیبٌ 22 بار
وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ 23 بار
یس وَالْقُرْآنِ الْحَكِیمِ 24 بار
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ 25 بار
لَمْ یلِدْ وَلَمْ یولَدْ وَلَمْ یكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ 26 بار
لَیسَ كَمِثْلِهِ شَیءٌ وَهُوَ السَّمِیعُ العلیم 27 بار
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ مِن شَرِّ مَا خَلَقَ 28 بار
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ مَلِكِ النَّاسِ 29 بار
قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِیدًا بَینِی وَبَینَكُمْ 30 بار
َقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا 31 بار
قُلْ یجْمَعُ بَینَنَا رَبُّنَا ثُمَّ یفْتَحُ بَینَنَا بِالْحَقِّ وَهُوَ الْفَتَّاحُ الْعَلِیمُ 32 بار
قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَهْلَكَنِی اللَّهُ وَمَن مَّعِی أَوْ رَحِمَنَا فَمَن یجِیرُ الْكَافِرِینَ 33 بار
قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا 34 بار
قُلْ یا أَیهَا الْكَافِرُونَ لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ 35 بار
قُل كُونُواْ فردة خاشعین 36 بار
قُلْ سِیرُواْ فِی الأَرْضِ ثُمَّ انظُرُواْ كَیفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِینَ 37 بار
قُلْ مَن یكْلَؤُكُم بِاللَّیلِ وَالنَّهَارِ 38 بار
قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْأَخْسَرِینَ أَعْمَالًا الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیهُمْ 39 بار
قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ یوحَى إِلَی أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ 40 بار
سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا یصِفُونَ وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِینَ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ و به نستعین و صلوات و السلام علی سیدنا نبینا ابوالقاسم المحمد اللهم صل علی محمد و اله محمد و الطاهرین یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا شکیکفی یا قاهرو

tak pesar
03-26-2011, 04:02
دعای چهل کلید از فاطمه زهرا(س)
دعای چهل کلید هزاران خواص دارد از قبیل:
گشایش بخت
گشایش کار
اصلاح زن و شوهر
محبت و جلب معشوقه
باطل سحر و جادو
دفع مشکلات
دعای مخصوص بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به نیت مشکل بر گلاب خوانده شود اگر مریض است بخورد و اگر به نیت حاجت است گلاب را به صورت خود بمالد و اگر به نیت مهر و محبت بین زن و شوهر خواهد به نبات و گلاب خوانده و هر دو بخورند انشاءالله محب هم شوند خواص این چهل کلید زیاد است و در این اندک نمی گنجد هر کــسی به نیت مهم خود بخواند انشاءالله به اجابت نزدیک است

دعای مبارک چهل کلید (باطل السحر)
روایت است روزی حضرت فاطمه در خلوت نشسته بودند و چیزی را بر ظرف آبی میخواندند و میدمیدند فضه از او پرسید که یا خاتون من این دعا که بر آب میخوانی چیست؟
فرمود: این دعای چهل کلید میباشد و توضیح داد خواص آن را که اگر کــسی بخت او 50 سال بسته باشد و یا آنکه ناسازگاری در بین شوهر باشد یا آنکه کارهای او بسته شده باشد به طریقی که دستور داده میشود انجام دهد بخت او گشاده میشود و بین زن و شوهر اصلاح میشود و مانند یوسف و زلیخا میشود و تمام کارهای او گشاده میگردد.

شرایط:
در روز جمعه این دعای چهل کلید را بر ظرف پر از آب میخواند با طهارت و نیت دل پاک و با توکل به خدا با این آب غسل میکند به هر نیتی که نیاز دارد چه بخت گشایی چه اصلاح زن و شوهر چه گشایش تمام کارها .
(هربند را جداگانه خوانده و در اب فوت کند )

۱- بسم الله الرحمن الرحیم
2- فتح آیه اول (( انا فتحنا لك فتحا مبینا ))
3- زمر آیه 73 (( سلام علیكم طبتم .... خالدین ))
4- توبه آیه 128 (( لقد جاءكم رسول ... رؤف رحیم ))
5- آل عمران 191 ((رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ ((
6- انعام 83 ((وَتِلْكَ حُجَّتُنَا آتَینَاهَا إِبْرَاهِیمَ عَلَى قَوْمِهِ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَّن نَّشَاء ))
7- انعام 83 ((إِنَّ رَبَّكَ حَكِیمٌ عَلِیم ))
8- اسراء ۸۱(( َقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا ))
9- اسراء 82 (( وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَار ))
10- انبیاء 69 ((یا نَارُ كُونِی بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِیم ))
11- انبیاء 70 ((وَأَرَادُوا بِهِ كَیدًا فَجَعَلْنَاهُمُ الْأَخْسَرِین ))
12- انبیاء 87 ((فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَك ))
13- جزء 28 سوره الممتحنة آیه 10 (( وَلَا تُمْسِكُوا بِعِصَمِ الْكَوَافِرِ ))
14- جزء 9 سوره الاعراف آیه 120 (( وَأُلْقِی السَّحَرَةُ سَاجِدِین ))
15- جزء 2 سوره البقرة آیه 165(( وَمِنَ النَّاسِ مَن یتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً یحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِینَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ یرَى الَّذِینَ ظَلَمُواْ إِذْ یرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِیعاً وَأَنَّ اللّهَ
شَدِیدُ الْعَذَاب ))
16- جزء 24 سوره غافر آیه 44 ((أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَاد ))
17- جزء 2 سوره البقرة آیه 156 ((إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیهِ رَاجِعون ))
18- بحق محمد المصطفی صلی الله علیه وسلم
19- و بحق جبرائیل و میكائیل واسرافیل و عزرائیل
20- یا حنان یا منان یا دیان یا برهان
21- بسم الله الرحمن الرحیم
22- جزء 28 سوره الصف آیه 13 ((نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِیبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِین ))
23- جزء 2 سوره البقرة آیه 223 ((وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِین))
24- یس 1و2 (( یس والقران الحكیم ))
25- دو آیه اول سوره اخلاص
26- سوره اخلاص آیه 3و4
27- لیس كمثله شیء و هو السمیع البصیر
28- سوره ناس دو آیه اول
29- سوره فلق دو آیه اول
30- جزء 13 سوره الرعد آیه 43 (( قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِیدًا بَینِی وَبَینَكُمْ ((
31- جزء15 سوره الاسراء آیه 81 ((قُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا ))
32- جزء 22 سوره سبا آیه 26 ((قُلْ یجْمَعُ بَینَنَا رَبُّنَا ثُمَّ یفْتَحُ بَینَنَا بِالْحَقِّ وَهُوَ الْفَتَّاحُ الْعَلِیم ))
33- جزء 29 سوره الملك آیه 28 ((قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَهْلَكَنِی اللَّهُ وَمَن مَّعِی أَوْ رَحِمَنَا فَمَن یجِیرُ الْكَافِرِینَ ))
34- جزء 29 سوره الملك آیه 30 ((قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا ))
35- سوره كافرون دو ایه اول
36- جزء1 سوره البقرة آیه 65 ((فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُواْ قِرَدَةً خَاسِئِین(( در نسخه خطی اشتباه رقم خورده بود ))
37- جزء 7 سوره الانعام آیه 11 ((قُلْ سِیرُواْ فِی الأَرْضِ ثُمَّ انظُرُواْ كَیفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِین ))
38- جزء 17 سوره الانبیاء آیه 42 (( قُلْ مَن یكْلَؤُكُم بِاللَّیلِ وَالنَّهَارِ))
39- جزء 16 سوره الكهف آیه 103 + آیه 104(( الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیهُمْ ))
40- جزء 23 سوره الصافات آیه 180 + 182 + وبه نستعین

شرح دعا این چنین است :
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُّبِینًا 2بار
سَلَامٌ عَلَیكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِینَ 3 بار
لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِیزٌ عَلَیهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیكُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ 4 بار رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ 5 بار
وَتِلْكَ حُجَّتُنَا آتَینَاهَا إِبْرَاهِیمَ عَلَى قَوْمِهِ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَّن نَّشَاء 6 بار
إِنَّ رَبَّكَ حَكِیمٌ عَلِیمٌ 7 بار
وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا 8 بار
وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا 9 بار
یا نَارُ كُونِی بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِیمَ 10 بار
وَأَرَادُوا بِهِ كَیدًا فَجَعَلْنَاهُمُ الْأَخْسَرِینَ 11 بار
فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ 12 بار
وَلَا تُمْسِكُوا بِعِصَمِ الْكَوَافِرِ 13 بار
وَأُلْقِی السَّحَرَةُ سَاجِدِینَ 14 بار
وَمِنَ النَّاسِ مَن یتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً یحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِینَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ یرَى الَّذِینَ ظَلَمُواْ إِذْ یرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِیعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِیدُ الْعَذَابِ 15 بار
وَأُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ 16 بار
إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیهِ رَاجِعونَ 17 بار
بحق محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم 18 بار
و بحق جبرائیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل 19 بار
یا حنان یا منان یا دیان یا برهان 20 بار
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 21 بار
نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِیبٌ 22 بار
وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ 23 بار
یس وَالْقُرْآنِ الْحَكِیمِ 24 بار
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ 25 بار
لَمْ یلِدْ وَلَمْ یولَدْ وَلَمْ یكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ 26 بار
لَیسَ كَمِثْلِهِ شَیءٌ وَهُوَ السَّمِیعُ العلیم 27 بار
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ مِن شَرِّ مَا خَلَقَ 28 بار
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ مَلِكِ النَّاسِ 29 بار
قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِیدًا بَینِی وَبَینَكُمْ 30 بار
َقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا 31 بار
قُلْ یجْمَعُ بَینَنَا رَبُّنَا ثُمَّ یفْتَحُ بَینَنَا بِالْحَقِّ وَهُوَ الْفَتَّاحُ الْعَلِیمُ 32 بار
قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَهْلَكَنِی اللَّهُ وَمَن مَّعِی أَوْ رَحِمَنَا فَمَن یجِیرُ الْكَافِرِینَ 33 بار
قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا 34 بار
قُلْ یا أَیهَا الْكَافِرُونَ لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ 35 بار
قُل كُونُواْ فردة خاشعین 36 بار
قُلْ سِیرُواْ فِی الأَرْضِ ثُمَّ انظُرُواْ كَیفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِینَ 37 بار
قُلْ مَن یكْلَؤُكُم بِاللَّیلِ وَالنَّهَارِ 38 بار
قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْأَخْسَرِینَ أَعْمَالًا الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیهُمْ 39 بار
قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ یوحَى إِلَی أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ 40 بار
سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا یصِفُونَ وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِینَ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ و به نستعین و صلوات و السلام علی سیدنا نبینا ابوالقاسم المحمد اللهم صل علی محمد و اله محمد و الطاهرین یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا شکیکفی یا قاهرو

tak pesar
03-26-2011, 04:03
دعای سریع الاجابه - فتح مهمات- گشایش
روایت شده كه مردی خدمت حضرت امیرالمومنین علیه السلام شكایت كرد از دیر شدن جواب دعایش فرمود چرا نمی خواهی دعا سریع الاجابه را پرسید كه آن كدام دعا است فرمود بگو:
اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُكَ بِاسْمِكَ الْعَظیمِ الاَْعْظَمِ الاَْجَلِّ الاَْكْرَمِ الْمَخْزوُنِ الْمَكْنُونِ النُّورِ الْحَقِّ الْبُرْهانِ الْمُبینَ الَّذی هُوَ نُورٌ مَعَ نُورٍ وَ نُورٌ مِنْ نُورٍ وَ نُورٌ فی نُورٍ وَ نُورٌ عَلی كُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ فَوْقَ كُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ تُضیئُ بِهِ كُلُّ ظُلْمَةٍ وَ یُكْسَرُ بِهِ كُلُّ شِدَّةٍ وَ كُلُّ شَیْطانٍ مَریدٍ وَ كُلُّ جَبارٍ عَنیدٍ لا تَقِرُّبِهِ‏ اَرْضٌ وَلایَقُومُ بِهِ سَمآءٌ وَ یَاْمَنُ بِهِ كُلُّ خآئِفٍ وَ یَبْطُلُ بِهِ سِحْرُ كُلِّ ساحِرٍ وَ بَغْیُ كُلِّ باغٍ وَ حَسَدُ كُلِّ حاسِدٍ وَ یَتَصَدَّعُ لِعَظَمَتِهِ الْبَرُّ وَالْبَحْرُ وَ یَسْتَقِلُّ بِهِ الْفُلْكُ حینَ یَتَكَلَّمُ بِهِ الْمَلَكُ فَلا یَكُونُ لِلْمَوْجِ عَلَیْهِ سَبیلٌ وَ هُوَ اسْمُكَ الاَْعْظَمُ الاَعْظَمُ الاَجَلُّ الاَْجَلّ‏ُ النُّورُ الاَْكْبَرُ الَّذی سَمَّیْتَ بِهِ‏ نَفْسَكَ وَاسْتَوَیْتَ بِهِ عَلی عَرْشِكَ وَ اَتَوَجَّهُ اِلَیْكَ بِمُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ وَاَسْئَلُكَ بِكَ وَ بِهِمْ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَفْعَلَ بی كَذا وَ كَذا
به جای كذا و كذا حاجت بخواهد.

tak pesar
03-26-2011, 04:03
کارگشایی ، روا شدن حاجت ، استجابت دعا، ذکر هفته
از حضرت امیر المومنین علی (ع) روایت شده است كه پیامبر (ص) فرموده اند : برای روا شدن حاجات در طول یك هفته این ذكرها را به غیر از روز سه شنبه 41 بار و در روز سه شنبه 100 مرتبه بگویند ان شاالله به مقصود خویش خواهند رسید
روز شنبه : فنادی فی الظلمات ان لا اله الا انت سبحانك انی كنت من الظالمین فاستجبناه له و نجیناه من الغم و كذلك ننجی المومنین
روز یكشنبه: لا اله الله الملك الحق المبین
روز دوشنبه : لا اله الا الله عزیزا جلیلا یا عزیز یا جلیل
روز سه شنبه :اللهم صل علی محمد و آل محمد
روز چهارشنبه: لا اله الا الله خالصا مخلصا
روز پنج شنبه: لا اله الا الله خالق كل شی و هو علی كل شی قدیر
روز جمعه :سبحان الله والحمد الله و لا اله الا الله و االله اكبر و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

tak pesar
03-26-2011, 04:03
برای گشایش کار بسته شده:
1 .شیخ بهایی فرموده هر کس به مدت 10 روز ، هر روز صد مرتبه این دعا را بخواند به حاجت خود می رسد:
«بسم الله الرحمن الرحیم: یا مُفَتِّحَ الاَبواب ،یا مُقَلِّبَ القُلوبِ وَالاَبصار، یا دَلیلَ المُتَحَیِّرین، یا غِیاثَ المُستَغیثین، تَوَکَّلتُ عَلَیک، یا رَبِّ اِقضِ حاجَتی وَلاحَولَ وَلاقُوَّةَ اِلّآ بِاللهِ العَلِیِّ
العَظیم، وَصَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِهِ اَجمَعین.»
2.هر کس با طهارت وحضور قلب بمدت هفت روز ، هر روز دوهزار مرتبه(2000) بگوید:«یا هادی» حاجت روا گردد ودر کارهایش گشایش ایجاد می گردد.

tak pesar
03-26-2011, 04:03
فروش زمین و صاحب خانه شدن
برای فروش زمین هر روز آیات زیر را بخوانید :
۱۱ مرتبه " رب انزلی منزلا مبارکا ..."(سوره مومنون آیه ۲۹) و ۱۴ مرتبه "ربنا آتنا من لدنک ..." (سوره کهف آیه ۱۸و ۱۰) و قبل و یعد از آیه ۱۴ صلوات بفرستید.

tak pesar
03-26-2011, 04:04
دعای پولدار شدن از حضرت امام باقر علیه السلام
حضرت سه بار تکرار کردند که برای دیگران، پشت سرشان دعا کن تا روزی برایتان سرازیر شود!
مقدمه:
از ماندگارترین و مفیدترین و هدایتگرترین گنجینه‌های معنوی تشیّع، وصیّت ها و نصیحت هایی است که از امامان معصوم علیه‌السلام به یادگار مانده است، این وصیّت ها، وصیّت های اصطلاحی که درباره مال و اموال باشد، نیست، بلکه وصیّت های معنوی و اخلاقی است که جنبه موعظه و هدایتگری دارد، و این هدایتگری می‌تواند در طول تاریخ ادامه داشته باشد.

این وصیّت ها از تک تک معصومان و امامان، از پیامبر گرفته تا علی و امامان به دست ما رسیده است آنچه در این مقال به دنبال ارائه آن هستیم، گوشه‌هایی از وصیّت های حضرت باقر علیه‌السلام است که نسبت به برخی افراد داشته. امید که بتواند مفید و راهنما و راهگشا باشد.

یکی از ارزشمندترین سفارشاتی که از امام محمد باقر علیه السلام رسیده است وصیّتی است که به درخواست یکی از دوستان ایشان ارائه شده است. امام در پاسخ آن مرد فهیم تنها به گفتن سه جمله اکتفا کرده است. اما سه جمله‌ای که یک دریا سخن در آن و یک زندگی سعادت در آن نهفته است.


1ـ «اوصیک بتقوی اللّه؛ تو را به تقوای الهی در خودنگهداری توصیه می‌کنم».
این جمله هر چند کوتاه است ولی اگر نگاه و نظری به قرآن داشته باشیم به خوبی می‌فهمیم که از جایگاه با عظمت و با اهمیّت برخوردار است. در یک نگاه اجمالی به قرآن به این نکات درباره تقوا برمی خوریم:

تقوا، ملاک برتری فرد بر انسانهای دیگر: «انّ اکرمکم عند اللّه اتقیکم»(1)

تقوا، زمینه پذیرش هدایت الهی را فراهم می‌کند: «هدی للمتّقین»(2)

تقوا، وسیله برای دریافت علم الهی و ویژه است: «اتقواللّه و یعلّمکم اللّه»(3)

تقوا، وسیله دریافت رحمت الهی است: «اتقوا لعلّکم ترحمون»(4)

تقوا، معیار قبولی اعمال و طاعات: «انّما یتقبل اللّه من المتّقین»(5)

تقوا، وسیله دریافت رزق از طرق غیر منتظره: «و یرزقه من حیث لا یحتسب»(6)

تقوا، وسیله برای در بن بست قرار نگرفتن: «و من یتّق اللّه یجعل له مخرجاً»(7)

تقوا، عامل توجه و حمایت و همراهی خاص خداوند: «ان اللّه مع المتّقین»(8)

تقوا، عامل عاقبت به خیری است: «والعاقبة للمتّقین»(9)

تقوا، فلسفه عبادت(10) و بسیاری از دستورات اسلامی چون روزه(11) و... می‌باشد.2ـ «وَ اِیّاکَ وَ المِزاح فَاِنَّه یُذهِب هَیبةَ الرّجُل وَ ماءَ وَجهِه؛ از شوخی بپرهیز، زیرا شوخی هیبت مرد و آبروی او را می‌برد.»
البته باید به نکاتی درباره "شوخی" توجّه داشت:

یک: شوخی اگر از دائره حق خارج نشود ممدوح است. پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه ‌و‌آله فرمود: «انّی امزح ولا اقول الّا حقّاً؛ من مزاح می‌کنم ولی جز حق نمی‌گویم»(12). باید توجه داشت که در شوخی دروغ گفته نشود، غیبت کسی نشده و موجب آزار و تمسخر کسی نگردد و...

دو: اصل شوخی و مزاح نمودن ممدوح است حضرت صادق علیه‌السلام فرمود: هیچ مؤمنی نیست مگر این که در او از "دَعابه" وجود دارد، عرض کردم: دعابة چیست؟ فرمود: «المزاح».(13) این مطلب بیانگر این است که مومن باید در روابط اجتماعی خود بشاش و اهل بگو و بخند باشد.

سه: مزاح ممدوح نیز نباید از حَد و مرز عبور کند و زیاد شود و گرنه مذموم می‌شود، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: «کَثرَةُ المِزاح یُذهب بماءِ الوجه؛ زیاد مزاح کردن آبروی انسان را می‌برد.»(14)

با این نکات روشن شد که در کلام حضرت باقر علیه‌السلام نیز مقصود زیاد شوخی کردن و از حق و اندازه خارج شدن است.3ـ «و علیک بالدّعاء لاخوانک بظهر الغیب فانّه یهیل الرّزق، بقولها ثلاثاً؛(15) بر تو باد به دعا کردن برای برادرانت (از اهل ایمان) در غیاب آنها، زیرا که این کار روزی را سرازیر می‌کند، حضرت این جمله را سه بار فرمود».
دعا گاه برای مسائل دنیوی است و گاه مسائل معنوی و آخرتی، دعا برای دنیا گاه برای خود انسان است و گاه برای دیگران، و همین طور دعا در مسائل معنوی یا برای خود شخص است و یا دیگران.

از بین اقسام دعا، بهترین دعا آن است که در حق برادران دینی و دیگران باشد. در این باره زیاد شنیده‌اید. یکی از معروف ترین آنها ماجرایی است که امام حسن و امام حسین علیهماالسلام از حضرت زهرا سلام الله علیها نقل می‌کنند.

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: «اذا دعا احدٌ فلیعمّ فانّه اوجب للدّعاء و من قدّم اربعین رجلاً من اخوانه قبل ان یدعوا لنفسه استجیب له فیهم و فی نفسه؛(16) هرگاه کسی خواست دعا کند دعای خود را عمومیّت دهد (و برای دیگران نیز دعا کند) زیرا فراگیری لازمتر است برای دعا نمودن، و کسی که جلو اندازد چهل نفر نفر از برادران (مؤمن) خود را قبل از دعا کردن برای خودش، دعایش در حق آنان و خودش مستجاب می‌شود.»

tak pesar
03-26-2011, 04:04
ذکر صلوات
ذکر توسل به نیت تعداد روز
مولا علی ( ع) اخلاص در عمل 110 40
خانم فاطمه ( س) اخلاص در نیت 135 40
امام حسن ( ع ) خوش خلقی 118 40
امام حسین ( ع ) از بین رفتن حب دنیا و ایجاد حب خداوند در دل 128 40
امام سجاد ( ع ) درک حقیقت سجده – شفای بیمار 110 40
امام باقر ( ع ) پیشرفت در علم و معرفت خصوصا در مورد اهل بیت ( ع ) 92 40
امام صادق ( ع ) صداقت در گفتار ( اشخاص دروغگو ) 353 40
امام کاظم ( ع ) شفای بیمار 116 40
امام رضا ( ع ) سلامتی مسافر – خانمهای باردار 110 40
امام جواد ( ع ) حاجات دنیایی خصوصا مالی 92 40
امام هادی ( ع ) توفیق نافله و نماز شب 110 40
امام عسگری ( ع ) تهذیب و تزکیه نفس – از بین رفتن افکار بد 118 40
امام زمان ( عج ) جمیع حوائج 59 40
خانم زینب ( س ) 69 69
آقا ابوالفضل ( ع ) - 133 21
آقا مسلم بن عقیل - 170 40
خانم ام البنین ( س ) - 135 40

tak pesar
03-26-2011, 04:05
برای صاحب خانه شدن
به حضرت علی اصغر توسل کنید. آیه"شهدا..."(سوره آل عمرانُ۱۸) را هر شب ۳۰۰ بار تلاوت کنید.

tak pesar
03-26-2011, 04:05
دعای ازدواج
ابو بصیر می گوید:امام صادق (ع) فرمود: هر گاه یکی از شما [بخواهد] ازدواج کند، چه می کند؟ عرض کردم: نمی دانم قربانت گردم، فرمود: هرگاه [کسی] قصد ازدواج داشت پس:
1- دو رکعت نماز به جا آورد.
2 - و خداوند عزّوجلّ را سپاس گوید.
3 - بگوید:« اللَّهُمَّ إِنِّی أُرِیدُ التَّزْوِیجَ فَقَدِّرْ لِی مِنَ النِّسَاءِ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً وَ أَحْفَظَهُنَّ لِی فِی نَفْسِهَا وَ مَالِی وَ أَوْسَعَهُنَّ رِزْقاً وَ أَعْظَمَهُنَّ بَرَکَةً وَ قَیِّضْ لِی مِنْهَا وَلَداً طَیِّباً تَجْعَلُهُ لِی خَلَفاً صَالِحاً فِی حَیَاتِی وَ بَعْدَ مَوْتِی.»
ترجمه ی دعا این است: ( پروردگارا من می خواهم زنی را به همسری گیرم، پس از میان زنان، پاکدامن ترین آنان و نگهدارنده ترین شان نسبت به جان و مالم و آن که روزیش فراوان تر و برکتش افزون تر باشد برایم مقدّر بفرما و از او فرزندی پاک و برومند نصیبم کن که در زندگی و مرگ من جانشینی صالح برایم باشد.)
منابعمن‏لایحضره‏الفقیه ج : 3 ص : 394،ح4387، الکافی ج : 3 ص : 482،ح2، تهذیب‏الأحکام ج : 7 ص : 407،باب35،ح1، وسائل‏الشیعة ج : 8 ص : 143،باب36،ح10259، بحارالأنوار ج : 100 ص : 263،باب6،ح1)

نکته1:این دعای شریف را هم قبل از انتخاب همسر می توان خواند به این امید که انتخاب شایسته صورت گیرد، و هم هنگام تحقّق ازدواج و به اصطلاح شب زفاف.

نکته2:مورد حدیث مردی است که قصد ازدواج دارد، ولی این مانع آن نیست که دختر جوان و زن مؤمن که مجرّد است،بدان عمل کند و نزدیک به این مضمون در دعای خود از خدا بخواهد مرد شایسته و صالحی همسر او گرداند که در کنار او به خوشبختی دنیا و آخرت برسد.

نکته3:نگارنده این دستور امام صادق(ع) را به تعدادی از دوستان مؤمن تعلیم داده و آنها با عمل به آن به لطف خدا از همسر و فرزندانی شایسته برخوردار شده است

tak pesar
03-26-2011, 04:06
ذکر برای گشاده شدن روزی و ثروتمند شدن
اگر کسی تنگدست باشد و فقیر و در نظر مردم بی اعتبار بایستی 20 روز هر روز 15 مرتبه این ذکر را بعد از نماز صبح بخواند در نظر مردم بزرگ شود و روزی او گشاده گردد.و احترام در دلها پدید اید باید در این مدت لباس پاک بر تن کرده و با طهارت باشد و آن ذکر اینست :
یا اله الا له الرفیع جل جلاله

tak pesar
03-26-2011, 04:06
دعای رسیدن به معشوق
اگر کسی عاشق شده ونمی تواند به وصالش برسد روز پنج شنبه بعد از نماز« صبح وعشاء»ابتداء صلوات بفرستد ،سپس 101 مرتبه اسم اعظم «الحلیم»را تکرار کند .بعد از ان یک صلوات بفرستد.سپس چشمان خویش را بسته ودر خیال خود معشوق را تصورکند وظاهر نماید وبه سیــنه ی او بدمد ،اگر صلاح باشد بی شک معشوق او به او رجوع خواهد کرد.مجرب است.

tak pesar
03-26-2011, 04:06
خواب دیدن وقایع عجیب و یا اشخاص
در شب چهارده ماه، روی کف دست راست بنویسید، "و کذلک نری ابراهیم ملکوت السموات والارض" و بعد دستتان را زیر گونه راست قرار داده و با طهارت و رو به قبله بخوابید.
در خواب کسی به شما، آنچه را که خواسته اید، می گوید.

tak pesar
03-26-2011, 04:06
برای دفع سر درد
حضرت باقر علیه السلام : براى دفع درد سر دست بر سر بمالد و هفت مرتبه بگوید:
اعوذ باللّه الذى سكن له ما فى البر و البحر و ما فى السموات و الارض و هو السمیع العلیم .

tak pesar
03-26-2011, 04:06
برای هر حاجتی و رسیدن صد در صد به مطلوب (به خواست خدا)
این مطلب برای شخص خودم به اثبات رسیده است البته هنوز چله این سوره به پایان نرسیده و روز هفتم قرائت این سوره است که آثار بسیار ی از این سوره در زندگی خود دیده ام بنابراین برای شما هم نقل میکنم امیدوارم که به مطلوب و خواسته خود برسید ان شاءالله
سوره مبارکه مزمل شامل بیست آیه کوتاه است که اگر به طلب مقصودی مثلا افزایش روزی و یا ارتقاء کسب و کار به نیت آن 40 روز بخوانید مطمئنا به آن خواهید رسید (اگر خواست خدا باشد) پس از همین امروز نیت کنید و برای خواسته های بحق خود از خداوند بخواهید که اوست که به شما میبخشد.

tak pesar
03-26-2011, 04:07
دعا برای عزیز و شیرین شدن نزد حلال و معشوق
دعای مرجانه برای شیرین شدن
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم اِنّی اَعشَرَ خَلقَکَ وَاَنَسَ مَن نَسیهُم مَرجانَه
یا مَرجان یا مرجان یا مَنشوش یا رومان یا مَن کار یا مَن هوش یا مَن سقون
یا مَن بَراح یا مَن کَریاح یا فَرقون یا بَرحون یا رَشوان یا مَکسون یا جوجَهان
یا موزون یا حَرمان یا مَران یا مَرثون یا دَرمان یا مَرجان یا مَرجانان
وَ هُوَ الَذی صَلَحَ اَباهُ وَ جَعَلَ بَینَهُما بَرزَخاً وَ حِجراً مَحجوراً
یا مَرغان یا کَرعان یا مَرموم یا لِسان یا فَرمان یا حِرمان یا مَرمان
یا سُواشان یا سومان یا حِیران یا ذَالجان یا دَرمان یا وَریون یا ثَبات
یا زَمراشات یا بَرمانات یا بَنوس یا قَدوس یا وَتو
عَلَی العَرش الرَّحمن نَسئَل بِهِ خَبیراً وَ بِاانتَصَران یا فَرزان یا مَولای

پس این ایه را بر نان بنویسد ...
قالَ اَتَعجَبینَ مِن اَمرِ الله وَ رَحمَةُ الله وَ بَرَکاتُه عَلَیکم اَهلَ البَیت اِنَّهُ حَمیدٌ مَجید
و آنرا بخورد و به خورد طرف بدهد .
هر که این دعا را به نیت درستی بخواند یا با خود دارد نزد حلال خود شیرین گردد
اگر یک ساعت او را نبیند بی قرار شود دارنده این دعا کسی بر او مسلط نشود و بدی به او نرسد و از شر وسواس وخناس و جن و پری و دیو و انس و شیطان انسی و جنی محفوظ باشد

tak pesar
03-26-2011, 04:07
دعا برای القا مهر خود بدیگران
هر کس خواهد کسی را به دوستی خود مایل سازد، چندان که یک ساعت بدون او شکیبایی و تحمل نتواند کرد این ایه را بخواند، به طعامی بدمد، و به او بخوراند. «بسم الله الرحمن الرحیم ان لا تعلوا علی و اتونی مسلمین»«به نام خداوند بخشنده مهربان، توصیه من این است که نسبت به من برتری جویی نکنید و به سوی من در آیید در حالی که تسلیم حق هستید.» (سوره نمل، آیه ۳۰ و ۳۱)
«لو لا ان ربطنا علی قلبها لتکون من المومنین»«اگر دل او را به وسیله ایمان و امید محکم نکرده بودیم، تا در زمره اهل ایمان در آید.» (سوره قصص، ایه ۱۰)

tak pesar
03-26-2011, 04:07
نماز دو رکعتی مجرب از امام صادق علیه السلام که حجت الاسلام ناصر رفیعی گفتن.
نماز دو رکعتی در رکعت اول بعد از حمد آیة الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد آیات آخر سوره حشر (از لو انزلنا هذا القرآن علی جبل لرایته خاشعا....تا آخر سوره) خوانده شود.

tak pesar
03-26-2011, 04:08
دعا برای مال گمشده یا دزدیده شده!!!
ابتدا دو ركعت نمازبه نیت پیدا كردن مال گم شده یا دزدیده شده به درگاه خداوند متعال بخواندو بعد از سلام با توجه قلبی و با خلوص نیت به درگاه ایزد منان ابتدا به طرف راست ، بعد به پشت سر ، بعد به طرف چپ و در اخر به روبروی خود هر بار هفتاد مرتبه بگوید :
(( یا مُعید ))
و پس از آن بگوید :
رُدَ عَلَی ضالَّتی بِرَحْمَتِكَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمین
(روی دو تشدید اول فتحه( -َ )قرار دارد.)
به خواست خداوند متعال آن گمشده (یا دزدیده شده) پیدا میشود. دوستان این عمل بسیار تجربه شده و یكی از بزرگترین و موثر ترین دستورات در زمینه مال گمشده و دزدیده شده میباشد اگر كسی با شرایط گفته شده آنرا انجام دهد محال است كه به گمگشده یا دزدیده شده خویش نرسد.
دعای زیر دعایی است برای پیدا كردن اشیاء یا چیزهایی كه گم کرده و فراموش می كنیم که كجا گذاشته ایم دعا برای پیدا كردن اشیاء یا چیزهایی كه گم کرده ایم
((یا رادَّ الشَمْسُ علی' عَلی ابن ابی طالب تَرُدُّ وَ لا راتِبْ ))
بطور مثلا شما وسیله و یا شیئی را در خانه گم كرده اید و مطمئن هستید كه آنرا در یك جایی از خانه گذاشته اید ولی فراموش كرده اید كجا؟
باید در حین اینكه این دعا را میخوانید شروع كنید به جستجو ( یعنی پشت سر هم این دعا را بخوانید و به دنبال شیء مورد نظرتان بگردید البته اگر مطمئن هستید كه آن شیء در آن مكان هست ولی جای آنرا فراموش کرده اید ) مطمئن باشید كه ظرف مدت چند دقیقه آن شیء پیدا خواهد شد اصل دعا از اینجا آمده كه روزی حضرت علی (علیه السلام ) در یكی از جنگ ها فراموش می كند كه نماز ظهر خود را در اول وقت بخواند و از خدای خودش طلب كمك می كند و خداوند هم به عظمت و جلال حضرت علی (علیه السلام ) خورشید را به اندازه ای كه آن حضرت بتوانند نماز ظهر خود را بخوانند بر میگرداند تا آن حضرت نماز ظهر خود را اقامه كنند كه این دعا هم دقیقا به این موضوع اشاره می كند
حضرت صادق عليه السلام فرمود: هرگاه از كسى مالى يا حيوانى گم شود اين دعا را بخواند:
اللهم انك اله من فى السماء و اله من فى الارض و عدل فيهما و انت الهادى من الضلاله و ترد الضاله رد على ضالتى من رزقك و عطيتك اللهم لاتفتن بها مومنا و لا تغن بها كافرا اللهم صل على محمد عبدك و رسولك و على اهل بيته .

tak pesar
03-26-2011, 04:08
برای شفای سریع بیمار (با شرط صفای دل و خلوص نیت )
در قوامیس الدرر می نویسند : سه مرتبه این دعا را بالای سر مریض بخواند اثر صحت ظاهر می شود.
بسم الله الرحمن الرحیم
الله قدیم ازلی یزیل العلل و هو القدیم بالازلیه لم یزل و لا یزال و هو علی کل شیء قدیر

tak pesar
03-26-2011, 04:09
دختر خانوم هایی که بختشان بسته شده ،اصلا نگران نباشند

ماوراء (9) بستن بخت
جايگاه بخت بستن :
سوال : آيا بخت بستن يک واقعيت است يا توهم ؟
جواب : شما دوباره به آيه اي که قبلا هم مطرح شد توجه کنيد ، مي فرمايد : « و ما هم بضارين به من احد الا باذن الله » (32) هيچ جادوگري نمي تواند هيچ ضرري به کسي برساند مگر به اذن خدا . پس به اين معني که کسي اراده کند بخت شما را ببندد نداريم ، اما اگر خدا مصلحت ديد کسي را تنبيه کند ممکن است آن تنبيه از طريق جادوگري انجام گيرد . هيچ کس با اراده ي خود نمي تواند بخت کسي را ببندد ، اما همين طور که مي شود با ضربه اي که بر صورت کسي مي زنند او را تنبيه کنند ، همين طور هم بعضي ها را از طريق جادوگر تنبيه مي کنند ، تا آدم ها در دل اين سختي ، امتحان بدهند . اگر مثلاً شما با يک ماشين سواري تصادف کرديد و پايتان شکست ، مي گوييد خدا اين طوري امتحانم کرد . يا اگر کسي پشت سر شما حرف زد که آبروي شما را ببرد ، باز بايد متوجه باشيد که داريد امتحان مي شويد ، زيرا خداوند مي فرمايد : « ان الله يدافع عن الذين آمنوا » (33) خدا مدافع مومنان است پس اگر کسي بخواهد پشت سر شما حرف بزند و آبروي شما را ببرد نمي تواند ، منتها عمل او ، زمينه ي امتحان شدن شما را فراهم مي کند . حال اگر کسي تصميم بگيرد از طريق جادوگر بخت شما را ببندد ، مثل همان کسي است که تصميم مي گيرد پشت سر شما حرف بزند ، به ظاهر مي تواند ، همان طور که او به ظاهر اين طرف و آن طرف مي رود و پشت سر شما به اين و آن بد مي گويد . شما هم ممکن است با سادگي تمام بگوييد ؛ واي ! آبرويم رفت ، ولي اگر ببينيم دنيا و آبرو و عزت در دست خداست ، با بدگوييهاي او توسل شما به خدا زيادتر مي شود ، زيرا « و لله العزه و لرسوله و للمومنين و لکن المنافقين لا يعلمون » (34) عزت از خدا و رسول او و مومنين است ولي اين نکته را منافقين نمي فهمند . رژيم شاه چقدر تلاش کرد تا در جريان 15 خرداد سال 42 حضرت امام خميني « قدس سره » را بي آبرو کند ، دروغ براي ايشان ساختند که از « جمال عبدالناصر » رئيس جمهور مصر پول گرفته تا در ايران اغتشاش کند . آيا اين کارها نتيجه داد يا اينکه حضرت امام خميني « قدس سره » آبرومندترين فرد دنيا شدند ؟ بله مي شود يک جادوگري به کمک جني ها يک شيطنتي بکند اما شما با توکل به خدا تمام نقشه هاي جادوگر و جن را هيچ مي گيريد و بدون هيچ عکس العملي به زندگي ديني خود ادامه مي دهيد ، و در آن صورت آنها هيچ غلطي نمي توانند بکنند . ما چوب بي توکل بودنمان را مي خوريم .

اگر کسي به ناحق پشت سر شما با تهمت هايي که زد ، بي آبرويي راه انداخت به طوري که در شهر هر کسي شما را ببيند بگويد عجب ؛ اين بوده که اين کارها را کرده ! حال شما دو کار مي توانيد بکنيد ،يکي اينکه بگوييد من ديگر در اين شهر نمي توانم زندگي کنم ، آبرويم رفت ، بلند مي شوي و به شهر ديگري مي روي . اين در حالي است که اين ذهنيت به دنبال شما است که در شهر خودم آبرويم رفته ، هميشه اين سياهي دنبالتان هست . اما يک وقت مي گويي خدايا خودت که بهتر مي داني ، پس خودت مدافع من باش . شما هم در حد وُسع و توان خود ، از خود دفاع مي کني . يک سال نمي گذرد درست برعکس مي شود ، آبروي آن کسي که مي خواسته آبروي شما را ببرد ، از کف او مي رود ، و از آن مهمتر در اين جريان حضور خداوند را در زندگي خود احساس مي کني . ولي اگر بد امتحان داده بودي و نقش طرفي که مي خواسته آبروي شما را ببرد ، نقشي موثر مي پنداشتي ، شما از شهر خوت هم که مي رفتي ، باز نقش آن فرد برايت يک نقش موثر باقي مي ماند و هرگز از آن طريق به خدا نمي رسيدي . اگر از شهر مي رفتي چوب خودت را خورده بودي و نه چوب آن طرف را . براي پيدا کردن چنين بصيرتي به ما فرموده اند سوره هاي معوذتين ( فلق و ناس ) را بخوانيد . مي فرمايد : « قل اعوذ برب الفلق » ؛ بگو همواره به پروردگاري که سياهي ها را مي شکافد پناه مي برم . « قل اعوذ برب الناس » ؛ بگو به پروردگاري که کليه امور انسان ها به دست اوست پناه مي برم . با توجه به اين آيات ديگر کسي نمي تواند در روان شما صاحب نقش و اثر باشد . وقتي مي گويي : « قل اعوذ برب الناس ، ملک الناس ، اله الناس » ؛ پروردگار و حاکم و معبود انسان ها پناه مي بري ، پس ديگر هيچ کس در جان شما کاره اي نيست . درست است که عده اي « النفاثات في العقد » ؛ هستند و در گره ها و تصميم ها مي دمند ، اما با پناه بردن به خداوند ، هم کار آنها را خنثي ميکني ، هم بهره ي نزديکي به خداوند نصيب تو مي شود . درست است اين طرف دارد در غياب شما ، شما را ضايع مي کند ولي اگر با آرامش کامل و در حد توان خود از خود دفاع کنيد و بقيه اش را به خدا بسپاريد ، درست امتحان داده ايد و چند قدم جلو آمده ايد و آن سختي براي شما پنجره ي ورود به عالم بهتري مي شود .
در روايت قدسي داريم که خداوند مي فرمايد :
« و عزتي و جلالي و مجدي و ارتفاعي علي عرشي لاقطعن امل کل مومل غيري بالياس و لاکسونه ثوب المذله عندالناس و لانحينه من قربي و لابعدنه من فضلي أ يومل غيري في الشدائد و الشدائد بيدي و يرجو غيري و يقرع بالفکر باب غيري و بيدي مفاتيح الابواب و هي مغلقه و بابي مفتوح لمن دعاني فمن ذا الذي املني لنوائبه فقطعته دونها و من ذا الذي رجاني لعظيمه فقطعت رجاء مني جعلت آمال عبادي عندي محفوظه فلم يرضوا بحفظي و ملات سماواتي ممن لايمل من تسبيحي و امرتهم ان لا يغلقوا الابواب بيني و بين عبادي فلم يثقلوا بقولي ألم يعلم [ ان ] من طرقته نائبه من نوائبي انه لا يملک کشفها احد غيري الا من بعد اذني ـ فما لي اراه لاهيا عني اعطيته بجودي ما لم يسالني ثم انتزعته عنه فلم يسالني رده و سال غيري أ فيراني ابدا بالعطاء قبل السماله ثم اسال فلا اجيب سائلي أ بخيل انا فيبخلني عبدي أ و ليس الجود و الکرم لي أ و ليس العفو و الرحمه بيدي أ و ليس انا محل الآمال فمن يقطعها دوني افلا يخشي المومنون ان يوملوا غيري فلو ان اهل سماواتي و اهل ارضي املوا جميعا ثم اعطيت کل واحد منهم مثل ما امل الجميع ما انتقص من ملکي مثل عضو ذره و کيف ينقص ملک انا قيمه فيا بؤساً للقانطين من رحمتي و يا بوسا لمن عصاني و لم يراقبني » (35)
به عزت و جلال و بزرگواري و رفعتم بر عرشم سوگند که آرزوي هر کس را که به غير من اميد بندد ، به نوميدي بدل مي کنم . و به او نزد مردم جامه خواري مي پوشانم ، و او را از تقرب خود مي رانم و از فضلم دور ميکنم . آيا او در گرفتاري ها به غير من آرزو مي بندد ، در صورتي که گرفتاري ها به دست من است ؟ و به غير من اميدوار مي شود و در فکر خود در خانه ي جز مرا مي کوبد ؟ با آن که کليدهاي همه درهاي بسته نزد من است و در خانه ي من براي کسي که مرا بخواند باز است .
کيست که در گرفتاري هايش به من اميد بسته و من اميدش را قطع کرده باشم ؟ کيست که در کارهاي بزرگش به من اميدوار گشته و من اميدش را از خود بريده باشم ؟ من آرزوهاي بندگانم را نزد خود محفوظ داشته و آنها به حفظ و نگهداري من راضي نگشتند ، و آسمان هايم را از کساني که از تسبيحم خسته نشوند ( فرشتگان ) پر کردم و به آنها دستور دادم که درهاي ميان من و بندگانم را نبندند . ولي آنها به قول من اعتماد نکردند ، مگر آن بنده نمي داند که چون حادثه اي از حوادث من او را بکوبد ، کسي جز به اذن من آن را از او بر ندارد ، پس چرا از من روي گردان است ؟ من با جود و بخشش خود آنچه را از من نخواسته به او مي دهم سپس آن را از او مي گيرم ، و او برگشتش را از من نمي خواهد و از غير من مي خواهد ؟ او درباره ي من فکر ميکند که ابتدا و پيش از خواستن او عطا مي کنم ، ولي چون از من بخواهد به سائل خود جواب نمي گويم ؟ مگر من بخيلم که بنده ام مرا بخيل مي داند ؟ مگر هر جود و کرمي از من نيست ؟ مگر عفو و رحمت دست من نيست ؟
مگر من محل آرزوها نيستم ؟ پس چه کسي مي تواند آرزوها را پيش از رسيدن به من قطع کند ؟ آيا آنها که به غير من اميد دارند نمي ترسند ؟ اگر همه ي اهل آسمان ها و زمينم به من اميد بندند ، و به هر يک از آنها به اندازه ي اميدواري همه دهم ، به قدر عضو مورچه اي از ملکم کاشته نشود ، چگونه کاسته شود از ملکي که من سرپرست او هستم ؟ پس بدا به حال آنها که از رحمتم نوميدند ، و بدا به حال آنها که نافرمانيم کنند و از من پروا نکنند .
وقتي امام خميني « قدس سره » را به نجف تبعيد کردند ، عوامل رژيم شاه شايع کردند که ايشان يک آخوند سياسي بي سوادي است که چون نمي توانسته است درس بدهد شلوغ کرده است . آنها اميد داشتند با اين شايعات هيچ کس پاي درس حضرت امام « رحمه الله عليه » نرود ، ولي زماني نگذشت که ايشان از جمله ي آبرودارترين شخصيت هاي حوزه ي علميه ي نجف شدند ، چون با اميدواري به لطف خدا ، فقط وظيفه ي خود را انجام دادند . بايد متوجه بود در هر حادثه اي مي خواهند ما را امتحان کنند ، اگر توانستيم بگوييم ؛ خدايا هر طور تو راضي هستي ما راضي خواهيم بود ، منور به مقام رضا مي شويم . خدايا ! هر طور بخواهي ، ما همان را مي خواهيم ، مي خواهي ما تنها باشيم ، ما هم تنهايي را مي خواهيم ، مي خواهي بي نام و نشان زندگي کنيم و بميريم ، ما هم همين را ميخواهيم . اين نوع رويکرد به مسائل ، شخصيتي از شما مي سازد هزار برابر بالاتر از آنکه بخواهيد آرزوهاي دنيايي تان برآورده شود و براي تحقق آن آرزوها به فالگير و رمال پناه ببريد و او هم به شما بگويد بخت تان را بسته اند بايد پول بدهيد تا باز کنم و از اين طريق خود را در مقابل پروردگارتان روسياه کنيد .

پی نوشت‌ها:
32) سوره ي بقره ، آيه ي 102
33) سوره ي حج ، آيه ي 38
34) سوره منافقين ، آيه ي 8
35) الکافي ، ج 2 ، ص 67 ، باب التفويض الي الله و التوکل عليه .

منبع: کتاب « جایگاه جن ، شیطان و جادوگر در عالم »

tak pesar
03-26-2011, 04:09
دختر خانوم هایی که بختشان بسته شده ،اصلا نگران نباشند

ماوراء (9) بستن بخت
جايگاه بخت بستن :
سوال : آيا بخت بستن يک واقعيت است يا توهم ؟
جواب : شما دوباره به آيه اي که قبلا هم مطرح شد توجه کنيد ، مي فرمايد : « و ما هم بضارين به من احد الا باذن الله » (32) هيچ جادوگري نمي تواند هيچ ضرري به کسي برساند مگر به اذن خدا . پس به اين معني که کسي اراده کند بخت شما را ببندد نداريم ، اما اگر خدا مصلحت ديد کسي را تنبيه کند ممکن است آن تنبيه از طريق جادوگري انجام گيرد . هيچ کس با اراده ي خود نمي تواند بخت کسي را ببندد ، اما همين طور که مي شود با ضربه اي که بر صورت کسي مي زنند او را تنبيه کنند ، همين طور هم بعضي ها را از طريق جادوگر تنبيه مي کنند ، تا آدم ها در دل اين سختي ، امتحان بدهند . اگر مثلاً شما با يک ماشين سواري تصادف کرديد و پايتان شکست ، مي گوييد خدا اين طوري امتحانم کرد . يا اگر کسي پشت سر شما حرف زد که آبروي شما را ببرد ، باز بايد متوجه باشيد که داريد امتحان مي شويد ، زيرا خداوند مي فرمايد : « ان الله يدافع عن الذين آمنوا » (33) خدا مدافع مومنان است پس اگر کسي بخواهد پشت سر شما حرف بزند و آبروي شما را ببرد نمي تواند ، منتها عمل او ، زمينه ي امتحان شدن شما را فراهم مي کند . حال اگر کسي تصميم بگيرد از طريق جادوگر بخت شما را ببندد ، مثل همان کسي است که تصميم مي گيرد پشت سر شما حرف بزند ، به ظاهر مي تواند ، همان طور که او به ظاهر اين طرف و آن طرف مي رود و پشت سر شما به اين و آن بد مي گويد . شما هم ممکن است با سادگي تمام بگوييد ؛ واي ! آبرويم رفت ، ولي اگر ببينيم دنيا و آبرو و عزت در دست خداست ، با بدگوييهاي او توسل شما به خدا زيادتر مي شود ، زيرا « و لله العزه و لرسوله و للمومنين و لکن المنافقين لا يعلمون » (34) عزت از خدا و رسول او و مومنين است ولي اين نکته را منافقين نمي فهمند . رژيم شاه چقدر تلاش کرد تا در جريان 15 خرداد سال 42 حضرت امام خميني « قدس سره » را بي آبرو کند ، دروغ براي ايشان ساختند که از « جمال عبدالناصر » رئيس جمهور مصر پول گرفته تا در ايران اغتشاش کند . آيا اين کارها نتيجه داد يا اينکه حضرت امام خميني « قدس سره » آبرومندترين فرد دنيا شدند ؟ بله مي شود يک جادوگري به کمک جني ها يک شيطنتي بکند اما شما با توکل به خدا تمام نقشه هاي جادوگر و جن را هيچ مي گيريد و بدون هيچ عکس العملي به زندگي ديني خود ادامه مي دهيد ، و در آن صورت آنها هيچ غلطي نمي توانند بکنند . ما چوب بي توکل بودنمان را مي خوريم .

اگر کسي به ناحق پشت سر شما با تهمت هايي که زد ، بي آبرويي راه انداخت به طوري که در شهر هر کسي شما را ببيند بگويد عجب ؛ اين بوده که اين کارها را کرده ! حال شما دو کار مي توانيد بکنيد ،يکي اينکه بگوييد من ديگر در اين شهر نمي توانم زندگي کنم ، آبرويم رفت ، بلند مي شوي و به شهر ديگري مي روي . اين در حالي است که اين ذهنيت به دنبال شما است که در شهر خودم آبرويم رفته ، هميشه اين سياهي دنبالتان هست . اما يک وقت مي گويي خدايا خودت که بهتر مي داني ، پس خودت مدافع من باش . شما هم در حد وُسع و توان خود ، از خود دفاع مي کني . يک سال نمي گذرد درست برعکس مي شود ، آبروي آن کسي که مي خواسته آبروي شما را ببرد ، از کف او مي رود ، و از آن مهمتر در اين جريان حضور خداوند را در زندگي خود احساس مي کني . ولي اگر بد امتحان داده بودي و نقش طرفي که مي خواسته آبروي شما را ببرد ، نقشي موثر مي پنداشتي ، شما از شهر خوت هم که مي رفتي ، باز نقش آن فرد برايت يک نقش موثر باقي مي ماند و هرگز از آن طريق به خدا نمي رسيدي . اگر از شهر مي رفتي چوب خودت را خورده بودي و نه چوب آن طرف را . براي پيدا کردن چنين بصيرتي به ما فرموده اند سوره هاي معوذتين ( فلق و ناس ) را بخوانيد . مي فرمايد : « قل اعوذ برب الفلق » ؛ بگو همواره به پروردگاري که سياهي ها را مي شکافد پناه مي برم . « قل اعوذ برب الناس » ؛ بگو به پروردگاري که کليه امور انسان ها به دست اوست پناه مي برم . با توجه به اين آيات ديگر کسي نمي تواند در روان شما صاحب نقش و اثر باشد . وقتي مي گويي : « قل اعوذ برب الناس ، ملک الناس ، اله الناس » ؛ پروردگار و حاکم و معبود انسان ها پناه مي بري ، پس ديگر هيچ کس در جان شما کاره اي نيست . درست است که عده اي « النفاثات في العقد » ؛ هستند و در گره ها و تصميم ها مي دمند ، اما با پناه بردن به خداوند ، هم کار آنها را خنثي ميکني ، هم بهره ي نزديکي به خداوند نصيب تو مي شود . درست است اين طرف دارد در غياب شما ، شما را ضايع مي کند ولي اگر با آرامش کامل و در حد توان خود از خود دفاع کنيد و بقيه اش را به خدا بسپاريد ، درست امتحان داده ايد و چند قدم جلو آمده ايد و آن سختي براي شما پنجره ي ورود به عالم بهتري مي شود .
در روايت قدسي داريم که خداوند مي فرمايد :
« و عزتي و جلالي و مجدي و ارتفاعي علي عرشي لاقطعن امل کل مومل غيري بالياس و لاکسونه ثوب المذله عندالناس و لانحينه من قربي و لابعدنه من فضلي أ يومل غيري في الشدائد و الشدائد بيدي و يرجو غيري و يقرع بالفکر باب غيري و بيدي مفاتيح الابواب و هي مغلقه و بابي مفتوح لمن دعاني فمن ذا الذي املني لنوائبه فقطعته دونها و من ذا الذي رجاني لعظيمه فقطعت رجاء مني جعلت آمال عبادي عندي محفوظه فلم يرضوا بحفظي و ملات سماواتي ممن لايمل من تسبيحي و امرتهم ان لا يغلقوا الابواب بيني و بين عبادي فلم يثقلوا بقولي ألم يعلم [ ان ] من طرقته نائبه من نوائبي انه لا يملک کشفها احد غيري الا من بعد اذني ـ فما لي اراه لاهيا عني اعطيته بجودي ما لم يسالني ثم انتزعته عنه فلم يسالني رده و سال غيري أ فيراني ابدا بالعطاء قبل السماله ثم اسال فلا اجيب سائلي أ بخيل انا فيبخلني عبدي أ و ليس الجود و الکرم لي أ و ليس العفو و الرحمه بيدي أ و ليس انا محل الآمال فمن يقطعها دوني افلا يخشي المومنون ان يوملوا غيري فلو ان اهل سماواتي و اهل ارضي املوا جميعا ثم اعطيت کل واحد منهم مثل ما امل الجميع ما انتقص من ملکي مثل عضو ذره و کيف ينقص ملک انا قيمه فيا بؤساً للقانطين من رحمتي و يا بوسا لمن عصاني و لم يراقبني » (35)
به عزت و جلال و بزرگواري و رفعتم بر عرشم سوگند که آرزوي هر کس را که به غير من اميد بندد ، به نوميدي بدل مي کنم . و به او نزد مردم جامه خواري مي پوشانم ، و او را از تقرب خود مي رانم و از فضلم دور ميکنم . آيا او در گرفتاري ها به غير من آرزو مي بندد ، در صورتي که گرفتاري ها به دست من است ؟ و به غير من اميدوار مي شود و در فکر خود در خانه ي جز مرا مي کوبد ؟ با آن که کليدهاي همه درهاي بسته نزد من است و در خانه ي من براي کسي که مرا بخواند باز است .
کيست که در گرفتاري هايش به من اميد بسته و من اميدش را قطع کرده باشم ؟ کيست که در کارهاي بزرگش به من اميدوار گشته و من اميدش را از خود بريده باشم ؟ من آرزوهاي بندگانم را نزد خود محفوظ داشته و آنها به حفظ و نگهداري من راضي نگشتند ، و آسمان هايم را از کساني که از تسبيحم خسته نشوند ( فرشتگان ) پر کردم و به آنها دستور دادم که درهاي ميان من و بندگانم را نبندند . ولي آنها به قول من اعتماد نکردند ، مگر آن بنده نمي داند که چون حادثه اي از حوادث من او را بکوبد ، کسي جز به اذن من آن را از او بر ندارد ، پس چرا از من روي گردان است ؟ من با جود و بخشش خود آنچه را از من نخواسته به او مي دهم سپس آن را از او مي گيرم ، و او برگشتش را از من نمي خواهد و از غير من مي خواهد ؟ او درباره ي من فکر ميکند که ابتدا و پيش از خواستن او عطا مي کنم ، ولي چون از من بخواهد به سائل خود جواب نمي گويم ؟ مگر من بخيلم که بنده ام مرا بخيل مي داند ؟ مگر هر جود و کرمي از من نيست ؟ مگر عفو و رحمت دست من نيست ؟
مگر من محل آرزوها نيستم ؟ پس چه کسي مي تواند آرزوها را پيش از رسيدن به من قطع کند ؟ آيا آنها که به غير من اميد دارند نمي ترسند ؟ اگر همه ي اهل آسمان ها و زمينم به من اميد بندند ، و به هر يک از آنها به اندازه ي اميدواري همه دهم ، به قدر عضو مورچه اي از ملکم کاشته نشود ، چگونه کاسته شود از ملکي که من سرپرست او هستم ؟ پس بدا به حال آنها که از رحمتم نوميدند ، و بدا به حال آنها که نافرمانيم کنند و از من پروا نکنند .
وقتي امام خميني « قدس سره » را به نجف تبعيد کردند ، عوامل رژيم شاه شايع کردند که ايشان يک آخوند سياسي بي سوادي است که چون نمي توانسته است درس بدهد شلوغ کرده است . آنها اميد داشتند با اين شايعات هيچ کس پاي درس حضرت امام « رحمه الله عليه » نرود ، ولي زماني نگذشت که ايشان از جمله ي آبرودارترين شخصيت هاي حوزه ي علميه ي نجف شدند ، چون با اميدواري به لطف خدا ، فقط وظيفه ي خود را انجام دادند . بايد متوجه بود در هر حادثه اي مي خواهند ما را امتحان کنند ، اگر توانستيم بگوييم ؛ خدايا هر طور تو راضي هستي ما راضي خواهيم بود ، منور به مقام رضا مي شويم . خدايا ! هر طور بخواهي ، ما همان را مي خواهيم ، مي خواهي ما تنها باشيم ، ما هم تنهايي را مي خواهيم ، مي خواهي بي نام و نشان زندگي کنيم و بميريم ، ما هم همين را ميخواهيم . اين نوع رويکرد به مسائل ، شخصيتي از شما مي سازد هزار برابر بالاتر از آنکه بخواهيد آرزوهاي دنيايي تان برآورده شود و براي تحقق آن آرزوها به فالگير و رمال پناه ببريد و او هم به شما بگويد بخت تان را بسته اند بايد پول بدهيد تا باز کنم و از اين طريق خود را در مقابل پروردگارتان روسياه کنيد .

پی نوشت‌ها:
32) سوره ي بقره ، آيه ي 102
33) سوره ي حج ، آيه ي 38
34) سوره منافقين ، آيه ي 8
35) الکافي ، ج 2 ، ص 67 ، باب التفويض الي الله و التوکل عليه .

منبع: کتاب « جایگاه جن ، شیطان و جادوگر در عالم »

tak pesar
03-26-2011, 04:09
جوانانی که می خواهند ازدواج کنند .. آیا دعائی برای برآورده شدن حاجاتشان وجود دارد؟
پرسش:
جوانانی که وقت ازدواج آنان فرا رسیده و همسر دلخواه شان پیدا نشده، آیا دعائی برای برآورده شدن حاجاتشان وجود دارد؟

پاسخ:
ما جوابی را که از آیت الله بهجت نقل گردیده[1]برای شما ارسال می کنیم.

نماز جعفر طیار بخواند و پس از آن، دعائی که در کتاب «زاد المعاد» مجلسی آمده که در این هنگام خوانده شود، بخواند و در پی آن، به سجده رود و تلاش کند که حتما گریه کند. گر چه به مقدار کم و همین که چشمش را اشک گرفت حاجتش را از خدا بخواهد.

و این عمل را تا زمانی که حاجتش روا شود با اعتقاد کامل، انجام دهد.
هم چنین بار دیگر در پاسخ به چنین پرسشی فرمودند:

آیه « رَبَّنَا هَب لَنَا مِنْ أَزْوَجِنَا وَ ذُرِّیَّتِنَا قُرَّةَ أَعْینٍ وَ اجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَاماً» را (فراوان) بخوانید.[2]

____________________________

[1]- کتاب گوهرهای حکیمانه.

[2]- سوره فرقان، آیه 74.

منبع: پایگاه حوزه
تبیان

tak pesar
03-26-2011, 04:10
دعاهای مشکل گشا
سلام به همگی
هرکدام از مادرزندگی روزمره خود بامشکلات زیادی روبرو هستیم .برای رفع این مشکلات (باتوجه به نوع مشکل )دعاهای واعمال زیادی وجوددارد . به لطف خدا و با کمک شما دوستان انشاءالله بتوانیم برمشکلات خود فائق آییم .

التماس دعا

دعا برای امام زمان عجل‌الله‌فرجه، نردبان قربخداوند عزوجل فرمان داده است كه به سوی او وسیله گرفته شود و فرموده است: یا أیـّها الّذین آمنوا اتـّقوا لله و ابتغوا إلیه الوسیلة و جاهدوا فی سبیله لعلّكم تفلحون.1 ای كسانی كه ایمان آورده‌اید تقوای الهی پیشه كنید و به سوی او وسیله برگیرید و در راه او جهاد كنید، باشد كه رستگار شوید.

در این آیه سه عامل، سبب رستگاری و نجابت معرفی شده كه هر سه در دعا برای حضرت صاحب‌الزمان علیه‌السلام جمع است، زیرا: اولین مراتب تقوا ایمان است و بدون تردید دعا برای آن حضرت نشانه ایمان و سبب كمال آن است. هم‌چنین از اقسام جهاد با زبان است، كه وسیله به سوی پروردگار رحمان می‌باشد و آن را در دو سطح می‌دهم.

اول، معنای «وسیله» ـ آن‌گونه كه در مجمع البیان نقل شده است ـ رشته ارتباط و نزدیك شدن است و تردیدی نیست كه «دعا» رشته ارتباط و نزدیك شدن به خداوند متعال است مانند سایر عبادتها كه با آنها قرب و نزدیكی حاصل می‌شود، و دعا از مهم‌ترین وسایل تقرب و نزدیكترین راه‌های ارتباط، و ارزنده‌ترین آن‌ها است.2

دوم، منظور از وسیله ـ خصوصاً در این آیه شریفه ـ همان امام معصوم علیه‌السلام است، چنان كه در تفسیر علی بن ابراهیم قمی از امام معصوم علیه‌السلام دربارة این آیه نقل شده است كه فرمود: به وسیلة امام به او (خدا) تقرب جویید.

و در تفسیر البرهان از امیر مؤمنان علی علیه‌السلام شده كه در مورد آیه: و ابتغوا إلیه الوسیلة.3 فرمود: «من وسیلة او هستم.»4

و در مرآت الأنوار در حدیثی امیرالمؤمنین علیه‌السلام آمده است که: امامان از آل محمدصلی‌الله‌علیه‌و‌آله وسیلة به سوی خداوند و رشتة اتصال به عفو او هستند.5

و نیز در كتاب ریاض الجنان از «جابر» نقل شده كه پیغمبر اكرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، در حدیثی كه فضیلت خود و خاندانش را بیان می‌كرد، فرمود: ما وسیلة به سوی خدا هستیم.6

در بعضی از زیارتها آمده است: و آنان را وسیله به سوی رضوانت قرار دادی. چنانکه در «دعای ندبه» می‌خوانیم: و آنان را مایة رسیدن به قرب خویش و وسیلة به سوی رضوانت ساختی. و نیز در دعای حضرت زین‌العابدین علیه‌السلام در روز عرفه می‌خوانیم: و آنان را وسیلة به سوی خود و راه به سوی بهشت خویش قرار دادی.7

معرفت الله جز از ناحیة امام حاصل نمی‌شود، و یا این‌كه بهره گرفتن از معرفت الهی مشروط به معرفت امام علیه‌السلام است. بنابراین منظور از وسیله، همان امام معصوم علیه‌السلام است، و منظور از وسیله برگرفتن به سوی خداوند انجام دادن اموری است كه مایه رضایت و نزدیكی به درگاه آن حضرت علیه‌السلام می‌باشد. خداوند عزوجل برای هر قوم، هدایت‌كننده و برای هر امت، امامی قرار داده، چنانكه فرموده است: و لكلّ قومٍ هادٍ.و برای هر قوم هدایت‌كننده‌ای هست. او، امام علیه‌السلام را وسیله‌ای برای آن‌ها به سوی خویش تعیین كرده است. پس بر هر قومی لازم است كه هادی و وسیلة تقرب خود را به سوی حق بشناسند و هر آن‌چه موجب نزدیك شدن به او و مایة رضایتش هست انجام دهند، زیرا كه بدون شناخت او تقرب سودی ندارد.

از همین رو در حدیثی كه مورد قبول شیعه و سنی است از رسول اكرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله آمده است: من مات و لم‌یعرف إمام زمانه مات میتةً جاهلیـّةً.8 هر كس بمیرد در حالی كه امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت مرده است.

بنابراین آنكه امام زمانش را نشناخته باشد، مثل كسی است كه هیچ یك از امامان را نشناخته و دلیل بر این معنی روایات متواتری است كه بعضی از آنها را بیان می‌كنیم.

در مرآت الانوار از امام صادق علیه‌السلام نقل شده كه فرمود: حسین علیه‌السلام بر اصحاب خودگفت: ای مردم، خداوند عزوجل، بندگان را نیافرید مگر برای این‌كه معرفت یابند، پس اگر او را شناختند و عبادت كردند از عبادت غیر او بی‌نیاز شوند. مردی به آن حضرت گفت: ای فرزند رسول خدا معرفت خدا چیست؟ فرمود: در هر زمان، شناخت خداوند به شناختن امامی است كه بر مردم اطاعتش واجب است.9

آنگاه مؤلف كتاب از استادش ـ علامه مجلسی ـ حكایت كرده كه در بحارالانوار گفته است: به این جهت معرفت خداوند به معرفت امام علیه‌السلام تفسیر شده، كه معرفت الله جز از ناحیة امام حاصل نمی‌شود، و یا این‌كه بهره گرفتن از معرفت الهی مشروط به معرفت امام علیه‌السلام است.

اكنون باید گفت، بی‌تردید دعا برای تعجیل فرج مولایمان صاحب‌الزمان علیه‌السلام از والاترین وسائلی است كه خداوند

متعال آن را وسیله تقرب به سوی خودش قرار داده، و نه تنها به سوی خداوند كه به سوی تمام امامان بلكه تمام انبیا و اوصیا است كه وسایل ربانی و پدران روحانی می‌باشند و این دعا مایة سرور و خرسندی آن‌ها و طلب هدف و مقصود آنان است، افزون بر همة این‌ها در زمرة اطاعت اولی‌الامر است كه خداوند عزوجل اطاعتشان را فرض نموده و فرموده است: أطیعوا الله و أطیعوا الـرّسول و أولی الأمر منكم.10 خداوند را اطاعت كنید و رسول و اولی‌الامر را [نیز]. زیرا خود آن حضرت امر فرموده است كه برای تعجیل فرج او بسیار دعا كنیم. و شاهد بر آنچه گفته شد، در البرهان و غیر آن از حضرت ابوجعفر باقر علیه‌السلام دربارة فرمودة خداوند است. فإذا قضیت الصـّلاة فانتشروا فی الأرض و أبتغوا من فضل الله.11پس چون نماز پایان یافت، در زمین پراكنده شوید و از فضل الهی طلب نمایید.

فرمود: منظور از نماز (صلاة) بیعت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و مراد از زمین، اوصیا هستند كه خداوند به طاعت و ولایت آن‌ها امر فرموده، همچنان كه به اطاعت پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و امیرمؤمنان علیه‌السلام فرمان داده و از آنان به كنایه نام برده است. و درباره «و از فضل الهی طلب نمایید» فرمود: و طلب كنید فضل الهی را بر اوصیا 12.

تشبیه جانشینان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به زمین، به سبب چند وجه است از جمله:

1. خداوند متعال، زمین را محلّ قرار و سكونت خلایق قرار داده كه در آن زندگی می‌كنند و آرامش و راحت می‌یابند، و سكون و برقراری زمین به وجود امام علیه‌السلام است، پس آرامش و استراحت تمام موجودات زمین به وجود امام علیه‌السلام بستگی دارد.

«دعا» رشته ارتباط و نزدیك شدن به خداوند متعال است
2. زمین، واسطة رسیدن بركت‌های آسمانی به اهل عالم است چنان‌كه خداوند فرماید: و تری الأرض هامدة فإذا أنزلنا علیها الماء أهتزّت و ربت و أنبتت من كلّ زوجٍ بهیج.13 و زمین را خشك و بی‌گیاه چون باران بر آن فرو ریزیم، سبز و خرم شده و نمو می‌كند و از هر نوع گیاه زیبا برویاند.

امام علیه‌السلام نیز واسطة رسیدن بركت الهی به اهل عالم است.

3. خداوند متعال انواع مختلفی از نعمت‌ها را از زمین رویانیده، میوه‌ها، علف‌ها و غیر آن را بر حسب نیاز خلق از ان برآورده تا انسان و حیوان متناسب با حال خویش از آن برخوردار شوند، و می‌فرماید: ثمّ شققنا الأرض شقّاً ? فأنبتنا فیها حبـّاً ? و عنباً و قضباً ? و زیتوناً و نخلاً ? و حدائق غلباً ? و فاكهة و أبـّاً ? متاعاً لكم و لأنعامكم.14 پس خاك زمین را شكافتیم ? و از آن حبوبات رویاندیم ? و انگور و نباتاتی كه هی بدروند ? و زیتون و خرما ? و باغ‌های پر درخت (جنگل‌ها) ? و میوه‌ها و علف‌ها رویاندیم.

از وجود امام علیه‌السلام نیز انواع بسیاری از علوم و احكام برحسب نیازهای خلق و مصالح آنان ظاهر گردیده تا به دیگری نیازمند نشوند. و وجوه دیگری نیز از این تشبیه با دقت و تدبر به دست می‌آید.

سید محمدتقی موسوی اصفهانی
دعای جامع خیر دنیا و آخرت
«محمد بن ابراهیم» به امام کاظم (ع) نوشت:
سرورم! اگر صلاح می دانید به من دعایی بیاموزید که در تعقیب نمازهایم بخوانم و خداوند با آن دعا خیر دنیا و آخرت را به من عطا فرماید. حضرت در پاسخ او نوشت: این دعا را بخوان.
«اعوذ بوجهک الکریم و عزتک التی لا ترام، و قدرتک التی لا یمتنع منها شیء من شر الدنیا و الاخره و من شر الاوجاع کلها»
«پناه می برم به بزرگواری و عزتت که خستگی ناپذیر است و نیز قدرت بیکرانت که هیچ چیز جلوی آن را نگیرد، از شر دنیا و آخرت و از شر همه دردها»

tak pesar
03-26-2011, 04:10
توصیه‌ای برای كابوس‌ندیدن
با سلام
خواندن سوره هایی که با (قل) شروع می شود در وقت خواب، برای رفع خواب های بد و کابوس موثر است.
آیت الله بهجت(ره) برای ندیدن خواب های بد و کابوس سفارش کردند:
سوره هایی که با « قل» شروع می شود در وقت خواب بخوانید و علاوه بر آن این دعا را نیز بخوانید:
سُبْحَانَ اللَّهِ ذِی الشَّأْنِ دَائِمِ السُّلْطَانِ عَظِیمِ الْبُرْهَانِ کُلَّ یَوْمٍ هُوَ فِی شَأْنٍ ثُمَّ قُلْ یَا مُشْبِعَ الْبُطُونِ الْجَائِعَةِ وَ یَا کَاسِیَ الْجُنُوبِ الْعَارِیَةِ وَ یَا مُسَکِّنَ الْعُرُوقِ الضَّارِبَةِ وَ یَا مُنَوِّمَ الْعُیُونِ السَّاهِرَةِ سَکِّنْ عُرُوقِیَ الضَّارِبَةَ وَ ائْذَنْ لِعَیْنِی أَنْ تَنَامَ عَاجِلا

منبع: پایگاه آیت الله بهجت(ره).
یا علی

tak pesar
03-26-2011, 04:10
ذکر صلواتی که تا یک هفته ملائکه برای شما صلوات می فرستند

در کتاب جمال الاسبوع از امام جعفر صادق(ع) منقول است : هر کس بعد از نماز عصر روز جمعه ده مرتبه بگوید:

اَللهمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ الْأوْصِیاءِ الْمَرْضییّنَ بِأَفْضَلِ صَلَواتِکَ وَ بارِکْ عَلَیْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَکاتِکَ وَ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ وَ عَلی اَرْواحِهِمْ وَ أَجْسادِهِمْ وَ رَحْمَهُ الله وَ بَرَکاتُهُ
ملائکه برای آن شخص از این جمعه تا جمعه دیگر در همین ساعت صلوات می‌فرستد.

کتاب داروخانه ی معنوی

:

tak pesar
03-26-2011, 04:11
نمازی مؤثّر برای آمورزش گناه:
بنام خدا
امام صادق (ع) فرمود:هر کس در دو رکعت اول نماز شب شصت مرتبه سورۀ توحید بخواند،(بعد از حمد،در هر رکعت سی مرتبه) بین او و پروردگارش هیچ گناهی فاصله نباشد.

tak pesar
03-26-2011, 04:11
توسّل به حضرت سجاد (ع):
بنام خدا

هر گاه کسی حاجتی داشته باشد تا هفده روز هر روز هفده مرتبه با خلوص نیّت این رباعی را بخواند:


ای عابد دشت کربلا ادرکنی _ ای وارث شاه شهدا ادرکنی

هم خستۀ تب بودی وهم تشنۀ آب _ ای بسته به زنجیر جفا ادرکنی

tak pesar
03-26-2011, 04:11
صلواتی که برابر است با 12 هزار ختم قرآن:
بنام خدا

رسول خدا (ص) فرمود :هر که در شب جمعه 2رکعت نماز به جا آورد ودر هر رکعت 50 مرتبه سورۀ اخلاص را بخواند و بعد از آن بگوید
: (الّهُمَ صلّ علی النّبی العربي و آله) ،خدا گناهان گذشته و آیندۀ او را بیامرزد
وچنان باشد که گویا 12 هزار مرتبه قرآن را ختم کرده است و خدا او را از
گرسنگی و تشنگی روز قیامت حفظ کند و تمام اندوه و حزن او بر طرف سازد
و او را از ابلیس ولشکریانش حفظ کند ومرگ را بر او آسان گرداند و اگر در آن روز یا در آن شب بمیرد شهید مرده و خدا عذاب قبر از او بردارد و هر چه از خدا تقاضا کند به او عطا فرماید و نماز وروزه او را قبول فرماید و دعای او را مستجاب سازد و ملک موت روح او را قبض نکند تا آن که رضوان ریحان بهشت را به نزد او آورد.

(منابع ومآخذ:صلوات کلید مشکلات، نوشته علی خمسه ای ،معروف به حکیم هندی)

(التماس دعا)

tak pesar
03-26-2011, 04:11
رفع موانع قبولی دعا:
بنام خدا

در روایات است که میان دعا و آسمان،حجاب و فاصله ای است وآن گاه که ذکر صلوات بر محمّد وآل محمّد به میان آید موانع کنار می رود ودعا به اجابت می رسد و بدون صلوات دعا به اجابت نمی رسد.


منابع وآخذ :کتاب صلوات کلید مشکلات ،نوشته علی خمسه ای قزوینی ،معروف به حکیم هندی.

tak pesar
03-26-2011, 04:12
مژدۀ بهشت:
بنام خدا

رسول خدا (ص) فرمود: هر کس هزار بار بر من صلوات بفرستد نمیرد تا مژدۀ بهشت گیرد. در ((رسالۀ جمعۀ)) شهید ثانی ، این اثر بر هزار بار صلوات در روز جمعه نقل شده است.


منابع ومآخذ:کتاب صلوات کلید مشکلات :نوشته علی خمسه ای قزوینی:معروف به حکیم هندی.

tak pesar
03-26-2011, 04:12
یک صلوات برابر با هفتاد رکعت نماز:
بنام خدا

ابو بصیر می گوید:از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: جایزه و پاداش ومژده گانی کسی که بین نماز ظهر وعصر، صلوات بر محمّد (ص) وآل او بفرستد،معادل پاداش هفتاد رکعت نماز است.

نیز فرمود:هر که بعد از نماز صبح وظهر بگوید(اللّهمّ صلّ علی مُحمّد وآل محمّد وعجّل فرجهُم )نمی میرد تا اینکه حضرت مهدی (عج) را زیارت کند.


منابع:کتاب صلوات کلید مشکلات :نوشته علی خمسه ای قزوینی :معروف به حکیم هندی.

tak pesar
03-26-2011, 04:12
قدرت ذکر (یا اللّه)
بنام خدا

از امیر المؤمنین علی (ع) است که فرمود : کسی که بخواند 100 آیۀ از قرآن را از هر جای آن ،وبعد از آن هفت مرتبه بگوید ( یا اللّه ) پس اگر نفرین کند بر سنگی ،هر آینه آن سنگ را از جای خود جدا می نماید.
برای اجابت دعا پس بخوان.


منابع :کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:12
می خواهید حاجتتان روا شود ؟
بنام خدا

گویند هر که درسجده بیست و یک مرتبه ذکر (یا ذالجلال والاکرام ) را بگوید وحاجت بخواهد ،روا می شود .ان شاء اللّه.منابع:کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:12
به جهت آشتی دادن بین زن و شوهر:
بنام خدا

به جهت ناسازگاری بین زن و شوهر هزارویک مرتبه اسم مبارک (یاوَدُودُ) را بخواند اختلاف رفع خواهد شد .ان شاء اللّه.منابع:کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:13
اگر می خواهید نفس مطیع شما گردد:
بنام خدا

امام علی بن موسی الرضا (ع) فرموده است: هر کس را نفس امّاره باشد باید که وقت خواب دست بر سیــنه نهد و100 مرتبه بگوید (یا مُمیت) تا خوابش ببرد،حق تعالی نفس او را مطیع او گرداند.ان شاء اللّه.


منابع:کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:13
به جهت دفع دشمن :
بنام خدا

گویند به جهت دفع دشمن از روز پنجشنبه یا یک هفته هر روز 146 مرتبه بگویید (حَسبی اللّهُ) البتّه دفع می شود.منابع :کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:13
به جهت نجات از سختیها:
بنام خدا

به جهت خلاصی از شدائد خواندن (یا رئُوفُ یا رحیمُ ) از جمله مجرّبات است.


منابع :کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:13
جهت هر مرض سختی:
بنام خدا

در جواهر القرآن از امام رضا(ع) منقول است هر که را مرضی سخت باشد هر روز هزارویک مرتبه بگوید ( یا واحدُ) از آن مرض خلاص گردد.ان شاء اللّه.


منابع :کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:14
به جهت آشتی دادن بین زن و شوهر:
بنام خدا

سلام مهتاب بانو جان خودت هم می تونی بخونی مهم نیت پاکته اما این رو بدون من خودم وقتی مامان یا بابام سر یک موضوعی دواشون میشه این رو می خونم ونتیجه هم می گیرم از ته دلت بخون چون این اسم خداست ،این خداست که مهر و محبت بین دلهامون میندازه ان شاء اللّه همه چی درست میشه.

tak pesar
03-26-2011, 04:14
نماز برای رفع درد گردن:
بنام خدا

دو رکعت است در هر رکعتی الحمد یک مرتبه و سورۀ اذا زلزلت الارض سه مرتبه خوانده شود.


منابع :کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:14
یکی ازخواصّ آیات شریف قرآن:
بنام خدا

هرکس طالب آن است که در ازدواج موفق شود،وهمسری سازگار نصیبش شود آیۀ 73 سورۀ مبارکۀ آل عمران (قُل انّ الفضلَ....) را بخواند ، وبنویسد ،ودر حال طهارت به بازوی خود ببندد.


منابع:کتاب دعاهای مشکل گشا.

tak pesar
03-26-2011, 04:14
توجه :سه تذکّر سازنده:
بنام خدا

1_مستحب است دعا کننده در طلب حاجت قاطع باشد.

رسول اکر (ص)فرموده است :هیچ کس در دعا نگوید: خداوندا اگر می خواهی مرا ببخش یا رحمت کن. بلکه به طور جدّی و قاطع از خدا بخواهد او را بیامرزد.

2_هر گاه دعای کسی مستجاب شود مستحب است بگوید:

اَلحَمدُللّهِ الَّذی بعزَّتهِ تَتِمُّ الصّالِحاتِ.

((سپاس خداوندی را که به عزّت او ، کارهای شایسته اتمام می پذیرد))


3_چون استجابت دعا به تأخیر افتد ،دعا کننده هرگز سستی و نا امیدی به خود راه ندهد ،بلکه گوید:

اَلحمدُ للّهِ عَلی کُلِّ حالٍ
(( خدا را در هر حال سپاس می گویم))

tak pesar
03-26-2011, 04:15
نماز امیر المؤمنین علی (ع):
بنام خدا

( انسان با خواندن آن از گناهان مانند روزی که از مادر متولد شده است می شود).

از حضرت صادق (ع) روایت کرده اند که فرمود:هر کس از شما که چهار رکعن نماز امیر المؤمنین علی (ع) را بجا آورد از گناهان بیرون آید مانند روزی که از مادر متولّد شده باشد و حاجتهای او برآورده شود وآن چهار رکعتی است که به صورت دو رکعت دو رکعن خوانده می شود به این ترتیب که در هر رکعت بعد از سورۀ حمد پنجاه مرتبه (سورۀ قل هو اللّه احد) را بخواند که جمعا" در چهار رکعت دویست مرتبه می شود و خواند این نماز هم حدودا" نیم ساعت طول می کشد و احادیث بسیاری در فضیلت خواندن این چهار رکعت نماز در شبو روز جمعه وارد شده واگر بعد از نماز بگوید(اللّهم صلّ علی النَّبی العربِّی وآلهِ )وارد شده که گناهان گذشته و آیندۀ او آمرزیده شود وچنان باشد که دوازده مرتبه قرآن را ختم کرده باشد وحق تعالی گرسنگی وتشنگی قیامت را از او رفع کند.


منابع :کتاب گنجهای معنوی.

tak pesar
03-26-2011, 04:15
نماز حاجت دیگر:
بنام خدا

دو رکعت نماز حاجت بخواند.بعدا" یک دور تسبیح حضرت زهرا (ع) را بگوید و بعد سجده رفته دویست و بیست مرتبه (وذالنون اذ ذهب مغاضبا" ) را بخواند در حال سجده حاجت خود را ازخدا بخواهد.


منابع:کتاب گنجهای معنوی.


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:15
این آیه را بخوان:
بنام خدا

هرکس آیه زیر را در وقت سحر بخواند، دعایش مستجاب و گناهانش آمرزیده خواهد شد.

(سورۀ آل عمران،آیۀ16)
((ربّنا انَّنا آمنّا فاغفرلنا ذُنُوبنا وقنا عذاب النّار))

امام صادق (ع) فرمود :هرکس به هنگام سحر هفتاد مرتبه طلب مغفرت نماید،اهل آیۀ شریفه فوق خواهد بود.

tak pesar
03-26-2011, 04:15
آیا سر درد داری؟
بنام خدا

عمربن حنظله گوید: به امام باقر (ع) از درد سر شکایت کردم.حضرت فرمود :هرگاه درد عارض شود،دست بر جلوی سر بگذارد ،واین دو آیه را بخواند:

1. آیۀ42 سورۀ مبارکۀ اسراء (قُل لو کان معه ....سبیلا)

2.آیۀ61 از سورۀ مبارکۀ نساء (و اذ قیل لهم .....صدودا")التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:15
آیا درد ساق پا داری؟
بنام خدا

سالم بن محمّد :به حضرت صادق(ع) از درد ساق پا شکایت کرد.
آن حضرت فرمود :آیه 27 از سورۀ کهف (واتل ما اوحی الیک......)را هفت بار بخوان.


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:16
آیا وسواس داری؟
بنام خدا

رسول اکرم (ص) فرموده است هر کس آیات 45 و46 از سورۀ مبارکۀ اسراء
(و اذِا قرأت القرآن ....) تا (نفورا" ) را بخواند ،از بیاری وسواس در امان باشد.


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:16
توسّل به حضرت ابوالفضل العبّاس (ع):
بنام خدا

برای توسّل به حضرت ابوالفضل العبّاس (ع) ذکر مکرّر:

(( عَبدَاللّهِ اَبا لفَضلِ دَخیلُکَ))

(ای بنده حقیقی خدا، ابالفضل به تو پناه آوردم) بسیار نافع است.


ای ماه بنی هاشم خورشید لقا عبّاس
ای نور دل حیدر شمع شهدا عبّاس

از محنت و درد وغم ما رو بتو آوردیم
دست من بیکس گیر،از بهر خدا عبّاس


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:17
برای بر طرف شدن درد شکم:
بنام خدا

برای بر طرف شدن درد شکم آیات زیر خوانده شود که بسیار مناسب وتجربه شده است.

بنام خداوند بخشنده ومهربان

سورۀ انبیاء (آیۀ87 تا88) (( وذالنون اذ ذهب مغاضبا" .....ننجی المؤمنین))
وهفت بار سورۀ مبارکه حمد.

tak pesar
03-26-2011, 04:18
به جهت آشتی دادن بین زن و شوهر:
بنام خدا

سلام روناک جان من برات خوندم.ایشا اللّه همه چیز درست می شود.بازم برای همه می خونم همین امشب.


التماس دعا

tak pesar
03-26-2011, 04:18
برای استجابت دعا:
بنام خدا

1.از امام رضا (ع) روایت است که فرموده است:به جهت آسان شدن هر امر مشکل اسم مبارک (حکیم) بسیار گفته شود.


2.همچنین فرمود:هر کس قبل از دعا 70 بار ((اَلبَدیع))که نام حق تعالی است را بگوید ،دعایش مستجاب می شود.


3.در کتاب (( من لا یحصره الفقیه )) حدیثی از معصوم نقل نموده که آن حضرت فرموده است:

به کرّات در سختیها ومهمّات عظیمه 12 مرتبه (( آیة الکرسی )) را قرائت نمودیم .دافع و رافع منجی همه شداید بود.

tak pesar
03-26-2011, 04:18
دعا برای رفع وسوسه:
بنام خدا

شخصی گوید: به امام صادق (ع) گفتم :گاهی تصورات کفر آمیزی در دلم خطور می کند برای رهایی از آن چه کنم؟امام (ع) فرمود: هر گاه این حالت برایت پیش آمد بگو ( لا اله الاّ اللّه).

راوی گوید از آن پس هرگاه وسوسه ای در دلم ایجاد می شود، این ذکر را می گفتم و آن وسوسه بر طرف می شد.


رسول اکرم (ص) فرموده است: خواندن سورۀ ((ناس)) وسواس را منع می کند.


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:18
ختم مجرّب برای مطیع شدن زن :
بنام خدا

هفت مرتبه خواندن آیۀ 34 از سورۀ مبارکه نساء :

(( الرِّجالُ قوّاموُنَ علی النِّساء )) ((مردان سرپرست ونگهبانان زنانند.))

موجب مطیع شدن همسر می شود.


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:19
فرج بعد از شدّت :
بنام خدا

هر کس 5 آیۀ زیر را در هر روز 11 مرتبه بخواند ، هر کار مشکل از جزئی وکلی بر او آسان شود:

1_سورۀ بقره آیۀ 254 (معرف به آیة الکرسی )

2_ سوره آل عمران ، آیۀ 2 و3 .

3_ سورۀ نساء ، آیۀ 87 (اللّه لا اله الا....)

4_ سورۀ طه ، آیۀ 8 (اللّه لا اله .....)

5_سورۀ تغابن آیۀ 13 (الله لا اله الا ....)التماس دعا

tak pesar
03-26-2011, 04:19
برای سود بردن در خرید و فروش:
بنام خدا

هر کس سورۀ مبارکه ((الم نشرح)) را در وقت خرید و فروش 3 مرتبه بخواند ، از آن خرید و فروش به او نفع خواهید رسید.


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:19
دعا برای آلوده نشدن به گناه کبیره:
بنام خدا

امام صادق (ع) فرموده است : هر کس هر روز 10 مرتبه دعای زیر را بخواند ،این اذکار ، او را در پناه و امن الهی قرار می دهد، و گناه کبیره ای پیرامون او رافرا نگیرد:

اَشهدُ اَن لا الهَ الاَّ الله وَحدَهُ لا شریکَ لهُ ،الهاً واحداً اَحداً صمداً ،لَم یَتَّخذ صاحِبةً ولا ولداً


((من گواهی می دهم که جز خدا معبودی شایسته پرستش نیست.یگانه است،شریک ندارد.معبودی است یکتا ،یگانه،بی نیاز ، نه همسری گرفته ونه فرزندی))

tak pesar
03-26-2011, 04:19
آیات ودعاها برای باز شدن بخت و اقبال:
بنام خدا

برای گشوده شدن بخت کسی که بسته شده ، آیات زیر بر کاغذ نوشته شود ، وبر او آویزان گردد.سپس این جمله افزوده گردد.

((کَذالِکَ حَلَّلت فُلانَ بنَ فُلانَةٍ بِنتِ فُلانَةٍ))

((این چنین فلانی فرزند فلان زن ،دختر فلان زن را آزاد کردم))

1_سوره فتح آیۀ 1و2.

2_سورۀ نصر.

3_سورۀ روم ،آیۀ 21 ( وَ من ایاته.....)

4_ سورۀ مائده ، آیۀ 23 ( اُدخُلُوا علیهم.....)

5_ سورۀ قمر ، آیۀ11و 12 ( فَفَتَحنا ابواب السّماء....)

6_ سورۀ طه آیۀ 25 و28 ( قال ربِّ اشرح لی صدری....)

7_ سورۀ کهف ، آیۀ 99 ( وَ ترکنا بعضهم.....)

8_سورۀ توبه آیۀ 128 و129 ( لَقَد جاءَ کُم....)


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:20
دعای دیگر به جهت شفا یافتن از بیماری:
بنام خدا

مریض مکرر بگوید:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا هُوَ یا مَن هُوَ یا مَن لَیسَ اِلاّ هُوَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:20
دعا به جهت به هوش آمدن بیماری صرعی:
بنام خدا

حضرت امام رضا (ع) شخصی را دیدند که صَرعش گرفته است قدحی آب طلبیدند و سورۀ حمد و قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق را بر آب خواندند و بر سر و روی و صورت او پاشیدند به هوش آمد.التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:20
دعا برای دفع دشمن:
بنام خدا

بسیار بخواند و یاری از امیر المؤمنین علی (ع) است.


یا قاهِرُ العَدو یا والیَّ الوَلی یا مَظهَرَ العَجائِبَ یا مُرتَضی عَلی.التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:20
دعا به جهت رفتن به حج :
بنام خدا

حضرت صادق (ع) فرموده: هر کس 1000 مرتبه ( لا حَولَ وَلا قُوَّ ةَ اِلاّ با الله )بگوید
خداوند حج را روزی او گرداند واگر اجل او نزدیک شده باشد خداوند اجلش را تأخیر اندازد تا حج را به او روزی فرماید.التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:21
نماز استغاثه به حضرت زهرا (ع):
بنام خدا

نماز استغاثه به حضرت بتول(ع) روایت شده که هرگاه تو راحاجتی باشد به سوی حقّ تعالی وسیــنه ات از آن تنگ شده باشد پس 2رکعت نماز گذار و چون سلام نماز گفتی 3 مرتبه تکبیر بگو و تسبیح حضرت فاطمه (ع) بخوان پس بسجده برو و بگو 100 مرتبه ( یا مَولاتی یا فاطِمَةُ اَغيثينی )
پس جانب راست رو را بر زمین گذارد و همین را 100 مرتبه بگو پس جانب
چپ رو را بر زمین گذار و 100 مرتبه بگو پس باز به سجده رود و 110 مرتبه بگو وحاجت خود رایاد کن به درستی که خداوند بر می آورد آن را.


التماس دعا.

:

tak pesar
03-26-2011, 04:21
دعا برای توفیق نماز شب:
بنام خدا
رسول اکرم (ص): فرموده است: هر کس می خواهد شب به عبادت برخیزد، هنگامی که در بستر خود می خوابد، این دعا را بخواند.هر کس چنین کند خداوند عزّ وجل بر او فرشته گمارد که او را همان ساعت بیدار کند.

((بسم الله اَللّهُمَّ لا تُؤمِنّی مَکرَکَ وَ لا تُنسَنی ذِکرِکَ وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ

اَقُومُ ساعَةَ کَذا وکَذا)) به جای کذا و کذا ساعت مورد نظر ذکر شود.

((بنام خدا .بار خدا یا مرا از مرگ خود آسوده مدار ،و یاد خودت را از یاد من مبر،ومرا در گروه غفلت زدگان قرار مده. من برخیزم در ساعتی که مورد نظرم است.))


خیلی التماس دع.دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:21
دعا برای زنده شدن دل:
بنام خدا

شخصی پیغمبر (ص) را در خواب دید. عرض کرد: دعایی به من تعلیم فرما تا دلم زنده شود.حضرت فرمود:دعای زیر را بخوان و سپس 3 مرتبه صلوات بفرست: یا حَیُّ یا قَیُوم یا لا اِلهَ اِلا اَنتَ اَسألُکَ اَن تُحیِیَ قَلبی))

(ای زنده ،ای قائم به ذات خوی،ای کسی که معبودی جز تو نیست .از تو می خواهم که دلم را زنده نمایی)

التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:21
توجه توجه توجه:
بنام خدا

محمّد بن کردوس از امام صادق (ع) نقل می کند:هر کس که آخر شب برخیزد و به یاد خدا افتد،گناهان او پاشیده می شود، پس اگر آخر شب برخاست و وضو گرفت و 2رکعت نماز خواند و حمد وثنای خدای بجا آورد، و صلوات بر پیغمبر(ص)
فرستاد ،هر چه از خدا سؤال کند به او عطا فرماید، یا عین همان چیزی را که او خواسته به او خواهد داد، و یا اینکه چیزی بهتر از آن برای او ذخیره خواهد نمود.


التمس دعا.

کتاب دعاهای مشکل گشا.

tak pesar
03-26-2011, 04:21
دعای ایمنی از اندوه:
بنام خدا

پیامبر (ص) فرمود:دعای زیر امّت مرا از غم و اندوه در امان می دارد.


لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ اِلاّ بِاالله لا مَلجا و َ لا منجی مِنَ اللهِ اِلاّ اللهِ)التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:22
طریقه ی ختم و فضیلت ادعیه و اذکار ...
دعا برای رفع بد اخلاقی:

بنام خدا

امام صادق (ع) فرموده است: اگر کسی بد اخلاق شد ، در گوش او اذان بگویید.

tak pesar
03-26-2011, 04:22
جهت نجات از آتش جهنمّ:
بنام خدا

در کتاب ثواب الاعمال از حضرت صادق (ع) روایت شده که به صباح بن سیّابه
فرمودند:میل داری به تو تعلیم نمایم چیزی را که روی تو را از گرمی آتش جهنمّ نگه دارد.عرض کرد :بلی.فرمود: بعد از نماز صبح 100 مرتبه بگو:
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مَحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.

که حق تعالی نگه می دارد تو را از گرمی جهنمَ.

tak pesar
03-26-2011, 04:22
آیه جهت برآمدن هر حاجت:
بنام خدا

گویند اگر 3بار( آیةاکرسی) (آیات 255 تا 257) سورۀ بقره را بر آب بخواند روی خود را با آن بشوید و 2رکعت نماز بگذارد و در هر رکعت 1مرتبه حمد و 1مرتبه آیةالکرسی را بخواند ،هر مرادی داشته باشد حاصل شود.
ان شاء الله.خیلی التماس دعا برای شفای همه مریضا.

tak pesar
03-26-2011, 04:22
آیه جهت عزیز و محترم شدن:
بنام خدا

گویند هر کس (آیةالکرسی )(آیۀ 255 تا 257) سورۀ بقره را بنویسد و بر بازوی خود ببندد،به هر جا رود عزیز و محترم باشد.

التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:22
بنام خدا

1.آیه جهت برآمد حوائج و پیروزی

گویند هر که در روز چهارشنبه آیۀ 22 سورۀ حشر را 70 بار بخواند بر اهال ی علم و قلم فائق آید و فتوحات از برای او دست دهد و حوائج او برآورده شود وغنی و مکرّم گردد.ان شاء الله.
هُوَاللهُ الَّذی لااِلهَ اِلاّ هُوَ عالِمُ الغَیبِ وَ الشَّهادَةِ هُوَ الرَّحمنُ الَّرحیمُ.
3.آیه ای که انسان را محتاج نخواهد کرد
جهت محتاج نشدن به هیچ چیز، بعد از هر نماز 7 بار این آیه را بخواند.
فَسَیَکفیکَهُمُ اللهُ وَ هُوَ السَّمیعُ العَلیمُ.

tak pesar
03-26-2011, 04:23
آیه جهت فرزند پسر:
بنام خدا
گویند هر گاه آیةالکرسی (آیات 255 تا 257 ) سورۀ بقره را بخواند و به انار شیرین بدمد و پیش از چهار ماهگی به حامله بدهد فرزندش پسر خواهد شد.

tak pesar
03-26-2011, 04:23
طریقه ی ختم و فضیلت ادعیه و اذکار ...
4.آیه به جهت محبّت و دوستی:
از رسول اکرم (ص) روایت شده است هر که خواهد کسی را به دوستی و محبّت خود مایل سازد این آیه را خوانده به طعامی بد مد و به او بخوراند که مؤثر خواهد بود.

بِسم الله الرَّحمنِ الرَّحیمِ
اَن لا تَعلوا عَلَیَّ وَ أتُونی مُسلِمینَ لَولا اَن رَبَطنا عَلی قَلبِها لِتکُونَ مِنَ المُؤمِنینَ.

آیه ای دیگر به جهت شفا یافتن بیمار
بنام خدا
در کتاب مصباح کفعمی( رحمة الله) آمده که آیه 131 و 132 سورۀ طه را بنویسید و بر بیمار آویزان نماید،بیمار شفا یابد.

tak pesar
03-26-2011, 04:24
طریقه ی ختم و فضیلت ادعیه و اذکار ...
بنام خدا

آیه ای برای صحّت

هر که آیۀ 82 از سورۀ (اسراء) را بخواند هز هر مرضی صحّت یابد.

(وَ نُنَزّلُ مِنَ القُرانِ ما هُوَ شِفاءُ وَ رَحمَةُ لِلمُؤمِنینَ وَلا یَزیدُ الظالِمینَ اِلاّ خَساراً.


التماس دعا.

tak pesar
03-26-2011, 04:24
بنام خدا

دعای بعد از هر نماز که انسان را وارد بهشت می کند

شیبهُ هُذَیل خدمت رسول اکرم (ص)آمد و گفت:مرا کلامی تعلیم فرمایید که خدا مرا به آن سود دهد وآسان باشد.فرمود: در پس هر نماز بگوی.

اللّهُمَّ اهدِنی مِن عِندَکَ وَ اَفِض عَلَیَّ مِن فَضلِکَ وَانشُر عَلَیَّ مِن رَحمَتِکَ وَ اَنزِل عَلَیَّ مِن بَرَکاتِکَ.

(بعد رسول اکرم (ص) فرمودند:آگاه باش اگر با آن روز قیامت آید و آن را عمداً ترک نکرده باشد خدا برایش هشت درِ بهشت را باز نماید از هر یک که خواهد داخل شود.


برای همه مریضها التماس دعا دارم.

tak pesar
03-26-2011, 04:24
طریقه ی ختم و فضیلت ادعیه و اذکار ...
دعا برای رفع کساد (بی رونق بودن) سرمایه و یا زیاد ماندن دختران در خانه پدر:

بنام خدا

هر گاه متاع (سرمایه) تو کساد شود،یا آنکه دختر تو را شوهر نرسد، این آیه را بر متاع یا دختران بخوان.ان شاء الله مشکل حل شود.

((یَرجُونَ تِجارَةً لَن تَبُورَ)) ((تجارتی پر سود و بی زیان و خالی از کساد را امید دارند.(سورۀ فاطر آیۀ29)

بسیاری از افراد این مطلب را آزموده اند ،و به نتیجه رسیده اند.

tak pesar
03-31-2011, 08:22
دعای اسم اعظم:

بنام خدا
حضرت علی (ع) فرموده است:یک شب قبل از واقعۀ بدر،حضرت خضر را در خواب دیدمفبه او گفتم:مطلبی به من بیاموز که با آن بر دشمنان پیروز گردم.
گفت:بگو:

(( یا هُوَ ، یا مَن لا هُوَ اِلاّ هُوَ ))
هنگامی که صبح شد آن را برای رسول خدا (ص) بازگو کردم .فرمود:ای علی اسم اعظم را آموختی.


التماس دعا.

tak pesar
03-31-2011, 08:22
اسم اعظم در قرآن:

بنام خدا

هر گاه چهار آیۀ آخر سورۀ حشر را کاملاً بررسی نماییم و حروف مکرّر آن را ساقط کنیم به این نتیجه می رسیم که بیست و هشت حرف از حروف تهجّی به تمام در این آیات است و اسم اعظم در این آیات است تکرار آن نتایج بسیار دارد.


التماس دعا.


دعا هنگام روبرو شدن با مشکل:

بنام خدا
رسول اکرم (ص):فرموده است.

هرکس اندوه یا غم یا سختی یا بلاء به او رسیده ،دعای زیر را بخواند:

((اَللهُ رَ بّی ، لا اُشرِکُ بهِ شَیئاً ،تَوَ کَّلتُ عَلَی الحَیِّ الَّذی لا یَمُوتُ))

(( خدا پروردگار من است.چیزی را شریک او قرار نمی دهم.توکّل می کنم
بر زنده ای که نمی میرد.))

tak pesar
04-13-2011, 12:47
جهت توسل به بانوی صبر"حضرت زینب سلام الله علیها"
برای هر حاجتی هدیه به حضرت زینب سلام الله علیها نذر صد صلوات میکنید و نود و نه تای آنرا میفرستید و یکی باقی مانده را بعد از روا شدن حاجت میفرستید.
--------------------------------------------------

ختم هفت سوره برای برآمدن حاجات

هر یک از سوره ها برای برآمدن حاجات روزی چهارده بار "هدیه به چهارده معصوم " خوانده شود: شنبه:سوره مبارکه فتح ، یکشنبه: سوره مبارکه یس،دوشنبه:سوره مبارکه واقعه ،سه شنبه:سوره مبارکه الرحمن، چهارشنبه: سوره مبارکه جن،پنج شنبه : سوره مبارک ملک ، جمعه :سوره مبارکه سجده. بدون شک حاجت او برآورده میشود.انشااللهمنبع:رهنمای گرفتاران