PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مسائل بهداشتي بانوان(ورود اقايان ممنوع)


Artemis
04-28-2010, 19:54
نشانه ها و علائم بارداری
کی از علائمی که همه خانمها آن را میدانند و بسیاری از آنان با این علایم به بارداری خود پی میبرند، عقب افتادن قاعدگی یا همان خونریزی ماهانه است. البته این علامت به درد کسانی میخورد که عادت ماهانه منظمی دارند و میتوانند زمان خونریزی بعدی را پیشبینی کنند وگرنه کسانی که قاعدگی نامنظمی دارند، نمیتوانند به این علامت تکیه کنند و لازم است به دنبال نشانه های دیگر بارداری باشند.
کی از علائمی که همه خانمها آن را میدانند و بسیاری از آنان با این علایم به بارداری خود پی میبرند، عقب افتادن قاعدگی یا همان خونریزی ماهانه است. البته این علامت به درد کسانی میخورد که عادت ماهانه منظمی دارند و میتوانند زمان خونریزی بعدی را پیشبینی کنند وگرنه کسانی که قاعدگی نامنظمی دارند، نمیتوانند به این علامت تکیه کنند و لازم است به دنبال نشانههای دیگر بارداری باشند.
عکس قضیه هم ممکن است اتفاق بیفتد؛ به این صورت که ممکن است شما حامله باشید اما خونریزی داشته باشید و به اشتباه فکر کنید که این خونریزی، عادت ماهانه شماست. این حالت وقتی رخ میدهد که تخم بارور شده، میخواهد به دیواره رحم چسبیده و در آنجا لانهگزینی کند. این اتفاق درست چند روز قبل از زمان قاعدگی باعث خونریزی خفیفی میشود که شما آن را با قاعدگی اشتباه میگیرید.

جالب اینجاست که این خونریزی خفیف میتواند یکی از علائم بارداری باشد! گاهی هم بالا و پایین رفتن هورمونها در هفته اول یا دوم بارداری و همچنین عفونت یا پولیپ رحم، سبب خونریزیای شبیه به قاعدگی از دیواره رحم میشود. بنابراین اگرچه تاخیر قاعدگی یکی از بهترین علائم احتمالی بارداری است اما قطعی و بدون خطا نیست؛ پس بهتر است از علائم دیگر هم کمک بگیرید.


خستگی هم یکی از نشانههای بارداری است که از همان هفته اول میتوانید آن را حس کنید. البته چون این حالت، علامت ویژهای نیست و ممکن است درشرایط متفاوتی هم آن را تجربه کنید، نمیتوان خیلی روی آن حساب کرد. علامت شایع دیگری که اغلب خانمها آن را میشناسند، حالت تهوع است که ممکن است به استفراغ منجر بشود یا نشود.

علت آن هم افزایش ناگهانی هورمونها و فشار روحی زن باردار است. این دلبههمخوردگی که صبحها بیشتر است، معمولا از هفته دوم تا دوازدهم بارداری طول میکشد اما گاهی ممکن است بیشتر هم باشد. لازم است بدانید این حالت مختص زنان حامله نیست و در مسمومیتهای غذایی، استرس و اختلالات گوارشی هم دیده میشود.


خیلی از خانمها در اوایل بارداری، دل درد و انقباضات شکمی و گاهی هم کمردرد را تجربه میکنند که به صورت درد مبهمی حس شده و ممکن است در تمام طول حاملگی ادامه پیدا کند. علاوه بر این، افزایش ناگهانی هورمونها باعث سردرد خانم باردار هم میشود.

البته این هم نشانهای است که ممکن است به خاطر مسائل دیگری مانند بیآبی بدن، خستگی چشم، نخوردن قهوه یا چای در کسانی که به آن عادت دارند و همچنین سردردهای مزمن و شایع باشد؛ بنابراین روی این نشانه هم خیلی حساب باز نکنید.

حدود هفته 6 تا 8 حاملگی ممکن است متوجه شوید که بیش از پیش برای تخلیه مثانه به دستشویی میروید که به علت فشارهای رحم است که در اثر بزرگ شدن به مثانه وارد میکند. افزایش ترشحات واژن و بزرگ و حساسشدن سینهها و پررنگ شدن هاله دور آن هم از نشانههای دیگر بارداری است که به علت تغییرات هورمونی زن حامله به وجود میآید.

وست و نفخ شکم هم از دیگر نشانههایی است که خیلی از خانمهای باردار را آزار میدهد. اما چه کسی میتواند تنها از روی این علامت بگوید که باردار است؟!

میل به غذا یا تنفر از آن اگر چه در همه خانمهای باردار وجود ندارد، اما یکی از نشانههایی است که میتوان به بارداری شخص پی برد.گاهی این ویار حاملگی به قدری است که زندگی روزانه را مختل میکند و گاهی هم آنقدر خفیف است که به چشم نمیآید.

بیچاره شوهر مهربان که باید وسط زمستان همه جا را به دنبال آلبالو زیر و رو کند! البته همین تلاشهاست که لذت پدر شدن را دوچندان میکند. در ضمن خانمهای باردار معمولا دچار نوسانات روحی و گاهی افسردگی میشوند که همین توجهات همسرانشان میتواند به رفع این ناراحتیها کمک کند.

ممکن است با دانستن این نشانهها و دردسرهای حاملگی با خود بگویید بیخیال مادر شدن! اما بهتر است بدانید که این نشانهها در تمام زنان حامله وجود ندارد و اگر هم باشد، شدت آن به یک اندازه نیست. درضمن برای مادر شدن اولین چیزی که لازم است تمرین کنید، صبوری است که با تحمل دوران بارداری- هرچند سخت باشد- تا حدی خواهید توانست به این قابلیت دست پیدا کنید.

همه نشانه هایی که خواندید، به تنهایی روش مطمئنی در پیشبینی بارداری شما نیستند اما اگر ترکیبی از چند علامت را در نظر بگیرید، میتوانید با دقت بیشتری بارداری را تشخیص بدهید. البته هر چقدرهم این علامتها دقیق باشند، به دقت و قطعیت آزمایش نیستند.

اگر با توجه به این نشانهها احتمال دادید که باردار هستید، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا با آزمایش خون یا ادرار و اندازهگیری هورمون بتا (hcg) که در زنان باردار ترشح میشود، از این اتفاق خوش مطمئن شوید. آگاهی زودهنگام از وجود این مهمان کوچک در رحم، این حسن را دارد که میتوانید با تغذیه مناسب، مراجعه منظم به پزشک و بررسی رشد و سلامت قلب جنین، شرایط مناسب را برای او فراهم کنید.

بد نیست بدانید ترشح هورمون فوق (بتا) از روز هشتم پس از لقاح-یعنی از روز لانهگزینی در رحم- شروع میشود. اما زودترین زمانی که میتوان آن را در خون مادر اندازه گرفت 9روز بعد از لانهگزینی (یعنی 3هفته بعد از شروع آخرین قاعدگی) است. یادتان باشد آزمایش ادرار دیرتر از آزمایش خون جواب میدهد؛ یعنی 2هفته بعد از لقاح. با این حساب، اگر 4روز قاعدگی شما به تاخیر افتاد میتوانید آزمایش ادرار بدهید. اما اگر میخواهید سریعتر و دقیقتر به نتیجه برسید، بهتر است آزمایش خون را انتخاب کنید.

Artemis
04-28-2010, 19:56
علل و دلایل سقط جنین

* سوالات :
* تعریف سقط مکرر چیست؟
*بررسی بالینی برای تعیین علت سقط چه زمانی انجام می شود؟
*چه عللی سبب سقط مکرر می شوند ؟
*چه علائمی احتمال وجود عامل ژنتیکی را مطرح می کند؟
*چه علل تشریحی (آناتومیکی) باعث سقط مکرر می شوند؟
*عوامل هورمونی که باعث سقط مکرر می شوند کدامند؟
*آیا علل عفونی نیز به عنوان علت سقط مکرر مطرح می شود ؟
*عوامل ایمنی چگونه می تواند سبب سقط مکرر شوند ؟
*سایر عواملی که به سقط مکرر منجر می شوند چه نام دارند؟
*برای تعیین علت سقط خودبه خودی چه بررسی هایی را باید قبل از بارداری انجام داد؟
*چه بررسی های آزمایشگاهی در مورد سقط خود به خودی صورت می گیرد؟
*بعد از بارداری چه مراقبتها وبررسی هایی باید در این بیماران انجام شود ؟
*سقط خود به خودی چگونه درمان می شود؟

اصطلاحات :
1- سقط (Abortion): به مرگ جنین در داخل رحم در سه ماه اول حاملگی گفته می شود.

2- کروموزوم ( Chromosome ) : کروموزوم یکی از اجزاء داخل سلولی است که وظیفه انتقال ژنها را بر عهده دارد.

3- دیابت شیرین ( Diabete Mellitus ): بیماری است که در ان قند خون به علت نبودن هورمون مربوطه بالا می رود.

4- پروژسترون ( Progestron ): یکی از هورمونهای جنسی زنانه است که توسط تخمدانها ترشح می شود .

5- پلاکت ( Platelet ) : یکی از اجزاء خون است که در لخته شدن خون تاثیر دارد.



* تعریف سقط مکرر چیست؟
سقط مکرر به بروز سه یا بیشتر سقط ، قبل از نیمه اول بارداری، اطلاق می شود و در هر 300 بارداری یک مورد حادث می شود.
سقط خود به خودی شایع ترین عارضه بارداری است و برای زوجینی که تمایل به داشتن فرزند دارند ، استرسهای روحی فراوانی ایجاد می کند.
حدود 15 درصد بارداریهایی که از نظر کلینیکی تشخیص داده می شوند در نیمه اول بارداری سقط می شوند.


*بررسی بالینی برای تعیین علت سقط چه زمانی انجام می شود؟
بررسی های بالینی برای مشخص نمودن علت سقط وقتی لازم است که دو سقط خود به خودی متوالی ایجاد شود . به خصوص وقتی که ضربان قلب جنین ، قبل از بروز سقط تشخیص داده شده باشد ، سن مادر بیش از 35 سال ویا زوجین به سختی باردار شده باشند.


*چه عللی سبب سقط مکرر می شوند ؟
حالات غیر طبیعی کروموزومی والدین تنها علت غیر قابل بحث سقط مکرر است . چنین حالات غیر طبیعی کروموزومی در 5 درصد زوجین که دچار سقط مکرر می شوند حادث می شود . سایر علل عبارتند از : حالات غیر طبیعی آناتومیکی ( تشریحی) رحم که 12 درصد موارد را تشکیل می دهد. مشکلات هورمونی 17 درصد و عفونتها 5 درصد علل ، فاکتورهای ایمنی 50 درصد وعلل متفرقه دیگر حدود 10 درصد علت سقط مکرر را تشکیل می دهد . بعد از ارزیابی واقعی در 60 درصد موارد علت سقط مکرر غیر قابل توجیه باقی می ماند .


*چه علائمی احتمال وجود عامل ژنتیکی را مطرح می کند؟
سابقه به دنیا آوردن فرزند سالم و زنده و نداشتن نسبت فامیلی برای رد حالات غیر طبیعی کروموزومهای والدین کافی نیستند ولی سابقه سقط مکرر و مرگ داخل رحمی و تولد جنین با بیماریهای مادرزادی جنینی ممکن است با حالات غیر طبیعی کروموزومی همراه باشد.


*چه علل تشریحی (آناتومیکی) باعث سقط مکرر می شوند؟
این علل ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد . این حالات غیر طبیعی تشریحی ممکن است به ایجاد دیواره یا پرده ای داخل رحم منجر شود . این اختلال می تواند در صورت استفاده مادر از بعضی هورمونها در دوران بارداری در جنین مونث ایجاد شود . حالات غیر طبیعی دهانه رحم و نارسایی دهانه رحم از علل تشریحی دیگر سقط مکرر هستند . دیواره داخل رحمی ممکن است با 60 درصد خطر سقط خود به خودی همراه باشد. سقط سه ماهه دوم شایع ترین فرم سقط در این اختلال تکاملی رحمی است ولی در صورتیکه سلول تخم روی دیواره جایگزین شود ممکن است سقط سه ماهه اول نیز ایجاد شود.

از علل اکتسابی وتشریحی که به سقط مکرر منجر می شود چسبندگیهای داخل رحمی و فیبروم رحمی است که با به هدر ریختن خون داخل رحمی می تواند باعث سقط مکرر شود.


*عوامل هورمونی که باعث سقط مکرر می شوند کدامند؟
اختلالات هورمونی که به سقط مکرر منجر میشوند عبارتند از: اختلالات وضعف تخمدان ، دیابت شیرین و بیماریهای تیروئیدی.

تداوم حاملگی در خلال دو ماه اول بارداری وابسته به تولید پروژسترون از تخمدان می باشد که اگر به مقدار کافی تولید نشوند سلولهای جفتی رشد کافی نخوهند داشت و به سقط خود به خود منجر میشود . علت سقط در دیابت شیرین ممکن است اختلال در جریان خون رحمی باشد .

کم کاری تیروئید بیماری هورمونی دیگری است که باعث سقط مکرر می شود واین به دلیل تاثیر روی تخمک گذاری و اختلال عملکرد تخمدانها ایجاد می شود.


*آیا علل عفونی نیز به عنوان علت سقط مکرر مطرح می شود ؟
بله ، همراهی عفونتها با سقط مکرر از علل سقط محسوب می شود . عفونتهای دستگاه تناسلی زنان با عوامل میکروبی، ویروسها وقارچها به عنوان علت سقط مطرح شده است . از نظر تئوری به نظر می رسد که فعالیت سیستم ایمنی در مقابل این عفونتها باعث سقط در مراحل اولیه می شود، اما مدارک زیادی نقش این عوامل بیماری زا را در سقط مراحل دیرتر بارداری، مرگ داخل رحمی ، پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس نشان می دهد .


*عوامل ایمنی چگونه می تواند سبب سقط مکرر شوند ؟
در این نوع سقط مکرر موادی در خون ایجاد می شود که باعث چسبندگی پلاکت ها واختلالات عروقی جفت وسقط می شود . گاهی در این نوع سقطها موادی بر ضد سلولهای جفتی یا اسپرم ساخته می شود که به سقط در مراحل اولیه منجر می شود.


*سایر عواملی که به سقط مکرر منجر می شوند چه نام دارند؟
سایر عوامل موثر در سقط عبارتند از : سموم محیطی ، به خصوص سموم فلزات سنگین ، داروهای شیمی درمانی ، استنشاق دارو های بیهوشی ، اعتیاد وسیگار ، اشعه های یونیزه وبیماریهای مزمن . این عوامل باعث اختلال جریان خون رحمی می شوند و می توانند در ایجاد سقط مکرر نقش داشته باشند . دلایلی نشا ن ندارد که نشان دهد ورزش در حد متوسط همراه با سقط مکرر است.


*برای تعیین علت سقط خود به خودی چه بررسی هایی را باید قبل از بارداری انجام داد؟
با سوالاتی که از بیمار می شود میتوان اطلاعاتی را کسب کرد .این سولات عبارتند از :

1- وضعیت وخصوصیات سقطهای قبلی و سن حاملگی در زمان سقط
2-پرسش در مورد تماس با سموم و داروهای محیطی
3- عفونتهای زنانگی و مامایی
4- سوال در مورد آزمایشهایی که نشان دهنده سقط ایمنی است .
5- سوال در مورد نسبت فامیلی باهم
6- پرسش در مورد سابقه سقطهای مکرر در فامیل
7- پرسش در مورد تستها و آزمایشهای تشخیصی قبلی و درمانهای انجام شده
8- سوال در مورد بررسی آسیب شناسی و کروموزومی جنین سقط شده

تقریبا 60 درصد حاملگیهای سقط شده قبل از 8 هفته بارداری یک اختلال کروموزومی را نشان می دهد ، به خصوص این حالات در حاملگی های سقط شده فاقد جنین پیش می آید.

*چه بررسی های آزمایشگاهی در مورد سقط خود به خودی صورت می گیرد؟
باید بررسی کروموزومی بیمار و همسر به عمل آید. باید بررسی تشریحی رحم با میکروسکوپ انجام شود . نمونه برداری رحمی نزدیک به عادت ماهیانه پریود ، برای بررسی وضعیت هورمونی تخمدان کمک کننده است . اندازه گیری های هورمونی از خون باید به عمل آید. باید پلاکت ها شمارش شود. و موادی که در سقطهای ایمنی در خون ایجاد می شوند بررسی شوند . همچنین بررسی میکروبی از دهانه رحم برای عفونتها لازم است.


*بعد از بارداری چه مراقبتها و بررسی هایی باید در این بیماران انجام شود ؟
بعد از بارداری مراقبت شدید تحکیم روانی وقطعی کردن سلامتی داخل رحمی جنین لازم است . شیوع حاملگی خارج از رحم و حاملگی مولار (بچه خوره) در زنان با سابقه سقط خود به خودی مکرر افزایش می یابد.

اندازه گیری هورمون جفتی در خون (HCG ) قبل از انجام سونوگرافی کمک کننده است . سپس در شرایطی که این هورمون به اندازه lu 1500 رسید باید بررسی سونوگرافی انجام شود وتا دو هفته بعد از سن حاملگی که سقطهای قبلی در آن اتفاق افتاده است ادامه یابد.


*سقط خود به خودی چگونه درمان می شود؟
درمان سقط مکرر بر اساس علتی که باعث سقط مکرر می شود صورت می گیرد.

Artemis
04-28-2010, 19:58
1) اين سرطان تنها در سالخوردگان بروز مي کند:


با افزايش سن ريسک ابتلا به سرطان نيز افزايش مي يابد اما اينطور نيست که تنها خانم هاي مسن گرفتار اين بيماري شوند. ريسک بروز اين بيماري از آغاز تولد تا سن 39سالگي، يک نفر از هر 231نفر تخمين زده شده است در سن 40تا59 سالگي اين رقم 1به25 است( برابر با 4درصد) و در سن 60تا79 سالگي 1به15 مي باشد(برابر با 7درصد). فرض کنيد که شما تا سن 90 سالگي هم زندگي کنيد در يک چنين شرايطي رقم فوق 1به8 است، يعني رشدي بالغ بر حدود 13درصد.

2) اگر فاکتورهاي ريسک را داشته باشيد، بدون شک دچار اين بيماري خواهيد شد: دارا بودن يکي از فاکتورهاي بيماري دليل محکمي براي ابتلا به اين بيماري محسوب نمي شود. اين بيماري تنها در60تا80درصد از زناني که ناهنجاري هاي ژنتيکي مختلفي را به صورت موروثي دريافت مي کنند، بروز مي کند و20تا60 درصد آنان نيز سراسر زندگي خود را بدون وجود سرطان سينه سپري مي کنند.

3) اگر در خانواده شما پيش زمينه سرطان نباشد بنابراين شما از خطر ابتلا به آن در امان هستيد:

اما نه، اينطور نيست. ريسک ابتلا به سرطان سينه در هر زني وجود دارد. در حدود 80درصد از کل بيماران سرطاني هيچگونه پيش زمينه اي از بيماري در خانواده خود نداشتند. فرسوده شدن و افزايش سن نيز خطر ابتلا به بيماري را افزايش مي دهد. درصد بروز بيماري در زناني که پيش زمينه سرطان در خانواده آنها وجود دارد ممکن است تا اندازه اي کم و يا زياد و يا اصلا هيچگونه تفاوتي پيدا نکند. اما اگر باز هم نگران هستيد مي توانيد با يک پزشک و يا يک متخصص ژنتيک مشورت کنيد.

4) پيش زمينه وجود سرطان تنها بايد از سمت خانواده مادري در نظر گرفته شود:

وجود سرطان در خانواده مادري و پدري به يک اندازه بر روي فرد تاثير مي گذارد، زيرا نيمي از ژن ها از طريق مادر و نيمي ديگر از سوي پدر به شخص منتقل مي شوند. اما درصد انتقال بيماري به فرزند از سوي مردي که داراي ناهنجاري هاي ژنتيکي است به مراتب کمتر از يک زن با همان خصوصيات ژنتيکي مي باشد. براي وجود سرطان سينه در خانواده پدري شما مي بايست در مورد زنان خانواده تحقيق کنيد.

5) اسفاده از داروهاي ضدتعرق باعث ايجاد سرطان سينه مي شود: هيچ دليل علمي قطعي براي سرطان زا بودن داروهاي کاهش دهنده تعرق و مواد بوبر زيربغل وجود ندارد و ارتباط تصور شده بر اساس اطلاعات نادرست از آناتومي بدن و همچنين سرطان مي باشد.

6) قرص هاي ضدبارداري باعث ايجاد سرطان سينه مي شوند:

قرص هاي جديد ضدبارداري داراي دوز پاييني از هورمون هاي استروژن و پروژسترون مي باشند و هيچ مشکلي را براي شخص مصرف کننده ايجاد نمي کنند. اما قرص هاي ضدحاملگي که در گذشته مصرف مي شدند در بعضي موارد به ميزان بسيار کمي ريسک ابتلا به سرطان را در افراد مصرف کننده را زياد مي کردند. افزودني است که قرص هاي جديد ضدبارداري تا حدودي خطر ابتلا به سرطان تخمدان را نيز کاهش مي دهند.

7) استفاده از غذاهاي پرچرب باعث ايجاد سرطان سينه مي شود:

بررسي ها و مطالعات در اين زمينه تاکنون قادر به تشخيص ارتباط بين غذاهاي پرچرب و سرطان سينه نبوده است اما مطالعات مداوم براي روشن شدن اين مطلب همچنان ادامه دارد. البته بايد توجه داشت که پرهيز از غذاهاي پرچرب خالي از لطف نبوده و مزاياي بي شماري را به در بردارد.

8) تست ماهانه سينه ها توسط خود فرد بهترين راه تشخيص سرطان سينه است:

مطمئن ترين و معتبرترين راه براي تشخيص سرطان سينه عکسبرداري و ماموگرافي مي باشد. ماموگرافي سرطان را در کوتاه ترين بازه زماني هنگاميکه هنوز قابل درمان است، تشخيص مي دهد. هنگاميکه سرطان با دست ها قابل تشخيص باشد آنقدر بزرگ شده که چندان نمي توان به درمان آن اميدوار بود. البته ما منکر اهميت چک کردن سينه ها توسط خود شخص و يا مشاور درماني نيستيم، 25درصد سرطان هاي سينه از همين طريق شناسايي مي شوند. 35درصد نيز از طريق ماموگرافي و 40درصد بقيه نيز هم از طريق تست شخصي و هم از طريق ماموگرافي تشخيص داده مي شوند.


9) کسانيکه ريسک بالايي در ابتلا به سرطان سينه دارند قادر به انجام هيچگونه کاري در اين خصوص نمي باشند:

چندين راه متفاوت براي کاهش، اما نه حذف بطور کامل، ابتلا به سرطان سينه در خانم هايي که ريسک بالايي دارند وجود دارد. اين گزينه ها عبارتند از:

تغيير در راه و رسم زندگي، کم کردن استفاده از مشروبات الکلي، عدم استفاده از سيگار، ورزش کردن، انجام حرکات مديتيشن و تمدد اعصاب. در مواردي که خطرات ناشي از بيماري بسيار زياد است عمل جراحي مي تواند مفيد واقع شود. البته پيش از انجام چنين اموري شما مي بايست درصد ريسک خود را توسط يک پزشک متخصص تخمين بزنيد.

10) با تشخيص سرطان سينه در بدن حکم مرگ شما صادر مي شود:

80درصد از زناني که داراي سرطان سينه بودند هيچگونه علائمي در آنها بروز نمي کند (هيچ غده سرطاني در سينه و يا ساير گره هاي لنفاوي متصل به سينه يافت نمي شود) علاوه بر اين 80درصد بيماران نيز در حدود پنج سال و يا بيشتر قادر به ادامه زندگي بودند. حتي افرادي که داراي علائم سرطان نيز هستند براي مدت زماني طولاني و بدون بروز هيچ مشکلي مي توانند به زندگي خود ادامه دهند. همچنين بايد توجه داشت که با پيشرفت علم پزشکي همواره داروهاي اميدبخش تازه اي وارد بازار مي شود.

Artemis
04-30-2010, 18:00
STDs چیست؟
بیماریهای جنسی یا STDs عبارتند از بیماری مقاربتی كه از شخصی به شخص دیگر در طی تماس دستگاه ژنیتال (یا دستگاه تولید مثلی) یك پارتنر با ژنیتال -مقعد- دهان یا حلق پارتنر دیگر صورت میپذیرد. STD ممكن است توسط ویروس، باكتری یا انگل نیز منتقل شود. این میكروارگانیسمها میتوانند داخل بدن شده و پوست، مخاط، واژن، ركتوم، حالب، سرویكس، چشم و دهان و حلق را گرفتار كند. وجود هر گونه ترشح غیر عادی و بدبو، خارش، سوزش، دیزوری، دیس پارونیا، زخم در نواحی تناسلی، نشانه احتمالی وجود عفونت است. در چنین مواردی فرد باید به پزشك مراجعه كرده و تحت درمان قرار گیرد.

* STD در خانمها، تمایل به شدت بیشتری از آقایان دارد.

* ممكن است STD ها باعث سرطان سرویكس شود.

* STD میتواند از مادر به بچه، قبل، در طی حاملگی یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل شود.

* محققین بر این باورند كه داشتن STD (به غیر از ایدز) شانس ابتلا به ایدز را میافزاید.

حداقل دانستن 5كلید اساسی در رابطه با STD در آمریكا وجود دارد:
* STD، بر روی خانمها و آقایان در هر سطح اقتصادی و تحصیلی وجود دارد و بیشتر در بین دختران نوجوان و زیر 25 سال دیده میشود. تقریبا دو سوم همه STD در جمعیت جوان زیر 25 سال اتفاق میافتد.

* وقوع STD بالا رونده است به دلیل اینكه در چندین قرن گذشته از نظر جنسی افراد زودتر فعال شده و ازدواج دیرتر صورت میگیرد و بعلاوه طلاق بیشتر شده است.

* در بیشتر موارد STD علامتی ندارد (مخصوصا در خانمها) و زمانی كه علائم پیشرفت میكند در واقع پارنتر هم درگیر میباشد بنابراین پزشكان برای افرادی كه چند شریك جنسی دارند تستهایی برای غربالگری و تشخیص بیماری میدهند.

* در خانمها خطرات بیشتری از عفونت STI (عفونتی که از راه جنسی منتقل میشود) نسبت به آقایان وجود دارد و در واقع بیماری در حالت بدون علامت، پیشرفت و بیماری پیشرفتهتر میشودو ایجاد عوارض بیشتری در خانمها مینماید كه بعضی از این عفونتها قبل و در حین حاملگی و یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل میشود كه بعضی از این عفونتها در بچه به آسانی درمان میشود ولی بعضی از این عفونتها باعث عوارض (disability) و حتی مرگ بچه میشود.

* وقتی بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به آسانی درمان میشود و در بعضی از STDها بیماریهای STD، شانس ابتلا به ایدز را میافزاید. چطور میتوانیم از بیماریهای آمیزشی پیشگیری كنیم؟

كاهش خطر ابتلا به STD، ازراههای زیر امكان دارد:
* داشتن یك رابطه جنسی با شخص غیر عفونی

* استفاده صحیح و مداوم از كاندوم در آقایان

* استفاده از سرنگهای تمیز برای تزریق

* پیشگیری و كنترل بیماریهای STD، برای كاستن خطر ابتلا به عفونت HIV و كاهش خطر ابتلا به STD

* به تاخیر انداختن اولین رابطه جنسی تا حد ممكن؛ افراد جوانتر زمانی كه برای اولین بار --- دارند به مراتب استعداد بیشتری برای ابتلا به STD دارند.

شخصی كه از نظر جنسی فعال است بایستی:
* كنترل مرتب برای بیماری STD، حتی در صورت عدم وجود علائم و مخصوصا در صورت داشتن روابط جنیس با پارتنر جدید.

* دانستن علائم STD و در صورت دیدن كوچكترین علائم، به واحدهای درمانی مراجعه كند.

* اجتناب از داشتن روابط جنسی در زمان قاعدگی، كه خانمهای مبتلا به HIV بیشتر عفونی شده و افراد غیر عفونی HIV، بیشتر مستعد گرفتن عفونت در طی این زمان میشوند.

* اجتناب از تماسهای مقعد، و در صورتی كه این عمل انجام میشود، استعمال كاندوم در مرد.

* اجتناب از دوش واژینال، به دلیل اینكه بعضی از باكتریها وارد واژن شده و احتمال خطر STD را بیشتر میكند.

Artemis
04-30-2010, 18:03
قاعدگی سخت ( menorrhagia)، طولانی ( polymenorrhea) و نامنظم ( metrorrhagia) و دیگر اختلالات قاعدگی ، خونریزی های رحمی غیر طبیعی و دهانه ی رحم.

ملاحظات

قاعدگی برای تمام خانم ها یکسان نیست، بطور طبیعی، قاعدگی هر 28 روز یکبار شروع ( که البته در بیشتر خانم ها بین هر 24 تا 34 روز است ) و به مدت 7-4 روز طول می کشد.

اگر چه ، به علت تنوع در زمان شروع و مدت آن ، خیلی حالات دیگر نیز طبیعی خوانده می شود، مخصوصا" اگر به تازگی این دوره در بدن شروع شده باشد.

حتی شروع آن با اختلاف بین 21 تا 35 روز نیز باز هم طبیعی است .

در اینجا به مواردی از خونریزی های غیر طبیعی اشاره می کنیم :

·خونریزی یا لک بینی در حین فاصله تا قاعدگی بعدی

·خونریزی بعد از نزدیکی

·قاعدگی های خیلی سنگین ( با شروع لخته خون و خونریزی های بسیار شدید و در نتیجه پس دادن آن در شب یا تعویض نوار بهداشتی بطور مداوم ( هر 2 یا 3 ساعت یکبار ).

·اگر طول زمان خونریزی ، دو روز بیشتر از حد نرمال 7 روز باشد.

·اگر شروع آن بطور ناگهانی کمتر از 28 روز یا بیشتر از 35 روز باشد.

·خونریزی بعد از دوره ی یائسگی

درمواقعی ممکن است خونریزی از مقعد یا مجاری ادراری باشد که با خونریزی رحمی اشتباه گرفته می شود ، می توانید با گذاشت نوار tampon از صحت آن مطمئن شوید.

علل :

اختلال در ترشح هورمون ها یک از اصلی ترین علل در وقوع این حالات غیر نرمال است. که خونریزی رحمی غیرعادی خوانده می شود.

دیگر علتها شامل :

·اختلالات اجزای رحم ( مانند ، نحوه کارکرد تخم دان ها ، گردن و دیواره ی رحم ،...)

·سرطان رحم

·فیبرون های رحم ، پولیپ ( رشد غیر طبیعی در قسمتهایی از دیواره رحم )

·تغییرات در کارکرد دیگر اعضای بدن ، مثل اختلال در غدد تریئود و هیپوفیز ، دیابت ، تورم و یا تنبلی

·مشکل در حاملگی ، مثل ، سقط جنین ، حاملگی خارج از رحم ( وقتی که عمل نطفه بستن در خارج از محیط رحم اتفاق بیفتد )

·تغییرات در تخمگ گذاری و کارکرد استروژن

·استفاده از داروهایی که مستقیما" در میزان غلظت خون تأثیر دارند ، مانند ، warfarin و Coumadin

·گذاشتن دستگاه در رحم ( IUD ) برای جلوگیری از بارداری

·آسیب روحی ، جراحی یا ...

·تورم در خود رحم ( بیماری تورم لگن )

·خونریزی های غیر طبیعی مثل بیماری von willebrand

·سندروم تخمدان

·استرس ، تغییر در برنامه غذایی یا ورزش روزمره ، افزایش یا کاهش وزن ، مسافرت و بیماری

مراقبت درخانه :

همیشه تاریخ قاعدگی ، مدت زمان آن و دیگر خونریزیهای غیرطبیعی را یادداشت نمایید، که بطور کلی شامل موارد زیر می شود :

·زمان شروع و پایان قاعدگی

·تعداد نوار بهداشتی یا tampon مصرفی حتی اگر فقط ترشح باشد .

·تاریخ خونریزی احتمالی بین فاصله اتمام قاعدگی تا دوره بعدی و یا خونریزی بعد از نزدیکی

·و یا هر گونه علامت غیر عادی

·برای جلوگیری از مضرات تورم ناشی از tampon روزی دوبار آن را باید تعویض کنید.

·مصرف آسپرین ، ایبوپروفن ، باعث اختلال و وقف در نحوه طبیعی خونریزی قاعدگی می شود ، پس حتی المقدور استفاده نشود. حتی ممکن است مصرف آنها باعث کم شدن خون قاعدگی شود.

اگر علائم بارداری یا قصد آن را دارید با دکتر خود مشورت کنید.

زمان مراجعه به پزشک :

چه زمانهایی لازم است به دکتر مراجعه کنید :

·مجبور شوید هر 2 یا 3 ساعت یکبار نوار یا tampon خود را تعویض کنید .

·اگر خونریزی شما بیشتر از یک هفته طور کشید .

·اگر باردار هستید یا متوجه علائمی از بارداری شدید .

·دردهای متوالی ، به خصوص در زمانهای غیر از قاعدگی

·اگر قاعدگی های شما برای2 یا 3 دوره از حالت طبیعی خارج ، برای مثال سخت شروع شود و طولانی باشد.

·اگر تب داشتید و یا ترشحات غیر معمول همراه با بوی بد مشاهده کردید.

·لک بینی بعد از اتمام قاعدگی

·لک بینین یا خونریزی بین زمان اتمام و شروع قاعدگی بعد

·تغییرات در نوک سینه همراه با رشد مو ، تغییرات صدایی، کاهش یا افزایش وزن غیرارادی و یا شروع و ازدیاد جوش در بدن

Artemis
05-05-2010, 17:37
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

اگر خانمی هستید که به سن یائسگی نزدیک می شوید و یا اینکه یائسه شده اید توصیه می کنیم این مطلب را بخوانید.

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی با تاكید بر امكان روش سنجش تراكم استخوان در 65 سالگی، راهكارهایی جهت كاهش احتمال ابتلا به پوكی استخوان ارائه داد.
دكتر طاهر فروغی فر درباره سنجش تراكم استخوان در زنان یائسه اظهار كرد: با توجه به این كه در كشور ما، زنان كمتر به فعالیت‌های منظم ورزشی می‌پردازند و همچنین میزان كلسیم دریافتی آنان ناكافی است، باید قبل از 65 سالگی بررسی سنجش تراكم استخوان آغاز شود.
وی در ادامه افزود: زنانی كه سابقه قبلی شكستگی استخوان با علت نامعلوم داشته‌اند، زنانی كه سابقه خانوادگی پوكی استخوان دارند، سیگاری‌ها، زنان لاغری كه وزن زیر57 كیلوگرم دارند، دوره‌های متعدد یا طولانی قاعده نشدن در دوران قبل از یائسگی، مصرف داروهایی مثل كورتون، هپارین، ضد تشنج‌ها برای مدت طولانی، یائسگی زودهنگام زیر45 سالگی و كاهش مصرف كلسیم در طولانی مدت، باید قبل از 65 سالگی با استفاده از روش سنجش تراكم استخوان از نظر استخوان غربالگری شوند و در صورت وجود و تشخیص پوكی استخوان تحت درمان قرار گیرند.
دكتر فروغی فر در ادامه تصریح كرد: رادیوگرافی معمولی نمی‌تواند خطر زود هنگام شكستگی استخوان را تشخیص دهد و حدود 30 الی 40 درصد استخوان باید از بین برود تا تغییرات ناشی از آن در رادیوگرافی معمولی آشكار شود.
این جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی افزود: روش سنجش تراكم استخوان در اكثر مراكز درمانی كشور انجام می‌شود. جذب سنجی رادیوگرافیك با انرژی دو گانه (DEXA) است كه از دقت خوبی در تمام مناطق شكستگی‌ها برخوردار است.
وی همچنین خاطرنشان كرد: برخلاف تصور عموم، میزان اشعه مورد نیاز در این روش كمتر از میزان اشعه مورد نیاز در یك عكسبرداری از قفسه سینه است.
دكتر فروغی فر ادامه داد: سنجش تراكم در 3 ناحیه ستون فقرات، مفصل ران و مچ دست انجام می‌شود كه فاصله سنجش‌ها از هم باید یك سال باشد.
جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در پایان تاكید كرد: با استفاده از این بررسی می‌توان زنان در معرض خطر شكستگی استخوان و پوكی استخوان را شناسایی و از بروز این خطرات پیشگیری كرد.

Nabze Farda
05-08-2010, 19:43
سندرم پیش از قاعدگی یا «پی ام اس» شایعترین بیماری زنان است. علت این سندرم هنوز نامشخص است، اما اغلب پزشكان به هم خوردن تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون را محتمل ترین علت این بیماری می‌دانند.

هورمون استروژن - كه در تمام طول ماه تولید می‌شود - درست پیش از تخمك گذ‌اری افزایش می‌یابد. در این مرحله، تخمدانها‌ شروع به ساخت و ترشح پروژسترون می‌كنند. پی ام اس هم به شكل دقیق در دو هفته بعد از تخمك گذار‌ی تا پایان دوره عادت ماهانه اتفاق می‌افتد و خانمها‌یی كه تخمك گذ‌اری ندارند به این بیماری دچار نمی‌شوند، مگر اینکه تحت درمان با هورمونها‌ی استروژن و پروژسترون مصنوعی باشند. این بیماری با افزایش سن تشدید می‌شود، اما در دختران جوان و نوجوان نیز بروز می كند. در ایران، آمار درستی از این بیماری در دست نیست.

گفته می‌شود که سندرم پیش از قاعدگی بیماری هزار چهره است؛ زیرا پزشكان بیش از 150 علامت را به این بیماری منسوب كرده‌اند. علایمش در زنان متفاوت است و همین مسئله تشخیص را دشوار می‌كند. بدتر اینکه الگوی این بیماری ممكن است بر حسب ماههای مختلف سال و سن بیمار نیز دستخو‌ش تغییر شود. دلشوره، ناپایداری خلقی، تحریك‌پذیری، تنش عصبی، سردرد، میل شدید به خوردن شیرینی، افزایش اشتها، تپش قلب، ضعف، سرگیجه و غش، افزایش وزن، ورم دست و پا، تورم و حساسیت پستانها‌، احساس ورم و نفخ شكم، افسردگی، ضعف حافظه، ‌بیخوابی، ... از علایم بسیار شایع این بیماری است.


جالب است بدانید كه این بیماری ممكن است علایم ویژه‌ای از قبیل بدخلقی، سركشی در برابر پدر و مادر و اولیای مدرسه، فرار از منزل، حضور نیافتن در مدرسه، افزایش شدید میل جنسی، ... را در دختران جوان به وجود بیاورد؛ اما از آنجا كه بیشتر این علایم جز در موارد بسیار واضح بدرستی تشخیص داده نمی‌شود، هیچ بعید نیست كه مشكل این دختران تا نزدیك سی سالگی نیز بدون تشخیص بماند.

[Only Registered Users Can See Links]

Nabze Farda
05-08-2010, 19:45
در سندرم پیش از قاعدگی، به این توصیه ها توجه كنید:

1- صحیح و مرتب غذا بخورید؛ تغذیه مناسب همراه با کاهش چربیها و افزایش کربوهیدرات های مرکب (نظیر غلات و سبزیجات پهن برگ، مانند کاهو) در طول قاعدگی و حتی پس از تخمک گذاری (۱۴ روز قبل از شیوع قاعدگی) اهمیت زیادی دارد. این امر برای ایجاد تعادل در قند خون و جلوگیری از سرگیجه بسیار حیاتی است . تغییر در وضع هورمونی زمینه واکنشهای مربوط به تأثیرات پایین بودن قند خون (مانند زودرنجی ، میگرن ، وحشت ، گریه، عصبانیت شدید) را فراهم می کند. بنابر این، هرگز بیش از ۴ تا ۵ ساعت گرسنه نمانید؛ حتی ممکن است خوردن غذایی سبک هنگام خواب لازم باشد .

2- تا جایی که ممکن است، مصرف قند را کاهش دهید. از مصرف آبنبات و شکلات و شیرینی و بستنی خودداری کنید و در عوض میوه های تازه بیشتر بخورید.

3- نمک را از وعده های غذایی خود حذف کنید؛ از آنجا که نمک سبب ماندن آب در بدن می شود، با کاهش نمک، ورم کاهش می یابد. پس به غذای خود نمک نزنید. نوشیدنیهای آماده و گازدار درصد نمک بالایی دارند. از مصرف غذاهای پر سدیم نیز پرهیز کنید .

4- از ویتامینهای مکمل استفاده کنید؛ ویتامینهای گروه «ب»، بخصوص «ب6»، باعث کاهش ورم می شود و نیز اثر ضدافسردگی دارد و به نظر می رسد که میل شدید به مصرف کربوهیدرات ها را کاهش می دهد.‌ برای این منظور، کارشناسان مصرف روزانه یک عدد قرص «ب» کمپلکس (حاوی ۵۰ میلیگرم گرم ب 6) را پیشنهاد می کنند.

5- سبوس را به برنامه غذایی خود بیفزایید؛ بعضی از خانمها در طول دوره قاعدگی یا چند روز اول عادت ماهیانه دچار یبوست می شوند. سبوس آب را به خود جذب و به عمل دفع کمک می کند. خوردن نان و گندم سبوسدار توصیه می شود.

6- مصرف کافئین را کاهش دهید؛ کافئین در قهوه و چای و کولاها و سوداهای رژیمی و شکلات نیز موجود است. گروهی از این مواد در تشکیل کیست سینه مؤثر است. خانمهایی که خوردن این مواد را کاهش می دهند در این دوران درد کمتری در سینه خود حس می کنند .

7- غذاهای آماده و کنسروی، چیپس، چوب شور، سوسیس، ماهی ساردین، حبوبات، چغندر،‌ و کالباس، شلغم، ترشی کلم، گوشتهای دودی، سس خردل، سس مایونز، سس گوجه فرنگی، سس سویا، ترشی، زیتون، نخورید.

8- به طور منظم ورزش کنید؛ نیم ساعت فعالیت بدنی - به طوری که با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه باشد - راه خوبی است تا احساس طراوت کنید. به طور مرتب، ۳ بار در هفته (۱۲ بار در ماه)‌ ورزش کنید .

9- در صورت امکان، تنشها را کاهش دهید .

10- روابط زناشویی؛داشتن روابط زناشویی مطلوب به کاهش میزان تنش کمک می کند .

اگر با وجود رعایت توصیه های بالا هنوز ناراحتی دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. این مشکل درمان دارویی مؤثری نیز دارد.

sara
05-22-2010, 01:17
عادت ماهانه مي تواند خطرناک باشد

به ‌طور طبيعي،‌عادت ماهانه خانم ها تقريبا هر 28 روز يک‌ بار رخ مي‌دهد و البته خصوصيات قاعدگي (طول دوره‌ ماهانه، مدت خون‌ريزي و شدت آن) ممکن است بين خانم ها، متفاوت باشد. معمولا خون‌ريزي ماهانه 5 تا 7 روز طول مي‌کشد و به طور طبيعي، حدود يک فنجان خون در اين مدت از دست مي رود.

اغلب خانم ها در دوره‌اي از زندگي خود، خون‌ريزي شديد قاعدگي را تجربه مي‌کنند، اما بعضي از آنها تقريبا در تمام دوره‌ها، خون‌ريزي شديد دارند که اين موضوع را نبايد امري عادي و طبيعي تلقي کرد.

بسياري از خانم‌ها تصور مي‌کنند که خون‌ريزي‌هاي شديد قاعدگي امري طبيعي است، در حالي که اين حالت ممکن است بسيار خطرناک بوده و علامت نوعي اختلال خوني باشد.

تحقيقات بسياري نشان مي‌دهد که قاعدگي‌هاي شديد ممکن است علامتي از يک سري اختلالات انعقادي خون باشد.
وقتي خون منعقد نمي‌شود

محققان هشدار مي‌دهند که خانم ها و پزشکان بايد به نشانه‌هاي خون‌ريزي‌هاي بيش از حد توجه بيشتري داشته باشند و آن را امري طبيعي تلقي نکنند. بسياري از اين اختلالات انعقادي در خانم ها ناشناخته باقي مي‌مانند، در حالي که ممکن است نشانه‌اي از وجود يک مشکل باشد. خانم هايي که دچار سيکل‌هاي قاعدگي شديد مي‌شوند، بايد بيشتر مراقب باشند، زيرا 25 درصد آنها مبتلا به اختلالات خوني ناشناخته هستند.

خون‌ريزي‌هاي زياد دوران قاعدگي ممکن است نشانگر اين باشد که خون به سادگي و به‌طور طبيعي لخته نمي شود. در بسياري از موارد پزشکان به مشکلات انعقادي فکر نمي‌کنند. بسياري از پزشکان دلايل هورموني و يا وجود فيبروم‌ها را دليل خون‌ريزي‌هاي شديد مي‌دانند و در برخي موارد حتي با برداشتن رحم از طريق جراحي، اقدام به درمان اين خون‌ريزي‌ها مي‌کنند، در حالي که علت اصلي اين مشکل وجود اختلالاتي در انعقاد خون است.
چرا و به چه علت؟

شايع‌ترين عللي که مي‌توانند موجب خون‌ريزي شديد قاعدگي شوند عبارتند از:

- عدم تعادل هورموني: در هر دوره ماهانه طبيعي، تعادل بين هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون، بازسازي ديواره رحم (اندومتر) را تنظيم مي‌کند. اين ديواره در طول قاعدگي تخريب شده و از طريق خون‌ريزي خارج مي‌شود. اگر تعادل بين هورمون‌ها به‌هم بخورد، اندومتر (ديواره رحم) بيش از حد رشد مي‌کند و به ناچار بايد خون‌ريزي بيشتري صورت بگيرد تا اين ديواره بريزد و خارج شود.
گاهي خونريزي‌هاي شديد هنگام عادت ماهانه خانم ها، از يک اختلال انعقاد خون جدي ناشي مي‌شود.

عدم تعادل هورموني در دختران جواني که براي اولين‌بار عادت ماهانه مي‌شوند و همچنين در خانم هايي که به يائسگي نزديک مي‌شوند، ‌بيشتر رخ مي‌دهد. هر علت ديگري که بتواند اين تعادل هورموني را به‌هم بزند، ‌ممکن است باعث منوراژي (خونريزي قاعدگي بيش از حد يا طولاني) شود، مثل بيماري‌هاي تيروييد که اغلب با داروهاي هورموني قابل کنترل است. هر چند، ‌استفاده نامناسب از داروهاي هورموني خود مي‌تواند يکي از علل مستقيم منوراژي باشد.

- فيبروم رحم: اين تومور خوش‌خيم و غيرسرطاني رحم، در سال‌هاي باروري شما ظاهر مي‌‌شود. فيبروم رحم مي‌تواند به خون‌ريزي قاعدگي شديدتر از حد طبيعي و يا طولاني منجر گردد.

- پوليپ: پيشرفت رشد تومور کوچک خوش‌خيم در ديواره رحم (پوليپ رحم) مي‌تواند موجب خون‌ريزي شديد يا طولاني قاعدگي شود. اغلب پوليپ رحم در سنين باروري و به علت توليد يا مصرف بيش از حد هورمون به وجود مي‌آيد و مي‌تواند به خون‌ريزي در زماني غير از زمان قاعدگي (لکه بيني) منجر گردد.

- کيست‌هاي تخمدان: اين کيسه‌هاي پر از مايع، داخل يا روي تخمدان‌ها ايجاد مي‌شوند. اين ضايعات اغلب خوش‌خيم هستند و به ندرت موجب بي‌نظمي‌‌هاي قاعدگي از جمله منوراژي مي‌شوند.

- اختلال عملکرد تخمدان: نارسايي تخمدان‌ها در توليد، تکميل و آزاد کردن تخمک (تخمک‌گذاري) مي‌تواند موجب عدم تعادل هورموني و در نتيجه منوراژي شود.

- آدنوميوز: اين بيماري وقتي ايجاد مي‌شود که غدد اندومتر در عضلات رحم جاسازي شود و اغلب موجب خون‌ريزي شديد و درد مي‌گردد. در زنان ميانسالي که تعداد بچه‌هاي زيادتري داشته‌اند، احتمال گسترش اين بيماري بيشتر است.

- آي.يو.دي: اين دستگاه داخل رحمي که براي جلوگيري از بارداري به‌کار مي‌رود، موجب لکه‌بيني خفيف در زمان استفاده از آن مي‌شود که اغلب پزشک مجبور به خارج کردن آن از رحم فرد بيمار مي‌گردد.

Nabze Farda
05-25-2010, 07:53
[Only Registered Users Can See Links]


اگر شما هم بعد از زایمان 10 تا 20 کیلو چاق شده اید نگران نباشید!!
پس از زایمان ماهیچه‌ های شكم كاملا شل می‌شوند و پوست اضافی زیادی باقی می‌ماند.برخی زنان با این كه وزنشان متناسب می‌شود و تقریبا به وزن پیش از بارداری و زایمانشان برمی‌گردند ولی تناسب بدنشان به هم می‌خورد و شكمشان تو نمی‌رود.زمان بارداری پوست شكم درست مثل بادكنكی كه كاملا پر از باد شده،كشیده می‌شود و با به دنیا آمدن بچه،این بادكنك پر از باد،یكباره خالی می‌شود و نسبت به حالت اول و پیش از بارداری،پوست شل و كشیده‌ای پیدا می‌كند كه برای بیشتر خانم‌ها ناخوشایند است.در برخی زنان خاصیت الاستیسیته پوست كم است و پوست هنگام بارداری خیلی زود دچار كشیدگی و خطوطی به نام استریا می‌شود كه در آن پوست شكم حالت خط خطی پیدا می‌كند. درحالی كه در برخی زنان خوش‌شانس،این خطوط اصلا ایجاد نمی‌شود.علاوه بر این سایز شكم و وزن بچه هم در حین بارداری بسیار مهم است.در مادرانی كه زمان بارداری اضافه وزن زیادی پیدا می‌كنند و بچه‌های درشت‌ تری دارند یا مثلا بارداری دو قلو را پشت سر گذاشته‌اند،مسلما شكم بیشتر بزرگ می‌شود و پوست هم تحت كشش بیشتری قرار می‌گیرد ولی این به معنای غیرقابل برگشت بودن فرم طبیعی شكم نیست و فقط به سعی و تلاش بیشتر نیاز دارد.

چند كیلو را راحت كم می‌كنید
بعد از وضع حمل،تمام خانم‌ها تمایل دارند که به وزن قبل از بارداری خود برگردند و نگران هستند که این کار چه مدت طول خواهد کشید.بلافاصله بعد از زایمان،به دنبال تخلیه محتویات رحم و خون‌ریزی طبیعی،حدود 5 تا 6 کیلوگرم،وزن مادر کاهش می‌‌یابد.در طول 6 هفته اول بعد از زایمان، 2 تا 3 کیلوگرم دیگر وزن کاهش پیدا می‌‌کند که این کاهش وزن به علت از دست دادن مایعات از طریق ادرار است.اکثر خانم‌ها در طی 6 ماه بعد از زایمان به وزن قبل از بارداری خود می‌‌رسند.عواملی که بر روند کاهش وزن بعد از زایمان تاثیر دارند شامل بارداری اول،‌شیر دادن به نوزاد،برگشت زود هنگام به سر کار خارج از خانه و ... می‌‌باشند.در طی 6 هفته اول بعد از زایمان نباید رژیم لاغری یا محدودیت انرژی داشته باشید زیرا بدن نیازمند انرژی است تا آنچه در زمان تولد نوزاد از دست رفته است،باز یابد و نیاز کودک تامین شود.تغذیه با شیر مادر،به طور معجزه‌آسایی باعث کاهش وزن نمی‌‌شود ولی به کاهش وزن کمک می‌‌کند.

جراحی تا یك سال ممنوع است
اگر شما هم دچار شلی و افتادگی شکم پس از زایمان شده‌اید و ورزش و رژیم مفید واقع نشده است، شاید به فکر جراحی پلاستیک شکم‌تان افتاده باشید ولی قبل از هر چیز باید بدانید،انجام عمل جراحی پلاستیک با توجه به فرصت کوتاهی که بعد از زایمان گذشته،امکان‌پذیر نیست و با خطرات مختلفی همراه است.بعد از زایمان حداقل باید یک سال صبر کنید.وزنتان باید ثابت باشد و دوران شیردادن را نیز سپری کرده باشید.ورزش هم بسیار مفید و الزامی است ولی توجه داشته باشید که ورزش به بهبود ماهیچه‌ها کمک می‌کند نه به پوست.در ضمن توجه کنید که ماه‌ها بعد از زایمان،امکان جمع شدن پوست وجود دارد.استفاده کردن از کرم‌های آب‌ رسان به پوست و یا مرطوب کننده به جمع شدن شکم و پوست کمک می‌کند.

بستن شكم را فراموش نكنید
بستن شكم پس از زایمان به جمع شدن سریع‌تر آن كمك می‌كند.از قدیم هم این رسم در فرهنگ ما وجود داشته است که مادربزرگ‌ها به دختران خود می‌گفتند که پس از زایمان شکم‌شان را با یک پارچه محکم ببندد.ولی در سال‌های اخیر گن‌هایی به بازار آمده‌اند كه مخصوص همین كار هستند و شما می‌توانید آنها را پس از زایمان بپوشید.نكته اصلی استفاده صحیح از این گن‌ها است.

در خواب،گن‌های بارداری نپوشید
برای اثر بخشی بیشتر حتما از سایز مناسب خود استفاده کنید و درصورت ایجاد درد و ناراحتی در هنگام پوشیدن آن در مورد انتخاب سایز صحیح مطمئن شوید.برای اطلاع از سایز دقیق خود به جدول سایز بندی این محصولات مراجعه کنید.دقت كنید كه حتما محصولاتی را بخرید كه مطابق اصول بهداشتی تولید شده و یك لایه کتان داخلی داشته باشند که در تماس مستقیم با پوست باشد و ایجاد حساسیت نکند.

sara
06-14-2010, 13:29
نزديک نيمي از زنان مبتلا به آسم اظهار مي‌کنند که علايم آسم در دوران قاعدگي آنها تشديد مي‌شود. قبل و در دوره قاعدگي، سطح هورمون پروژسترون و استروژن کاهش پيدا مي‌کند و تغييرات اين هورمون‌ها سبب بدتر شدن نشانه‌هاي آسم در برخي زنان مي‌شود.
ساير تغييرات در سطح هورمون‌ها هم ممکن است علايم آسم را يا بدتر کند يا موجب بهتر شدن آنها شود.

1. قاعدگي نامنظم، زناني که قاعدگي نامنظم دارند، ممکن است بيش از زناني که قاعدگي طبيعي دارند علايم آسم را تجربه کنند.
2. داروهاي ضدبارداري، به دليل اينکه قرص‌هاي ضدبارداري و داروهاي تزريقي تغييرات هورموني را کاهش مي‌دهند، ممکن است به بهتر شدن علايم آسم در برخي زنان که نشانه‌هاي بيماري‌شان به دوره قاعدگي ربط دارد، کمک کند. در هر صورت، تحقيقات بيشتري در اين زمينه لازم است تا مشخص شود داروهاي کنترل‌کننده بارداري روي آسم چه تاثيراتي دارد. 3. يائسگي به نظر مي‌رسد که کاهش سطح هورمون‌هاي مرتبط با يائسگي در برخي زنان علايم آسم را تشديد کند. اگر علايم آسم در شما هم در اين دوران بدتر مي‌شود، حتما با پزشک خود مشورت کنيد تا در صورت نياز داروهاي ديگري براي شما تجويز شود يا داروهاي کنترل کننده آسم شما بيشتر شود.

منبع: مايوکلينيک

Nabze Farda
07-02-2010, 05:13
ك متخصص طب كار گفت: زنان خانه‌دار برای جلوگیری از آسیب‌ به كمر از ایستادن‌های طولانی‌مدت پرهیز كنند و اگر مجبورند ایستاده كار كنند بهتر است یكی از پاهای خود را روی چهارپایه كوچكی قرار دهند و چند دقیقه به چند دقیقه پا را تعویض كنند.
یاسر لبافی‌نژاد اظهار داشت: از مهمترین توصیه‌ها به زنان خانه‌دار اجتناب از حركات تكراری مانند رنده‌كردن‌های طولانی‌مدت، خردكردن سبزی در طولانی‌مدت، قالیبافی و كارهای دیگر است كه باید تا حد امكان از این حركات پرهیز كنند و بین آنها نرمش‌های خاصی انجام دهند تا آسیب كمتری به مچ، گردن و كمر آنها وارد شود.
وی افزود: وسایلی كه زنان خانه‌دار می‌خرند باید تا حد امكان ارگونومیك ( استاندارد و منطبق با شرایط فیزیكی مصرف كننده) باشد مثلاً اگر جارویی می‌خرند باید سعی دسته جارو بلند باشد تا مجبور نشوند برای جارو كردن كمر خود را خم كنند و ابزاری مانند كفگیر و قاشق لبه‌های تیزی نداشته و سبك باشد.
این متخصص طب كار تصریح كرد: وسایل آشپزخانه مانند نمك و روغن باید در ظروف سبك نگهداری شوند تا مجبور نباشند وسایل سنگین را بلند كنند و همچنین وضعیت‌های نامناسب مانند خم‌شدن كمر در طولانی‌مدت نداشته باشند.
لبافی‌نژاد با بیان اینكه وضعیت‌های تكراری و طولانی‌مدت برای كمر، مچ و گردن موجب آسیب‌های مكانیكی می‌شود گفت: توصیه می‌شود زنان خانه‌دار گردش مچ و چرخش كمر تا حد امكان هنگام انجام كارهای روزانه خود نداشته باشند و به خصوص از چمپاتمه‌زدن هنگامی كه می‌خواهند زمین را تمیز كنند خودداری كنند. همچنین برنامه‌ریزی كنند كه كارهای روزانه را در فواصل زمانی انجام دهند و همه آنها را پشت سر هم انجام ندهند.
وی با بیان اینكه بهتر است كارهای سبك در بین كارهای سنگین قرار گیرد خاطرنشان كرد:‌ زنان خانه‌دار سعی كنند در آشپزخانه از صندلی مناسب و سبك استفاده كنند تا مجبور نشوند تمام كارها را ایستاده انجام دهند. همچنین اگر مجبورند ایستاده كارهای خود را انجام دهند بهتر است یكی از پاهای خود را روی چهارپایه كوچكی قرار دهند و چند دقیقه به چند دقیقه پا را تعویض كنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران خاطرنشان كرد: سطح كار زنان خانه‌دار در آشپزخانه نباید طوری باشد كه مجبور شوند سر، گردن و كمر خود را خم كنند و بهتر است سطح كارشان بین كمر و شانه باشد. به عنوان مثال اگر قرار است پرده‌ای نصب كنند بهتر است از نردبان استفاده كنند كه مجبور نشوند دست را بالاتر از شانه ببرند و سطح كار پایین‌تر از كمر هم نباشد كه مجبور به خم‌شدن شوند.

وی اضافه كرد: سعی شود وسایل سنگین در طبقات پایین و وسایل سبك در طبقات بالا قرار گیرد و آن چیزهایی كه نیروی بیشتری نیاز دارند نزدیك‌تر و در ارتفاع بین شانه و كمر قرار گیرد.


لبافی یادآور شد: بهتر است زنان خانه دار اگر در مناطق پرسر و صدا زندگی می‌كنند از پنجره‌های دوجداره استفاده كنند

Nabze Farda
07-02-2010, 05:15
خیلی ها فکر میکنند که اگر فرد در زمان عادت ماهیانه اقدام به رابطه جنسی نماید ، احتمال بارداری وجود نخواهد داشت. اما باید گفت که این امکان وجود دارد که وی در دوران خونریزی نیز باردار گردد.
تعدادی دلیل برای این مهم وجود دارد که برجسته ترین آنها عبارت است ازدلیل تمام خونریزی های مهبلی عادت ماهیانه نمی باشد. مواقعی وجود دارد که زنان خونریزی کمی رو در زمان تخمک گذاری مشاهده مینمایند .
این زمان درست زمانی می باشد که فرد برای باردار شدن کاملاٌ آماده بوده و به اصطلاح کشش رحمی وی بالاست. در زمان تخمک گذاری یک تخم از لوله تخمدان رها شده و بسمت پایین و لوله فالوپ (شیپور رحمی) حرکت میکند.
این بسیار طبیعی است که دختری در زمان تخمک گذاری مقداری خون را مشاهده نماید و آن را حمل بر تغییر زمان عادت ماهیانه و یا به اشتباه خود عادت ماهیانه تلقی نماید
بعضی وقتها تخمک گذاری می تواند قبل از اینکه خونریزی پریود در فرد به پایان برسد اتفاق بیافتد و بعضی وقتها نیز میتواند اتفاقش بلافاصله بعد از پایان یافتن عادت ماهیانه نیز می باشد. از طرفی اسپرم نیز می تواند تا ۳ روز بعد از رها شدن تخمک رو باردار نماید .
بنابراین داشتن رابطه جنسی در هر دو صورت میتواند بارداری نا خواسته رو بهمراه داشته باشدداشتن *** بدون استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی، در زمان عادت ماهیانه و حتی در زمان خونریزی همچنان دارای ریسک میباشد.
خارج از این مسئله ، روابط جنسی در زمانی که فرد دارای شرایطی اینچنین می باشد هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی توصیه نمی گردد. در این شرایط حتی ریسک مبتلا شدن به انواع بیماریهای جنسی از قبیل ایدز و یا زگیلهای واژن و انواع دیگر بیماریها کاملاٌ بالا می باشد .
تنها راه قابل اطمینان و شایع برای جلوگیری از بارداری نا خواسته و بیماریهای واگیردار، در شرایط فعلی استفاده از کاندوم میباشد.

sara
10-07-2010, 14:37
اغلب عفونت هاي دستگاه ادراري از باکتري ها منشاء مي گيرد. هر بخش از دستگاه ادراري ممکن است عفوني شود. دستگاه ادراري شامل کليه ها، ميزناي، ميزراه و مثانه مي باشد.
عفونت مثانه و ميزراه شايع تر از بقيه بخش ها مي باشد.

[Only Registered Users Can See Links]

علائم عفونت دستگاه ادراري

درد خفيف کمر، تهوع و تب مي تواند از علائم عفونت کليه ها باشد. ساير علائم عبارتند از:







روش درمان

در صورت مشاهده علائم و شرح آن به پزشک، آزمايش ادرار به منظور تشخيص عفونت انجام مي شود و با تجويز آنتي بيوتيک قابل درمان است.معمولا علائم عفونت 1 تا 2 روز بعد از شروع درمان برطرف مي شود اما لازم است که دوره درمان دارويي کامل شود. ممکن است در حين درمان، پزشک دارويي را تجويز کند که باعث کرختي و بي حسي دستگاه ادراري شود. اين دارو باعث تغيير رنگ ادرار نارنجي روشن مي شود.پس با مشاهده اين رنگ ادرار نگران نشويد.

شيوه مقابله با عفونت

براي حل اين مسئله پزشک ممکن است دوز کمي از داروها را براي مدت طولاني تجويز نمايد تا مانع از برگشت عفونت شود. اگر بعد از آميزش جنسي مبتلا به عفونت مي شويد پزشک آنتي بيوتيکي ضعيف تجويز خواهد کرد تا بعد از آميزش مصرف نموده و مانع از بروز عفونت شويد. 2- احساس افزايش نياز به دفع يا دفع متوالي ادرار 3- احساس فشار و دفع اما عدم توانايي در انجام آن 4- ترشح مقدار کمي ادرار 5- دفع ادرار خوني، بدبو، تيره و کدر 1- احساس سوزش در هنگام رفع ادرار

sara
10-07-2010, 14:38
روش هاي پيشگيري از عفونت

- به مقدار کافي آب بنوشيد تا باکتري ها به طور کلي دفع شود. اما اگر درحال مصرف داروي وارفارين (کوماتين ) هستيد قبل از مصرف اين نوشيدني با پزشک خود مشورت کنيد.


خطرات احتمالي

خوشبختانه با مصرف آنتي بيوتيک و مراقبت و درمان به موقع مي توان مانع از پيشرفت عفونت دستگاه ادراري شويد. عفونت کليه ها که مسئله اي جدي ، خطرناک و درخور توجه است با مصرف طولاني مدت آنتي بيوتيک قابل درمان است. 2- ادرار خود را براي زمان طولاني نگه نداريد. 3- در هنگام طهارت، خود را از سمت جلو به عقب بشوييد. 4- بعد از آميزش بهتر است براي دفع ادرار اقدام کنيد تا باکتري ها دفع شود. 5- در هنگام آميزش جنسي از ژل موضعي و مخصوص استفاده کنيد. 6- اگر به طور متوالي مبتلا به عفونت دستگاه ادراري مي شويد نبايد از ديافراگم براي پيشگيري از بارداري استفاده کنيد .شايد بهتر است روش ديگري را استفاده کنيد.

Atash
02-04-2012, 19:53
خونریزی رحمی غیر طبیعی
از علل شایع مراجعه خانمها به پزشک میباشد. با توجه به سن- شرح حال و بررسی پاراکلینیک دلایل متعددی برای مشکل مذکور یافت میشود . در صورت عدم پاسخ به درمان دارویی یا عدم امکان تجویز دارو ,با توجه به علت خونریزی و سن بیمار روشهای جدید و متنوعی وجود دارد:
- استفاده از نوعی IUD هورمونی که روش جلوگیری از بارداری نیز بوده و درد قاعدگی را هم کاهش میدهد.
- استفاده از سیستم Novasure که مدت انجام آن حدود 90 ثانیه بوده و بدون درد بعد ازجراحی بوده و رحم بیمار نیز حفظ میشود.
- در افرادی که در نهایت کاندید جراحی می شوندروش های نوین جراحی وجود دارد که با درد مختصر بعد از جراحی و دوره بستری و بهبودی بسیار کوتاهتر میباشد:
- روش لاپاروسکوپی یا جراحی بسته شکم که تنها باایجاد چند برش بسیار کوچک در جدار شکم انجام میشود در نتیجه بدون چسبندگی داخل شکمی میباشد.
- روش هیستروسکوپی برای انجام جراحی داخل رحمی مانند فیبروم داخل رحم یا جراحی رحم دیواره دار و یا رفع چسبندگی داخل رحم.
- افراد با خونریزی غیر طبیعی که پرخطر می باشند(باید سریعا جهت بررسی به متخصص زنان مراجعه نمایند)
- سن بالای 40 سال
– وزن 90 کیلوگرم و بیشتر
– دارای سابقه نازایی
– دارای تخمدان پلی کیستیک(تنبلی تخمدان)
– مصرف داروی تاموکسیفن
– سابقه فامیلی سرطان رحم – روده بزرگ – پستان – پروستات - تخمدان

Atash
02-04-2012, 19:53
آیا از بی اختیاری ادرار رنج می برید؟
بی اختیاری ادرار به معنای نشت مکرر ادراربا سرفه- عطسه- انجام حرکات جهشی وافزایش فشار داخل شکمی است و علل شایعی دارد:
-عفونت مجرای ادرار
-ضعف عصلات کف لگن به علت بارداری
- زایمان و افزایش سن و وزن
- ناهنجاری مسیر ادراری
- اختلال عصبی و عضلانی
-دیابت
- عوارض جانبی داروها
روشهای بالقوه برای کنترل بی اختیاری ادرار:
- انجام ورزش برای تقویت عضلات کف لگن
- رفتن منظم به دستشویی
– کاهش وزن
– ترک سیگار
- عدم مصرف نوشیدنی کافئین دار
- مصرف داروی پیشگیری از بی اختیاری ادرار
– تحریک الکتریکی اعصاب کنترل مثانه
– تکنیک بیوتکنیک
در صورتی که روشهای دیگر موثر نباشند جراحی توصیه می شود.
بعد از انجام تست یورودینامیک برای نوع درمان و جراحی تصمیم گیری می شود.ترمیم جراحی عضلات کف لگن با "مش یا tot " روشی می باشد که همزمان بی اختیاری ادرار درمان شده و عضلات کف لگن نیزتقویت می شود و در عین حال جراحی ترمیمی نیز انجام می شود.

Atash
02-04-2012, 19:54
پاپ اسمیر چیست ؟
براي تشخيص زودرس سرطان دهانه رحم ...

پاپ اسميرتستي است براي تشخيص زودرس
سرطان دهانه رحم يا سرويكس.

سرطان دهانه رحم در گذشته شايع ترين
علت مرگ وميربود.اما در حال حاضر
با انجام اين تست ميزان مرگ ومير اين
سرطان بسيار كاهش يافته است.

خانم ها با مراجعه به متخصصين زنان
مي توانند به راحتي ازمايش پاپ اسمير
را انجام دهند .اين نمونه برداري بسيار آسان
ميباشد وبدون درد و بيهوشي در مطب
صورت ميگيرد. نمونه روي يك لام شيشه اي
كشيده شده وبه ازمايشگاه ارسال
مي شود.

قبل از نمونه گيري اين نكات رعايت شود:

48ساعت قبل از انجام تست مقاربت صورت نگيرد.

يك هفته قبل از نمونه گيري از پمادهاي وازينال
استفاده نشود.

اين تست براي تمام خانم هايي كه فعاليت
جنسي دارند يا داشته اند الزامي است.

تست پاپ اسمير ابتدا سالانه انجام مي شود
ودر صورتكه سه سال متوالي اين
تست منفي باشد هر سه سال يك
بار مي توان ان را انجام داد.

Atash
02-04-2012, 19:54
روشهای تعیین جنسیت جنین
انتخاب جنسيت جنين ، يكي از خواسته هاي قلبي بسياري از والدين است اما بايد به اين نكته توجه داشت كه در بسياري از موارد، بيماريهاي ژنتيكي در يك جنس خاص مثلا در پسران بيشتر بروز مي كند. بنابراين در مواردي كه زمينه هاي قومي، نژادي و شخصي و يا خانوادگي براي ابتلا به يك بيماري خاص ژنتيكي مثلا كور رنگي. هموفيلي و يا بعضي بيماريهاي عضلاني در والدين و يا يكي از آنها وجود داشته باشد. پيش از انجام هر اقدامي براي تعيين جنسيت جنين بايد ابتدا به مراكز مشاوره ژنتيك مراجعه كرد.
بايد توجه داشت كه هيچ روش قطعي براي انتخاب جنسيت جنين وجود ندارد.و حتي با استفاده از پيشرفته ترين روشها، امكان تعيين جنسيت به 100% نمي رسد.با اين حال بعضي رژيمهاي خاص و يا تكنيكهاي آمیزش مي توانند در انتخاب جنسيت جنين به والدين كمك كنند.
برای تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری، سه روش وجود دارد:
1- روش pgd یا تشخیص پیش از لانه گزینی جنین
وقتی افزايش سن مادر و همچنين وجود بيماري هاي ژنتيكي در زوج هاي در معرض خطر ،باعث افزايش خطر بروز ناهنجاري هاي كروموزومي در نوزاد می شود.مثلا در مورد بیماریهای وابسته به جنس مانند هموفیلی که بروز آن به خصوص در پسران بيشتر از دختران است. این روش استفاده می شود. در این روش،با دادن دارو به زن ، تخمک ها را به صورت مصنوعی در محیط آزمایشگاهی رشد می دهند و بعد از عمل لقاح با اسپرم ، جنین های تشکیل شده را در مرجله هشت تا شانزده سلولی مورد ارزیابی قرار داده ویک یا دو بلاستومر را جدا می کنند به این ترتیب از تولد حنینهای سالم با جنسیت مطلوب بدون افزایش احتمال بروز بیماریهای ژنتیکی اطمینان می یابند. این روش با دو تا سه درصد خطا همراه است.
2- روش جداسازی اسپرمهایx و y و تلقیح اسپرم شسته شده داخل رحمiui
در این روش پس از تهیه اسپرم با استفاده از روش اریکسون، اسپرمهایx و y از هم جدا می شوند و اسپرمهای مطلوب ، جدا شده و با تزریق به داخل رحم، اقدام به بارور سازی می شود.احتمال خطا در این روش حدود 20 درصد است.
3- روش رژیم درمانی و آمیزش در زمان خاص
در این روش که بر مبنای روش شتلز، طراحی شده است، به زن توصیه می شود به مدت حداقل 4 تا 6 هفته پیش از اقدام برای لقاح رژیم خاصی را مصرف کند. و سپس در زمانی نزدیک به تخمک گذاری برای پسر دار شدن و در زمانی که از تخمک گذاری مدتی گذشته است برای دختردار شدن ، آمیزش داشته باشد.
تجربه و پژوهشها نشاندهنده آنست كه دريافت بيشتر يونهاي كلسيم و منيزيم موجب افزايش احتمال دختر زايي و دريافت يونهاي سديم و پتاسيم با افزايش احتمال پسر زايي همراه است.
· مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم : زردآلو، هلو، موز، خربزه و آناناس، انبه، لوبیا چیتی ، گیلاس ،گلابی، سیب، گوجه سبز، آلو، کره، ماء الشعیر، کلوچه، نوشابه گازدار، مایونز ، گوشت گوساله
· مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم: شکلات، قره قروت، آلبالو، زیتون ،کشک، پنیر سفید، ماست ، شیر ، تخم مرغ ، بادام و بادام زمینی بدون نمک ،مرغ و کالباس مرغ،

رعايت نكات زير پيش از آغاز رژيم درماني ضروري است:

خانمها بايد پيش از تصميم گيري براي بارداري. ابتدا آزمايشهاي لازم در مورد كم خوني و برخي بيماريهاي خاص مانند سرخجه و هپاتيت ب را انجام داده و پس از درمان اين بيماريها در صورت وجود و استفاده يك قرص اسيد فوليك بصورت يك روز در ميان از 3 ماه پيش از بارداري. براي تغيير رژيم غذايي خود . اقدام كنند.
توجه داشته باشيد كه مدت رعايت رژيم غذايي 6ـ4 هفته پيش از اقدام براي بارداري است. . به محض باردار شدن مادر بايد رژيم معمولي را از سر گرفته وبراي مراقبتهاي دوران بارداري ، تحت نظر باشد.
پیش از شروع رژیم مطمئن شوید که برای مصرف غذاهای حاوی یونهای بالا منعی ندارید مثلا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و نارسایی کلیوی رژیم پسرزایی با سدیم و پتاسیم بالا توصیه نمی شود. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم دخترزایی با کلسیم و منیزیم بالا توصیه نمی شود.
به خاطر داشته باشید انجام هیچکدام از این روشها، به تنهایی تضمین کننده جنسیت مطلوب جنین نیست و استفاده از رژیمها باید به صورت منظم و دقیقا برحسب کالری مورد نیاز فرد انجام گیرد تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از تغذیه نامناسب نشود. بنابراین تعیین جنسیت جنین تنها باید در موارد ضروری و وقتی سلامتی جنین با یک جنس خاص به خطر می افتد و توسط یک فرد ماهر مثلا ماما یا پزشک، انجام شود.
تغییر ph واژن: در برخی منایع ،شستشوی واژن با ترکیبات خاص مانند سرکه یا جوش شیرین توصیه می شود. براین اساس در محیط قلیایی ، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی yبیشتر شده و پسرزایی افزایش می یابد و در محیط اسیدی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی x و دخترزایی افزایش می یابد.
تعیین زمان تخمک گذاری با روش lh تست و سونوگرافی: براساس روش شتلز ،اگر آمیزش در زمان تخمک گذاری صورت گیرد احتمال پسرزایی و 2 تا 3 روز پس از تخمک گذاری، احتمال دخترزایی افزایش می یابد. برای تعیین زمان تخمک گذاری می توان از تستهای خانگیlh و یا سونوگرافی استفاده کرد.
در صورتی که سیکل 28 روزه دارید معمولا از روز 12 سیکل به بعد احتمال تخمک گذاری هست. برای اینکه اطمینان بیشتری به زمان تخمک گذاری داشته باشید به کیفیت ترشحات نیز توجه کنید معمولا ترشحات کیفیتی شبیه به سفیده تخم مرغ پیدا می کند و میل جنسی نیز همرمان با تخمک گذاری کمی افزایش می یابد .درد زیر دل یکطرفه نیز ممکن است نشانه خوبی باشد. می توانید از روش ثبت درجه حرارت بدن نیز استفاده کنید. معمولا همزمان با تخمکگذاری دمای بدن به میزان 3 دهم تا نیم درجه سانتی گراد افزایش می یابد و در نهایت بهترین روش تایید تخمکگذاری بررسی وضعیت تخمک گذاری با سونوگرافی سریال است.

Atash
02-04-2012, 19:55
[Only Registered Users Can See Links](37).gif نحوه انجام خودآزمایی پستان
1- مشاهده:
مرحله اول- طوری مقابل آینه قرار بگیرید که از سر تا کمر خود را بینید.سپس در حالیکه شانه هایتان صاف و دست هایتان دو طرف لگن است در آینه به پستانهایتان نگاه کنید.
به اندازه – شکل – رنگ پستانها توجه کنید.شکل آنها باید یکنواخت بدون تغییر شکل مشخص یا ورم و التهاب باشد.
اگر هر یک از تغییرات زیر مشاهده شد به پزشک مراجعه کنید:

فرورفتگی – چین خوردگی و ورم در پوست پستان
جابجایی نوک پستان یا فرورفتگی نوک پستان یا پوسته پوسته شدن آن - درد نوک پستان
قرمزی – دردناکی – جوش یا التهاب
مرحله دوم – حالا دست ها را بالا برده و مانند مرحله اول معاینه کنید.
مرحله سوم – در حالی که به آینه نگاه می کنید به دنبال خروج مایع از یک یا هر دو نوک پستان بگردید(مایع آبکی – شیری – زرد یا خونی)
2– لمس :
مرحله چهارم – در حالی که دراز کشیده اید پستانتان را لمس کنید. یک بالش زیر شانه در سمت مورد معاینه بگذارید و دست همان طرف را زیر سر خود قرار دهید. از دست راست برای معاینه پستان چپ و از دست چپ برای معاینه پستان راست استفاده کنید.معاینه با ناحیه گوشتی نوک انگشتان دست انجام می شود در حالی که انگشتان دست صاف و به هم چسبیده اند.
لمس به دو طریق امکان پذیر است:

به صورت خطوط عمودی از انتهای بالایی پستان (حدود استخوان ترقوه) تا پایین پستان(لبه پایینی سینه بند) و از جناغ سینه تا تمام زیر بغل باید معاینه شوند.
به صورت خطوط دایره وار که از نوک پستان شروع شده و دایره ها بزرگ و بزرگتر شده تا کل پستان معاینه شود.
پس از لمس هر پستان لمس زیر بغل همان طرف را انجام دهید
مرحله پنجم – در حالی که ایستاده یا نشسته اید مانند مرحله چهارم پستانها و زیر بغل هر طرف را لمس و معاینه کنید. وقتی پوست پستان مرطوب و لغزنده است مانند زمانی که در حمام هستید لمس آسان تر است.
در انتهای معاینه نوک هر پستان را فشار داده و به ترشحات نوک پستان توجه کنید.
اگر حین لمس پستانها و زیر بغل دو طرف متوجه لمس توده با هر اندازه شدید و یا بافشار نوک پستان هر نوع ترشحی وجود داشت به پزشک مراجعه کنید.
ـ بهترین زمان انجام خودآزمایی پستان در پایان دوره قاعدگی یا چند روز پس از خاتمه قاعدگی است. زنان یائسه می توانند معاینه ماهیانه پستان را هر ماه در یک روز معین انجام دهند.

ـ معاینه پستان خانمها ترجیحا باید سالی یک بار توسط پزشک انجام شود اگر چه معاینه توسط خود بیمار دقیقتر از پزشک می باشد. اکثر موارد سرطان پستان توسط بیمار یافته می شود.یک توده پستان باید حداقل بالی یک سانتیمتر باشد تا پزشک بتواند آن را لمس کن
ـ از سن 40 سالگی ماموگرافی سالیانه پستانها آغاز میگردد. بعد از 75 سالگی ماموگرافی هر سه سال یکبار انجام می شود.
ـ در افراد ی که یکی از بستگان درجه یک آنها (مادر-دختر-خواهر) مبتلا به سرطان پستان بوده سن شروع ماموگرافی 5 سال زودتر از سن فرد مبتلا میباشد و همراه سونوگرافی و با فواصل کوتاهتر انجام می شود.
ـ در خانمهای جوانتر از 30 سال-خانمهای شیرده- خانمهای حامله که متوجه توده در پستان خود شده اند سونوگرافی درخواست می شود.

Atash
02-15-2012, 01:19
توصيه اي به زنان بالاي 25 سال
استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران به زنان بالاي 25 سال براي پيشگيري از ابتلا به سرطان دهانه رحم كه شايعترين نوع سرطان دستگاه تناسلي زنان است، توصيه كرد: سالانه يك مرتبه آزمايش انجام دهند.
[Only Registered Users Can See Links]

دكتر' محبوبه ذوالفقار زاده ' افزود: سرطان دهانه رحم در صورت رشد بافت سرطاني بدخيم از ناحيه گردن رحم بروز مي يابد كه چنانچه سريع تشخيص داده نشود، منجر به عواقب خطرناكي خواهد شد.

اين متخصص زنان با بيان اينكه ، خونريزي شديد و غير طبيعي ، عفونت مهبل، درد هنگام ادرار و كمردرد از علائم مهم اين سرطان به شمار مي رود، اضافه كرد: تحقيقات ثابت كرده است زناني كه سيگار مي كشند، دو برابر بيش از زنان غير سيگاري در معرض ابتلا به اين سرطان قرار دارند.

ذوالفقار زاده تصريح كرد: بهداشت فردي مهمترين ركني است كه زنان براي پيشگيري از ابتلا به سرطان دهانه رحم بايد رعايت كنند.

بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، سالانه دو ميليون زن در جهان به سرطان دهانه رحم مبتلا مي شوند و حدود 300 هزار زن جان خود را از دست مي‌دهند.

بر اساس اين گزارش، هم اكنون در قاره آسيا حدود يك ميليون و 300 هزار زن درگير اين بيماري هستند و بيشترين موارد ابتلا به اين نوع سرطان در زنان زير 50 سال رخ مي‌دهد.

Sahar
03-23-2012, 00:58
توده‌هاي خوش‌خيم سينه در بانوان



اگرچه سرطان سينه يکي از شايع‌ترين سرطان‌ها در زنان است و بايد مورد توجه بسياري قرار گيرد اما همه توده‌هايي که در پستان ايجاد و يا توسط خانم‌ها احساس مي‌شوند لزوما سرطان نيستند و جاي هيچ دلهره و نگراني ندارند البته بايد گفت که اگر اين توده‌ها سرطاني هم باشند، با تشخيص زودرس و اقدام سريع درمان‌پذير خواهند بود اما بسياري از خانم‌ها با مشاهده توده در پستان بسيار نگران و مضطرب مي‌شوند و حتي از مراجعه به پزشک هراس دارند، در حالي که همان‌طور که گفتيم بسياري از توده‌هاي پستاني سرطاني نبوده و خوش‌خيم هستند اما اين به معني آن نيست که بدون پيگيري و مشورت با پزشک رها شوند و با معاينه و مشاوره با متخصص زنان يا جراحي مي‌توان از بي‌خطر بودن اين توده‌ها مطمئن شد.

معرفي توده‌هاي پستاني :

توده‌هايي که در پستان يافت مي‌شود، انواع مختلف دارند اما شايع‌ترين آنها که بسياري از خانم‌ها با آن روبه‌رو مي‌شوند عبارتند از : ، فيبروآدنوم‌ها، کيست‌ها، توده‌هاي ناشي از التهاب و عفونت، بيماري فيبروکيستيک ‌سينه ، نکروز چربي و برخي توده‌هاي اختصاصي ديگر که به طور مختصر با علايم و درمان اين توده‌ها آشنا مي‌شويم.

کيست‌هاي پستاني: کيسه‌هاي کوچکي هستند که ديواره ظريفي دارند و درون آنها مايع جمع شده است. کيستها بسيار شايع بوده و تعداد زيادي از خانمها ممکن است يک يا چند کيست در يک يا هر دو سينه خود داشته باشند. اين کيست‌ها علت خاصي ندارند اما به نظر ميرسد که با وضعيت هورموني فرد در ارتباط باشند اما وجود کيست لزوماً به معناي اختلال هورموني در يک خانم نيست .براي درمان اين کيستها اگر با درد همراه باشد ميتوان از داروهاي خوراکي استفاده کرد . اگر کيست بزرگ باشد يا پزشک براي تشخيص دقيق ترلازم بداند ، اقدام به تخليه آن با سوزن ظريف خواهد کرد که کار بسيار راحت و بدون دردي است و به صورت سرپائي انجام ميشود . در اغلب موارد اقدامات فوق براي درمان کيست کافي است اما به ندرت عمل جراحي نيز لازم ميشود مثلاً درکيستهائي که مايع داخل آن خوني باشد يا در کنار آنها توده اي نيز ديده شود .

فيبرو آدنوم‌ها

فيبرو آدنوم‌ها شايع‌ترين تومورهاي خوش‌خيم پستاني هستند که بيشتر در زنان 20 تا 35 ساله ديده مي‌شود. اما در نوجوانان هم ممکن است ديده شود قبل از 25 سالگي فيبرو آدنوم‌هاي پستان از کيست‌ها شايع‌ترند و موجب اضطراب و هراس در اين گروه از بانوان ميشوند.

اين توده‌ها ممکن است دوطرفه (در هر دو پستان ) باشند و گاهي تعداد آنها به چند عدد در هر سينه ميرسد. معمولا در صورتي که تشخيص فيبرو آدنوم براي پزشک مسجل باشد نيازي به عمل جراحي وجود ندارد اما اگر توده رو به رشد باشد يا اندازه آن در حدي بزرگ باشد که خارج کردن آن ترجيح داشته باشد، اقدام جراحي لازم ميشود که عمل ساده و بي خطري است و از نظر زيبائي نيز مشکل خاصي در سينه ايجاد نميکند چون با يک برش بسيار کوچک انجام ميشود و با بخيه ظريف و قابل جذب ترميم ميشود .



توده‌هاي عفوني والتهابي

توده‌هاي التهابي در اثر عواملي نظير عفونت ايجاد مي‌شوند. التهاب ايجاد شده در بافت پستان سبب مي‌شود توده‌ يا سفت شدگي در سينه لمس شود و حتي گاهي با به داخل کشيدن پوست يا نوک سينه علائم سرطان را تقليد ميکند .

عفونتهاي بافت پستان اغلب در خانم‌هاي شيرده اتفاق مي‌افتند اما گاهي در افراد ديگر نيز مشاهده مي‌شود. درمان اوليه اين توده‌ها استفاده از آنتي‌بيوتيک است که بايد سريعا به پزشک مراجعه کنند و دارو را دريافت نمايند چراکه اين التهاب ممکن است تبديل به آبسه شودکه در آن صورت نياز به تخليه با عمل جراحي پيدا ميکنند.

برخي اوقات عفونت‌هاي قارچي و سلي در سينه ايجاد التهاب مي‌کنند که در اين موارد نياز به درمان با داروهاي خاص دارند.گاهي نيز علت التهاب ناشناخته است وميکروب خاصي را نميتوان در کشتهاي انجام شده يافت که در اين مورد نيز درمانهاي خاصي وجود دارد که به خوبي بيماري را کنترل ميکنند.

تغييرات فيبروکيستيک پستان : فيبروکيستيک سينه در حقيقت يک بيماري محسوب نمي‌شود بلکه بروز تغييراتي در سينه خانمها است که با درد و تورم سينه ها قبل از عادت ماهيانه و بهبود نسبي آن بعد از اتمام عادت ماهيانه همراه است. تقريباً 80 در صد ازخانمها در دوره اي از زندگي خود اين حالت را تجربه ميکنند اما شدت آن در افراد مختلف يکسان نيست. در مواردي که درد خفيف است تجويز ويتامين‌ها و پرهيز از مواد محرکي چون قهوه، چائي غليظ، نسکافه و کاکائو در تسکين درد اين افراد موثر است اما اگر درد شديد و آزار دهنده باشد داروهاي ديگري تجويز خواهند شد.

نکروز چربي

اغلب در سينه هاي بزرگ در اثر وارد آمدن ضربه و آسيب به نسوج چربي ايجاد شده و به صورت توده اي بدون درد احساس مي‌شود.

اين ضايعه نياز به درمان خاصي ندارد و اغلب خود به خود از بين ميرود اما در بعضي از موارد چون با ضايعه بدخيم از نظر ظاهري قابل افتراق نيست، نياز به نمونه‌برداري و خارج کردن دارد.

بايد توجه داشت که هر توده‌اي که بعد از ضربه ايجاد مي‌شود، نکروز چربي نيست، گاهي ضربه عاملي براي دقت خانمها به سينه و کشف توده هايي ميشود که از قبل وجود داشته اما به دليل اينکه درد نداشته از نظر پنهان مانده بنابراين توده‌هايي که بعد از ضربه کشف مي‌شوند، بايد تحت بررسي کامل قرار گيرند.


مطلبي که در مورد تمام توده هاي خوش خيم بايد تأکيد کرد اين است که تشخيص خوش خيم يا بدخيم بودن توده با پزشک متخصص است و اگر براي تشخيص دقيق نمونه برداري يا عمل جراحي را توصيه نمود بايد در اولين فرصت انجام شود چون ضرر يک نمونه برداري ساده بسيار کمتر از تشخيص ندادن و به تعويق انداختن درمان يک توده ي بدخيم (سرطاني) است .به ياد داشته باشيم که سرطان سينه قابل درمان است اگر در تشخيص و درمان آن اهمال نکنيم.



دکتر نسرين السادات علوي متخصص جراحي عمومي و جراحي سينه

عضو هيئت علمي مرکز بيماريهاي پستان جهاد علوم پزشکي تهران

Sahar
03-23-2012, 00:58
چك آپ سرطان سينه



سرطان سينه شايعترين و در عين حال يكي از قابل درمانترين سرطان ها در بانوان است. در سالهاي اخير با پيشرفتهائي كه درتشخيص زودرس اين بيماري به وجودآمده، درمان آن نيز با موفقيت بيشتري همراه شده است .از آنجائي كه توده هاي سينه وقتي در اندازه‌ي كوچك كشف شوند به خوبي قابل درمان هستند، تمام سعي پزشكان و محققين بر اين متمركز شده است كه روشهاي جديدي براي تشخيص زودرس آن كشف كنند . در حال حاضر براي كنترل دوره اي سلامت پستان اقدامات زيرتوصيه ميشود:



1- خود آزمائي سينه يا معاينه توسط بانوان :

بهتر است كه خانمها در انتهاي عادت ماهيانه ( 5 تا 8 روز پس از شروع خونريزي ) خود را معاينه كنند .افرادي كه پريود نميشوند مانند بانوان باردار يا خانمهاي يائسه روز اول هر ماه را براي معاينه‏ي خود در نظر بگيرند تا اينكار فراموش نشود.طريقه‌ي معاينه سينه را با كليك كردن روي قسمت معاينه فرا گيريد.



2- معاينات دوره اي توسط پزشك :

توصيه ميشود كه بانوان از سن 20 سالگي هر سال يكبار توسط پزشك تحت معاينه قرار بگيرند چون معاينه توسط پزشك دقيقتر است و ميتواند توده هاي كوچكتر رانيز كشف كند.هر چه سن از 35 سالگي بالاتر رود اهميت اين معاينات بيشتر ميشود زيرا احتمال سرطان سينه در سنين بالا بيشتر است.



3- ماموگرافي دوره اي:

بعد از سن 40 سالگي هر 2 سال يكبارو پس از سن 50 هر سال يكبار ميتوان ماموگرافي كرد تا اگر ضايعه‌ي بدخيمي در عمق سينه بود قبل از بزرگ شدن كشف و درمان شود، ميزان اشعه ماموگرافي كم است و معمولاً ضرري را متوجه فرد نميكند اما بايد با تجويز پزشك و در فواصل معقول انجام شود.گاهي پس از انجام ماموگرافي به شما توصيه ميشود كه ماموگرافي با بزرگنمايي نيز تهيه كنيد يعني قسمتي از سينه كه ضايعه‌ي بسيار ريزي در آن ديده شده مجدداً با يك عكس كه وضوح بيشتري دارد بررسي شود .اين توصيه نبايد موجب نگراني شما شود چون اين كار براي افزايش دقت ماموگرافي انجام ميشود و در اغلب موارد با انجام بزرگنمايي ضايعه برطرف ميشود.

Sahar
03-23-2012, 00:59
هموروئيد(بواسير)





در ناحيه‏ي انتهاي روده (مقعد)بالشتكهاي كوچك عروقي وجود دارند كه بر اثر عواملي مانند يبوست مزمن متورم شده و در هنگام دفع خون ريزي ميكنند و گاهي نيز اندازه آنها بزرگتر شده و با زور زدن از ناحيه‏ي مقعد بيرون ميزنند. اين بالشتكهاي عروقي را هموروئيد يا بواسير مي نامند.(شکل يک)

شکل (1) : هموروئیدداخلی و خارجی [Only Registered Users Can See Links]



همانگونه که در شکل ميبينيد اين برجستگيها ميتوانند در داخل يا بيرون مقعد (قابل ديدن از بيرون ) باشند که بر اين اساس به عنوان هموروئيد داخلي يا خارجي ناميده ميشوند.هموروئيد هاي داخلي در صورتي که بزرگ شوند ،در هنگام دفع از مقعد خارج ميشوند که در اين صورت نياز به عمل جراحي پيدا ميکنند.

علت : در اكثر موارد بر اثر يبوست ايجاد ميشود اما عواملي مانند استعداد خود فرد و سابقه فاميلي ميتوانند مؤثر باشند.



علائم: از نظر شدت هموروئيد چند درجه دارد و علائم بر حسب درجه ابتلا متفاوت است :



*درجه اول: بالشتكهاي عروقي كمي متورم شده ان و موقع عبور مدفوع سفت خونريزي ميكنند اما از مقعد بيرون نميزنند



*درجه دوم: بالشتكهاي عروقي بزرگتر شده و هنگام دفع مدفوع سفت از مقعد بيرون آمده و خونريزي ميكنند و وقتي عمل دفع انجام ميشود بدون ايجاد مشكل به داخل برميگردند.





*درجه سوم: بالشتكهاي عروقي انقدر بزرگ شده اند كه در هنگام دفع از مقعد بيرون آمده و دچار تورم ميشوند و پس از اتمام عمل دفع همچنان بيرون ميمانند و فرد مبتلا مجبور ميشود با دست آنها را به داخل برگرداند.

*درجه چهارم : مانند درجه سوم است اما به دليل تورم شديد فرد قادر به باز گرداندن هموروئيد به داخل نيست و درد شديدي ايجاد ميشود كه نياز به اقدام پزشكي اورژانس پيدا ميكند.





درمان: در مراحل اوليه(درجه يك ودو ) درمان با داروهاي برطرف كننده يبوست و پماد يا شياف نرم كننده صورت ميگيرد و نشستن در لگن آب گرم نيز كمك شاياني به برطرف كردن علائم ميكند ، اگر درمان داروئي مؤثر نبود يا شدت بيماري زياد بود( درجه سه يا چهار ) براي اقدامات ديگر تصميم گيري مي شود . در اين مرحله ميتوان هموروئيد را با استفاده از دستگاه‌ هاي مخصوص يا با عمل جراحي برداشت.



*برداشتن هموروئيد با استفاده از دستكاه:

در اين روش با لوله اي مانند آندوسكوپ داخل مقعد را مشاهده كرده و يك حلقه پلاستيكي مخصوص دور آن مي اندازند كه باعث جمع شدن و در نهايت برطرف شدن اين بالشتكهاي عروقي ميشود .(شكل 2)



شكل 2



*درمان جراحي:

در اين روش با عمل جراحي هموروئيد را بر ميدارند.بخيه ها قابل جذب هستند و پس از عمل جراح به شما دستوراتي براي جلوگيري از عود ميدهد كه بايد رعايت كنيد.

پيشگيري: مهمترين مسأله در پيشگيري از ابتلاء به هموروئيد ،بر طرف كردن يبوست است. به اين منظور بايداز سبزيجات و ميوه ها به مقدار زياد استفاده كنيد،مايعات به اندازه كافي بنوشيد و ورزش كنيد.

Sahar
03-23-2012, 00:59
شقاق مقعد





شقاق مقعد يا فيشر ، همان زخم يا ترك خوردگي انتهاي روده است كه معمولاً با درد و يا سوزش شديد در اين ناحيه همراه است. علت اصلي اين زخمها يبوست است كه به دليل رد شدن مدفوع سفت از اين ناحيه زخم ايجاد شده و در صورت تداوم يبوست بر شدت آن افزوده ميشود، البته اسهال شديد و التهاب روده نيز از علل اين زخمها هستند .
بسياري از بانوان بعد از زايمان يا سزارين به اين مشكل دچار ميشوند كه علت آن اختلال در دفع است كه به دليل شلي عضلات لگن در حاملگي ايجاد ميشود. علامت اصلي اين بيماري درد هنگام اجابت مزاج است كه گاهي با خونريزي همراه است .
اين درد براي بيمارآزار دهنده بوده و گاهي باعث عدم توانائي در دفع ميشود.


درمان: براي درمان اين زخمها هرچه زودتر اقدام شود موفقيت بيشتري در پي خواهد داشت لذا توصيه ميشود به محض اينكه دچار درد و سوزش در اين ناحيه شديد ، اين اقدامات را انجام دهيد:

1- عامل اصلي ايجاد زخم يعني يبوست را از بين ببريد، خوردن سبزيها و ميوه هاي فراوان و يك تا دو قاشق روغن زيتون در روز، و خوردن يك ليوان شير يا آب ولرم در ابتداي روز ميتواند براي رفع يبوست به شما كمك كند.

2-روزي 2 باربه مدت 10 دقيقه در لگن آب گرم بنشينيد ، آبي كه به اين منظور استفاده ميكنيد بايد تميز و گرم باشد ( در حدي كه باعث سوختگي نشود) اما نياز به ماده ضد عفوني يا جوشاندن آب نيست. پس از بلند شدن از لگن به آرامي خود را خشك نموده و از پمادي كه پزشك تجويز مينمايد به مقدار كم فقط در ناحيه ابتداي مقعد(نه داخل آن) استفاده نماييد.( معمولاَ پماد تريامسينولون يا هيدروكورتيزون براي اين مورد توصيه ميشود.)

3-از يك مسكن مانند استامينوفن براي كاهش درد استفاده كنيد زيرا درد شديد باعث گرفتگي عضله‌ي مقعد و تشديد زخم ميشود.

4- از خوردن غذاهاي محرك مانند فلفل، ادويه جات، چائي غليظ ، نسكافه و كاكائو خود داري نماييد.

5- در صورتيكه درد و يا خونرزي با اين اقدامات برطرف نشد در اولين فرصت به پزشك مراجعه كنيد تا اقدام لازم صورت پذيرد.

Sahar
03-23-2012, 01:00
چك آپ براي سرطان دهانه رحم (پاپ اسمير)





پاپ اسمير روشي مؤثر در تشخيص زودرس سرطان دهانه‏ي رحم است كه در آن با يك معاينه ساده چند سلول از دهانه رحم برداشته شده و زير ميكروسكوپ پس از رنگ آميزي ديده ميشود و در صورتي كه تغييرات سلولي در جهت بدخيم شدن از خود نشان بدهد براي پيشگيري از ايجاد تومور و مشكلات بعدي ، اقدامات زودرس انجام ميشود.
اين كار در همه خانمهائي كه فعاليت جنسي را آغاز كرده اند( پس از ازدواج ) انجام ميشود و مخصوصاً افرادي كه از سن پائين فعاليت جنسي را آغاز كنند به دليل خطر بيشتر بايد مورد توجه خاص قرار گيرند.
در كشورهاي غربي كه ارتباط جنسي آزاد است و احتمال ارتباط با چند نفر وجود دارد اين خطر بالاتر است در اين جوامع هم تعداد مبتلايان به سرطان گردن رحم بيشتر است و هم ابتلا در سنين پائين تر ديده ميشود.

براي انجام پاپ اسمير پزشك شما را معاينه كرده و در همان حالت با استفاده از يك وسيله چوبي يا برس ظريف چند سلول ازقسمت ابتدائي گردن رحم برداشته و روي يك قطعه شيشه‏ي نازك ميگذارد و با يك اسپري يا محلول خاص آنرا فيكس ميكند تا خراب نشود و به بخش پاتولوژي ميفرستد . پزشك پاتولوژيست اين سلولها را زير ميكروسكوپ مشاهده ميكند و در صورت وجود تغييرات مشكوك در آن، گزارش ميكند و پزشك زنان با توجه به اين گزارش ،تصميم براي درمان داروئي يا نمونه برداري مجدد ميگيرد.


براي انجام پاپ اسمير به اين نكات توجه كنيد:

1- در هنگام عادت ماهيانه پاپ اسمير انجام ندهيد زيرا وجود خون تشخيص دقيق را مشكل ميسازد.

2-از 24 ساعت قبل از انجام پاپ اسمير از نزديكي بدون كاندوم خودداري كنيد چون نتيجه پاپ اسمير را مخدوش ميكند.

3- از 48 ساعت قبل از انجام پاپ اسمير، استفاده از داروهاي واژينال(شياف و پماد) را قطع كنيد.

Sahar
03-27-2012, 22:36
10 تصور غلط رايج در مورد سرطان سينه

) اين سرطان تنها در سالخوردگان بروز مي کند:


با افزايش سن ريسک ابتلا به سرطان نيز افزايش مي يابد اما اينطور نيست که تنها خانم هاي مسن گرفتار اين بيماري شوند. ريسک بروز اين بيماري از آغاز تولد تا سن 39سالگي، يک نفر از هر 231نفر تخمين زده شده است در سن 40تا59 سالگي اين رقم 1به25 است( برابر با 4درصد) و در سن 60تا79 سالگي 1به15 مي باشد(برابر با 7درصد). فرض کنيد که شما تا سن 90 سالگي هم زندگي کنيد در يک چنين شرايطي رقم فوق 1به8 است، يعني رشدي بالغ بر حدود 13درصد.

2) اگر فاکتورهاي ريسک را داشته باشيد، بدون شک دچار اين بيماري خواهيد شد: دارا بودن يکي از فاکتورهاي بيماري دليل محکمي براي ابتلا به اين بيماري محسوب نمي شود. اين بيماري تنها در60تا80درصد از زناني که ناهنجاري هاي ژنتيکي مختلفي را به صورت موروثي دريافت مي کنند، بروز مي کند و20تا60 درصد آنان نيز سراسر زندگي خود را بدون وجود سرطان سينه سپري مي کنند.

3) اگر در خانواده شما پيش زمينه سرطان نباشد بنابراين شما از خطر ابتلا به آن در امان هستيد:

اما نه، اينطور نيست. ريسک ابتلا به سرطان سينه در هر زني وجود دارد. در حدود 80درصد از کل بيماران سرطاني هيچگونه پيش زمينه اي از بيماري در خانواده خود نداشتند. فرسوده شدن و افزايش سن نيز خطر ابتلا به بيماري را افزايش مي دهد. درصد بروز بيماري در زناني که پيش زمينه سرطان در خانواده آنها وجود دارد ممکن است تا اندازه اي کم و يا زياد و يا اصلا هيچگونه تفاوتي پيدا نکند. اما اگر باز هم نگران هستيد مي توانيد با يک پزشک و يا يک متخصص ژنتيک مشورت کنيد.

4) پيش زمينه وجود سرطان تنها بايد از سمت خانواده مادري در نظر گرفته شود:

وجود سرطان در خانواده مادري و پدري به يک اندازه بر روي فرد تاثير مي گذارد، زيرا نيمي از ژن ها از طريق مادر و نيمي ديگر از سوي پدر به شخص منتقل مي شوند. اما درصد انتقال بيماري به فرزند از سوي مردي که داراي ناهنجاري هاي ژنتيکي است به مراتب کمتر از يک زن با همان خصوصيات ژنتيکي مي باشد. براي وجود سرطان سينه در خانواده پدري شما مي بايست در مورد زنان خانواده تحقيق کنيد.

5) اسفاده از داروهاي ضدتعرق باعث ايجاد سرطان سينه مي شود: هيچ دليل علمي قطعي براي سرطان زا بودن داروهاي کاهش دهنده تعرق و مواد بوبر زيربغل وجود ندارد و ارتباط تصور شده بر اساس اطلاعات نادرست از آناتومي بدن و همچنين سرطان مي باشد.

6) قرص هاي ضدبارداري باعث ايجاد سرطان سينه مي شوند:

قرص هاي جديد ضدبارداري داراي دوز پاييني از هورمون هاي استروژن و پروژسترون مي باشند و هيچ مشکلي را براي شخص مصرف کننده ايجاد نمي کنند. اما قرص هاي ضدحاملگي که در گذشته مصرف مي شدند در بعضي موارد به ميزان بسيار کمي ريسک ابتلا به سرطان را در افراد مصرف کننده را زياد مي کردند. افزودني است که قرص هاي جديد ضدبارداري تا حدودي خطر ابتلا به سرطان تخمدان را نيز کاهش مي دهند.

7) استفاده از غذاهاي پرچرب باعث ايجاد سرطان سينه مي شود:

بررسي ها و مطالعات در اين زمينه تاکنون قادر به تشخيص ارتباط بين غذاهاي پرچرب و سرطان سينه نبوده است اما مطالعات مداوم براي روشن شدن اين مطلب همچنان ادامه دارد. البته بايد توجه داشت که پرهيز از غذاهاي پرچرب خالي از لطف نبوده و مزاياي بي شماري را به در بردارد.

8) تست ماهانه سينه ها توسط خود فرد بهترين راه تشخيص سرطان سينه است:

مطمئن ترين و معتبرترين راه براي تشخيص سرطان سينه عکسبرداري و ماموگرافي مي باشد. ماموگرافي سرطان را در کوتاه ترين بازه زماني هنگاميکه هنوز قابل درمان است، تشخيص مي دهد. هنگاميکه سرطان با دست ها قابل تشخيص باشد آنقدر بزرگ شده که چندان نمي توان به درمان آن اميدوار بود. البته ما منکر اهميت چک کردن سينه ها توسط خود شخص و يا مشاور درماني نيستيم، 25درصد سرطان هاي سينه از همين طريق شناسايي مي شوند. 35درصد نيز از طريق ماموگرافي و 40درصد بقيه نيز هم از طريق تست شخصي و هم از طريق ماموگرافي تشخيص داده مي شوند.


9) کسانيکه ريسک بالايي در ابتلا به سرطان سينه دارند قادر به انجام هيچگونه کاري در اين خصوص نمي باشند:

چندين راه متفاوت براي کاهش، اما نه حذف بطور کامل، ابتلا به سرطان سينه در خانم هايي که ريسک بالايي دارند وجود دارد. اين گزينه ها عبارتند از:

تغيير در راه و رسم زندگي، کم کردن استفاده از مشروبات الکلي، عدم استفاده از سيگار، ورزش کردن، انجام حرکات مديتيشن و تمدد اعصاب. در مواردي که خطرات ناشي از بيماري بسيار زياد است عمل جراحي مي تواند مفيد واقع شود. البته پيش از انجام چنين اموري شما مي بايست درصد ريسک خود را توسط يک پزشک متخصص تخمين بزنيد.

10) با تشخيص سرطان سينه در بدن حکم مرگ شما صادر مي شود:

80درصد از زناني که داراي سرطان سينه بودند هيچگونه علائمي در آنها بروز نمي کند (هيچ غده سرطاني در سينه و يا ساير گره هاي لنفاوي متصل به سينه يافت نمي شود) علاوه بر اين 80درصد بيماران نيز در حدود پنج سال و يا بيشتر قادر به ادامه زندگي بودند. حتي افرادي که داراي علائم سرطان نيز هستند براي مدت زماني طولاني و بدون بروز هيچ مشکلي مي توانند به زندگي خود ادامه دهند. همچنين بايد توجه داشت که با پيشرفت علم پزشکي همواره داروهاي اميدبخش تازه اي وارد بازار مي شود.

Atash
04-08-2012, 10:07
زنان پس از یائسگی کوتاه می‌شوند
مربی بین‌المللی فدراسیون جهانی بدنسازی گفت: اگر کلسیم کافی به زنان یائسه‌ در سنین بالای 50 نرسد با کوتاهی قد مواجه می‌شوند و قرص‌های افزایش قد ماهواره‌ای نیز کذب محض است و افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی ممکن نیست.

اکبر خزایی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص دمپایی‌ و قرص‌های افزایش قد ماهواره‌ای اظهارداشت: این نوع تبلیغات فقط در حد ادعا است و هیچ منبع معتبر و علمی در دنیا این ادعا‌های کذب را تایید نمی‌کند زیرا با بسته شدن صفحات استخوان بعد از سن بلوغ دیگر تحت هیچ شرایطی امکان افزایش رشد قدی وجود ندارد مگر با جراحی‌های تخصصی که معمولاً برای افرادی کاربرد دارد که یکی از پا‌هایشان کمی کوتاهتر باشد که این نوع جراحی‌ها هم عوارض خود را دارد و بسیار نیز پر هزینه و تخصصی است.

وی افزود: تبلیغ کننده‌ها اکثراً مدعی هستند که در ترکیب محصولشان کلسیم، منیزیم و زینک وجود دارد که این مواد جهت استحکام و سلامتی استخوان‌ها مفید هستند ولی هیچگونه تأثیری بر افزایش قد فردی که صفحه‌هات استخوانش بسته است ندارد.

وی ادامه داد: در سنین بالای 50 خصوصاً زنان یائسه اگر کلسیم به مقدار کافی به بدن نرسد و فرد تحرک هم نداشته باشد با چند سانتیمتر کوتاهی قد مواجه می‌شوند.

خزایی بیان داشت: مقدار طول قد انسان به ژنتیک و مقدار ترشح هورمون بدن بستگی دارد و البته از تأثیر ورزش، استراحت و تغذیه مناسب در دوران نوجوانی که باعث تقویت ترشح هورمون رشد است نیز نباید به سادگی گذشت.

وی افزود: تغذیه مناسب، ورزش، استراحت و بالا بودن سطح هورمون رشد هر فرد فقط در سن حدود زیر 18 سال می‌تواند باعث افزایش قد شود و بعد از آن به دلیل بسته بودن صفحات رشد استخوان حتی اگر سطح هورمون رشد مصنوعی بدن هر فرد را با تزریق این هورمون بالا ببرند امکان رشد قد طولی وجود ندارد و استخوان‌ها از عرض رشد می‌کنند که به عارضه اکرومگالی (تغییر حالت بافتهای استخوانی) منتهی می‌شود.

خزایی خاطرنشان کرد: مردم تحت تأثیر این گونه تبلیغات قرار نگیرند ضمن اینکه این مواد با قیمت‌های 20 برابری فروخته می‌شود.که اغلب تقلبی هم بوده و از طرق غیر بهداشتی و بدون مجوز تهیه شده اند. این ترکیبات (کلسیم، زینک، منیزیم) در داروخانه‌های ایران با قیمت‌های بسیار ناچیز و کاملاً بهداشتی قابل دسترس است.

Sahar
05-18-2012, 19:21
خطرات ناشی از تحریک تخمدانی چیست؟


نشانه های تنبلی تخمدان

مشکلات باروری ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشند، این دلایل گاهی اوقات با هم ترکیب می‌شوند.



بارداری: تحریک تخمدان

بنابراین درمان های بسیار متفاوتی هم برای آنها پیشنهاد شده است.

در موارد مشکلات تخمک گذاری، به تحریک تخمدانی در چهارچوب ivf یا تلقیح متوسل می‌شوند.


در چه مواردی تحریک تخمدانی پیشنهاد می‌شود؟

درمان توسط تحریک تخمدانی به زنانی پیشنهاد می‌شود که مشکلات تخمک گذاری دارند:

عدم تخمک گذاری،ناهنجاری تخمک گذاری.

عمل تحریک تخمدان ها به کمک درمان باعث یک تخمک گذاری نرمال و چند برابر شدن تعداد فولیکول ها می‌شود.

این ضربه شست برای باردار شدن زوجی که بچه می‌خواهند کافی است، اما به شرطی که مطمئن باشند، علت عدم باروری شان تا کنون، تخمدان های دمدمی مزاج بوده اند.
تحریک تخمدانی می‌تواند به عنوان روشی کمکی قبل از تلقیح درون رحمی یا ivf مورد استفاده قرار بگیرد.

Sahar
05-18-2012, 19:21
درمان توسط تحریک تخمدانی، چه طور انجام می‌شود؟

این درمان، یک درمان هورمونی است که جزئیات آن می‌تواند متفاوت باشد.

در موارد سادۀ تحریک تخمدانی، در مرحلۀ اول از نمک اسید سیتریک کلومیفن استفاده می‌شود، این نمک یک داروی هورمونی است که خوراکی بوده و به مدت 5 تا 7 روز بعد از دومین روز قاعدگی مصرف می‌شود. نمک اسید سیتریک کلومیفن باعث ترشح هورمون های مسئول فولیکول می‌شود.

در صورت شکست این درمان (بعد از حدود 5 تا 8 قاعدگی)، از یک داروی هورمونی دیگر که بر پایۀ گنادوتروپین است استفاده می‌شود، این دارو تزریق می‌گردد و به طور مستقیم روی تخمدان ها اثر می‌گذارد. این تزریق ها می‌توانند به شکل درون عضلانی یا زیر جلدی انجام شوند.

در موارد ivf یا تلقیح درون رحمی، درمان یکسان است، به جز مواردی که درمان تولید هورمون را متوقف کند، این امر کنترل کلی سیکل تخمک گذاری را با خود به همراه خواهد داشت. این درمان از اولین روز قاعدگی شروع می‌شود. سپس تزریق های گنادوتروپین انجام می‌گیرد.

در نهایت، زمانی که فولیکول به حد کافی برسد، یک هورمون دیگر برای به راه انداختن تخمک گذاری طی 37 تا 40 ساعت آینده، تزریق می‌شود. سپس می‌توان برای ivf یا تلقیح اقدام کرد.


تحریک تخمدانی: نیازمند مراقبت دو برابر است...

در هر دو مورد، پیگیری دقیق و سنجیده باید اعمال شود. و بر پایۀ دُز هورمونی (آزمایش خون) و اکو گرافی قرار دارد.

ضمناً اثربخشی درمان هورمونی رو تخمدان ها بررسی می‌شود، رَسِش فولیکول ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، برای روابط جنسی در چهارچوب تحریک تخمک گذاری برنامه ریزی می‌شود و می‌توان درمان را به منظور محدود کردن احتمال بارداری چند قلویی، تنظیم کرد.
خطرات تحریک تخمدانی چیست؟

درمان توسط نمک اسید سیتریک کلومیفن، به جز مشکلات بینایی (دو بینی)، عوارض جانبی دیگری ندارد.

Sahar
05-18-2012, 19:21
اما تزریق گنادوتروپین می‌تواند باعث بروز این مشکلات شود:

احساس سنگین شدن پاها همراه با سنگینی در زیر شکم،
مشکلات خلق و خو،
افزایش وزن اندک،
مشکلات گوارشی،
ناراحتی تنفسی...

در موارد نادری هم سندروم تحریک تخمدانی بیش از حد توسط تورم تخمک ها و خطر التهاب وریدی مشاهده می‌شود.

اما عوارض این درمان ها بیشتر روانی است. بعد از مدت طولانی انتظار، تمام امیدها به این درمان وابسته است و در صورت عدم موفقیت همه چیز تیره و تار می‌شود.

~ sOuDi ‍~
05-18-2012, 19:23
ASHIL ([Only Registered Users Can See Links]), Atash ([Only Registered Users Can See Links]), felfel ([Only Registered Users Can See Links]), gandom ([Only Registered Users Can See Links]), hastiiii72 ([Only Registered Users Can See Links]), Kiarash ([Only Registered Users Can See Links]), metanom ([Only Registered Users Can See Links]), mino2 ([Only Registered Users Can See Links]), pariya ([Only Registered Users Can See Links]), pink panther ([Only Registered Users Can See Links]), RoobinaA ([Only Registered Users Can See Links]),

[Only Registered Users Can See Links]

الان ورود آقایان ممنوع.............آفرین پسرای حرف گوش کن.....به فدای شما سه پسرررررررررررررر

Sahar
05-18-2012, 19:43
:22:

واااااااای خداااااا سوده نگم چی بشی:46:

Sahar
06-18-2012, 00:10
ASHIL ([Only Registered Users Can See Links]), Atash ([Only Registered Users Can See Links]), felfel ([Only Registered Users Can See Links]), gandom ([Only Registered Users Can See Links]), hastiiii72 ([Only Registered Users Can See Links]), Kiarash ([Only Registered Users Can See Links]), kordavar ([Only Registered Users Can See Links]), metanom ([Only Registered Users Can See Links]), mino2 ([Only Registered Users Can See Links]), pariya ([Only Registered Users Can See Links]), pink panther ([Only Registered Users Can See Links]),

[Only Registered Users Can See Links]

:dالان شد 4 پسر:d


=================

همه آنچه دختران بايد در مورد سلامت بدانند
يك كابوس زنانه


سرطان سينه،‌ جزو كابوس‌هاي بسياري از زنان و حتي دختران جوان است. سوالي كه بسياري از زنان مي‌پرسند اين است: با مدرن شدن زندگي‌ها و پيشرفت علم،‌ چرا به جاي كمتر شدن ميزان سرطان سينه،‌ بر آمار مبتلايان به آن اضافه شده است؟

[Only Registered Users Can See Links]

كابوس اغراق شده


واقعيت اين است كه در مورد گذشته‌هاي دور اصلا آماري وجود ندارد كه بتوان اين مقايسه را انجام داد، تنها مسئله‌اي كه مي‌توان به آن اشاره كرد اين است كه پيشرفت‌هاي علمي و تكنولوژيك باعث شده ميزان تشخيص اين بيماري بيشتر شود و درضمن طول عمر متوسط افراد هم بالا برود و طبيعي است كه با افزايش طول عمر هر فرد، احتمال ابتلاي او به سرطان بالا رود. سرطان سينه براي بسياري از زنان يك كابوس است اما در مورد عمق اين كابوس اندكي اغراق صورت گرفته،‌ بسياري از زنان اين جمله را شنيده‌اند؛ «از هر 8 زن يك نفر به سرطان سينه مبتلا مي‌شود.» اما اين جمله تنها وقتي درست است كه شما به 85سالگي رسيده باشيد. درواقع احتمال ابتلاي يك زن 30 ساله به سرطان سينه يك به 2525 است؛ براي همين حتي اگر متوجه تغيير يا توده‌اي در سينه خودتان شديد نگران نباشيد البته اين به آن معنا نيست كه نبايد به پزشك مراجعه كنيد اما لازم نيست باور داشته باشيد به سرطان سينه مبتلا شده‌ايد.


كمي آناتومي و فيزيولوژي


بگذاريد با اطلاعات پايه شروع كنيم؛ پستان از بافت چربي و همبند تشكيل شده است. هر پستان از 15 تا 20 لوب تشكيل شده است. هر لوب خود از تعداد زيادي لوبول تشكيل شده است. هر داكت (لوله) از داخل لوبول‌ها مي‌آيد و سپس به هم متصل مي‌شوند. لوبول‌ها شير را توليد مي‌كنند و اين شير توسط لوله‌هايي كه به هم متصل مي‌شوند حركت مي‌كند و از طريق نوك سينه خارج مي‌شود. فضاي اطراف لوبول‌ها و داكت‌ها را بافت چربي فرا گرفته است. تعداد لوبول‌ها، داكت‌ها و ميزان شيري كه توليد مي‌شود در همه زنان تقريبا يك اندازه است و تنها تفاوت در ميزان چربي‌هاست.

در داخل پستان‌ها به جز داكت‌ها، كانال‌هاي لنفاوي هم وجود دارند كه لنف در آن‌ها جريان دارد، اين لنف در داخل لوبول‌ها مي‌چرخد و سپس به غده‌هاي لنفاوي در زير بغل، سرشانه‌ها و نقاط ديگر بدن رفته و وارد خون مي‌شود. كار دستگاه لنفاوي بدن (به همراه سلول‌هاي سفيد خون) جنگيدن با عفونت‌ها و ممانعت از شكل‌گيري سرطان‌ها در بدن است.

طي بارداري 3 هورمون استروژن، پروژسترون و پرولاكتين باعث ايجاد تغييري در بافت‌هاي داخلي سينه مي‌شوند و سپس روند تشكيل و ترشح شير با تولد نوزاد آغاز مي‌شود.

Sahar
06-18-2012, 00:11
از درد نترسيد


اگر دچار درد منتشر سينه هستيد خيلي نگران نباشيد. معمولا اين دردها ناشي از بالا و پايين شدن هورمون‌ها طي سيكل‌هاي قاعدگي زنانه هستند. به‌طور معمول درد و حساسيت به لمس در اواسط سيكل قاعدگي به اوج مي‌رسد و تا زمان قاعدگي ادامه مي‌يابد.

اما به‌طور معمول دردي كه در يك نقطه سينه متمركز باشد علتي ديگر دارد. براي مثال التهاب داكت‌ها مي‌تواند يك عامل ايجاد درد سينه باشد. اين حالت در هواي سرد تشديد مي‌شود. درد معمولا ناگهاني شروع شده و برخي زنان از يك درد سوزشي شكايت مي‌كنند. يك علت كمتر شايع درد سينه در زنان هم سندرم تيتيز است كه در آن التهاب مفاصل و بافت همبند رخ مي‌دهد و درد معمولا در بين سينه‌هاست. كيست‌هاي سينه هم مي‌توانند ايجاد درد كنند كه در اين مورد درد در يك سينه متمركز مي‌‌شود.


هر ترشحي را جدي بگيريد


بسياري از ترشحات سينه نرمال هستند، اما بايد موضوع هرگونه ترشحي از سينه‌تان را حتما با پزشك معالج خود در ميان بگذاريد. به‌طور معمول، به‌خصوص در خانم‌هاي جوان، ترشحات سينه ناشي از موارد خوش‌خيم است اما يادتان باشد در موارد نادر (كمتر از يك درصد) ترشحات سينه در خانم‌هاي جوان ناشي از بدخيمي‌هاست. شايع‌ترين علت ترشحات سينه انجام معاينات زياد توسط خود فرد است كه به‌خصوص در زناني كه دچار اين تفكر هستند كه به سرطان سينه مبتلا شده‌اند ديده مي‌شود. ترشح در حين دوران بارداري هم طبيعي است و جاي نگراني ندارد. برخي داروها و نيز مشكلات تيروئيد هم مي‌تواند موجب ترشحات خوش‌خيم سينه شوند. اگر ترشح سينه داريد بايد به يك پزشك متخصص مراجعه كنيد چراكه ممكن است دچار مشكلات هورموني باشيد يادتان باشد ترشح سبزرنگ غالبا نشانه بيماري خوش‌خيمي به نام فيبروكيست است اما به هرحال به دليل اين‌كه هر ترشحي ممكن است نشانگر يك بيماري باشد بايد ترشحات سينه را جدي بگيريد.


قهوه خطرناك نيست


در غرب باور عمومي اين است كه زناني كه زياد قهوه مي‌خورند بيشتر دچار درد در ناحيه سينه‌هاي خود مي‌شوند اما مطالعات جديد اين باور را تائيد نكرده است. در اين مطالعات ديده شده درد سينه‌در زناني كه مصرف قهوه را كنار گذاشته‌اند پابرجا مانده است و شيوع آن در زنان جوان هم در بين افرادي كه قهوه مصرف مي‌كنند و آن‌هايي كه نوشيدني‌هاي ديگري مصرف مي‌كنند تفاوت آن‌چناني ندارد.


سرطان هم درد دارد


درد سينه بعيد است كه ناشي از سرطان سينه باشد (به‌خصوص در زنان جوان) اما هرگز نبايد از درد سينه به‌راحتي و سرسري بگذريد، به‌خصوص اگر اين درد در يك نقطه متمركز باشد، باور عمومي اين است كه درد در سينه يعني هرچيزي، به جز سرطان اما اين باور درست نيست، در برخي موارد معدود درد در سينه مي‌تواند ناشي از سرطان باشد. درواقع 15 تا 20 درصد سرطان‌هاي سينه با احساس ناراحتي همراه هستند اما به طور كلي درد و حساسيت سينه‌ها كه با شروع دوره‌هاي زنانه آغاز مي‌شود و با پايان آن به اتمام مي‌رسد عموما مسئله مهمي نيست؛ اكثريت علت دردهاي سينه در زنان موارد خوش‌خيم است.

[Only Registered Users Can See Links]

راه درمان را خودتان پيدا كنيد


بسياري از زنان خود راه‌هايي براي كنار آمدن با دردهاي گهگاهي سينه‌ها پيدا مي‌كنند، براي مثال برخي زنان با پوشيدن لباس‌هاي خاص احساس بهتري مي‌كنند و برخي ديگر هم با تجربه كردن به اين نتيجه رسيده‌اند كه هرچه نمك كمتري مصرف مي‌كنند دردشان كمتر خواهد بود. برخي ديگر با استفاده از قرص‌هاي پيشگيري از بارداري احساس راحتي مي‌كنند و برخي هم كه اضافه وزن دارند با لاغري بهبود مي‌يابند. ديده شده روغن primrose هم در برخي زنان مي‌تواند درد را كاملا كاهش دهد. __________________

Sahar
08-23-2012, 02:13
زنان، خونریزی های نامنظم و دردهای شکمی را جدی بگیرند ..

رئیس انجمن انکولوژی زنان اروپا تاکید کرد: زنان خونریزی های نامنظم را جدی بگیرند و دردهای شکمی را قبل از این که به مراحل حاد برسند با پزشک مطرح کرده و درمان کنند.

پرفسور وندرزی متخصص انکولوژیِ زنان، در خصوص شایع ترین سرطان های زنان در دنیا، اظهار کرد: سرطان رحم، آندومتر، سرطان گردن رحم یا سرویکس ( Cervix ) و سرطان سینه شایع ترین سرطان های زنان در دنیا است.

وی ادامه داد: سرطان های لگنی و واژینال نیز در برخی نقاط دنیا در بین زنان شایع است.

رئیس انجمن انکولوژی زنان اروپا ضمن اشاره به روشهای درمانی در این خصوص تصریح کرد: درمان سرطان سینه در ایران بیشتر توسط جراحان صورت می گیرد در حالی که این مهم باید به وسیله متخصصان سرطان شناسی انجام شود.

وی ضمن اشاره به آخرین پیشرفت های علمی دنیا در زمینه پیشگیری و درمان سرطان های زنان، گفت: یکی از مهمترین پیشرفت های اخیر که در کشور هلند نیز در حال انجام است کشف واکسن برای سرطان های گردنه رحم می باشد که برای کودکان 12 سال مورد استفاده است و در افراد مسن کاربردی ندارد.

وی یادآورشد: در بعضی کشورهای دنیا این واکسن بصورت برنامه اجتماعی انجام می گیرد. به عنوان مثال در کشور هلند از کودکان 12 سال دعوت شد تا واکسینه شوند اما در نهایت 65 درصد حضور پیدا کردند.

پرفسور وندرزی در ادامه ضمن اشاره به آمار مبتلایان به سرطان های زنان افزود: میزان شیوع سرطان ها در کل دنیا متفاوت است به طور مثال سرطان دهانه رحم در آسیا بسیار شایع است و سرطان سینه در اروپای غربی شایع تر از اروپای شرقی است.

وی در پاسخ به این که چرا سرطان رحم در کشورهای آسیایی شایع تر است گفت: در این کشورها به دلیل انجام نشدن غربال گری مناسب، این سرطان ها شایع تر است در حالی که در برخی کشورها مثلا کشور هلند زنان 30 تا 65 سال، هر پنج سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام می شود و این غربالگری باعث پیشگیری و حتی کنترل آن در مراحل اولیه می شود.

این متخصص آنکولوژی زنان با تاکید بر این مطلب که زنان علائم اولیه غیر طبیعی که در بدنشان رخ می دهد را جدی بگیرند، توصیه کرد: زنان باید خون ریزی های غیر طبیعی ناحیه واژینال و دردهای شکمی را جدی بگیرند و در اولین فرصت به متخصص زنان مراجعه کنند.

وی همچنین توصیه کرد: زنان خونریزی های نامنظم را جدی بگیرند و دردهای شکمی را قبل از اینکه به مراحل حاد برسند با پزشک مطرح نموده و درمان کنند.

پرفسور وندرزی در پایان انجام فعالیت های ورزشی (صبح و اواخر شب) و مصرف غذاهای سالم و همچنین اجتناب ازپرخوری را از دیگر موارد برای پیشگیری از بروز سرطان های زنان عنوان کرد.

Sahar
08-23-2012, 02:16
توصیه هایی برای پیشگیری اولیه و ثانویه از سرطان های زنانه

پیشگیری از سرطان، آمار مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش می دهد.
این پیشگیری می تواند در ۳ سطح اولیه، ثانویه و ثالثیه انجام شود.
در این مطلب، بیشتر به بحث درباره پیشگیری اولیه خواهم پرداخت...

دانشمندان برای پیشگیری از سرطان به عوامل خطر و عوامل محافظتی توجه می کنند. عواملی که احتمال پیشرفت سرطان را افزایش می دهند، عوامل خطر سرطان گفته می شوند و عواملی که سبب کاهش بروز آن می شوند، عوامل محافظتی نامیده می شوند. بعضی از عوامل خطر البته قابل کنترل هستند و بعضی دیگر غیرقابل کنترل. به عنوان نمونه، سیگار و وراثت ژن های خاص، هر دو، از عوامل خطر برای بعضی از سرطان ها محسوب می شوند ولی فقط از سیگار می توان اجتناب کرد. ورزش معمولی و رژیم غذایی سالم برای عمده سرطان ها از عوامل محافظتی به حساب می آیند. کاهش عوامل خطر و تقویت عوامل محافظتی، خطر ابتلا به سرطان ها را پایین می آورد؛ اگرچه به طور قطع، احتمال آن را از بین نمی برد.

از این رو، شناخت علایم اولیه سرطان ها به منظور تشخیص زودرس و درمان قطعی آنها ضروری است. مهم ترین راه های پیشگیری از سرطان ها عبارتند از:

۱) تغییر شیوه زندگی یا عادات غذایی(پیشگیری اولیه)

۲) اجتناب از عوامل ایجادکننده سرطان (پیشگیری اولیه)

۳) اقدامات به موقع پزشکی برای درمان شرایط پیش سرطانی و پیشگیری از شروع سرطان (پیشگیری ثانویه)

● تغییر شیوه زندگی یا عادات غذایی

با کاهش وزن، افزایش مصرف میوه ها و سبزی ها و افزایش تحرک می توان از بروز برخی از انواع سرطان پیشگیری کرد.

▪ جلوگیری از چاقی و اضافه وزن: اضافه وزن به عنوان عامل خطر بیماری های عروق کرونر (آنژین قلبی، سکته قلبی و نارسایی پس از سکته)، افزایش فشار خون، سکته مغزی، دیابت، سرطان مری ، سرطان روده بزرگ، سرطان رحم ، سرطان کلیه و آرتروز زانو در نظر گرفته می شود. همچنین افزایش کلسترول، به طور عمده، عامل خطر بیماری های عروق کرونر قلب و عروق مغزی است.

▪ فعالیت فیزیکی: بی تحرکی یا کم تحرکی نیز یکی از عوامل خطر بیماری های عروق کرونر (آنژین، سکته و نارسایی قلبی به دنبال سکته قلبی)، سکته مغزی ،دیابت، سرطان پستان و سرطان کولون است.

▪ مصرف کافی میوه و سبزی: مطالعات متعددی، مصرف کافی میوه و سبزی را به عنوان یک عامل پیشگیری کننده برای بیماری های عروق کرونر، سکته مغزی، سرطان ریه ، سرطان معده، سرطان کولون و رکتوم و سرطان مری نشان داده است.

● اجتناب از عوامل ایجادکننده سرطان

با کاهش استعمال دخانیات و کنترل استرس ها نیز می توان از بروز برخی دیگر از انواع سرطان پیشگیری کرد.

▪ کاهش استعمال دخانیات: دخانیات به عنوان عامل خطر برای بیماری های عروق کرونر (آنژین قلبی، سکته قلبی و نارسایی قلبی پس از سکته)، سکته مغزی، سرطان مری ، سرطان ریه، سرطان معده، سرطان کبد، سرطان پروستات، سرطان دهان، سرطان حلق و حنجره، سرطان پانکراس و مثانه، بیماری های مزمن انسدادی ریه و بیماری سل در نظر گرفته شده است.

▪ کنترل استرس ها: در زندگی روزمره، همه آدم ها با استرس های متعددی سروکار دارند. حتی در افراد آرام نیز حذف استرس به طور کامل معنی ندارد؛ ترافیک و شلوغی خیابان ها، کارهای ناتمامی که باید انجام شوند، امتحانات، کنکور و غیره از مسایلی هستند که موجب بروز استرس می شوند ولی کنترل و کاهش استرس ها موضوعی است که باید مورد توجه قرارگیرد زیرا استرس سبب صدمه جسمی، روحی و روانی شده و بر فعالیت های فرد اثر منفی دارد. روش های ساده ای مانند تنفس عمیق (هنگام استرس نفس عمیق بکشید و خودتان را از لحاظ جسمانی و روانی آرام کنید)، شمارش آرام اعداد (این کار کمک می کند از لحاظ فکری و روانی از آن لحظه استرس آور دور شوید و دست کم۱۰ ثانیه به شما وقت می دهد تا خودتان را از آن شرایط رها کنید)، دوری موقت از محیط استرس زا (ترک موقعیت برای چند لحظه و مراجعت دوباره با فکری آزاد و تازه باعث رهایی از استرس و انجام بهتر کارها خواهد شد؛ مثلا اگر در ترافیک گیر کرده باشید، ترک موقعیت، مشکل به نظر می رسد.

در این شرایط می توانید رادیو را روشن و سعی کنید به موضوع دیگری غیر از ترافیک فکر کنید). تخلیه انرژی (فشردن یک گوی کوچک یا یک حلقه تقویت کننده مچ دست) باعث کاهش استرس و دغدغه خاطر می شود. روش موثر دیگر، کاستن از اهمیت موضوع است. به عنوان نمونه ازخودتان سوال کنید آیا این موضوع واقعا اینقدر اهمیت دارد که به خاطرش دچار پریشانی شوید؟ واقع بین باشید و از خودتان انتظار زیاد از حد نداشته باشید. هیچ کس کامل نیست. سعی کنید خواب خوب و کاملی در شب داشته باشید. این موضوع به برخورد مناسب با استرس ها کمک می کند. جالب است بدانید که تغذیه مناسب و به موقع و ورزش می توانند سبب کاهش استرس ها شوند.

● اقدامات به موقع پزشکی برای درمان شرایط پیش سرطانی

هدف از این اقدامات، کشف بیماری در مراحل پیش سرطانی یا در مراحل اولیه سرطان و پیش از بروز علایم بالینی است. اصولا با این اقدامات بیماری در مراحلی شناخته می شود که گاه امکان درمان قطعی و برداشت کل توده سرطانی وجود دارد یا با صرف هزینه و اقدامات درمانی کمتر بیمار از طول عمر و کیفیت زندگی بهتری بهره مند خواهد شد. پاپ اسمیر، ماموگرافی و تست خون مخفی در مدفوع جزو تست های غربالگری هستند و به منظور کشف زودرس سرطان به کار می روند. توجه داشته باشید که همیشه موارد مبتلا وجود دارند، بنابراین نمی توان فقط به پیشگیری اندیشید و تشخیص زودرس سرطان نیز باید مد نظر باشد.



دکتر مهراندخت عابدینی
متخصص زنان و زایمان، کارشناس اداره سلامت میانسالان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس
روزنامه سلامت

Sahar
08-23-2012, 02:20
بدن تان را مرتب سرطان یابی کنید
شناخت ۱۵ مورد از متداول ترین نشانه های سرطان اندام در زنان


تحقیقات و پژوهش های تازه نشان می دهد خانم ها در مقابل چکاپ های منظم و آزمایش های سرطان نسبت به آقایان حساس تر و مراقب تر هستند. آنها معمولاً خیلی بیشتر هم نسبت به نشانه های بیماری نگران می شوند. اما همیشه هم این طور نیست. برای مثال خانم های جوان تر، خیلی از علائمی را که می تواند نشانه سرطان باشد، نادیده می گیرند. آنها فکر می کنند سرطان بیماری است که افراد سالخورده را مبتلا می کند و البته بیشتر وقت ها حق با آنهاست اما خیلی از افراد جوان هم به سرطان مبتلا می شوند. البته خیلی از خانم ها در انکار بیماری از آقایان هم ماهرتر هستند.

اینها کسانی هستند که عمداً علائم و نشانه های سرطان را نادیده می گیرند. البته همیشه هم مساله، انکار بیماری نیست. در بعضی ها یک باور فرهنگی وجود دارد که تصور می کنند سرطان بیماری لاعلاج است به همین خاطر لزومی نمی بینند برای درمان مراجعه کنند. به گزارش سایت «مردمان» حرف زدن در مورد مسائل نگران کننده نباید باعث واکنش منفی افراد شود. نباید این حس به افراد القا شود که باید به دنبال هر نشانه کوچکی باشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم کار شما را ساده تر کنیم و ۱۵ مورد از متداول ترین علائم سرطان که باید حتماً جدی گرفت، معرفی کنیم تا دیگر هر مشکل کوچکی باعث نگرانی تان نشود.

۱) کاهش وزن بی دلیل؛ خیلی از خانم ها بدشان نمی آید بدون هیچ سعی و تلاش وزن شان را پایین بیاورند. اما کاهش وزن بی دلیل حتماً باید مورد چکاپ قرار گیرد. کاهش وزن بی دلیل نشانه سرطان است، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. همچنین ممکن است نشانه مشکل دیگری مثل پرکاری تیروئید باشد. پزشک تان باید آزمایش هایی برای چک کردن وضعیت تیروئیدتان انجام داده و سی تی اسکنی از بقیه اندام های بدن هم تهیه کند. پزشک باید یکی یکی احتمالات را بررسی کند.

۲) نفخ کردن؛ نفخ کردن می تواند یکی دیگر از علائم سرطان باشد که خیلی از خانم ها به آن مبتلا هستند. نفخ کردن می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. سایر علائم سرطان تخمدان عبارتند از؛ درد شکم یا لگن، احساس سیری زودرس و مشکلات ادرار مثل تکرر ادرار. اگر این نفخ کردن هر روز برای فرد اتفاق بیفتد و برای چند هفته فرد را آزار دهد، حتماً باید با پزشک تان مشورت کنید. پزشک تان باید آزمایش خون، سی تی اسکن و سایر آزمایش های لازم را برای شما انجام دهد.

۳) تغییر در سینه؛ بیشتر خانم ها خیلی خوب سینه های خود را می شناسند، حتی اگر خودشان به طور منظم آنها را آزمایش غده نکنند. اما این تنها نشانه برای سرطان سینه نیست. قرمز و ضخیم شدن پوست سینه هم ممکن است یک نشانه نادر و شدید سرطان سینه باشد. سرطان سینه التهابی را هم باید آزمایش کرد. اگر جوش یا دانه یی روی پوست سینه تان مشاهده کردید که بیشتر از یک هفته دوام پیدا کرد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر ظاهر نوک سینه هایتان تغییر کرد یا ترشحاتی غیرعادی مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. تغییر در وضعیت ظاهر سینه ها، نشانه بسیار نگران کننده یی است. پزشک تان باید به دقت سابقه خانوادگی شما را بررسی کرده، سینه ها را به خوبی معاینه کند و آزمایش هایی مثل ماموگرام، ام آرآی و احتمالاً بیوپسی انجام دهد.

۴) خونریزی بین عادت ماهیانه یا هر نوع خونریزی غیرعادی دیگر؛ خانم هایی که هنوز به یائسگی نرسیده اند، خیلی وقت ها به خونریزی های زودتر از زمان عادت ماهیانه بی توجهی می کنند. همچنین خونریزی های دستگاه گوارشی را به اشتباه خونریزی عادت ماهیانه تلقی می کنند. اما خونریزی بین زمان عادت ماهیانه، مخصوصاً وقتی عادت ماهیانه تان منظم است، نیاز به آزمایش و بررسی دارد. خونریزی بعد از رسیدن به یائسگی می تواند نشانه سرطان رحم و خونریزی دستگاه گوارشی می تواند نشانه سرطان روده باشد. باید ببینید چه چیز برای شما عادی است و چه چیز غیرعادی. خانمی که هیچ وقت بین عادت ماهیانه لکه نمی بیند و بعد ببیند، برای او غیرعادی است اما ممکن است برای فردی دیگر کاملاً عادی باشد. پزشک تان به دقت سابقه خانوادگی شما را بررسی خواهد کرد و برحسب زمان خونریزی و سایر علائم آزمایش های لازم برایتان تجویز می کند.

۵) تغییرات پوستی؛ خیلی از ما خال هایمان را به دقت بررسی می کنیم چون می دانیم که یکی از نشانه های سرطان پوست است. اما باید تغییر در رنگدانه پوست را هم جدی بگیریم. اگر یکدفعه دچار خونریزی یا ورقه ورقه شدن پوست شدید، حتماً باید به پزشک متخصص نشان دهید.

۶) مشکل در قورت دادن؛ اگر در قورت دادن مشکل دارید، احتمالاً رژیم غذایی تان را تغییر داده اید پس جویدن چندان برایتان دشوار نیست. احتمالاً بیشتر از سوپ، غذاهای مایع یا محلول های پروتئینی استفاده می کنید. اما این مشکل در قورت دادن می تواند نشانه سرطان دستگاه گوارش مثل مری باشد. پزشک تان باید به دقت سابقه خانوادگی شما را بررسی کرده و آزمایش هایی مثل رادیولوژی سینه یا تست دستگاه گوارش انجام دهد.

۷) خون در نقطه غیرعادی؛ اگر در ادرار یا مدفوع تان خون مشاهده کردید به هیچ وجه تصور نکنید که ممکن است از بواسیرتان باشد. می تواند نشانه سرطان روده باشد. پزشک تان باید سوالاتی از شما بپرسد و آزمایش هایی مثل کلونوسکوپی برایتان انجام دهد. همچنین بالا آوردن خون موقع سرفه کردن هم باید به دقت بررسی شود. البته اگر این اتفاق یک بار بیفتد ممکن است خطر جدی نباشد اما در صورت تکرار حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

۸) درد شکم و افسردگی؛ خانم هایی که دچار درد در ناحیه شکم و احساس افسردگی به طور همزمان می شوند، نیاز به چکاپ دارند. برخی محققان رابطه یی بین افسردگی و سرطان لوزالمعده پیدا کرده اند که هنوز چندان شناخته شده نیست.

۹) سوءهاضمه؛ خانم هایی که قبلاً باردار شده اند صد درصد سوءهاضمه یی را که با بالا رفتن وزن برایشان اتفاق افتاده بود، به خاطر دارند. اما بدگواری و سوءهاضمه بدون هیچ دلیل مشخص می تواند چراغ قرمز باشد. می تواند نشانه زودهنگام سرطان مری، معده یا گلو باشد. پزشک تان باید سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی کرده و قبل از انتخاب آزمایش های لازم برای شما، سوالاتی در مورد سوءهاضمه تان بپرسد.

۱۰) تغییر در دهان؛ مخصوصاً افراد سیگاری باید به دقت مراقب لکه های سفیدی که درون دهان یا روی زبان شان ایجاد می شود، باشند. بیشتر این لکه ها می تواند نشانه پیش سرطان باشد که می تواند به سرطان دهان منجر شود. از دندانپزشک یا پزشک تان بخواهید که به دقت وضعیت را بررسی کند و در مورد درمان آن تصمیم بگیرد.

۱۱) درد؛ با بالا رفتن سن، شکایت افراد از درد بیشتر می شود، اما درد می تواند نشانه زودرسی از برخی سرطان ها هم باشد. گرچه بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیست. دردهایی که مداوم هستند و به دلایل نامشخص ایجاد می شوند حتماً باید چکاپ شوند. پزشک تان باید سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی کرده و بر اساس آن اطلاعات تصمیم بگیرد چه آزمایش هایی برای شما لازم تر است.

۱۲) تغییر در گره های لنفاوی؛ اگر غده یا برآمدگی روی گره های لنفاوی خود در زیربغل یا گردن تان مشاهده کردید، می تواند نشانه یی نگران کننده باشد. اگر یکی از گره های لنفاوی تان به تدریج بزرگ تر می شود حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک تان شما را معاینه و دلیل بزرگ شدن غده لنفی را بررسی خواهد کرد.

۱۳) تب؛ اگر دچار تب شده اید که دلیل آن آنفلوآنزا یا سایر بیماری ها نیست، می تواند نشانه یی از سرطان باشد. تب معمولاً زمانی که سرطان از نقطه اصلی خود گسترش پیدا کرده باشد، اتفاق می افتد اما می تواند نشانه سرطان خون های تازه مثل لوسمی هم باشد. سایر نشانه های سرطان عبارتند از؛ یرقان یا تغییر در رنگ مدفوع. پزشک تان باید شما را تحت معاینه دقیق فیزیکی قرار داده و سابقه دارویی شما را به دقت بررسی کند و سپس آزمایش هایی مثل رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آرآی و سایر آزمایش ها را برایتان انجام دهد.

۱۴) خستگی؛ خستگی نیز یکی دیگر از علائم مبهم سرطان است. این مشکل می تواند بعد از پیشرفت سرطان اتفاق بیفتد، اما ممکن است در ابتدای سرطان هایی مثل لوسمی یا برخی سرطان های روده هم ایجاد شود.

۱۵) سرفه مداوم؛ سرفه معمولاً با سرماخوردگی، آنفلوآنزا و حساسیت ها اتفاق می افتد و همچنین می تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها نیز به حساب آید. اما سرفه های مداوم را به هیچ وجه نباید نادیده گرفت. پزشک تان باید سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی کند، وضعیت گلو و ریه هایتان را معاینه کرده و آزمایش هایی مثل رادیولوژی را برایتان انجام دهد.

Sahar
08-23-2012, 02:21
]نگاهی به شايع‌ترين سرطان‌هايی كه خانم‌ها را تهديد مي‌كنند [/color]

زنان از چه بايد بترسند؟

با وجود افزايش شيوع برخی سرطان‌ها آنچه كه اطمينان‌بخش است، اين است كه اكثر سرطان‌های زنان، قابل پيشگيری هستند.


اگر شما از سرطان سینه مي‌ترسيد، بايد بدانيد كه سرطان‌های مانند سرطان ريه، دستگاه گوارش (كولوركتال)، مثانه و تيروئيد هم مي‌توانند زنان زيادی را با خطر مواجه كنند. حتی برخی از اين سرطان‌ها، جديداً در ميان زنان در حال افزايش است. البته زياد نگران نباشيد زيرا پيشرفت‌های اميدوار كننده‌اي نيز برای مبارزه با اين سرطان‌ها به‌وجود آمده است.

در حال حاضر، روش‌های جديدی براي تشخيص سرطان دستگاه گوارش (كولوركتال) در مراحل اوليه ابداع شده‌اند و روش‌هايی نيز برای درمان سرطان مثانه .. اما آنچه كه اطمينان بخش است، اين است كه اكثر سرطان‌های زنان، قابل پيشگيری هستند.

تغذيه نامناسب، سيگار كشيدن و يک شيوه زندگی كم تحرک، تماماً با ايجاد سرطان مرتبط هستند، بنابراين خطر ابتلا به سرطان، تا حدی به خود شما بستگي دارد. نسخه پيچيده شده برای اين مورد، يک نسخه استاندارد و تكراری است: سيگار نكشيد، روزانه ميوه و سبزيجات زيادی بخوريد، ورزش كنيد، از نور خورشيد بی بهره نمانيد و وزن خود را مناسب نگه داريد. برای اينكه سرطان را زود غافلگير كنيد، سعی كنيد آزمايش‌های غربالگری منظمی مانند پاپ‌اسمير، ماموگرافی و كولونوسكوپی داشته باشيد.

در اين مقاله كه در 2 قسمت تقديم می شود سعی مي‌كنيم شما را با مهم‌ترين سرطان‌هايی كه زنان را درگير مي‌كنند، نشانه‌های آنها و راه مقابله با آنها، آشنا كنيم.

سرطان‌ مثانه

شيوع سرطان مثانه در ميان زنان جوان يعنی جمعيتی كه قبلاً چندان به اين بيماری مبتلا نمي‌شدند، در سال‌هاي اخير رو به افزايش است. سرطان مثانه، معمولاً در اواخر عمر به‌وجود می آمد و شما در گذشته زنان جوان مبتلا به اين سرطان را نمی ديديد. عامل اصلی، شروع كشيدن سيگار در سنين جوانی است. در حال حاضر تعداد دختران دبيرستانی كه سيگار مي‌كشند يا از ديگر انواع دخانيات استفاده می كنند در حال افزايش است و همين باعث ابتلا آنها در سنين پايين‌تر مي‌شود.

نشانه‌ها: وجود خون در ادرار و تكرار ادرار، نشانه‌های اين سرطان هستند. سرطان مثانه همچنين می تواند خود را به صورت عفونت‌های ادراری كه به آنتی بيوتيک ها جواب نمي‌دهند، نشان دهد.

درمان: حدود 70 تا 80 درصد از سرطان‌های مثانه در مراحل اوليه تشخيص داده می شوند، بنابراين برای درمان از يک آندوسكوپ براي برداشتن توده‌های سرطانی در مثانه استفاده مي‌شود. شيمي‌درمانی و ايمنی درمانی نيز برای جلوگيری از عود سرطان تجويز مي‌شوند. مثانه‌هايی جديد مي‌توانند از قسمتي از معده ساخته شوند و به زنان مبتلا اجازه دهند به‌صورت طبيعی تری، ادرار كنند. البته اين نوع مثانه در صورت پر بودن نمي‌تواند مانند يک مثانه طبيعی منقبض شود و اين زنان برای خالی كردن مثانه‌شان، بايد به خود فشار بياورند و عضلات شكمشان را سفت كنند كه اين كار هنوز هم از داشتن يک كيسه ادرار دايمی بهتر است.


سرطان سینه

سرطان سینه ، شايع‌ترين سرطان زنان است. گفته می شود كه يک زن از هر 7 زن دچار اين سرطان مي‌شود. ولی اين احتمال، آنچنانكه شما فكر مي‌كنيد زياد نيست، زيرا اين احتمال در تمام طول عمر است و اگر شما آنقدر عمر كنيد تا 90 ساله شويد، آنگاه احتمال سرطان سینه در شما يک به هفت خواهد بود. در صورتي كه خانم‌ها فكر می كنند كه اگر در يك مهماني زنانه با 6 نفر ديگر باشند، يكي از آنها سرطان سینه خواهد داشت! در واقع، طبق آخرين آمار انجمن سرطان آمريكا، احتمال متوسط سرطان سینه برای يک خانم 39 ساله، يک در 229 است و برای زنان 40‌ تا 59 ساله، به يک مورد در 24 نفر افزايش مي‌يابد.

نشانه‌ها: نشانه كلاسيك سرطان سینه ، يک توده كوچك سفت و بدون درد در سینه است. نشانه‌های ديگر شامل تغيير در شكل سینه ، تغيير در اندازه و تقارن سینه ها ، نوک سینه فرو رفته، ترشح از سینه كه غير مرتبط به حاملگی باشد، و ايجاد فرورفتگی هايی در سطح پوست سینه هستند. توده‌هايی كه در طی مدت دو هفته پس از پايان قاعدگی ، ناپديد مي‌شوند، اكثراً كيستش هستند و نه توده سرطانی ، ولی تا زمانی كه پزشكتان اين مورد را بررسي نكند، شما نمی توانيد آن را تشخيص بدهيد.

درمان: اگر زود تشخيص داده شود، تومورهای كوچک معمولا با برداشتن توده، اشعه درمانی و وابسته به اندازه، نوع و گسترش سرطان؛ شيمي‌درمانی و هورمون درمانی، درمان مي‌شوند. تومورهای بزرگ‌تر، ممكن است احتياج به برداشتن سینه همراه با اشعه درمانی و احتمالا شيمی درمانی داشته باشند. جراحان همچنين عادت داشتند كه تمام غدد لنفاوی زير بغل را بر دارند ولی امروزه، تنها يک يا چند تا از غده‌ها را برمی دارند و از آنها بيوپسی می گيرند، اگر آن غده‌ها سرطانی نبود، بقيه غدد لنفاوي زير بغل را بر نمي‌دارند. اين روش جديد كه برای تومورهای كوچک استفاده مي‌شود، درمان سرطان سینه را بهتر، عوارض پس از عمل جراحی را كمتر و بهبودی را سريع‌تر كرده است. اين كار مي‌تواند با يك بيهوشی موضعی و اندكی آرام‌بخش تزريقی صورت بگيرد. بدين‌صورت بيماران می توانند همان روز يا روز بعد به خانه بروند.


سرطان دهانه رحم

اگرچه در سال 2004 حدود يک از هر 50 مورد سرطان تهاجمی دهانه رحم كشنده بود واقعيت اين است كه مرگ‌ومير كلی اين بيماري در دهه‌های گذشته رو به كاهش بوده است. اين واقعيت، عمدتاً به دليل غربالگری ساليانه با پاپ اسمير است كه نتايج آن باعث مي‌شود ضايعات پيش سرطاني قبل از تبديل به سرطان تهاجمی برداشته شوند.

نشانه‌ها:‌خونريزی غيرطبيعی در فواصل قاعدگی ها يا بعد از رابطه جن / سی (مقاربت)، مي‌تواند نشانگر اين باشد كه سرطان دهانه رحم به بيرون از دهانه رحم گسترش يافته است. سرطان دهانه رحم در مراحل اوليه، معمولاً علايم هشداردهنده‌ای ندارد. ولی اكثر زنان مبتلا، معمولا ضايعات پيش سرطاني دارند كه با پاپ‌اسمير غيرطبيعی رديابی و سپس درمان مي‌شوند.

درمان‌: اكثر بدخيمی های دهانه رحم با جراحی برداشته مي‌شوند. در مورد سرطان دهانه رحمی كه در مراحل اوليه است، رحم و دهانه رحم برداشته مي‌شوند. سرطان‌ دهانه رحم پيشرفته‌تر معمولا با هيستركتومي راديكال(برداشتن دهانه رحم، قسمتی از وا / ژن، رحم، لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها و غدد لنفاوی) درمان مي‌شود. با توجه به اندازه تومور و گسترش آن ممكن است اشعه درمانی و شيمی درمانی نيز موارد استفاده قرار گيرند. بقای 5 ساله در مورد سرطان دهانه رحم اوليه، 92 درصد و در مورد خيلی پيشرفته 17 درصد است.

Sahar
08-23-2012, 02:22
از چسبندگی رحم تا ناباروری

لوله‌های رحمی يکی از مهم‌ترين اعضاي داخل لگن هستند و وظيفه گرفتن تخمک و انتقال آن به داخل لوله رحم را دارند. عمل لقاح هم داخل اين لوله‌ها انجام می گيرد بنابراين سلامت لوله‌های رحم تاثير زيادی در باروری زنان دارد و هرگونه اختلال در لوله‌های رحمی به هر دليلی می تواند منجر به نازايی شود ...

براي آشنايی بيشتر با عملکرد لوله‌های رحمی و چسبندگی و پيامد‌های بعدی آن با خانم دکتر شيرين نيرومنش متخصص زنان و زايمان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به گفتگو نشسته‌ايم.


سلامت: خانم دکتر! لطفا ابتدا کمی در مورد ساختار و وظيفه لوله‌های رحمی برايمان توضيح دهيد.

قبل از شروع بحث در مورد چسبندگی يا انسداد در لوله‌های رحمي بهتر است بدانيد که لوله‌های رحمی 2عدد است که به نام لوله‌های فالوپ هم خوانده مي‌شوند. اين لوله‌ها از زوايای طرفی قسمت فوقانی تنه رحم به طول 10 سانتی متر خارج می شوند و در انتها به شكل شيپوری در می آيند و روی تخمدان‌ها قرار مي‌گيرند.
لوله رحمی 4 قسمت دارد:
1. قسمت داخل جداری به طول يک سانتی متر که در ضخامت ديواره رحم است
2. تنگه يا ايسموس که محل اتصال لوله به رحم است
3. آمپول که گشادترين قسمت است و بيش از نصف لوله را تشکيل داده و لقاح در آن صورت می گيرد
4. اينفانديبولوم يا ناحيه شيپوری که وظيفه گرفتن تخمک از تخمدان را دارد.

سلامت: چه عواملی مي‌توانند زمينه را برای چسبندگی فراهم کنند؟

عوامل زيادی می توانند باعث اين چسبندگی ها شوند. يکی از عواملی که باعث چسبندگی و انسداد لوله‌های رحمی می شود، عفونت‌ است. عفونت‌ به واسطه ميکروب‌های مختلف می تواند باعث التهاب لوله‌ها شود و افرادی که مبتلا به عفونت‌های مکرر و شديد لوله‌های رحمی می شوند و به موقع مراجعه به پزشک ندارند و تحت درمان قرار نمی گيرند، ممکن است دچار چسبندگی و به دنبال آن نازايی شوند.

يکي از ديگر از عواملی که مي‌تواند سبب چسبندگی لوله‌ها شود، جراحی ها هستند. از شايع‌ترين جراحی ها می توان از آپانديسيت نام برد. عمل جراحی آپانديسيت به خصوص در کساني که آپانديسيت پاره مي‌شود و تورم و عفونت شديد در لگن ايجاد مي‌شود، ممکن است باعث ايجاد چسبندگی شود. اين چسبندگی ممکن است دو طرفه باشد يا يکطرفه، يعنی در همان سمتی که آپانديسيت قرار گرفته است. در اين صورت چسبندگی لوله‌ها مي‌تواند به نازايی ختم شود.

يکی ديگر از جراحی هايي که ممکن است باعث چسبندگی شود جراحی کيست تخمدان، فيبروم رحمی و جراحی هايی است که داخل لگن انجام مي‌شود. در اين موارد بايد با انتخاب صحيح بيمار و اجرای تکنيک‌های مناسب جراحی و تجويز آنتی بيوتيک به ميزان کافی از بروز عفونت و چسبندگی جلوگيری کرد.

از علل ديگر بروز چسبندگی که امروزه يکی از بيماری های شايع در سراسر دنيا ميان زنان است و در ايران هم ميزان شيوع آن افزايش يافته، بيماری آندومتريوز است.

با بالا رفتن سن ازدواج و عدم تمايل به بارداری احتمال اين بيماری افزايش می يابد. ابتلا به چنين بيماری ای می تواند از عوامل مهم چسبندگی و نازايی باشد. در آندومتريوز، بافت‌ مشابه‌ پوشش‌ داخلی رحم‌ در نقاطی غيرمعمول‌ در قسمت‌ پايينی شکم‌ ظاهر می شود. اين‌ بافت‌ ممکن‌ است‌ روي‌ سطح‌ تخمدان‌، پشت‌ رحم‌ و در حفره‌ لگنی، روی ديواره‌ روده و ندرتا" در نقاطی دورتر به‌ وجود آيد.

سلامت: چسبندگی لوله های رحمی چه علايمی دارد؟

علايم ممکن‌ است‌ به‌ طور ناگهانی ظاهر شوند يا طی چند‌ سال‌ به‌ وجود آيند؛ درد لگنی فزاينده‌ هنگام‌ عادت‌ ماهانه‌، خصوصا" روزهای آخر، گاهی درد لگنی ممکن‌ است‌ در هر زمانی رخ‌ دهد، درد هنگام‌ مقاربت‌ جن / سی ، لکه‌بينی قبل‌ از عادت‌ ماهانه‌، گاهی وجود خون‌ در ادرار يا مدفوع‌، کمردرد و درد همراه‌ با انقباضات‌ روده‌ای و نازايی .

سلامت: آيا انجام سزارين هم مي‌تواند سبب چسبندگی لوله‌های رحمی شود؟

سزارين هم به دليل اينكه نوعی عمل جراحی است، مي‌تواند چنين عارضه‌ای را داشته باشد. در برخی از خانم‌ها بعد از يک بار سزارين چسبندگی های شکمی ديده می شود اما چسبندگی های شکمی کمتر در محل لوله‌های رحمی است و بيشتر در قسمت مثانه ديده می شود. اما اگر روش سزارين به صورت اصولی و صحيح انجام شود حتی در خانم‌هايی که چند بار هم سزارين شده اند اين مشکل به وجود نمی آيد.

سلامت: آيا می توان مانع ايجاد چسبندگی شد و از بروز آن پيشگيری کرد؟

براي پيشگيری از ابتلا به اين مشکل و مشکلات پس از آن از جمله نازايی و عواقب آن که هزينه‌های گزافی هم دارد، توصيه می شود که خانم‌ها بلافاصله پس از مشاهده هرگونه علامت عفونت و ترشح به پزشک مراجعه کنند. بهتر است به طور مرتب حداقل يکی، دو بار در سال به پزشک زنان مراجعه کنند و چکاپ شوند و در صورتی که عفونت لگنی وجود دارد تحت درمان قرار گيرند. به محض اينکه دچار ترشحات بدبو شدند و احساس سوزش و خارش داشتند بايد سريع به پزشک مراجعه کنند و به طور کامل تحت درمان قرار گيرند. همچنين به طور ساليانه براي پاپ اسمير مراجعه کنند. در صورت ازدواج هم پيشگيری از بارداری به مدت طولانی توصيه نمی شود. برخی خانم‌ها هم دير ازدواج مي‌کنند و هم 7 يا 10 سال بعد از ازدواج تمايل به بارداري ندارند. اين امر، خطر ايجاد آندومتريوز و عوارض آن که چسبندگی باشد را افزايش می دهد. نکته ديگر اينکه بعد از ازدواج خانم‌ها بيشتر مستعد عفونت هستند. عفونت تناسلی و التهاب لوله بيشتر ديده مي‌شود بنابراين اگر شرايط اجازه ‌می دهد بهتر است يکی، دو سال بعد از ازدواج بارداری اول را داشته باشند تا دچار عوارض نازايی نشوند.

سلامت: اين مشکل را چگونه می توان درمان کرد؟

با روش هيستروسكوپی که يك روش آندوسكوپی تشخيصی داخل رحمی است تحت شرايط بيهوشی عمومی و با وسيله تلسكوپ مانندی كه از طريق دهانه رحم وارد حفره می شود، رحم از نظر وجود انواع چسبندگی های داخل رحمی بررسی می شود. اين روش همچنين كاربرد درمانی دارد. با هيستروسكوپی از بين بردن چسبندگی ها، برداشتن پوليپ و انجام بيوپسی های متعدد ميسر مي‌شود. همچنين با روش هيستروسونوگرافی، بازبودن يا انسداد لوله‌های رحمی مورد بررسی قرار مي‌گيرد. در اين روش هم با قراردادن لوله باريكي در دهانه لوله رحم و تزريق سرم نرمال سالين و همزمان انجام سونوگرافی می توان از عبور مايع از لوله‌های رحمی و رها شدن آنها در حفره لگن كه دليل بازبودن لوله‌هاست اطلاع حاصل كرد.

اگر چسبندگی در اطراف لوله باشد با عمل جراحی يا لاپاراسکوپی مي‌توان آن را باز کرد. برخي خانم‌ها بعد از باز کردن چسبندگی ها باردار می شوند. کسانی که چسبندگی اطراف و داخل لوله دارند و دچار آندومتريوز مي‌شوند، در معرض بارداري خارج رحمی به خصوص بارداری داخل لوله‌های رحمی هستند که يکي از اورژانس‌هاي مامايی است و خطراتی ايجاد می کند.

Sahar
08-23-2012, 02:24
قاعدگی نامنظم با بيماری های قلبی مرتبط است

پژوهشگران می گویند : ” قاعدگی نامنظم با بیماری‌های قلبی مرتبط است . ”

نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می دهد که زنان با تاریخچه قاعدگی نامنظم ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی باشند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز ، این مطالعه که روی ۲۳ هزار زن هلندی به مدت یک دهه انجام شده است حاکی از آن است که افرادی که اظهار می‌کنند دچار قاعدگی نامنظم در گذشته بودند، ۲۸ درصد بیشتر از سایر زنان که قاعدگی نامنظم دارند در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ هستند هیچ افزایش خطری در میان زنانی که دوره قاعدگی منظم طولانی‌مدت ۳۰ روزه یا بیشتر داشتند یا دوره قاعدگی آنها کوتاه‌تر از ۲۶ روز بود در این زنان دیده نشد.

از میان ۴ هزار زنی که تاریخچه قاعدگی نامنظم داشتند ۱۵۰ نفر به بیماری عروق قلبی شناخته شدند.

به گفته محققان، زنان با بیماری تخمدان پلی‌کیستیک، بیشتر از سایر زنان در معرض خطر بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دوم هستند و این در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد.

در این اختلالات تخمدان‌ها بیش از حد معمول هورمون مردانه تولید می‌کنند و دوره قاعدگی نامنظم شده و یا حتی کاملا قطع می‌شود.

قاعدگی نامنظم به سیکل قاعدگی گفته می شود که در آن مدت زمان بین قاعدگی های متوالی اختلاف زیادی با یکدیگر دارند .

قاعدگی در هنگام بلوغ آغاز می شود و تا هنگام یائسگی ادامه می یابد.میانگین سیکل قاعدگی ۲۸ روز می باشد .

اما ممکن است قاعدگی به همان اندازه هر ۲۴ روز یا به ندرت هر۳۵ روز اتفاق افتد .پس از بلوغ ، در اغلب خانمها یک سیکل قاعدگی منظم با یک طول زمان نسبتا ًثابت ین دو قاعدگی رخ می دهد.

به هر حال در بعضی خانمها ،قاعدگی بی نظم باقی می ماند .

خونریزی در قاعدگی بطور طبیعی بین۷-۲ روز طول می کشد . میانگین مدت زمان خونریزی ۵ روز می باشد.

Sahar
08-23-2012, 02:26
و رهايی از سرطان به شرط مادر شدن

1 ) در خانم‌هايی که قبل از 30 سالگی باردار می شوند به دليل تکامل بافت پستانی حين بارداری ، سلول‌ های نابالغ در اين عضو باقی نمی مانند و آمار سرطان سینه کاهش می يابد .


2 ) احتمال بروز سرطان تخمدان در خانم‌هايی که تجربه بارداری داشته‌اند، کاهش می يابد زيرا در دوران بارداری ، تخمک‌ گذاری صورت نمی گيرد و در واقع هر ماه سطح اپی تليوم تخمدان پاره نمی شود تا تخمکي را آزاد کند (اين پاره شدن سطح تخمدان در واقع نوعی تروماست که شانس سرطان را بالا می برد) .. همين مدتی که تخمدان‌ ها استراحت می کنند، به سلامت آنها کمک می کند .


3 ) احتمال سرطان آندومتر رحم (ديواره داخلی رحم) نيز به دليل بارداری کاهش مي‌يابد .. نكته مهم درمورد سرطان سرويکس و دهانه رحم اين است که در بيشتر از پنج بار بارداری ، آمار سرطان‌ها بيشتر می شود .. البته فاکتورهای متعددی مي‌تواند دليل اين موضوع باشد از جمله تغذيه نامناسب و غيراصولی و مشکلات اجتماعی و اقتصادی که معمولا اين گروه در بارداری های مکرر و پشت‌ سر هم داشته‌اند .


4 ) نبايد منکر آثار غيرمستقيم و حتی مستقيم روان ما آدم‌ها روی جسممان شد .. خانمی که از نظر روانی در ‌آرامش نباشد و دغدغه بچه‌ دار شدن به دلايل خانوادگی ، اجتماعی و حتی شخصی داشته باشد، معمولا به انواع بيماری های جسمی مبتلا می شود .. اين خانم‌ها با شكاياتی متنوع، از يک مشکل معده گرفته تا درد قلبی مراجعه می كنند .. پس از بررسی اين شکايت‌ها درمی يابيم که اغلب آنها در سلامت کامل جسمی هستند و استرس و تنش‌ های روحی باعث دردهای جسم آنها شده است .

Sahar
08-23-2012, 02:26
تست سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر)


تست سرطان دهانه رحم يا پاپ اسمير چيست ؟

چرا هر خانمی در سنين باروری بايد مرتباً تست سرطان يا پاپ اسمير انجام دهد ؟

سرطان دهانه رحم حدود ۵۰ سال پيش اولين علت مرگ و مير ناشی از سرطان در کشورهای پيشرفته بوده است ، اما ميزان مرگ ومير ناشی از آن اکنون به دو سوم تقليل پيدا کرده است و در حال حاضر هشتمين علت مرگ و مير ناشی از سرطان است . ( شايع ترين سرطان ها در زنان به ترتيب عبارتند از : ريه ،سینه ، روده بزرگ ،‌لوزالمعده ، تخمدان ،‌غده لنفاوی و خون )‌

علت چنين کاهشي در مرگ و مير ، تشخيص زودرس و بموقع بيماری است که بسياري از اين را مديون آزمايش سلول شناسی به روش پاپانيکولا يعنی پاپ اسمير می باشيم .

* علت سرطان دهانه رحم چيست ؟

اين سرطان يکی از سرطانهايی است که علت آن نسبتاً شناخته شده است و ويروس پاپيلومای انسانی ( hpv )‌ از علل اساسی آن است . اين ويروس امروزه به عنوان يک عامل قطعی سرطان شناخته شده است . اين ويروس انواع کم خطر و پرخطر دارد .
نوع کم خطر آن اغلب باعث زگيل تناسلی می شود و نوع پرخطر بيشتر تبديل به سرطان می گردد . البته وجود اين ويروس شرط لازم است اما کافی نيست . هر خانمی در طول زندگی خود ۷۹٪ احتمال ابتلا به اين ويروس را دارد و حدود ۹۰٪ اين عفونت ها خود به خود بهبود می يابند .

سرطان دهانه رحم در طبقات پائين اجتماعی - اقتصادی بيشتر ديده مي شود . همچنين پائين بودن سن اولين آمي/زش جن/سی ، تعدد شريک جن/سی و همچنين تعداد شريک جن/سی در همسر فرد نيز عوامل مؤثری هستند ( اين سرطان بدون مقا/ربت جن/سی ديده نمی شود ) .
ساير علل مؤثر عبارتند از : سيگار کشيدن ، تعدد بارداری ، سابقه فاميلی ، عفونت ها و عدم خت/نه شدن شريک جن/سی .

* تشخيص سرطان دهانه رحم چگونه صورت مي گيرد ؟

امروزه خانم ها با مراجعه به پزشکان متخصص زنان يا ماماها می توانند به راحتی آزمايش پاپ اسمير بدهند . وسايل مختلفی براي نمونه برداری وجود دارد . اين نمونه برداری خيلی راحت و بدون درد و بدون بيهوشی در مطب صورت مي گيرد و نمونه سلولهای دهانه رحم با وسيله چوبی يا پلاستيکی روی لام شيشه ای کشيده شده و ثابت ميگردد . سپس براي رنگ آميزي و بررسی ميکروسکوپی به آزمايشگاه ارسال می گردد و متخصص پاتولوژی يا سلول شناس آن را بررسی می کند .

در اين بررسی ها تغييرات قبل از بدخيمی ، علائم عفونت با ويروس پاپيلوما و تغييرات بدخيمی واضح و پيش رفته دهانه رحم ديده می شود . علاوه بر آن عفونت های دهانه رحم و وا/ژن مثل کانديدا ، تريکومونا ، کوکوباسيل و … نيز خود را نشان می دهند . گاهی نيز علائم بدخيمی در ساير قسمت های تنا /سلي زنان مثل رحم ، وا/ژن و لوله ها هم مشخص می شود اما اين آزمايش روش مناسبی برای غربالگری اين بدخيمی ها نيست و فقط به طور اتفاقی اين بيماريها را ممکن است نمايان کند . علاوه بر اين با اين آزمايش می توان وضعيت هورمونی بدن را هم در شرايط خاصی بررسی کرد . برای بررسی ابتدا بايد نمونه مناسب باشد . تعداد کافی ( ۸تا ۱۲ هزار سلول ) ازاين ناحيه بايد در اسلايد ديده شود . خون ، مواد زايد و سلولهای التهابی نبايد روی لام را گرفته باشند ، لام بايد سالم و نشکسته باشد .

* قبل از نمونه گيري چه مسائلی بايد رعايت شود ؟

۱ - بهتر است نمونه گيری در زمان قاعدگی يا زمانی که ترشحات خيلی زياد هستند و عفونت خيلی واضحی وجود دارد صورت نگيرد .

۲ - قبل از نمونه گيری نبايد به مدت ۴۸ ساعت نزديکی صورت گرفته باشد .

۳ - از پمادهای داخل وا/ژن يک هفته قبل از نمونه گيري استفاده نشده باشد .

انجام اين آزمايش برای کليه خانم هايی که فعاليت جن/سی دارند يا داشته اند در تمامی سنين الزامی است و بايد در ابتدای شروع فعاليت جن/سی در سه سال اول ، هر سال يکبار و بعد در صورتی که آزمايش طبيعی باشد هر ۳ سال يکبار انجام شود .

البته گاهی اوقات با توجه به تغييرات خاص يا عفونت ها ، پزشک متخصص زنان تشخيص مي دهد که اين فواصل کمتر شود و پس از درمان نيز با يک آزمايش ديگر نتايج درمان بررسی شود


دکتر مازندرانی

Sahar
08-23-2012, 02:27
اسپری های ضد عرق و خوش بو کننده ، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه ریدینگ انگلیس می گویند نتایج بررسی های آنان نشان داده است که ترکیب شیمیایی که به عنوان نگه دارنده در برخی لوازم آرایشی- بهداشتی مانند اسپری های ضد عرق و خوش بو کننده استفاده می شود ،خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

‘پارابن’ها ترکیب شیمیایی هستند که در محصولات بهداشتی – آرایشی مانند مرطوب کننده ها، آرایشی ها، فوم اصلاح، لوسیون های برنزه کننده و خمیر دندان وجود دارد.
این ترکیبات همچنین در بسیاری از خوش بو کننده های زیربغل، گوشت فرآوری شده ، کیک و شیرینی و برخی از تنقلات به کار می روند.

پژوهش های انجام شده بر روی این ترکیبات از سال ۱۹۹۸ تا کنون، نگرانی ها را در مورد نقش بالقوه این مواد شیمیایی در بروز سرطان سینه افزایش داده است.
پارابن ها ساختارهای شبه استروژنی دارند.استروژن نیز نقش مهمی را در بروز و رشد سرطان سینه ایفا می کند.
پژوهشگران دانشگاه ریدینگ انگلیس در مطالعه ای بافت سینه ۴۰ زن را که از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ برای درمان سرطان سینه تحت ماستکتومی قرار داشتند ، بررسی کردند.
آنها از هر بافت، چهار نمونه تهیه کردند. دانشمندان دریافتند ۹۹ درصد نمونه ها حاوی دستکم یک ترکیب پارابن و ۶۰ درصد حاوی پنج ترکیب پارابن بودند.

محققان دریافتند زنانی که از اسپری های خوش بوکننده استفاده نمی کردند نیزمیزان قابل توجهی پارابن در بافت سینه خود داشتنند این امر حاکی از آن بود که این ترکیبات شیمیایی از منبع دیگری نیز می تواند وارد بافت سینه شود.

پارابن ها از پرکاربردترین دسته های مواد نگه دارنده هستند.
نگه دارنده ها (Preservatives) به موادی اطلاق می شوند که به منظور محافظت از آلودگی میکروبی یک محصول غذایی یا دارویی در دوره نگه داری محصول و در هنگام مصرف، در فرمول آن محصول استفاده می شود

Sahar
08-23-2012, 02:28
قائدگی های نامنظم

چند نکته:

1- کلیه قائدگیهایی که بین 21 روز تا 35 روز هستند منظم به حساب میان و نامنظم تلقی نمی شوند .. علت این مسائل عمدتا" تغییرات موقتی هورمونی است .. اگر بیش از 2 بار در سال مسئله تاخیر پریود بیش از 35 روز اتفاق بیافتد نامنظم تلقی می شود و باید پیگیری شود ..

2- آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگي‌) ثانويه‌ عبارت‌ است‌ از توقف‌ قاعدگی برای حداقل‌ 3 ماه‌ در خانمی كه‌ قبلاً قاعده‌ می شده‌ است‌ ..

علايم‌ شايع‌ : از بين‌ رفتن‌ دوره‌ قاعدگی برای حداقل‌ 3 ماه‌ يا بيشتر در خانمی كه‌ حداقل‌ يک بار قاعدگی داشته‌ است

3- علل قائدگی هائی که گاهی مواقع رخ نمیدهد

حاملگی - عدم تنظیم قرص های جلوگیری- استرس های فیزیکی و احساسی- مشکلات شغلی- مرگ یکی از عزیزان- اخراج از دانشگاه- مهاجرت- امتحانات- غذا خوردن زیاد- ورزش زیاد- بیماری تیروئید

مسائل مهم دیگر :

ممکن است سالها طول بکشد که زنان جوان پریود های منظم پیدا کنند
بسیاری از نامنظمی های پریود زنان جوان با قرص های جلوگیری کم میشود
اگر خانمی که قبلا پریود منظم داشته اما مدتی هست نامنظم شده یعنی گاهی در بعضی ماه ها پریود نمیشود .. بهتر است وقتی به پزشک مراجعه کند که بیش از 2 بار در سال عدم پریود را داشته باشد

زنان بالای 40 سال هر ماه ممکن است شروع دوره یایسگی آنها باشد .. بنا براین ممکن است در این سنین این مسئله طبیعی باشد

اگر خانمی که قبلا پریود منظم داشته اما مدتی هست که در بعضی پریود ها خونریزی ندارد.. بهتره معاینه لگنی توسط متخصص زنان انجام بشود .. مخصوصا اینکه سن بالا هم داشته باشد
دلایل طبی زیادی باعث نامنظم شدن پریود خانمها میشود

Sahar
08-23-2012, 02:29
جهت خونریزیهای زنانه فوراً اقدام کنید

به محض آغاز اولین روزهای قاعدگی، زنان چندین روز به طور مداوم خونریزی قاعدگی را تحمل می کنند .. با این حال، سیکل های زنانه ممکن است گاهی اوقات ناقص شوند.

به همین علت از دست دادن خون غیرعادی می شود .. خونریزی ممکن است در روزهایی غیر از دورۀ قاعدگی رخ دهند، امکان دارد که خون از دست داده شده بیش از حد زیاد باشد و یا دورۀ آن بیش از معمول طول بکشد، یک قاعدگی عادی بین ۲ تا ۸ روز، بنابر شرایط هر فرد طول می کشد.

چنین علائمی که همیشه نگران کننده هستند و در واقع، گاهی اوقات بی اهمیت اند، ممکن است شدید شوند. در تمام موارد خونریزی ها، باید برای انجام مراقبت های ضروری و اطمینان پیدا کردن، سریعاً با پزشک مشورت کرد.

● دختران بسیار جوان

تخمک گذاری نامناسب: این مشکل در بین دختران بسیار جوان، بین ۱۰ تا ۱۳ سال، دیده می شود؛ خونریزی هایی غیرعادی که ممکن است موجب عملکرد نامناسب سیکل هورمونی بشود. این علت ِ بیش از ۷۰% موارد است. این دختران جوان از خونریزی های دردناک بافاصله و زیاد رنج می برند. دلیل اصلی این مشکل تخمک گذاری نامناسب است که عدم تعادل هورمون های جن/سی (استروژن و پروژسترون) را با خود به همراه دارد. اولین بخش سیکل، که مربوط به ترشح استروژن است، نرمال است،

اما تخمک گذاری شرایط خوبی ندارد و بقیۀ سیکل به هم می خورد. پروژسترون، یک هورمون ضروری که طی دومین بخش از سیکل ماهانه باید ترشح شود، در این شرایط غایب یا ناکافی است. این عدم تعادل باعث خونریزی بسیار زیاد به مدت ۳۰ تا ۶۰ روز می شود. در برخی موارد، خونریزی های غیر طبیعی خود به خود از بین می روند اما ممکن است مقدار خون بیشتر شود و این وضعیت تا حدی پیشرفت کند که باعث بروز کمبود آهن، کم خونی، بیماری های دیگر و سرگیجه شود و اینها همه به غیر از مشکلات شدید و جدی تری است که امکان دارد، بروز پیدا کنند. تجویز قرص های ضد بارداری، راه حل خوبی نیست زیرا این قرص ها باعث ظاهر شدن یک سیکل منطم می شوند و ممکن است بی قاعدگی ها را بپوشانند.

یک آزمایش خون و تعیین جدول دمای بدن باعث تشخیص آسان تخمک گذاری و کیفیتش و پی بردن به کم خونی احتمالی می شود. استفاده از پروژسترون طی ۱۰ روز از سیکل ماهانه باعث شکل گرفتن سیکل های منظم و کاهش خونریزی می شود.

● موردی بسیار نادر و کمیاب

علت برخی خونریزی ها ممکن است وجود بیماری انعقاد خون (مشکلاتی در فاکتورهای انعقادی و پلاکت ها) باشد. در این مورد، سیکل ها مرتب اند اما حجم خون بسیار زیاد و فراوان است. وانگهی، یک جراحت نیز ممکن است باعث یک خونریزی شدید شود. درمان این مشکل هورمونی نیست، خونی است. یک دیستروفی تخمدانی نیز گاهی اوقات در بین دختران ۱۴ تا ۱۸ ساله می تواند یکی از عوامل خونریزی باشد. این مشکل ِ عملکردِ تخمدانی باعث خونریزی های بافاصله و پرمویی می شود. علت آن هم بی نظمی هورمونی است که به وسیلۀ پروژسترون درمان می شود و در صورت نیاز آنتی آندروژن هم برای کاهش موها لجاظ می گردد.

● شما یک زن جوان هستید

بین زنانی که بیشترین مشکلات هورمونی را دارند، تمام بخش های دستگاه تنا/سلی باعث بروز خونریزی می شوند. به یاد داریم که خونریزی های فراوان و مکرر از دست دادن آهن را با خود به همراه دارند و می توانند باعث کم خونی بشوند؛ اولین علائم کم خونی عبارتند از: خستگی، بی خوابی، نفس تنگی و کاهش مقاومت در برابر عفونت ها. بنابراین ضروری است که در موارد خونریزی های غیر طبیعی با پزشک مشورت کنید و پس از انجام آزمایش های مورد نیاز ( تعیین میزان هورمونی، تجزیه و تحلیل خون و سونوگرافی) به درمان بپردازید.

● مشکلات هورمونی

دلایل این مشکلات عبارتند از: استرس، تخم گذاری و سندروم قبل از قاعدگی. استرس: هورمون های جن/سی تحت کنترل مغز هستند، خصوصاً توسط دو ساختار هیپوفیز و هیپوتالاموس، که این دو در مقابل هر تغییر روانی (شوک، اضطراب و حتی سفر) به شدت واکنش نشان می دهند. هر گونه استرسی ممکن است تعادل هورمونی را برهم زند و باعث خونریزی شود. در این شرایط، باید علت ها را بیابید و حذف شان کنید، البته با صبر و آرامش. تخمک گذاری: خونریزی های جزیی ممکن است هنگام تخمک گذاری بروز پیدا کنند. آنها بی نظم و قاعده هستند و به سادگی به عنوان واکنش رحم در مقابل تغییرات هورمونی این دوره تعبیر می شود.

درمان پروژسترونی یا قرص های ضد بارداری می توانند خونریزی های این سیکل میانی را از بین ببرند.

سندروم قبل از قاعدگی:

سندروم قبل از قاعدگی، گاهی اوقات باعث خونریزی های قهوه ای رنگ قبل از آغاز قاعدگی می شود. این سندروم در بین زنان مختلف با شیوه های متفاوتی خود را نشان می دهد. سندروم قبل از قاعدگی که چند روز قبل از قاعدگی آغاز می شود، ویژگی ها و علائم بسیار متفاوتی دارد: خستگی، سر درد، جوع (گرسنگی)، افسردگی، تحریک پذیری، بی خوابی، احساس فشار در سینه ها و ... . احتمالاً علت این مشکلات وجود مقدار بیش از حد استروژن است که با استفاده از یک درمان پروژسترونی که تعادل هورمونی را مجدداً برقرار می کند، معالجه می شود.

● داروهای ضد بارداری

قرص های ضد بارداری هم ممکن است مسئول خونریزی باشند. اگر از ابتدای تجویز، این داروها به میزان کم مصرف شوند، با بدن سازگار خواهند شد. خونریزی بیشتر در درمان با استروژن های ضعیف و پروژسترون های خالص مشاهده می شود. بعد از چند سال، استفاده از این داروها، غشاء مخاطی که رحم را می پوشاند نازک و حساس می شود و بنابراین به سادگی دچار خونریزی می گردد. یک قرص مناسب تر، خونریزی را متوقف خواهد کرد. آی یو دی، که در تماس دائم با رحم قرار دارد ممکن است باعث ایجاد خونریزی شود، به ویژه اینکه می تواند قاعدگی های بسیار شدید و خونریزی زیاد ایجاد می کند. با این حال باید تحت معاینه قرار بگیرید، ممکن است علت خونریزی های شدید شما حاملگی خارج از رحم باشد.

● فیبروم ها

فیبروم ها، غده هایی از بافت ماهیچه ای هستند که در جداره های داخلی یافت می شوند. این مشکل تقربیاً رایج است، متخصص زنان به طور اتفاقی در جریان معاینۀ سالیانه به وجود آنها در یک پنجم زنان، پی می برد. تا زمانی که فیبرم ها خونریزی ایجاد نکنند، بی خطر تلقی می شوند. تشخیص آنها و سپس انجام مراقبت توسط آزمایش های مرتب و مخصوص زنان (آزمایش خون، سونوگرافی و...) کافی است. در این موارد، هنگامی که قاعدگی های شدید مدت زیادی طول می کشند و همراه با لختۀ خون هستند، به هیچ وجه کم اهمیت نیست. این خونریزی ها در ایام غیر از قاعدگی ماهانه ظاهر نمی شوند. بنابراین درمان دارویی پیشنهاد می شود. اگر درمان دارویی کافی نباشد، جراحی گزینۀ بعدی است.

اگر نیاز باشد ، با توجه به سن و درخواست بیمار، ممکن است فیبرم ها از بدن خارج شوند. پولیپ ها: پولیپ ها نیز غددی هستند که در رحم وجود دارند و می توانند باعث بروز همه نوع خونریزی بشوند: خونریزی خارج از دورۀ قاعدگی (متروراژی) و یا خونریزی های بسیار زیاد و طولانی مدت (منوراژی). پولیپ ها ابتدا توسط سونوگرافی و سپس از طریق هیستروسکوپی تشخیص داده می شوند. این پولیپ ها باید خارج شوند زیرا در غیر این صورت ممکن است تبدیل به تومورهای بد خیم یا حتی سرطان رحم شوند.

خونریزی های دیگر به علت ابتلا به بیماری های کلی رحم هستند، از جمله: عفونت آندومتر (التهاب پرده های مخاطی رحم به علت عفونت) و آدنومیوزیس (تومورهای خوش خیم که باعث ایجاد عفونت ادراری می شوند).

● شما باردار هستید

خونریزی در سه ماهۀ اول: در ابتدای بارداری، خونریزی ها بیشتر مربوط به سقط جنین غیر عمد هستند، به علت نابه هنجاری جنین، تخمک جدا شده و سپس خارج می شود به این ترتیب جنین سقط می شود. در جریان ده هفتۀ اول بارداری، سقط جنین تنها علت خونریزی نیست، در این شرایط مشاهدۀ وضعیت جنین توسط سونوگرافی ضروری است.

دیده شده است که برخی افراد خونریزی بر اثر سقط جنین را با خونریزی های قاعدگی اشتباه می گیرند. در اغلب موارد درمان بی فایده است، به جز در موارد خونریزی های بسیار شدید. اگر سقط جنینن طبیعی است، باید گذاشت که این اتفاق به آرامی بیافتد. استراحت، استفاده از داروهای ضد تشنج و سونوگرافی بیمار را از لحاظ روانی تسکین می دهند و آرام می کنند.

زمانی که سونوگرافی سقط جنین را نشان نمی دهد و جنین صحیح و سالم است، جدا شدن جفت جنین بدون شدت یا یک جراحت کوچک در گردنۀ رحم که به خاطر بارداری حساس شده نیز می توانند باعث خونریزی شوند. این موارد مهم نیست و با گذشت زمان و مراقبت، خونریزی متوقف می شود. گاهی اوقات، در ۱ تا ۲% موارد، تخمک به جای قرار گرفتن در رحم، ممکن است در سطح مجرا (۹۸% موارد) بالا بیاید یا در حفرۀ شکم قرار گیرد (۲% موارد) و یا حتی در موارد بسیار استثنایی وارد تخمدان شود. این جابه جایی های غیر طبیعی که در کمین زنان جوان است، امکان دارد باعث ایجاد عفونت یا جراحت شود.

این مشکلات غالباً توسط خونریزی از ابتدای بارداری نمایان می شوند. سونوگرافی و میزان هورمونی منجر به تشخیص می شوند. اگر فرد تازه باردار شده و جنین هنوز توسط سونوگرافی قابل مشاهده نیست، باید منتظر بماند و در این مدت به خوبی از خود مراقبت کند. اگر بارداری خارج از رحم مشاهده شود، درمان دارویی یا جراحی در نظر گرفته می شود. امروزه، بارداری خارج از رحم زود تشخیص داده می شود بنابراین از بروز مشکلات شکمی جلوگیری به عمل می آید.

خونریزی های سه ماهۀ دوم و سوم: با پشت سر گذاردن سه ماهۀ اول، خونریزی بسیار کمتر دیده می شود. با این حال، ممکن است خونریزی هایی به علت مشکلات رحم دیده شوند. مانند فیبرومی که باعث سقط جنین می شود یا باز بودن بیش از حد گردنۀ رحم که جنین را در موقعیت بدی قرار می دهد. برخی بیماری های مادر نیز مقصراند، از جمله: پرفشاری خون و بیماری های نقص ایمنی.

● شما یائسه شده اید

زمانی که قاعدگی ها تمام می شوند، همیشه خونریزی ها نگران کننده هستند. اغلب اوقات، علت این خونریزی ها، درمان هورمونی جایگزین است. اگر درمان مناسب فرد نباشد یا وی خوردن یک قرص را فراموش کند، ممکن است که خونریزی شروع شود. علاوه بر این ممکن است، علت خونریزی بیداری فیبروم، پولیپ، یک بیماری رحمی یا حتی عفونت شدید رحم باشد. هدف از انجام آزمایش ها تشخیص سرطان گردنۀ رحم قبل از پیشرفت جدی آن است. به همین علت، امروزه این مورد بسیار نادر است. سرطان های بدنۀ رحم به طور کلی زمانی تشخیص داده می شوند که این سرطان به کندی در حال پیشرفت است.

باید هنگام بروز هر گونه خونریزی غیر عادی، سریعاً اقدام کنید. گاهی اوقات، خونریزی های کم و بی اهمیت، شدید می شوند و ممکن است در تمام دوره های زندگی یک دیده شوند. بنابراین باید خیلی سریع با پزشک تان مشورت کنید؛ چه برای اطمینان پیدا کردن از سلامتی و چه برای درمان مشکل.

هفته نامه سلامت

Sahar
08-23-2012, 02:30
این کیسـت ها ترسناک نیستند!

کیست های تخمدان دردناکند؛ گاهی باعث خونریزی های غیرطبیعی رحمی می شوند، قاعدگی تان را نامنظم کرده و حتی شکم تان را متورم می کنند، اما آنقدرها که به نظر می آیند ترسناک نیستند، چون با تشخیص به موقع به سادگی و حتی بدون نیاز به جراحی قابل درمانند. ولی نکته مهم در رابطه با این بیماری این است که بیشتر خانم ها بدون این که اطلاعی داشته باشند به این کیست ها مبتلا هستند و از کنار نشانه های آن هم به بهانه طبیعی بودن شان بی تفاوت می گذرند، همین بی توجهی گاهی فاکتور مهم زمان را در چرخه درمان حذف می کند.

در این مطلب دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان به همه پرسش های شما پاسخ داده تا با آگاهی از آن ها نسبت به همه تغییرات جسمی خود حساس باشید و از کنار آن ها ساده عبور نکنید.

● شاید عادت های بهداشتی قاتل شما باشند

همیشه بعد از مسواک زدن دهان تان را با آب می شویید؟ هر روز حمام می کنید؟ خب شاید این عادت هایی که آنها را به عنوان عادت بهداشتی می شناسید عادت های درست نباشند و بیشتر از آن که مفید باشند مضر جلوه کنند. اگر این ادعای ما را باور ندارید حتما مطلب «عادات اشتباهی که هر روز آنها را تکرار می کنید» را مطالعه کنید.

در این مطلب متخصصان بزرگ پزشکی جهان در مورد این عادت ها توضیح داده اند. یک راهنمای کاربردی در مورد مشکلات غده تیروئید و مطلب دیگری در مورد علامت هایی که خانم ها باید تک تک آن ها را جدی بگیرند هم سایر مطالبی است که به شما پیشنهاد می کنم حتما آنها را به طور دقیق مطالعه کنید، چرا که دانستنی های فراوانی برای شما دارند.

● کیست ها چطور ظاهر می شوند؟

یکی از مشکلات شایع دخترخانم های جوان و حتی خانم ها کیست های تخمدان است. خیلی از آن ها حتی بدون این که آگاه باشند به این کیست ها مبتلا هستند و معمولا به دنبال سونوگرافی هایی که گاهی با هدف دیگری هم انجام می شوند به وجود این کیست ها پی می برند اما علت این عارضه چیست.

در حقیقت علل متفاوتی می تواند زمینه ظاهر شدن این کیست ها را فراهم کند. در اکثر قریب به اتفاق موارد، علت اصلی تخمک گذاری نشدن است، آن هم به این دلیل که فولیکولی که قرار است تخمک را ایجاد کند باید ۱۴ روز بعد از عادت ماهانه به طور طبیعی پاره شود و تخمک را آزاد کند اما در افراد مبتلا به کیست این روند اتفاق نمی افتد. به عبارت دیگر در این شرایط فولیکول ها به دلایل مختلف به بلوغ می رسند، ولی پاره نمی شوند و تخمک گذاری نمی کنند. معمولا این عارضه هم به دلیل اختلال در عملکرد تخمدان ایجاد می شود. به دنبال این اختلال تخمک آزاد نشده و با تجمع آب در داخل خود تبدیل به کیست می شود. وقتی این روند در مورد چند تخمک تکرار می شود، چند کیست کوچک در تخمدان ایجاد می شود که اصطلاح تخمدان های «پلی کیستیک» هم در حقیقت بیان کننده همین حالت است. نکته قابل توجه اینجاست، با وجود اینکه این فولیکول ها قدرت رشد کامل و تخمک گذاری ندارند ولی عمر طولانی دارند.

● این نشانه ها را جدی بگیرید

معمولا کیست های تخمدان غیر از شرایط حاد نشانه های بارزی که فرد مبتلا را نگران کند بروز نمی دهند، به همین دلیل است که خیلی از خانم ها و حتی دخترخانم های جوان بدون این که بدانند به این کیست ها مبتلا هستند. اما اغلب رشد موهای زائد روی صورت به خصوص چانه و به هم ریختن نظم عادت ماهانه، لکه بینی و گاهی احساس درد و سنگینی زیر شکم نشانه های بروز این کیست ها هستند. در شرایط حاد هم احساس درد بسیار زیاد و ناگهانی شکم به طوری که اجازه راه رفتن به فرد نمی دهد، حالت تهوع و استفراغ، تغییر نبض و احساس ضعف که ممکن است به علت خونریزی داخلی باشد همه نشانه های وجود این کیست ها در تخمدان هستند، البته در این شرایط مراجعه سریع و بدون اتلاف وقت به پزشک بسیار ضروری است، چون این نشانه ها از پاره شدن کیست خبر می دهند.

● بهترین را ه پیشگیری چیست؟

متاسفانه تنها راه پیشگیری از بروز تخمدان های پلی کیستیک یا کیست تخمدان استفاده از داروست. آن هم به این دلیل که تجربه نشان داده افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند کمتر به کیست های تخمدانی دچار می شوند. البته در فرآیند بارداری و شیردهی هم به علت این که فعالیت تخمدان مهار می شود معمولا کمتر شاهد بروز این کیست ها هستیم.

خانم هایی که دیر ازدواج می کنند یا دیر باردار می شوند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این کیست ها قرار دارند. اما به طور کلی بهترین راه برای پیشگیری از بروز این کیست ها مراجعه مرتب و سالانه به متخصص زنان است. ضمن این که دخترخانم ها از زمانی که دوران قاعدگی شان شروع می شود و خانم ها تا زمان یائسگی باید مراقب کوچک ترین تغییرات در خودشان باشند. دردهای مبهم لگنی، لکه بینی و بی نظمی در عادت ماهانه همه از نشانه هایی هستند که نباید بی تفاوت از کنار آن ها بگذرند. مراجعه به موقع به متخصص زنان و انجام سونوگرافی باعث تشخیص به موقع و درمان راحت تر این کیست ها می شود. به خصوص این که این کیست ها اغلب درصورت تشخیص به موقع با تجویز داروهای هورمونی قابل درمان هستند.

● کیست تخمدان مانع بارداری می شود؟

در مورد دختران جوان به علت این که در سن باروری قرار دارند و معمولا بیشترین مقدار تخمک گذاری را هم تجربه می کنند، احتمال ابتلا به کیست های تخمدانی زیاد است به خصوص این که ابتدای سن باروری هستند و تخمک های آن ها قدرت رشد کامل را ندارد. خوشبختانه این کیست ها در مورد این گروه اغلب با مصرف دارو قابل درمانند. ولی به طور طبیعی نگرانی از احتمال اختلال در بارداری برای این افراد به وجود می آید. اما باید گفت، زمانی این نگرانی منطقی است که این دخترخانم ها شاهد تخمدان های پلی کیستیک و در نتیجه کیست سازی بسیار شدید باشند. یعنی شرایطی که وضع آندوکرینولوژی آنها به هم می خورد از تخمدان های کیستیک بدون تخمک گذاری، هورمون های مردانه ترشح می شود به طوری که یک باره شاهد پرمویی شدید و رشد موهای زائد به خصوص درصورت شان می شوند. اختلال شدید در دوره ماهانه آنها هم به گونه ای است که مثلا هر ۳ ماه یا حتی ۴ ماه یک بار سیکل قاعدگی شان شروع می شود. در این افراد معمولا شرایط بارداری دشوار است، اما در غیر این صورت جای نگرانی خاصی نیست، چون اغلب این کیست ها به خصوص در سنین باروری از نوع کیست های فولیکولار هستند که به طور طبیعی و در عرض یک تا نهایتا ۳ ماه از بین می روند.

● سراغ فست فودها نروید

نوع و چگونگی تغذیه به نوبه خود نقش تعیین کننده ای در پیشگیری از ایجاد کیست های تخمدانی دارد. همان طور که گفته شده در بسیاری از موارد اضافه وزن یکی از دلایل تشکیل این کیست هاست بنابراین با کنترل مقدار غذای مصرفی و گنجاندن مقدار مواد غذایی به اندازه اما ضروری در برنامه غذایی روزانه ضمن کنترل وزن می توان از ابتلا به این بیماری هم پیشگیری کرد. از طرف دیگر گرایش به مصرف غذاهای پر چرب و فست فودها از قبیل سوسیس و کالباس هم می تواند زمینه ساز تشکیل این کیست های تخمدانی باشد. اگر شما به کیست های تخمدانی مبتلا هستید بهتر است در مصرف انواع شیرینی ها، آبمیوه های مصنوعی و نوشابه ها صرفه جویی کنید. در عوض میوه و سبزی های تازه مثل هویج، کاهو، کلم و اسفناج را در برنامه غذایی خودتان قرار بدهید. در کنار رعایت رژیم غذایی ورزش کردن برای کنترل وزن هم می تواند به پیشگیری از ابتلا به این کیست ها به شما کمک کند. بهتر است ورزش ساده ای مثل پیاده روی جزو فعالیت های روزانه شما قرار بگیرد تا سلامت جسمانی و روحی تان را تضمین کند.

نکته : دخترخانم ها از زمانی که دوران قاعدگی شان شروع می شود و خانم ها تا زمان یائسگی باید مراقب تغییراتی مثل دردهای مبهم لگنی، لکه بینی و بی نظمی در عادت ماهانه شان باشند

● مهم ترین فاکتور در بد خیمی کیست های تخمدان

سن عاملی مهمی در بد خیمی یا خوش خیمی تخمدان است. در حقیقت سن فرد در چگونگی ایجاد کیست های تخمدانی اهمیت زیادی دارد. به طور کلی احتمال بروز کیست های بد خیم در هر سنی وجود دارد اما هرچه سن بالاتر می رود این احتمال هم بیشتر می شود. خوشبختانه اغلب کیست هایی که در خانم های جوان بین ۲۰ تا ۳۰ سال دیده می شود خوش خیم هستند و با استفاده از داروها قابل درمانند اما هر چه سن بالاتر می رود احتمال بدخیم بودن آنها بیشتر است به طوری که از ۴۰ سالگی به بعد این کیست ها با احتمال بیشتری می توانند بدخیم باشند. باید این نکته را به یاد داشت دختران از زمان شروع دوره ماهانه تا زمان یائسگی می توانند به این کیست ها مبتلا شوند البته نوع این کیست ها با شرایط سنی آنها در ارتباط است. کیست های بدخیم به طور کلی در ۲ گروه سنی خیلی بیشتر از دیگران شایع هستند؛ گروه های سنی بسیار پایین (سن شروع قاعدگی) و سن های بالا یعنی بعد از یائسگی. در سنین پایین معاینه و درمان این کیست ها بسیار ضروری است.

این کیست ها اغلب ژرمینال و به شکل غیرساده هستند، جداره ضخیم دارند و معمولا ۲ یا ۳ قسمتی هستند و باید حتما تحت مشاوره متخصص زنان و با دادن یکسری آزمایش های تکمیلی در آورده شوند تا ماهیت شان تشخیص داده شود. بروز کیست های بدخیم معمولا در سن های بعد از یائسگی هم بسیار شایع است و از آنجا که معمولا عارضه ظاهری هم ندارند بیمار زمانی به پزشک مراجعه می کند که مقدار زیادی آب داخل شکمش انباشته شده است. به همین دلیل ما توصیه می کنیم در معاینه سالانه ای که از خانم های یائسه انجام می شود حتما سونوگرافی واژینال برای بررسی تخمدان ها یا ضخامت آندومتر هم انجام شود تا فاکتور زمان را برای درمان نهایی از دست ندهیم.

● باید وزن تان را کم کنید

شاید به نظر عجیب بیاید اما نخستین قدم در درمان کیست های تخمدانی در بیشتر موارد کم کردن وزن است آن هم به این دلیل که اضافه وزنی که منجر به چاقی می شود تاثیر مستقیمی در کاهش ترشح آندروژن دارد و در اکثر موارد موجب بروز اختلال در سیکل قاعدگی و تاخیر در تخمک گذاری می شود. زمانی که اختلال در قاعدگی ناشی از اضافه وزن است معمولا بعد از کاهش وزن برای برقراری تعادل هورمونی، قرص ضد بارداری استروپروژسترونی تجویز می شود و در کنار آن هم بسته به تشخیص پزشک معالج داروهای مخصوص هورمون های مردانه هم قابل توصیه اند اما در مورد خانم هایی که قصد بارداری دارند وضعیت تا اندازه ای متفاوت است در این افراد کاهش وزن بسیار مهم است چون در خیلی از موارد همین کاهش وزن زمینه ساز تخمک گذاری دوباره می شود. معمولا تجویز قرص های دیابت این شرایط را ساده تر می کنند.

نکته : اغلب کیست هایی که در خانم های جوان بین ۲۰ تا ۳۰ سال دیده می شود خوش خیم هستند و با استفاده از داروها قابل درمانند

● خوش خیم ها به درمان جواب می دهند

پای کیست ها که به میان می آید ناخودآگاه ذهن بسیاری از خانم ها در گیر احتمال ابتلا به سرطان های تخمدان و عوارض آن می شود اما نکته اینجاست که همه کیست ها بد خیم نیستند و قرار نیست ابتلا به آن ها برابر با ابتلا به سرطان باشد. کیست های تخمدان به طور کلی به دسته خوش خیم و بدخیم یا همان تومورهای سرطانی تقسیم می شوند؛ دسته اول یعنی کیست های خوش خیم که معمولا کیست های هورمونی هستند با علائم قابل کنترل که در اکثر موارد هم به درمان های دارویی پاسخ می دهند. در کنار کیست های هورمونی گروه دیگری از کیست ها به کیست های آندومتریوز شهره هستند؛ این گروه از کیست ها که متاسفانه ممکن است مشکلاتی در بارداری هم به دنبال داشته باشد به عنوان یک بیماری شناخته می شوند. نوعی دیگر از کیست ها که در حقیقت همان تومورهای تخمدانی هستند مربوط به قشر تخمدانند. ظاهر شدن این کیست ها در تخمدان کاملا غیرطبیعی است و معمولا با خونریزی همراه است. این کیست ها به داروهای هورمونی جواب نمی دهند و برای درمان به جراحی نیاز دارند. اما خوشبختانه این کیست چندان شایع نیست و گروه کمی از بانوان هستند که به این نوع از کیست ها مبتلا می شوند. به طور کلی ۸۵درصد از کیست های تخمدانی خوش خیم هستند و زنان حتی دخترخانم های جوان از۲۰ تا ۴۴ سالگی در معرض ابتلا به این کیست ها قرار دارند. اما همین احتمال در مورد تومورهای بد خیم قبل از یائسگی ۱۳درصد و بعد از یائسگی ۴۵ درصد است.

● قرص های ضد بارداری چه نقشی دارند؟

ساده ترین و مناسب ترین درمان برای کیست های تخمدان در شرایطی که کیست ها زود تشخیص داده شوند، استفاده از قرص های ضد بارداری در یک دوره زمانی مشخص است. مصرف این قرص ها هم خیلی از مادران را نگران وضعیت بارداری دختران شان می کند که به هر حال یک نگرانی کاملا طبیعی است، اما نکته مهم در مورد مصرف این داروها دوره مصرف آن هاست. معمولا دوره مصرف این قرص ها نباید از ۳تا ۶ ماه بیشتر شود. اما به طور کلی یادآوری این نکته ضروری است که قرص های ضد بارداری ممکن است بارداری را مدتی به تاخیر بیندازد اما مصرف کننده را نابارور نمی کند. پس اگر طبق توصیه پزشک و طی یک دوره درمانی مشخص این قرص ها را مصرف کنید، لازم نیست نگران عواقب احتمالی آن باشید. اما از مصرف سرخود این قرص ها پرهیز کنید. از آنجا که استروژنی که این قرص ها تولید می کنند چند برابر استروژن طبیعی بدن است استفاده طولانی مدت از آ ن ها می تواندآندومتر را بیش از حد لاغر کند و در نتیجه بارداری را به تاخیر بیندازد.

● کیست تخمدان الزاما" بیماری نیست

یادآوری این نکته کاملا ضروی است که کیست تخمدان الزاما" یک بیماری نیست. این هم از این روست که به طور کلی یکی از ویژگی های طبیعی تخمدان ساختن کیست است. تخمدان ها در هر ماه یک فولیکول غالب که شباهت هایی هم با کیست دارد و به اشتباه کیست نامیده می شود ایجاد می کنند که در نهایت تخمک درون آن آزاد می شود اما در مواردی که اندازه این کیست ها به ۳ تا ۴ سانتی متر می رسد از حالت طبیعی خارج شده و به کیست تخمدان تبدیل می شوند. بنابراین تا زمانی که اندازه این کیست از این میزان کمتر باشد ایجاد آن در تخمدان یک اتفاق کاملا طبیعی است و خودبه خود هم درمان می شود.

● جراحی تنها راه درمان است؟

یکی از راه های درمان کیست های تخمدان عمل جراحی است اما در مورد همه افراد و همه کیست ها نیازی به عمل جراحی نیست. در حقیقت اینکه برای درمان کیست عمل جراحی ضروری است یا نه به عواملی مثل اندازه کیست، حالت ها و نشانه های بیماری و در مواردی هم به سن بیمار بستگی دارد. معمولا زمانی که کیست از نوع عملکردی(functional) است و مانع دوره های ماهانه بیمار نمی شود نیازی به عمل جراحی نیست اما زمانی که کیستی با وجود پشت سرگذاشتن چند دوره قاعدگی از بین نمی رود و به مرور بزرگ تر هم می شود، البته بعد از تشخیص پزشک معالج و به دنبال بررسی سونوگرافی های بیمار، احتمال پیشنهاد جراحی برای خارج کردن کیست وجود دارد. از آنجا که کیست در زنانی که دوران یائسگی را پشت سر گذاشته اند و نشانه ظاهری چندانی ندارد، دیر تشخیص داده می شود و معمولا نیاز به جراحی برای خارج کردن کیست در اکثر این افراد ضروری است. زمانی که پای جراحی و خارج کردن کیست به میان می آید خیلی از بانوان ناخودآگاه دچار نگرانی از بابت بد خیم بودن کیست ها و به عبارتی سرطانی بودن آنها می شوند؛ این نگرانی طبیعی است اما باید به آنها گفت به طور کلی سرطان تخمدان یک عارضه بسیار نادر است و معمولا زنان بین ۵۰ تا ۷۰ سالگی در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند و خوشبختانه حتی در این افراد هم اگر عارضه در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود به سادگی قابل درمان است.



سیب سبز

Sahar
08-23-2012, 02:30
عفونت می توانـد باعـث چسبنـدگی رحـم شـود

گفتگو با دکتر مريم کاشانيان متخصص زنان و زايمان / عفونـت می توانـد باعـث چسبنـدگی رحـم شـود .. ؛

يکی از بيماری های نسبتا شايع در ميان زنان، چسبندگی رحم است که در اثر عوامل متعددی اتفاق می افتد و در صورت عدم تشخيص به موقع ممکن است منجر به نازايی يا سقط‌ های مکرر در خانم‌ها شود...


سلامت : لطفا در ابتدا بيماري چسبندگی رحم را تعريف کنيد ..

در ابتدا بايد گفت که چسبندگب هاب شايع در زنان چند دسته‌اند؛ يکي چسبندگب داخل رحم است و ديگرب چسبندگب در داخل لگن که هر يک از اين دو حالت موضوعب جداگانه است .. چسبندگی داخل رحمی در شرايط معمولی برای هيچ زنی اتفاق نمی افتد چرا که پوشش درونی يا مخاط آندومتر در رحم به طور طبيعی و مرتب ايجاد می شود و ريزش می کند که باعث به وجود آمدن قاعدگی می شود .. اما گاهی اوقات تحت‌ شرايطی اين مخاط از بين می رود و کم‌کم به دليل فقدان آندومتر قسمت‌های مختلف داخلی رحم به هم می چسبند که اصطلاحا به آن «نشانگان آشرمن» گفته می شود .

سلامت : چه شرايطی باعث اين عارضه مي‌شوند ؟

يکی از مهم‌ترين عوامل عفونت‌هاست ولی منظور، آن دسته از عفونت‌های رايج بين خانم‌ها نيست .. به صورت معمول وقتی به عفونت اشاره می شود خانم‌ها فکر مي‌کنند هر نوع ترشحی از وا/ژن عفونت است و باعث چسبندگی می شود. در حالی که در اينجا منظور برخی عفونت‌های شديد و مزمن به عنوان نمونه ناشی از بيماری های سل و جذام است که می توانند پوشش درونی آندومتر را از بين ببرند چرا که اين بافت در شرايط عادی از بين نمی رود. يکی ديگر از شرايطی که ممکن است باعث از بين بردن اين مخاط شود کورتاژهای خشن است. البته بازهم منظورکورتاژهای معمولی نيست بلکه کورتاژهايی که به بافت داخل رحم صدمه بزند و در مواردی اتفاق می افتد که جنين در داخل رحم مرده و دفع نشده باشد که اصطلاحا به آن «سقط فراموش‌شده» گفته می شود. در اين حالت جنين به داخل رحم چسبيده و به زحمت کنده می شود و بايد به ناچار اين کورتاژ خشن صورت بگيرد. بنابراين به خانم‌ها هشدار می دهيم که اگر احيانا جنينی در داخل رحمشان از بين رفت زودتر اقدام به دفع آن کنند تا بافت داخل رحم بيرون بيايد چرا که درغير اين صورت منجر به انجام کورتاژ خشن شده و به دنبالش چسبندگی رحم اتفاق می افتد.

سلامت : چسبندگی داخل رحمي‌چه علائم و عوارضی دارد ؟

اگر چنين چسبندگی ای در رحم اتفاق بيفتد زنان ممکن است نازايی پيدا کنند چرا که بافت داخل رحم محل لانه‌گزينی است و با آسيب ديدن آن خطر نازايی به وجود می آيد. همچنين ممکن است موجب سقط‌ های مکرر يا دردهای زير شکم يا قطع قاعدگی شود. اين اتفاق‌ ها از عوارضی است که در اين نوع چسبندگی يا به اصطلاح پزشکی نشانگان آشرمن وجود دارد.

سلامت : و نوع دوم ؟

آن چسبندگی که بين مردم مصطلح است در واقع چسبندگی لگن است که اطراف رحم يا بيرون از رحم اتفاق می افتد که بين رحم، تخمدان‌ها، جداره روده و جداره شکم يا جداره لگن چسبندگی ايجاد می کند. باز هم عفونت‌ ها در صدر علل به وجود آمدن اين عارضه هستند. عفونت‌های ناشی از ميکروب «کلاميديا» يکي از علت‌های اين چسبندگی است. بيماری التهابی لگن (pid)، عفونت‌ های ناشی از اعمال جراحی به خصوص اگر عفونتی رخ داده باشد يا انجام اعمال جراحی کثيف باعث ايجاد اين چسبندگی ها می شود. اين چسبندگی ها از دسته دوم چسبندگی های رحم هستند که ممکن است هيچ علامت خاصی نداشته باشند و در جراحی بعدی که شکم بيمار باز می شود اين چسبندگی مشاهده شود و طبيعتا اعمال جراحی بعدی را برای جراح سخت و دشوار می کند و خطر عوارض نيز براي بيمار زياد می شود .

سلامت : بيماری هايی که می تواند ابتلا به چسبندگی رحم را زياد کنند، کدامند؟

يکی از بيماری های که می تواند احتمال ابتلا به چسبندگی رحم را زياد ‌کند آندومتريوز است که در اين بيماری بافت داخل رحم بيرون از رحم کاشته مي‌شود و می تواند چسبندگی های زيادي را داخل لگن ايجاد کند يا عفونت‌هاي ناشي از بيماري سل و نيز در کساني که آپانديسيت کهنه دارند و دير به آن رسيدگی شده يا سوراخ شده، همچنين در زنانی که اعمال جراحی شکمی داشته‌اند يا به عنوان نمونه روده‌ شان مورد جراحی قرار گرفته ممکن است چسبندگی در لگن و شکم ايجاد شود. ايجاد بيماری های شکمی ‌مانند آپانديسيت در افراد اجتناب‌ ناپذير است و هيچ‌کس نمي‌تواند جلوي آن را بگيرد ولي توصيه می کنيم که برای هر نوع بيماری هر چقدر زودتر اقدام شود و از پيشرفت آن جلو‌گيری شود.

سلامت : علائم چسبندگی رحم چيست؟

براي چسبندگی داخل رحم هيچ علامت خاصی وجود ندارد. ممکن است در بيماران خون‌ ريزی قاعدگی کم يا قطع شود يا قاعدگی دردناک، نازايی و سقط مکرر داشته باشند و وقتی بيمار با اين علائم به دکتر مراجعه می کند احتمال ابتلا به چسبندگی رحم قوت می گيرد.

سلامت : برای درمان چه اقداماتی انجام می شود ؟

وسيله‌ای داخل رحم قرار داده می شود تا اين چسبندگی ها آزاد شود و سپس هورمون جايگذاری می شود تا مجددا چسبندگی ايجاد نشود. درمان اين عارضه صددرصد نيست ولی روش‌های درمانی از جمله روشی که ذکر شد روش‌های خوبی هستند. که با روش‌های کمکی ديگر به کار گرفته می شود يک تا 2 ماه برای ترميم زمان لازم است تا بيمار قاعدگی اش از سر گرفته شود و بافت داخل رحم خود را ترميم کند. اگر با اين شيوه درمان صورت بگيرد معمولا بازگشت اتفاق نمیافتد و مشکلی پيش نخواهد آمد. ولی بهتر است که اصلا نگذاريم اين چسبندگی به وجود بيايد و درواقع پيشگيری از آن بهترين اقدام است.

هفته نامه سلامت

Sahar
08-23-2012, 02:31
نقش فعالیت ورزشی در سلامت بانوان

بدنی منظم و عادات غذایی خوب می تواند سلامت زنان را ارتقا داده و از بسیاری از بیماریها و حالاتی که علت عمده مرگ و میر و ناتوانی زنان جهان است پیشگیری کند ..



بدنی منظم و عادات غذایی خوب می تواند سلامت زنان را ارتقا داده و از بسیاری از بیماریها و حالاتی که علت عمده مرگ و میر و ناتوانی زنان جهان است پیشگیری کند ..

فعالیت بدنی منظم به پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی کمک می کند .. این بیماریها که شامل بیماریهای قلبی .. فشار خون بالا و سکته های مغزی است باعث یک سوم مرگ ومیر زنان در سراسر جهان هستند .. بیماری های قلبی عروقی باعث نیمی از مرگهای زنان بالای سال در کشورهای در حال توسعه هستند ..

توام بودن فعالیت بدنی منظم و تغذیه کافی اصلی ترین و اثر گذار ترین راه تنظیم چاقی خفیف تا متوسط و حفظ وزن ایده آل در زنان است ..

دیابت چند میلیون زن را در سراسر جهان مبتلا کرده است این میزان در سالی به دو برابر افزایش میا بد .. دیابت علاوه بر بیماریهای قلبی عروقی می تواند به کوری .. اسیب عصبی .نارسایی کلیه .. زخم پای دیابتی و قطع پا منجرشود ..

تحقیق جدیدی نشان داده حتی فعالیت بدنی منظم و اندک و تغییربرنامه ی غذایی می تواند از نیمی از موارد دبپیابت غیر وابسته به انسولین جلوگیری کند ..

فعالیت بدنی می تواند تا حد زیادی به پیشگیری و درمان استئو پروز کمک کند ..

استئو پروز بیماری خاصی است که در آن استخوانها شکننده شده و در مقابل شکستن مقاومت ضعیفی از خودنشان میدهند ..

زنان مخصوصا در دوران یائسگی در معرض خطر ابتلای بالاتری نسبت به این بیماری هستند.
فعالیتهای که در ان وزن بدن را تحمل میکنیم مثل پیاده روی ..
آهسته دویدن برای بلوغ طبیعی استخوان بندی در دوران کودکی و نوجوانی لازم هستند و باعث کاهش و از دست رفتن استخوان می شوند ..
همین قدرت عضلانی و تعادل را بهبود می بخشند و خر افتادن را کاهش داده و به همین خاطر از خطر شکستگی میکاهند ..

فعالیت بدنی منظم کمک میکند تا استرس ، اضطراب و افسردگی و تنهایی کاهش یابد ..
این مخصوصا در زنان مهم است چرا که آمار افسردگی در زنان بسیار بالاتر از مردان میباشد ..
آرتریت روماتویید بیماری رایج در سنین بالا است که فعالیت بدنی منظم باعث تنظیم و کنترل تورم و درد مفاصل و در نتیجه انجام کارهای روزانه میشود

Sahar
08-23-2012, 02:31
زنان سيگاری زودتر يائسه می شوند ..

یک بازبينی جديد روي مطالعات پيشين نشان داد زنانی كه سيگار میكشند زودتر از زنان غيرسيگاری يائسه می شوند ..

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين بازبينی گسترده از سوی متخصصان دانشگاه «هنگ كنگ» تاييد كرد كه زنان سيگاری یک سال زودتر از سن معمول ، يائسه میشوند ..

اين متخصصان متذكر شدند : يافته جديد اهميت ويژه‌ای دارد چون سن يائسگي در زنان در واقع روی خطر ابتلا به بيماری های استخوانی ، قلبی و همچنين ابتلا به سرطان سينه تاثيرگذار است ..

به گزارش رويترز، در اين مطالعه تاكيد شده است كه زنان بايد از اين پيامد سيگار كشيدن و تاثير آن روی زمان يائسگی آنها در سنين بالاتر، علاوه بر ساير مضرات سيگار مطلع شوند .. اين اطلاعات حاصل شش مطالعه مختلف است كه با حضور تقريبا 6000 زن در كشورهای آمريكا، لهستان، تركيه و ايران انجام گرفته‌اند ..

Sahar
08-23-2012, 02:32
کیست تخمدان به سراغ چه زنانی می رود ؟




بسیاری از خانم ها دچار کیست تخمدان هستند بدون اینکه اطلاعی در این باره داشته باشند ..

شاید شما هم با خانمهای متعددی رو به رو شده باشید كه از اختلالات دوره ماهانه شكایت دارند و نمی دانند چه کاری انجام دهند و البته در این میان حتی برخی از دختران به دلیل بی اطلاعی از اهمیت موضوع آن را با مادرشان نیز در میان نمی گذارند تا چه برسد به مراجعه به پزشك متخصص ..
بعضی دیگر از خانمها هم از وجود موهای زائد صورت ناراحتند و نمی دانند برای رفع این مشكل چه باید بكنند ؟
برخی به پزشك مراجعه می كنند و برایشان تشخیص كیست تخمدان داده می شود كه آنها پیش از دیگران نگرانند ولی باز هم درباره مشكلشان حرفی نمی زنند و چیزی نمی پرسند و ..
با توجه به اهمیت این موضوع و ارتباط سلامت تخمدانها با سلامت «زن» ما این مقوله را با دكتر مریم جهان افروز برهانی،جراح و متخصص بیماریهای زنان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی در میان گذاشتیم ..

با توجه به آمار قابل توجهی كه كیست های تخمدان بویژه در دخترخانمها پیدا كرده،لطفاً توضیح دهید كیست تخمدان چیست و آیا خطرناك است ؟

كیست تخمدان عبارت است از توده های تخمدانی معمولاً خوش خیم كه اغلب از نسج تخمدان تولید می شود و در بسیاری از موارد از فولیكول های سطح تخمدان سرچشمه می گیرد.. در واقع كیست تخمدان از توده های كیسه مانندی كه دارای یك جدار است و مقداری مایع ساده داخل آن جمع شده، تشكیل شده است ..


چه عواملی باعث بروز كیست تخمدان می شود؟

علل متفاوتی می تواند باعث بروز این كیست ها شود كه اكثراً علت آن عدم تخمك گذاری است،چون فولیكولی كه قرار است «تخمك» را ایجاد كند و معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا كرده و تخمك را آزاد می كند،این اتفاق در این فرد رخ نمی دهد و با تجمع آب در داخل خود،تبدیل به كیست می شود .. گاهی چند تخمك چند كیست تولید می كنند و این عمل تكرار شده،تعداد زیادی كیست كوچك در تخمدانها ایجاد می شود كه آنها را به نام تخمدانهای «پلی كیستیك» می شناسیم ..

كیست تخمدان چند نوع است ؟ آیا همه كیست ها خطرناكند ؟

كیست ها انواع مختلف دارند ولی كیست های تخمدان شایع كه بیشتر دیده می شود،اكثراً كیست های ساده و همان كیست هایی است كه شرح داده شد.ولی در مواردی این كیست ها می تواند بدخیم و خطرناك باشد كه برای تشریح آنها به بحث های پیچیده پزشكی نیاز می باشد.گاهی هم از محل فولیكول تخمدانی در مرحله دوم سیكل ماهانه كه دوره «لوتیئنی» نامیده می شود كیست های لوتیئنی ساخته می شود كه آنها نیز به نام كیست «فونكسیونل» شناخته شده و خطرناك نیستند.این كیست ها یا خود به خود و یا بوسیله درمانهای ساده رفع می شوند ..


معمولاً بیمارانی كه كیست تخمدان دارند،با دارو درمان می شوند ؟

همانطور كه اشاره شد،كیست هایی كه جدار نازك و صاف دارند،ساده هستند و در داخل آنها مایع صاف بدون هیچ گونه نسج اضافی ملاحظه می شود اینها كیست های «فونكسیونل» هستند و اكثراً خود به خود رفع می شوند،پس به درمان خاصی نیاز ندارد.ولی گاهی همین كیست ها،كمی بزرگتر شده و می توانند علایمی مثل درد در زیردل و اختلال در دوره ماهانه بیمار تولید كنند.گاهی هم لكه بینی در این بیماران دیده می شود كه با استفاده از قرص های ضدبارداری به راحتی درمان می شوند و با یك سونوگرافی ساده هم تشخیص داده می شوند.
در ضمن تخمدانهای با كیست های متعدد (پلی كیستیك) نسبتاً خوش خیم هستند ولی درمان آنها در بیماران مختلف بر حسب شرایط بیمار نظیر وزن و اینكه ازدواج كرده یا نه و یا بچه می خواهد یا نمی خواهد كاملاً متفاوت است و به بررسی ها و آزمایشهای دقیق تر و مراجعه های متعدد به پزشك نیاز دارد ..

خانم دكتر چه كیست هایی به جراحی نیاز دارند؟

در بیماری كه كیست تخمدان دارد،اگر علایم غیرعادی رخ دهد،ممكن است كار به جراحی بكشد،مثلاً كیست پاره شود و یا دردهای شكمی و لگنی حاد و علایم خونریزی داخل شكمی پیدا شود،اكثراً كار به جراحی می كشد.
* در بعضی موارد هم ممكن است كیست دچار پیچ خوردگی شود و این پیچ خوردگی ادامه یافته منجر به تحریك پریتون و كیست دچار كم خونی شود.در این صورت نیز اگر علایم با جابجایی و استراحت تغییر نكند و درد و استفراغ ادامه پیدا كند،باید جراحی شود ..

* در حالتی كه كیست خیلی بزرگ شود و یا آنكه پس از چند دوره درمان طبی به درمان جواب ندهد (باید جراحی شود) معمولاً تخمدانهای با كیست های متعدد به جراحی نیاز ندارند ولی بیمار باید با دقت تحت نظر باشد و ممكن است سالها به درمان طبی نیاز داشته باشد كه بر حسب شرایط سنی،وضعیت كیست ها و شرایط زناشویی و وزن بیمار،درمانها متفاوت خواهد بود ..

كیست تخمدان معمولاً چه علایمی ایجاد می كند؟

علایم حاد كیست تخمدان شامل : احساس درد ناگهانی شكم،تهوع و استفراغ،تغییرات نبض ،احساس ضعف كه ممكن است به علت خونریزی داخلی باشد .. بعضی وقتها با خونریزی مختصر پریتون علایم شدت پیدا نمی كند و با استراحت در بیمارستان علایم بهبود پیدا كرده و احتیاج به عمل ندارد ..

آیا این كیست ها قابل پیشگیری هستند؟

پیشگیری بدون استفاده از دارو برای كیست تخمدان وجود ندارد فقط تجربه نشان داده كه افرادی كه از قرصهای ضد بارداری استفاده می كنند،كمتر دچار كیست تخمدان می شوند و در حاملگی و شیردهی نیز به علت مهار فعالیت تخمدان كیست های تخمدان كمتر مشاهده می شود و اگر هم وجود داشته باشد در دوره بارداری و شیردهی خود به خود پس رفت پیدا می كند ..
معمولاً خانم هایی كه دیر ازدواج می كنند و دیر حامله می شوند،بیشتر در معرض این كیست ها قرار می گیرند، ولی كاملاً نمی توانیم بگوییم كه برای جلوگیری از كیست تخمدان قرص ضد بارداری بخورند چون همه خانمها كیست تخمدان پیدا نمی كنند بنابراین توصیه می كنم با مراجعه مرتب سالانه به پزشك متخصص زنان مشاوره و معاینه شوند و هرگاه دردهای مبهم لگنی، لكه بینی و یا بی نظمی در عادت ماهانه پیدا كردند.باید با متخصص زنان مشورت كنند و به موقع سونوگرافی انجام دهند تا در صورت كیست،نوع آن مشخص شود و درمان به روش صحیح صورت گیرد.چون اكثر این كیست ها در صورت تشخیص بموقع با درمان دارویی رفع خواهند شد( استفاده از هورمون ها) و به ندرت كار به جراحی می كشد ..

معمولاً دختر خانمهایی كه كیست تخمدان دارند،از اینكه در آینده بار دار نشوند،نگران هستند، آیا كیست تخمدان مانع بارداری می شود؟

در تخمدانهای پلی كیستیك با توجه به اینكه كاملاً وضع آندوكرینولوژی زن به هم می خورد و از تخمدانهای كیستیك و بدون تخمك گذاری هورمونهای مردانه ترشح می شود همچنین پرمویی (هیرسوتیسم) و اختلالات شدید دوره ماهانه دیده می شود (مثلاً هر شش ماه یا هر سه تا چهار ماه یكبار پریود می شوند) فرد دچار «الیگومنوره» شدید می شود،در نتیجه با شرایط حاملگی دشوار روبه رو است و به كمك پزشك نیاز دارند.
علاوه بر این افرادی كه هنوز ازدواج نكردند،هم نباید رها شوند چون اختلالات و تغییرات هورمونی ایجاد عوارض می كند و حتی می تواند حالتی شبیه دیابت در بیماران ایجاد كند ..

در بخشی از صحبتهایتان اشاره به قرصهای ضدبارداری در پیشگیری و درمان كیست تخمدان كردید آیا دختر خانمهایی كه به منظور درمان كیست تخمدان از قرصهای ضدبارداری استفاده می كنند،برای بارداری در آینده با مشكلی برخورد نخواهند كرد؟

اثر قرصهای ضدبارداری در عقیم كردن خانمها علمی نیست،مگر اینكه به مدت خیلی طولانی قرص بخورند،به طوری كه اندومتر خیلی لاغر شود،ولی هیچ منبعی ننوشته است كه قرص ضد بارداری كسی را برای ابد عقیم می كند .. ممكن است بارداری را مدتی به تأخیر بیندازد، ولی عقیم و نابارور نمی كند .. حتی بعضی خانمها كه قرص مصرف می كنند،وقتی آن را قطع می كنند،دچار آمنوره (قطع پریود) می شوند ..
توصیه می شود كسانی كه قرص مصرف می كنند،قبل از پنج سال دوباره بازنگری كنند و با نظر پزشك معالج قرص را ادامه دهند ..

كسانی كه كیست تخمدان دارند و تحت درمان هستند،چه نكاتی را باید رعایت كنند؟

خانمهایی كه كیست تخمدان دارند و دارو مصرف می كنند،باید از حركات ورزشی جهشی و كششی،دوومیدانی،شنا،یوگا و نظیر آن پرهیز كنند .. در واقع هر كاری كه فشار به لگن بیاورد ممنوع است.پس از دوره درمان هم كه پزشك تعیین می كند،دوباره مراجعه كنند تا از درمان كامل خود مطلع شوند و در صورت جواب ندادن درمان و بهبود نیافتن،بررسی های آزمایشگاهی دقیق تر از آنها به عمل آید ..


اصولاً خانمها برای اطلاع از وضعیت سلامت خود هر چند وقت یكبار باید به متخصص زنان مراجعه كنند؟

تمام خانمها باید سالی یكبار به متخصص زنان مراجعه كنند و تحت معاینه قرار گیرند .. بخصوص پس از سن 50 سالگی كه مشكلات خطرناك تخمدانی (سرطانها) شایعتر است و از این سن باید هر شش ماه یكبار حتماً مورد معاینه دقیق قرار گیرند .. كلاً برای رفع كیست ها ساده ترین و كم خرج ترین درمان همان قرص های ضد بارداری است ولی بیمار نباید خودسرانه عمل كند،بلكه باید تحت نظر متخصص زنان باشد و فرمهای مقاوم بدرمان را جدی بگیرد .. ساده اندیشی هرگز در هیچ مسأله پزشكی مجاز نیست،بخصوص در مورد مسأله تخمدان كه عضوی كلیدی است و سلامتی و شادابی و زایندگی زن مستقیماً با آن در ارتباط است .. خانمها باید حساس باشند و مثل یك نگین الماس آن را گرانقیمت بدانند .. مشكلات تخمدانی از جنین داخل شكم مادر تا صد سالگی می تواند ظهور كند پس در هر مرحله ای از زندگی حتی در كودكی باید مواظب این عضو حساس باشیم كه جانشین ندارد ..

خانم دكتر برهانی در پایان گفتگو چنانچه نكته خاصی وجود دارد كه مادران در ارتباط با دختر خانمهایشان باید به آن توجه كنند،اشاره بفرمایید ..

تمام مادران عزیز اگر دختر خانمی دارند كه چاق است،اختلال عادت ماهانه دارد و بخصوص موی اضافی غیرعادی در بدن دارد (هیرسوتیسم) این سه علامت را جدی بگیرند وحتماً با پزشك متخصص زنان مشورت كنند .. نكته مهم دیگر اینكه به دختران خود تفهیم كنند كه به خاطر سلامتی ازدواج كنند،نه به خاطر اتومبیل و آپارتمان و ویلا چون دیر ازدواج كردن باعث كیست تخمدان، فیبروم رحم، زایمانهای با سزارین، شیردهی ناموفق، آندومتریوز و... می شود ..

امروز علم می گوید:بهترین تخمك مربوط به سن زیر 24 سال است یعنی بین 20 تا 24 سالگی

Sahar
08-23-2012, 02:32
اما و اگرهای ورزش در دوران قاعدگی



آیا خطرات ورزش کردن در هنگام قاعدگی جدی هستند یا این که فقط یکی دیگر از بدفهمی های پزشکی می باشند؟ شما هم شاید جزو آن دسته از افرادی باشید که بدون آن که درستی یا نادرستی این توصیه ها را بدانید آنها را رعایت می کنید ..

به بیشتر خانم ها توصیه می شود تا در دوران قاعدگی بعضی از فعالیت های ورزشی خود را محدود یا متوقف کنند .. این توصیه ها بخصوص درباره فعالیت های ورزشی استقامتی و یا رقابت های جدی قوی تر هستند و به طور کلی زنان را به حداقل تحرکات ورزشی در طول دوران قاعدگی تشویق می کنند در این میان بایدها و نبایدهای ورزش در این دوران همیشه مورد سوال خانم ها بوده است ..
شواهد افزایش خطر آسیب ورزشی در قاعدگی چقدر مورد اعتماد هستند ؟ آیا می توان با درمان خاص یا ایجاد تغییر در ورزش از خطر جلوگیری کرد؟ آیا همه ورزش ها خطرناکند یا این که فقط تعداد خاصی از ورزش ها را نباید انجام دهید؟ اگر قاعدگی روی آسیب پذیری موثر است، اگر قاعدگی مان نامنظم باشد چه کار باید کرد؟ آیا باید فعالیت های ورزشی خود را در دوره قاعدگی محدود کنیم یا نه ؟
هنوز در مورد ورزش و چگونگی آن در دوران قاعدگی اما و اگرهای جدی وجود دارد ..
برخی از مطالعات انجام شده ـ ولی نه همه آنها ـ توانسته اند رابطه ای بین افزایش خطر آسیب در طول برخی مراحل چرخه قاعدگی پیدا کنند ..
برای مثال، در مطالعه ای در سوئد که در سال ۱۹۸۹ به چاپ رسید محققان ۸۴ زن فوتبالیست را مورد مصاحبه قرار دادند و در مورد قاعدگی و آسیب ها از آنها سوال کردند .. آنها افزایش آسیب های ناشی از ضربه را در دوره پیش قاعدگی و در حین قاعدگی گزارش کردند که این آسیب در کسانی که علائم پیش قاعدگی (مانند تحریک پذیری و ناراحتی سینه) داشتند بیشتر بود ..
مطالعه دیگری از میشیگان که در سال ۱۹۹۸ به چاپ رسید، آسیب وارده به رباط را در
۴۰ زن مورد مطالعه قرار داد و به این نتیجه رسید که این آسیب ها در میانه چرخه بیشتر اتفاق می افتند .. در مطالعه جدیدتر دیگری که روی دونده ها صورت گرفت معلوم شد اختلال قاعدگی با دوری طولانی تری از ورزش به علت آسیب عضلانی ـ اسکلتی همراه است و این مساله با زمان خاصی از چرخه قاعدگی مرتبط نمی باشد ..

● علت عدم وجود پاسخ چیست؟

هریک از شواهد فوق در مورد اثر قاعدگی بر آسیب به نتایج مختلفی دست یافته اند ..
قسمتی از این مساله به این خاطر است که این مطالعات روی تعداد اندکی از خانم ها صورت گرفته است و روش مطالعه آنها با هم متفاوت بوده است ..
چیزی که بیشتر باعث پیچیده شدن نتایج می شود این است که تعداد متغیرها بسیار است. مثلا نوع ورزش، شدت ورزش و نوع آسیب که هریک می توانند اثری متفاوت داشته باشند و نتیجه گیری را برای ما دشوار کنند ..
تئوری های مختلفی برای توضیح ارتباط بین ورزش، آسیب و چرخه قاعدگی ارائه شده اند .. یکی از آنها بیان می کند که افزایش و کاهش برخی هورمون های خاص بر استحکام و انعطاف رباط ها یا تاندون ها تاثیر می گذارد، اما این تئوری یا هیچ تئوری دیگری نیست که تاکنون توانسته باشد درست بودن خود را به اثبات برساند ..


● فعالیت ورزشی و چرخه قاعدگی

مطالعه ها ادامه پیدا کردند و در یک مطالعه معلوم شد که گروهی از شناگران عملکرد ضعیف تری قبل از قاعدگی داشتند در حالی که در هنگام قاعدگی رکوردهای بهتری را از خود به جا گذاشتند. همچنین اسکی بازان پس از قاعدگی نتایج بهتری کسب کردند و ورزشکاران پرش طول در دوره قاعدگی موفقیت بیشتری کسب کردند ..
در مطالعه مروری که در سال ۱۹۹۴ روی این مساله انجام شد معلوم شد که در بیشتر خانم ها قاعدگی تاثیر قابل توجهی روی عملکرد ورزشی ندارد چرا که مدال های مختلف و رکوردهای جهانی در مراحل مختلف چرخه قاعدگی کسب شده است .. به علاوه اغلب ورزش متوسط برای رفع علائم پیش قاعدگی توصیه می شود .. بنابراین به نظر نمی رسد که قاعدگی تاثیر منفی روی عملکرد ورزشی شما داشته باشد ..


● نتیجه چیست؟

دانسته های فعلی ما در مورد تاثیر چرخه قاعدگی بر آسیب های ورزشی و عملکرد ورزشکاران ناکافی است و نمی توان توصیه واضحی را مطرح کرد ..
فاکتورهای فردی شامل سلامت کلی، نوع ورزش و وضعیت تغذیه ممکن است بیش ازمرحله چرخه قاعدگی موثر باشند ..
واضح است برخی خانم ها که از علائم پیش قاعدگی یا قاعدگی رنج می برند تمایلی برای ورزش کردن در آن هنگام ندارند ..
این که در هنگام قاعدگی ورزش کنید یا نه یک انتخاب شخصی است .. در حالی که تحقیقات همچنان برای افزایش دانسته های ما ادامه دارند، خانم ها می خواهند بدانند که می توانند در بعضی مواقع خاص در ماه ورزش کنند یا نه ..
دانسته های فعلی ما در مورد تاثیر چرخه قاعدگی بر آسیب های ورزشی و عملکرد ورزشکاران ناکافی است و نمی توان توصیه دقیقی را در این زمینه ارائه کرد ..
این شک و تردید باید با توجه به فواید و نشاط ناشی از ورزش تعدیل شود .. بعلاوه خطرات ورزش بیش از اندازه که ممکن است منجر به قطع قاعدگی و افزایش خطر پوکی استخوان شود باید مد نظر قرار گیرند ..
شواهدی وجود ندارد که نشان دهد فعالیت ورزشی باید فقط در مرحله خاصی از قاعدگی محدود یا متوقف شود یا تغییری در آن داده شود ..
تحقیقات معلوم کرده اند که تقویت ماهیچه ها می تواند از آسیب رباط ها پیشگیری کند و این کار برای جلوگیری از آسیب موثرتر است .

Sahar
08-23-2012, 02:33
زنان پراسترس فرزند دختر به دنیا می‌آورند ..

سلامت نیوز: زنانی که هنگام بچه‌دار شدن استرس دارند، فرزند دختر به دنیا می‌آورند ..

نتایج مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد میزان هورمون استرس کورتیزول با تولد نوزادان دختر ارتباط مستقیم دارد ..

محققان انگلیسی میزان استرس 338 زن باردار تا 6 ماه قبل از بارداری را مطالعه کردند .. سطوح کورتیزول و آنزیم آلفا-آمیلاز (اندیکاتور آدرنالین) این زنان نیز بررسی شد ..
کورتیزول به استرس‌های طولانی مدت و آدرنالین به استرس‌های کوتاه مدت بستگی دارد ..

نتایج این مطالعات نشان داد احتمال به دنیا آوردن فرزند پسر در زنانی که میزان کورتیزول بالایی دارند، تا 75 درصد کاهش می‌یابد .. هیچ ارتباطی میان جنسیت فرزند با آلفا-آمیلاز مشاهده نشد

Sahar
08-23-2012, 02:33
حداقل یک نفر از هر ۱۰زن به بیماری اندومتریوز دچار است ..



از هر ده زنی که در سن باروری است ، یک نفر دچار بیماری اندومتریوز است ..
این بیماری باعث دردهای شدید هنگام عادت ماهانه‌ می‌شود ..
این درد‌ها نشات گرفته از سلول‌هایی مخاطی هستند که در بیرون رحم تشکیل می‌شوند .. افزون بر این نیمی از خانم‌های مبتلا به نازایی، بیماری اندومتریوز دارند ..
به گزارش خبرگزاری سینا به نقل از دویچه وله، آمار موجود نمایانگر شمار واقعی مبتلایان نیست زیرا بسیاری از آن‌ها آگاه به بیماری خود نیستند ..
دلیل این امر آن است که نشانه‌های این بیماری کاملا مشخص نیست ..
از دردهای شدید به هنگام قاعدگی گرفته تا حالت تهوع و سردرد‌های میگرنی ..
معمولا افرادی که دچار چنین دردهایی می‌شوند به دکترهای مختلف از جمله دکتر متخصص زنان، دکتر داخلی یا حتی دکتر اعصاب مراجعه می‌کنند ..
یکی از پزشکان کلینیک دانشگاهی شهر ارلانگن آلمان می‌گوید :
« به طور متوسط حدود ۷ سال می‌گذرد تا خانم‌ها متوجه شوند که دچار بیماری اندومتریوز هستند » ..
در کلینیک دانشگاهی ارلانگن مرکزی بویژه برای بیماری اندومتریوز وجود دارد ..
هنوز از لحاظ علمی مشخص نیست که دلیل ابتلا به این بیماری چیست و تنها می‌توان گفت که این درد‌ها از سلول‌هایی ناشی می‌شوند که شبیه سلول‌های مخاطی رحم هستند. این سلول‌ها در بدن بیمار پخش می‌شوند و همانند سلول‌های مخاطی رحم عمل می‌کنند ؛
آن‌ها هر ماه در اثر تاثیرات هورمونی متورم می‌شوند و خونریزی می‌کنند ..
این سلول‌ها از بدن بیمار خارج نمی‌شوند و باعث عفونت، درد، چسبندگی و یا تشکیل کیست و تومور می‌شوند ..
بیماری اندومتریوز معمولا از طریق نمونه برداری از بافت سلول‌ها تشخیص داده می‌شود ..
پس از آن، مرحله اول درمان اندومتریوز استفاده از قرص‌های هورمونی یا قرص‌های ضد بارداری است ..
این قرص‌ها از خونریزی ماهانه جلوگیری کرده و باعث می‌شوند که بافت مخاطی‌ تشکیل شده در بیرون رحم، آرام شود ..
اما اگر درمان از طریق این قرص‌ها جواب نداد، بافت‌های مخاطی باید توسط یک عمل جراحی از بدن بیمار جدا شوند ..
به توصیه پزشکان، در صورت بی‌نتیجه بودن عمل‌های جراحی، نباید به عمل دوباره بیمار مبادرت کرد ..
آن‌ها می‌گویند که روش‌های درمانی جایگزین هم‌چون طب سوزنی، هومیوپاتی و یا تغییر در تغذیه نیز می‌توانند به درمان این بیماری کمک کنند .

Sahar
08-23-2012, 03:09
حداقل یک نفر از هر ۱۰زن به بیماری اندومتریوز دچار است ..



از هر ده زنی که در سن باروری است ، یک نفر دچار بیماری اندومتریوز است ..
این بیماری باعث دردهای شدید هنگام عادت ماهانه‌ می‌شود ..
این درد‌ها نشات گرفته از سلول‌هایی مخاطی هستند که در بیرون رحم تشکیل می‌شوند .. افزون بر این نیمی از خانم‌های مبتلا به نازایی، بیماری اندومتریوز دارند ..
به گزارش خبرگزاری سینا به نقل از دویچه وله، آمار موجود نمایانگر شمار واقعی مبتلایان نیست زیرا بسیاری از آن‌ها آگاه به بیماری خود نیستند ..
دلیل این امر آن است که نشانه‌های این بیماری کاملا مشخص نیست ..
از دردهای شدید به هنگام قاعدگی گرفته تا حالت تهوع و سردرد‌های میگرنی ..
معمولا افرادی که دچار چنین دردهایی می‌شوند به دکترهای مختلف از جمله دکتر متخصص زنان، دکتر داخلی یا حتی دکتر اعصاب مراجعه می‌کنند ..
یکی از پزشکان کلینیک دانشگاهی شهر ارلانگن آلمان می‌گوید :
« به طور متوسط حدود ۷ سال می‌گذرد تا خانم‌ها متوجه شوند که دچار بیماری اندومتریوز هستند » ..
در کلینیک دانشگاهی ارلانگن مرکزی بویژه برای بیماری اندومتریوز وجود دارد ..
هنوز از لحاظ علمی مشخص نیست که دلیل ابتلا به این بیماری چیست و تنها می‌توان گفت که این درد‌ها از سلول‌هایی ناشی می‌شوند که شبیه سلول‌های مخاطی رحم هستند. این سلول‌ها در بدن بیمار پخش می‌شوند و همانند سلول‌های مخاطی رحم عمل می‌کنند ؛
آن‌ها هر ماه در اثر تاثیرات هورمونی متورم می‌شوند و خونریزی می‌کنند ..
این سلول‌ها از بدن بیمار خارج نمی‌شوند و باعث عفونت، درد، چسبندگی و یا تشکیل کیست و تومور می‌شوند ..
بیماری اندومتریوز معمولا از طریق نمونه برداری از بافت سلول‌ها تشخیص داده می‌شود ..
پس از آن، مرحله اول درمان اندومتریوز استفاده از قرص‌های هورمونی یا قرص‌های ضد بارداری است ..
این قرص‌ها از خونریزی ماهانه جلوگیری کرده و باعث می‌شوند که بافت مخاطی‌ تشکیل شده در بیرون رحم، آرام شود ..
اما اگر درمان از طریق این قرص‌ها جواب نداد، بافت‌های مخاطی باید توسط یک عمل جراحی از بدن بیمار جدا شوند ..
به توصیه پزشکان، در صورت بی‌نتیجه بودن عمل‌های جراحی، نباید به عمل دوباره بیمار مبادرت کرد ..
آن‌ها می‌گویند که روش‌های درمانی جایگزین هم‌چون طب سوزنی، هومیوپاتی و یا تغییر در تغذیه نیز می‌توانند به درمان این بیماری کمک کنند .

P@RIA
01-13-2013, 11:57
بروز اولین قاعدگی در دختران جوان نباید موجب ترس و نگرانی آنها شود. این امر نشان می‌ دهد که آنها سالم هستند و آمادگی مادر شدن را در آینده دارند. در ضمن مادر و خواهر بزرگ تر، اولیای مدرسه و معلمان بهداشت می‌ توانند درباره این پدیده با نوجوانان صحبت کرده و نگرانی و ترس آنها را برطرف‌ کنند و به آنها توضیح دهند که قاعدگی نه تنها بیماری نیست، بلکه امری ضروری و طبیعی برای بدن است، اگرچه ممکن است به ظاهر موجب ناراحتی شود.
دوران قاعدگی یکی از مهم ترین دوره‌های زندگی هر خانمی است و از آنجا که به‌ طور معمول، خانم ها را یک هفته در ماه درگیر می ‌کند، اهمیت ویژه‌ای دارد.
باید بدانید که رعایت بهداشت فردی در این دوران بسیار ضروری است و رعایت نکردن آن ممکن است به ایجاد عفونت و عوارضی مانند نازایی در آینده منجر شود.
این عوارض می ‌تواند فرد را از نعمت مادر شدن محروم کند و ممکن است زندگی خانوادگی آینده وی را دچار مشکل گرداند، بنابراین توجه به نکات بهداشتی و رعایت آنها اهمیت دارد:
۱- لباس زیر مناسب:
از لباس‌های نخی استفاده کنید و آنها را زود به زود عوض کنید. لباس‌های زیر را باید جدا از سایر لباس‌ها بشویید و در آفتاب خشک کنید. هیچگاه از لباس زیر دیگران استفاده نکنید.
۲- ورزش:
انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های عادی و سبک در این دوران نه تنها هیچ گونه منعی ندارد، بلکه مفید هم است و به آرامش عضلات کمک می ‌کند. باید بدانید که بدترین کار، درازکشیدن روی تخت و بی‌حرکت ماندن است.
۳- تغذیه:
برای جبران خون از دست رفته در این دوران می ‌توانید از غذاهای مقوی مانند شیر، گوشت، حبوبات، انواع سبزی‌، لبنیات و انواع میوه‌های تازه و… بیشتر استفاده کنید. توصیه می‌ شود برای کاهش عوارض اختلالات پیش از قاعدگی، از یک هفته پیش از شروع قاعدگی از رژیم غذایی حاوی ویتامین b۶ و آهن مانند گوشت، ماهی، آجیل بدون نمک و غلات سبوس‌دار مصرف کنید.
غذاهای غنی از آهن عبارتند از: گوشت ها، تخم مرغ ، جگر، سبزی های دارای برگ سبز تیره مثل اسفناج تازه و جعفری، حبوبات مثل عدس و لوبیا، نخود سبز، نان سبوس دار ، آجیل، خشکبار مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و زرد آلو ، توت خشک، انجیر خشک و کشمش .
ویتامین b۶ در نان ها و بیسکویت های سبوس دار، ماءالشعیر، جوانه گندم ، مرغ، ماهی، جگر، میوه ها مثل موز، آب پرتقال، سیب، سبزیجات مثل هویج، گل کلم، گوجه فرنگی و در مغزها وجود دارد.
۴- حمام کردن:
حمام‌کردن در دوران قاعدگی نه تنها ضرر ندارد، بلکه لازم است. البته باید از نشستن کف حمام خودداری کرده و تا حد امکان به شکل ایستاده حمام کنید تا بدن شما به آلودگی‌های میکروبی کف حمام آلوده نشود.
اما لازم است بدانید که در این دوران باید از رفتن به استخر یا دریا اجتناب کنید.
۵- نوار بهداشتی:
سعی کنید در دوران قاعدگی از نوار بهداشتی استفاده کرده و آن را مرتب و زود به زود تعویض کنید. اهمیت این موضوع به‌خصوص زمانی که خون‌ریزی بیشتر است، روشن می ‌شود. با این کار، علاوه بر رعایت بهداشت جسم، از آلوده شدن لباس‌های دیگر نیز خودداری می ‌شود. هنگام تعویض نوار بهداشتی، باید آن را داخل کاغذ پیچیده و دور بیندازید.
دقت کنید نوار بهداشتی را نباید به طور مستقیم در توالت بیندازید، زیرا موجب گرفتگی چاه توالت می ‌شود. چنانچه امکان استفاده از نوار بهداشتی را ندارید، می ‌توانید از پارچه‌های معمولی و قابل شستشو استفاده کرده و سپس آنها را با آب سرد و صابون شسته و در آفتاب خشک و در صورت امکان اتو کنید. سعی کنید تا حد امکان از پنبه یا دستمال کاغذی استفاده نکنید و در صورت استفاده، یک عدد گاز استریل روی پنبه قرار دهید، زیرا ممکن است قطعات خرد شده دستمال و پنبه جذب شده و موجب عفونت شود.
با توجه به اینکه در اوایل بلوغ، شروع قاعدگی نامنظم است، می‌ توان با علامت‌زدن تاریخ شروع قاعدگی در تقویم، آن را به خاطر بسپارید و نوار بهداشتی را به‌خصوص در مدرسه به همراه داشته باشید تا مشکلی ایجاد نشود.
۶- استفاده از مسکن:
وجود درد در روزهای اول قاعدگی، مسئله‌ای طبیعی است. علت این امر، آزاد شدن موادی در جداره داخلی رحم است که موجب انقباض رحم و در نتیجه درد می‌ شود. در صورت شدت درد می ‌توانید با تجویز پزشک، از داروهای تسکین‌دهنده استفاده کنید. البته بهتر است ۴۸ تا ۷۲ ساعت پیش از شروع قاعدگی از این داروها استفاده شود. در ضمن، استفاده از حوله یا پارچه گرم در موضع درد هم مفید است، زیرا گرما موجب شل‌شدن عضلات شده و می‌ تواند انقباضات را متوقف کند.
استراحت کافی و رژیم غذایی مناسب و اجتناب از مصرف زیاد شکر، قهوه و چای نیز می ‌تواند در تسکین درد موثر باشد.
۷- بهداشت ناحیه تناسلی:
در خانم‌ها به علت نزدیک بودن مقعد به فرج و نیز مجرای خروج ادرار، امکان انتقال انواع میکروب‌ها به دستگاه تناسلی وجود دارد، بنابراین برای پیشگیری از وقوع عفونت، به هنگام طهارت باید ابتدا فرج یا قسمت جلویی دستگاه خارجی تناسلی و سپس مقعد شسته شود.
در دوران قاعدگی نیز باید پس از هر بار دست‌شویی رفتن به‌خصوص پس از اجابت مزاج، شستشو به طریقه فوق صورت گیرد و پس از شستشو، در صورت امکان با دستمال تمیز خشک شود.
تا حد امکان سعی کنید برای طهارت از آب سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است سبب به‌ وجود آمدن انقباض و درد زیر شکم شود. دقت کنید هیچگاه با دست کثیف یا آلوده طهارت نگیرید.
۸- آکنه:
یکی از عوارض شایع دوران نوجوانی آکنه یا جوش غرور است که علت آن تغییرات هورمونی در بدن است و در دختران، به خصوص پیش از شروع عادت ماهیانه شدت می ‌یابد. آکنه با عواملی مانند پوست چرب و شیوه تغذیه نادرست شدت می ‌یابد.
بنابراین راه درمان آکنه‌های معمولی رعایت بهداشت پوست ، شستشوی مرتب صورت با صابون‌های غیرمحرک و پرهیز از دست‌زدن به آنهاست و برای آکنه‌های شدید باید به متخصص پوست مراجعه کرد.

P@RIA
01-13-2013, 12:08
طبق آمار، بسیاری از زنان دنیا از شکل و اندازه پستان های خود راضی نیستند. دلیل این امر تهاجم همه جانبه تصاویر رسانه ای است که با غالب کردن پستان های عمل شده به جای پستان های طبیعی، تلاش می کنند نشان دهند که پستان های طبیعی نباید بزرگ، کوچک، آویزان، نامتقارن یا دارای هاله یا نوک بزرگ باشند.واقعیت خلاف این است. پستان از اعضایی است که می تواند هر شکل و هر جنسی داشته باشد.


در حقیقت دو پستان یک انسان، تقریبا هیچ وقت با یکدیگر مشابه نیستند. در عین حال اندازه های پستان هم در افراد مختلف بسیار متفاوت است. بر اساس تحقیقات Journal For Sex Reserch (شماره ۲۴ صص۱۷۷-۱۸۳) تقریبا ۶۰% زنان پستان هایی با سایزهای A یا B دارند (نسبتا کوچک).
متاسفانه در جامعه جهانی ( و در ایران بدتر )، نوجوانان تقریبا هیچ گاه با شکل واقعی پستان ها آشنا نمی شوند و در نتیجه مردها تصوری نادرست از آن دارند و بنا به آمار سالانه حدود ربع میلیون زن (فقط در آمریکا) پستان های خود را جراحی می کنند تا “درست” شوند.
در چنین جامعه‌ای، الگوی زیبایی برای مردها آفرودیت نیست بلکه هنرپیشگان هالیود است. مردها در چنین جامعه ای حق ندارند بدانند که سینه های بزرگ تقریبا در همه حرکات زنان (از سکس گرفته تا راه رفتن و خوابیدن) مشکل ساز است و به همین دلیل نسبت عمل کوچک کردن پستان در زنانی با سینه های بزرگ بیشتر از نسبت عمل بزرگ کردن پستان در زنان با پستان های کوچک است.
اصولاً پستانهای زن را نمی توان جزئی از اندام جنسی او به شمار آورد. مهمترین نقش آنها در شیردهی است ولی از طرفی نمی توان نقش بسزای پستانها در تحریکات جنسی و لذت شهوانی را نادیده گرفت. فرایند ظهور و رشد سینه های زن در دوره بلوغ جنسی اش رخ می دهد و این رشد توسط هورمونهای جنسی از جمله استروژن و پروژسترون کنترل می شود.

ساختار پستانها
غدد پستانی بجز دوران بارداری و شیردهی در یک مرحله غیر فعال به سر می برند. ساختار اصلی پستان ها بافت چربی و همینطور بافت کشی متشکل از رشته های الاستیک می باشد. هر پستان از ۲۰-۱۵ بخش به نام «لوب» تشکیل شده است که مانند گلبرگهای گل مینا در کنار هم قرار دارند. هرلوب پستان بنوبه خود از لوبولهای کوچکتر و در نهایت هزاران لوبول ریز تشکیل یافته است که در آنها شیر تولید می شود. در بین این اجزا شیارهایی به نام مجرا وجود دارد که به مرکز نوک پستان در ناحیه تیره پوست که «آراُلا» نام دارد منتهی می شود. فضای باقیمانده میان مجراها و لوبولهای پستان را چربی پر می کند.
هر کدام از این غدد مولد در سطح رویی قفسه سینه و در بالای ماهیچه پکتورالیس قرار دارند. زمان حاملگی حجم اجزای خوشه مانند داخل لوبها افزایش یافته و طی دوره تولید شیر، سلولها مواد تشکیل دهنده شیر از جمله پروتئین و چربی تولید می کنند. این سلولها همچنین به هنگام شیردهی منقبض شده و باعث خروج آن از پستانها می شوند.
داخل پستانها هیچ ماهیچه ای وجود ندارد، بلکه ماهیچه «پکتورالیس» درست زیر آنها قرار گرفته و دنده ها را می پوشاند. علاوه بر بافت چربی و فیبرهای الاستیک می توان به رگهای خونی و همچنین رگهای لنفاوی در سینه اشاره نمود. رگهای لنفاوی در مسیر خود به اجزای لوبیا مانندی بنام غدد لنفاوی که معمولاً زیر بغل، کشاله رانها و دیگر نواحی بدن یافت می شوند، می پیوندند.
شکل ویژه پستانها و جایگاه مخصوصشان از طریق رباطهای خاصی که بافت پستانها را در بر گرفته و آنها را حفاظت می کنند تعیین می شود. این رشته ها که به «رباطهای کوپر» معروفند در دوره حاملگی و نیز کهولت شل و یا کشیده می شوند و موجبات آویزان شدن پستان را فراهم می آورند.
هورمونهای جنسی در رشد و تکامل پستان ها در دوره بلوغ و تولید شیر از اهمیت بسزایی برخوردارند. استروژن در رشد و نمو غدد و مجاری پستان نقش داشته و پروژسترون محرک اصلی تغییر و تکامل سلولهای سازنده شیر در پستان می باشد.
از دیگر هورمونهای موثر می توان به پرولاکتین اشاره کرد که از قسمت پیشین غده هیپوفیز ترشح شده و عامل محرک تولید شیر می باشد. در پاسخ به محرک مکش نوزاد، اکسیتوسین (مترشح در هیپوفیز پسین) به نوبه خود موجب خروج شیر از پستان مادر می شود.
اصولاً تحریکات هورمونی موجب رشد مجاری و بافت آلویولار و همچنین بافت چربی و در نتیجه افزایش حجم پستان می شود. نوک پستانها و ناحیه اطراف آن نیز بزرگتر شده و به لمس و تحریکات خارجی حساس می شوند. در دوران عادت ماهانه زنان، پستانها تحت تاثیر هورمونهای جنسی دچار تغییرات خاصی می شوند که در هر شخص به گونه ای متفاوت بروز می کند. از جمله این تغییرات می توان به افزایش حجم، ورم و نیز درد خفیفی در آنها اشاره نمود.
این علامات معمولاً پس از چند روز اول پریود ناپدید می شوند. در دوره بارداری سایز پستانها بنا بر تاثیر هورمون پروژسترون بطور چشمگیری افزایش می یابد. نوک پستانها و نواحی پیرامونشان نیز بزرگتر شده و دارای رنگ دانه های بیشتری می شوند. این مکانیزم چربی پستانها را جایگزین کرده و آنها را برای تولید شیر در مرحله نهایی حاملگی آماده می سازد. درست پس از زایمان، شیر در پستانها ساخته می شود. بعد از اتمام دوره شیردهی پستانها به حالت دوران شروع حاملگی بر می گردند. در دوره پس از یائسگی نیز گرچه ممکن است شکل پستانها زیاد تغییر نکند، اما قسمت عمده ساختار مخصوص تولید شیر با چربی جایگزین می شود. در هر صورت گفتنی است پستانهای زن تنها در دوره حاملگی او شکل قطعی و نهایی خود را می گیرند.
با توجه به این که هدف اصلی از وجود پستانها نقش مهم آنها در ساختن شیر برای شیردهی می باشد، اما این دوران تنها دوره مختصری از زندگی زن را تشکیل می دهد و با نقش زیبایی شناختی پستانها در کیفیت زندگی اش به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
از آنجا که پستان های زن نشان اصلی مونث بودن اوست، رضایت او از فرمشان در هویت و ابراز وجود او از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. مراقبت و توجه لازمه به پستان ها بخشی از سلامتی و زیبایی یک زن است که در بهبود روحیه اش موثر می باشد.

و اما با مُد روز چه می توان کرد؟ زمانی سینه های بزرگ و زمانی سینه های کوچک مد می شود. بنابراین زیبایی پستان لزوماً در اندازه آنها نیست. سینه ها می توانند به شکل سیب و یا گلابی باشند. زیبایی سینه های یک زن در چگونگی بها دادن او به آنهاست. هر فرم سینه ای زیبایی منحصر به فرد خود را دارد و صد البته در نظر نظاره گر آن زیباست.

چگونه به حفظ زیبایی و طراوت سینه ها بپردازیم؟
یک توازن مناسب هورمونی لازمه داشتن پستانهایی زیبا، سفت و باطراوت می باشد. این بالانس هورمونی که از هیپو تالاموس –منطقه عصبی واقع در مغز–کنترل می شود، مطابق با وضعیت روحی زن تغییر می یابد. و به همین خاطر داشتن روحیه ای شاد، خوش بین و متوازن زمینه سینه هایی سفت و زیباست.
در شرایط خاصی شاید بتوان فرم و اندازه پستان ها را با یک عمل جراحی تغییر داد، ولی با مراعات قوانین ساده و مختصر بهداشتی و عدم سهل انگاری حداقل می توان از شل و آویزان شدن آنها جلوگیری نمود.

آیا قرار دادن پستانها در معرض آفتاب مضر است؟
بنظر می رسد که نور خورشید باعث سرطان سینه نمی شود؛ با این وجود بهتر است به دلیل پوست بسیار حساس و آسیب پذیر پستانها آنها را تا حد ممکن از تابش نور شدید آفتاب پوشانید. نور آفتاب تاثیر مخربی روی بافت پیوندی و فیبرهای الاستیک پستان ها داشته و موجب پیری زودرس آنها می شود. بنابراین همیشه پیش از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب پستانها را با لوشن ضد آفتاب بپوشانید.

آیا حجم سینه ها با دیگر تغییر و تحولات بدن فرق می کند؟
با افزایش وزن، بافت چربی موجود در پستانها و در نتیجه حجمشان افزوده می شود. در مقابل با کاهش وزن بافت پیوندی و الاستیک نامتغیر باقی مانده و بافت چربی کاهش می یابد. از آنجایی که تغییر وزن موجب نابودی رشته های الاستیک و شل شدن پوست پستان می شوند، بهتر است از تغییرات رادیکالی وزن جلوگیری نمود.
یکی از پیامد های حاملگی افزایش حجم پستانهاست. اصولاً پس از خاتمه دوران شیردهی که پستانها به حالت اولیه خود باز می گردند، کمی جمع و چروکیده می شوند. مکمل های استروژن و پروژسترون، دارو، اختلالات هورمونی، یائسگی و در نهایت کهولت نیز هر کدام به نحوی موجب تغییرات عدیده در حجم پستان ها می شوند. با بالارفتن سن پوست نازکتر شده و هورمونها در بدن افزایش می یابند که به نوبه خود باعث جمع شدن لوبولهای پستان می شود. اما نگران نباشید یک روش طبیعی برای حفظ طراوت و شادابی پستانها وجود دارد آنهم : آمیزش جنسی مداوم در طول زندگی

سوتین، لازمه پستانهای بزرگ!
وزن زیاد سینه ها طی مدت طولانی موجب آویزان شدن آنها می شود. استفاده از سوتین باعث حفظ الاستیسیتی یا حالت کشسان پوست می شود. به هر حال بدون در نظر گرفتن سایز پستانها پوشیدن سوتین به هنگام ورزشهایی از قبیل دو و دیگر فعالیتهای پرشی توصیه می شود. زنان حامله و شیرده نیز می بایستی از سینه بند استفاده کنند، اما هنگام شنا لزومی به داشتن آن نیست.بنابر ساختار پستانتان و نه مد روز یک سوتین مناسب که هم از لحاظ سایز و هم جنس بکاررفته آن احساس راحتی نمایید، انتخاب کنید.

چرا پستانها داراری فرمهای متفاوت هستند؟
اگر رشد غدد پستانی هم سطح و همتراز دنده ها بود شکل آنها نیز پهن و کشیده می شد. در صورت عمودی بودن این رشد فرم آنها نیم کره ای می شود. حالت میانی این باعث می شود تا فرمهای گوناگونی پدید آید.

چرا همه پستانهای دارای سفتی و استحکام یکسان نیستند؟
زمینه یک سینه شخ و سفت بیشتر بودن بافت پیوندی نسبت به بافت چربی در آنهاست و برعکس در صورت غالب بودن بافت چربی پستان ها شل تر خواهند بود.

چرا معمولاً یکی از پستانها بزرگتر از دیگریست؟
نیمه راست بدن انسان با نیمه چپ آن گرچه در ظاهر مشابه و متناسب بنظر می رسد ولی در واقع کاملاً متقارن نیست. این پدیده در مورد پستان ها نیز صدق می کند. وجود دو عضو جفت متقارن در بدن بسیار نادر است.۹۹،۹% پستان های زنان با هم متقارن نیستند؛ بدین معنی که هر کدام دارای مقدار متفاوتی از چربی، بافت پیوندی، لوبها و دیگر اجزای تشکیل دهنده آنها می باشند. نوک پستانها نیز می تواند دارای تفاوتهایی در سایز، رنگ و برجستگی یا فرورفتگی باشد. برخی ناهموار و برخی دارای چند تار مو هستند.

چرا پستانها در سایزهای متفاوتی دیده می شوند؟
فاکتورهای تعیین کننده در چگونگی سایز پستان ها بسیارند؛ مقدار بافت پیوندی، درصد چربی بدن، ارث و تعداد حاملگی ها در زندگی در اندازه پستان ها تاثیر چشمگیری دارد.

نوک فرو رفته پستان… این دیگر چیست؟!
این نوع پستان بر خلاف حالت معمول آن که برجسته است، مانند ناف در قسمت داخلی بدن قرار دارد.این اختلال مادرزادی است و در آینده فرد را به هنگام شیردهی دچار مشکل می سازد. البته با یک عمل جراحی مختصر می توان اشکال را برطرف نمود.

آیا امکان موزدایی در ناحیه نوک پستان وجود دارد؟
وجود چند تار مو روی نوک پستان به دلیل وجود غدد در این ناحیه کاملاً عادی است و مو زدایی در این مورد بی خطر است. اما از آنجایی که پوست نوک پستان حساس است بهتر است برای جلوگیری از عفونت به جای کندن مو از ریشه، روزانه آن را تراشید.

مواظب طرز ایستادن، نشستن و راه رفتن خود باشید!
همیشه حالت کمر و ستون مهره های خود را کنترل کنید. راست نشسته و عمیق نفس بکشید. خمیده نشستن مستمر در درازا موجب استهلاک ماهیچه های کمر و سینه و در نتیجه باعث آویزان شدن پستان ها می شود. در یک آینه به حلت نیم رخ بایستید. شانه ها را عقب داده و چانه را بالا بگیرید. چه تفاوتی حس می کنید؟

تمرینات صورت
سعی کنید روزی بیست بار با انقباض ماهیچه های گردن ماهیچه پکتورالیس بزرگ (ماهیچه واقع در زیر پستانها) را نرمش دهید. تمرین دیگر تلفظ حرف «ایکس»، آنهم با باز کردن هر چه بیشتر دهان است. انجام این تمرین روزی ۲۰-۱۰ با توصیه می شود.

از گرما خودداری نمایید!
حرارت حاصل از تابش آفتاب و یا آبتنی با آب داغ موجب منبسط شدن رگها و کند شدن جریان خون در رگهای سینه می شود؛ از طرفی قبلاً نیز اشاره شد که قرارگیری در معرض نور شدید آفتاب باعث پیری پیش از موعد پوست، زایل شدن رشته های الاستیک و در نتیجه چروکیده شدن پستان می شود.از این رو توصیه می شود پستان های خود را از حرارت شدید بدور نگه دارید و سعی کنید با آب خنک پستانها را مالش داده و با تحریک جریان خون در رگها، بافت آنها را تقویت کنید. یک دوش دو دقیقه ای آب سرد برای سینه های کوچک و سه دقیقه ای برای سایز بزرگ توصیه می شود. دوش آب سرد گردش خون در رگها را سرعت بخشیده و به دفع توکسین ها (مواد سمی) کمک می کند.توجه: در انجام این تمرینات از یک دوش استفاده کنید و سینه ها را با یک حرکت چرخشی مالش دهید. در صورت عدم دسترسی به دوش می توانید با یک لیف ابری بزرگ آب سرد را کم کم روی سینه بریزید و آن را بمالید.

شنا
شنا یکی از ورزشهای مناسب برای سینه هاست؛ بخصوص شنای قورباغه، آنهم بدلیل این که ماهیچه های پشت و سینه را وادار به مقاومت در مقابل فشار آب می کند. در واقع فشار آب خود نوعی ماساژ فوق العاده برای پستان ها حساب می شود. برای تمرین بیشتر می توانید پاها را در کف استخر بگذارید تا جایی که آب شانه هایتان را بپوشاند. دستها را بالا برده و آهسته در جلوی خود پایین آورید. ۱۰ بار این عمل را تکرار کنید.

استفاده از کرم ها و لوشنهای مخصوص سینه
استفاده از کرمهای مخصوص علی رغم تبلیغات گاه اغراق آمیزشان شاید معجزه ای در پستانها ایجاد نکنند اما مصرف آنها در حفظ حالت ارتجاعی آنها بی تاثیر نیست. استفاده از عصاره های گیاهی و یا بیولوژیکی روی پستان ها علاوه بر اینکه ما را به ماساژ پستان ها وادار می سازند، نقش بسزایی در حفظ رشته های کشسان سینه دارد.
هنگام قرار گرفتن در نور آفتاب نیز سعی کنید برای حفظ پوست از مضرات اشعه ماورای بنفش از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمایید. پس از هر بار دوش گرفتن بدن خود را با لوشن های مخصوص نرم و مرطوب کنید تا پوست رطوبت از دست داده خود را باز یابد

Sahar
07-10-2013, 18:03
عوارض نوشیدن آب زیاد در تابستان برای بانوان باردار

[Only Registered Users Can See Links]

نوشیدن زیادآب در تابستان، زنان باردار را دچار مسمومیت می کند

دمای بدن زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی نسبت به گذشته افزایش پیدا می کند و فصل تابستان و گرما نیز باعث افزایش دمای بدن افراد بیش از فصل های دیگر می شود. به همین دلیل زنان باردار در فصل تابستان دچار مشکلات مختلفی می شوند.
یکی از اصلی ترین مشکلاتی که زپنان باردار ممکن است با در فصل تابستان روبرو شوند، عرق کردن و از دست دادن املاح و آب بدنشان است که اگر این املاح و آب از دست رفته جبران نشود، می تواند خطرات زیادی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد.
به زنان باردار توصیه می شود تا در ساعاتی که افتاب در بالای آسمان قرار دارد، از خانه خارج نشوند و در صورت خارج شدن از خانه حتما لباس نخی، سبک، خنک و روشن بپوشند و به همراه خود یک بطری آب یا مایعات داشته باشند تا در صورت تشنگی از آن بنوشند.
بهترین نوشیدنی ها ،آب پرتقال،شیر و نوشیدنیهای ورزشی هستند که املاحی که با تعریق از دست می روند را جبران می کنند، ولی مصرف بیش از اندازه آب می تواند وضعیت خطرناکی به نام مسمومیت با آب در بدن ایجاد کند که ناشی از رقیق شدن شدید املاح بدن بوده و باخستگی مفاصل، اسپاسم عضلات و در موارد شدیدتر کاهش سطح هوشیاری تظاهر می کند.
همچنین مصرف میوه می تواند آب از دست رفته بدن را جبران کند و توان از دست رفته را به زنان باردار بازگرداند. تحقیقات نشان می دهد میوه ها به علت هضم بسیار آسان می توانند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مثل ویتامین سی، اسید فولیک، پتاسیم، منیزیم و کربوهیدرات ها را تأمین کند، به علاوه مقدار بالای آب موجود در میوه می تواند به جبران آب از دست رفته بدن در این فصل کمک کند. بهتر است میوه را با پوست مصرف کنید، زیرا مقادیر بالای فیبر موجود در پوست میوه می تواند از بروز یبوست جلوگیری کند.
مصرف سبزیجات را فراموش نکنید. قبل از مصرف میوه و سبزی حتماً آنها را خوب بشویید؛ زیرا احتمال انتقال باکتری و ویروس و در نتیجه بروز بیماری های عفونی در این فصل بسیار زیاد است.
بسیاری از زنان باردار در فصل تابستان به علت گرما دچار بی اشتهایی می شوند که مصرف لبنیات از جمله ماست می تواند در درمان بی اشتهایی زنان باردار کمک شایانی کند.
محققان توصیه کردند مصرف لبنیات علاوه بر داشتن مقدار زیادی کلسیم، ویتامین د و پروتئین ،با مصرف ماست که هضم آن آسان بوده، می توان در فصل تابستان به رفع بی اشتهایی ناشی از گرما کمک کرد.
توصیه می شود زنان باردار ازقرار گرفتن زیر حرارت مستقیم خورشید در وسط روز اجتناب کنند. زیرا خانم های باردار بیش ازدیگران مستعد سوختگی با نور خورشید هستند و حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایند.

Sahar
07-10-2013, 18:04
درمان عفونت پستان در مادران شیرده


[Only Registered Users Can See Links]


ماستیت شامل عفونت پستان است که باعث درد، ورم، گرمی و قرمزی پستان می شود. همچنین باعث تب و لرز می شود. ماستیت بیشتر در زنانی که به نوزاد خود شیر می دهند اتفاق می افتد، ولی گاهی اوقات در سایر زنان نیز دیده می شود.

شیر دادن به نوزاد
بیشتر مواقع، ماستیت طی سه ماه اول بعد از تولد نوزاد در مادران شیرده بروز می کند، اما می تواند بعدا نیز در مدت شیردهی بروز کند.

عفونت پستان در مادران شیرده باعث احساس خستگی و بدحالی در آنها می شود که مراقبت از نوزاد را برای آنها سخت می کند.

گاهی اوقات عفونت پستان باعث می شود مادر به نوزاد خود دیگر شیر ندهد، اما باید گفت که می توان شیردهی به نوزاد را در طی ماستیت نیز ادامه داد.

علائم ماستیت
نشانه های عفونت پستان می توانند به طور ناگهانی شروع شوند و عبارتند از:
- احساس گرمی و درد پستان هنگام دست زدن به آن
- احساس ناراحتی و ناخوشی
- ورم پستان
- احساس درد و سوزش مداوم پستان یا فقط هنگام شیردادن به نوزاد
- قرمزی و التهاب پستان
- تب ۳/۳۸ درجه سانتیگراد یا بیشتر

اگر چه ماستیت طی چند هفته اول شیردهی بروز می کند، ولی می تواند هر موقع از دوران شیردهی نیز بروز کند. ماستیت اغلب در یک سینه دیده می شود، نه هر دو سینه.
مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی معمولا خیلی در درمان ماستیت موثرند
چه موقع نزد پزشک برویم؟
معمولا چند ساعت قبل از احساس درد و قرمزی پستان، علائمی مشابه بیماری آنفلوانزا در شخص بروز می کند و خیلی زود دچار ترکیبی از علائم می شود. در این زمان باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.
مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی معمولا خیلی در درمان ماستیت موثرند.
اگر دو روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها علائم ماستیت بهبود نیافت، باید مجددا به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید این مشکل در اثر یک بیماری خطرناک دیگری نباشد.

علل ماستیت
۱- بسته شدن مجرای شیردر پستان: اگر در طی شیردهی، یک پستان به طور کامل از شیر خالی نشود، یکی از مجاری شیر در پستان می تواند بسته شود و شیر را برگرداند که باعث عفونت پستان می شود.

۲- ورود باکتری به پستان: باکتری های موجود در سطح پوست مادر یا دهان نوزاد می توانند از طریق ترک (شکاف) پوست نوک سینه یا سوراخ مجرای شیر، وارد مجاری شیردر پستان مادر شوند و در آنجا رشد کرده و باعث عفونت گردند.
این باکتری ها برای نوزاد ضرری ندارد و هر فردی آنها را دارد. این باکتری ها فقط در بافت پستان شما نیستند.

عوامل خطر ماستیت
عواملی که می توانند احتمال بروز ماستیت را افزایش دهند عبارتند از:
۱- شیردادن به نوزاد طی چند هفته اول بعد از تولد
۲- زخم یا ترک پوست نوک پستان، هر چند که ماستیت می تواند بدون ترک پوستی هم بروز کند.
۳- شیردادن به نوزاد فقط در یک حالت که باعث می شود شیر پستان کاملا تخلیه نشود.
۴- بستن سینه‌بند سفت که از جریان شیر جلوگیری می کند.
۵- خستگی بیش از حد مادر
۶- ابتلا به ماستیت در شیردهی قبلی: اگر قبلا دچار ماستیت شده باشید، به احتمال زیاد مجددا دچار آن خواهید شد.

عوارض ماستیت
اگر عفونت پستان به طور مناسب و سریعا درمان نشود، یا در اثر بسته بودن یک مجرای شیر در پستان اتفاق افتاده باشد، می تواند باعث آبسه پستان (تجمع چرک) شود.
آبسه معمولا باید توسط عمل جراحی تخلیه شود. لذا برای جلوگیری از بروز آبسه در پستان، بلافاصله بعد از مشاهده علائم ماستیت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.
هنگام شیردادن به نوزاد باید هر دو سینه کاملا خالی شوند و به طور صحیح سینه را در دهان نوزاد قرار دهید تا شیر بخورد
تشخیص ماستیت
پزشک ماستیت را بر اساس علائم جسمی مثل تب و لرز و درد و قرمزی پستان تشخیص می دهد.
همچنین باید مطمئن شود که دچار آبسه پستان نشده باشید.
یک نوع نادر سرطان سینه (سرطان سینه التهابی) نیز باعث قرمزی و ورم سینه می شود که ممکن است در ابتدا با ماستیت اشتباه گرفته شود.
همچنین پزشک ماموگرافی را توصیه می کند و ممکن است نیاز به نمونه برداری از بافت سینه باشد تا پزشک مطمئن شود که سرطان سینه ندارید.

درمان ماستیت
۱- آنتی بیوتیک ها: برای درمان ماستیت معمولا باید مدت ۱۰ تا ۱۴ روز آنتی بیوتیک مصرف کرد. ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها احساس بهتری خواهید داشت، ولی بایستی برای جلوگیری از عود مجدد ماستیت، آنتی بیوتیک ها را به طور کامل و سر موقع مصرف کنید، یعنی نباید به محض احساس کمی بهبودی، مصرف آنتی بیوتیک ها را قطع کنید.

۲- داروهای مسکن: طی مصرف داروهای آنتی بیوتیک، پزشک ممکن است برای کاهش درد پستان، داروهای مسکن ملایمی مثل استامینوفن یا بروفن را برای مادر تجویز کند.

۳- تعدیل روش شیر دادن به نوزاد: هنگام شیردادن به نوزاد باید هر دو سینه کاملا خالی شوند و به طور صحیح سینه را در دهان نوزاد قرار دهید تا شیر بخورد. ممکن است پزشک روش شیردادن شما را بررسی کند و یا شما را به یک ماما در این زمینه معرفی کند تا شیوه درست شیردادن را به شما یاد دهد.

۴- خود مراقبتی: استراحت و خواب کافی، شیردادن منظم به نوزاد و مصرف زیاد آب و نوشیدنی ها به بدن کمک می کند تا با عفونت پستان مبارزه کند.

اگر عفونت پستان بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها برطرف نشد مجددا نزد پزشک بروید.

شیوه زندگی و درمان های خانگی
اگر دچار عفونت پستان گشتید، همچنان به نوزاد خود شیر دهید و آن را قطع نکنید. این کار به رفع عفونت از سینه ها کمک می کند.

برای رهایی از این مشکل:
- به طور منظم به نوزاد خود شیر دهید.
- تا حد ممکن استراحت کنید.
- از پر شیر نگه داشتن سینه ها برای مدت طولانی خودداری کنید.
- وضعیت های مختلف شیردادن به نوزاد را استفاده کنید، مثل نشسته، خوابیده و … .
- آب و مایعات زیادی بنوشید.
- اگر شما هنگام تخلیه شیر از سینه خود اذیت می شوید، قبل از شیر دادن به نوزاد یا دوشیدن شیر خود، از کمپرس گرم (مثل حوله گرم) روی سینه های خود استفاده کنید یا سینه های خود را زیر دوش آب گرم ماساژ دهید.
- از سینه بند مناسب و مخصوص شیردهی استفاده کنید، نه سینه بند سفت و محکم.
- اگر شیردادن به نوزاد از سینه مبتلا به عفونت، درد زیادی دارد، یا نوزاد شما از خوردن شیر از سینه مبتلا خودداری می کند، سعی کنید شیر خود را با دست یا شیردوش بدوشید تا سینه از شیر خالی شود.
وضعیت و حالت شیر دادن به نوزاد را در هر نوبت شیردهی تغییر دهید
پیشگیری از ماستیت
برای شیردادن صحیح به نوزاد و جلوگیری از بروز عوارض ناشی از آن، با یک ماما که در این زمینه اطلاعات دارد مشورت کنید. یک مشاور شیردهی نکات و توصیه های لازم را برای یک روش شیردهی مناسب به شما می گوید.

برای جلوگیری از عفونت سینه به توصیه های زیر عمل کنید:
- هنگام شیردادن به نوزاد، سینه ها را به طور کامل از شیر خالی کنید.
- اجازه دهید نوزاد به طور کامل شیر یک سینه را بخورد و سپس از سینه دیگر به او شیر دهید.
- اگر نوزاد فقط چند دقیقه از سینه دوم شیر خورد و یا اصلا نخورد، دفعه بعد که خواستید به نوزادتان شیر دهید، از این سینه شروع کنید تا شیر در آن جمع نشود و نماند.
- اگر شیر دادن را یک بار از یک سینه شروع کردید، دفعه بعد از سینه دیگر شیردهی را آغاز کنید، یعنی جای سینه ها را در هر نوبت شیردهی، عوض کنید.
- وضعیت و حالت شیر دادن به نوزاد را در هر نوبت شیردهی تغییر دهید، یعنی فقط در یک حالت به نوزاد شیر ندهید.
- در طی شیردهی، نوزاد را به طور مناسب و صحیح در آغوش بگیرید و مطمئن شوید که نوزاد به طور مناسب سینه را در دهان بگیرد و شیر بخورد.
- اجازه ندهید نوزاد از سینه شما به جای پستانک استفاده کند. نوزاد از مکیدن سینه مادر لذت می برد و حتی بدون اینکه گرسنه باشد؛ با انجام این کار احساس راحتی می کند. در نتیجه شیر سینه مادر را نمی خورد و شیر در سینه جمع شده و باعث عفونت و التهاب آن می شود.

fereshte7
11-19-2013, 15:04
[QUOTE=Nabze Farda;2946]

در سندرم پیش از قاعدگی، به این توصیه ها توجه كنید:
من این مشکل رو دارم قاعدگی هام خیلی درد ناک هستش دکتر هم رفتم ولیفایده ای نداشته گفتن ازدواج کنی خوب میشه ولی باز هم تاثیری نداشته ممنون میشم گه راهنماییم کنید

fereshte7
11-19-2013, 15:12
اما و اگرهای ورزش در دوران قاعدگی

خیلی ممنون از پست خوبت سحر جور خیلی مطالبش مفید بود :62:

tina74
04-19-2014, 17:23
کات بهداشتی ویژه دختران و زنان:
۱) پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشویید. این کار از رانده شدن باکتریهای نواحی مقعد به مهبل جلوگیری میکند.

۲) در طی روز لباسهای زیر با جنس الیاف نخی بتن کنید. از پوشیدن لباسهای بدون تهویه مانند لباسهای نایلونی و ساخته شده ازسایر الیاف مصنوعی خودداری کنید. تا آنجا که ممکن است شبها بدون لباس زیر بخوابید تا مهبل با جریان هوا در تماس باشد.

۳) از پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید. لباسهای گشاد و راحت بتن کنید.

۴) برای شستشوی لباسهای زیر خود از شوینده های غیر معطر و ملایم استفاده کنید.
۵) از وان آب داغ و جکوزی استفاده نکنید.


۱) در صورتی که از تامپون در دوران قاعدگی استفاده میکنید حداکثر آن را هر ۴-۳ ساعت یکبار عوض کنید. پیش از گذاشتن تامپون دستهای خود را کاملا بشویید. در طی خواب شبانه هیچگاه از تامپون استفاده نکنید و جای آن از پد های بهداشتی استفاده کنید.
۱۲) نوار بهداشتی (پد) را میبایست هر ۶-۴ ساعت یکبار (حداکثر ۸ ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دستهای خود را با آب و صابون بشویید.

۱۳) از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر استفاده نکنید.

۱۴) همیشه مهبل و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید. رطوبت رشد میکروبها و قارچها را سرعت میبخشد.

۱۵) بطور منظم سطح خارجی مهبل را با آب ولرم شستشو دهید. برای شستن مهبل نیازی به استفاده از صابون نمیباشد.

۱۶) حین استحمام از صابون و شامپوهای غیر معطر و ملایم استقاده کنید. از وان کف صابون نیز استفاده نکنید.

۱۷) هیچگاه لباسهای خیس و مرطوب را بتن نکنید. چنانچه لباسهایتان خیس شد فورا آن را عوض کنید.

۱۸) هنگام شامپو کردن و آب کشیدن موها حین استحمام سر خود را بسمت جلو خم کنید تا شامپو با مهبل و ناحیه تناسلی تماس نیابد.

۱۹) پس از استحمام با یک حوله نرم ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک کنید. برای این کار میتوانید از سشوار (با درجه باد سرد ) نیز استفاده کنید.

۲۰) هیچگاه ادرار خود را نگه ندارید.

۲۱) از دوش مهبل استفاده نکنید. چراکه این عمل ترشحات و باکتریهای طبیعی و محافظ مهبل را میشوید.
۲۲) پس از استحمام ادرار کنید.

۲۳) از روابط جنسی پر خطر اجتناب کنید.

۲۴) در طی روز آب فراوان بنوشید. استرس و وزن خود را نیز کاهش دهید.

۲۵) مصرف روزانه ماست از بروز عفونتهای قارچی مهبل جلوگیری میکند.

۲۶) مصرف بی رویه و سر خود آنتی بیوتیکها میکروبهای مفید و طبیعی مهبل را از میان برده و زمینه ابتلا به عفونتهای قارچی را افزایش میدهد.

۲۷) خانمهای که در دوران حاملگی، شیردهی ویائسگی میباشند و همچنین خانمهایی که از قرصهای ضد بارداری استفاده میکنند از آنجایی که سطوح هورمونهای بدن آنها دستخوش تغییر میشود میبایست بیشتر بهداشت فردی خود را رعایت کنند.

beh_andam
11-16-2015, 18:51
ارتباط قوی بین سندرم تخمدان پلی کیستیک و اضطراب ([Only Registered Users Can See Links])

[Only Registered Users Can See Links]

تحقیقات جدید نشان داده خانم هایی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند بیش از دیگران در خطر اختلال افسردگی ([Only Registered Users Can See Links] 7.html)و اضطراب قرار دارند.
سندرم تخمدان پلی کیستیک، یا PCOS یک اختلال هورمونی است که منجر به کیست تخمدان و سطح تستوسترون بالا می شود. تحقیقات نشان داده خانم هایی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند در دوران بارداری سطح تستوسترون بالایی دارند، که می تواند باعث علائم اضطراب و حتی انتقال به کودک شود.
برای این تحقیق محققان رفتارخانم هایی که باردار ([Only Registered Users Can See Links])بودند و سطح تستوسترن بالایی داشتند را مورد بررسی دقیق قرار دادند. آنها متوجه شدند فرزندان این زنان چه دختر چه پسر نشانه هایی از رفتار شامل اضطراب را دارند.
امیدواریم در کنار تحقیقاتی که روی عوارض این اختلال انجام می شود، تحقیقاتی هم برای بهبود سریع سندرم تخمدان پلی کیستیک انجام شود.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی ([Only Registered Users Can See Links]) )