تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > موضوعات عمومی > نظامی > هواپیما و بالگرد

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-03-2011   #1
iman_tara_125
اخراجی
 

تاریخ عضویت: Mar 2011
محل سکونت: شهرستان گراش
نوشته ها: 17,870
تشکرهای ایشان: 975
7,447بار در4,103پست از ایشان تشكر شده است

صندوق مدال ها

iman_tara_125 به AIM ارسال پیام iman_tara_125 به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض معرفی پهباد های ایرانی

پهپاد ابابیل :برای مشاهده این تصویر در اندازه واقعی بر روی این نوار کلیک نمایید


پهپاد "ابابیل" (=Ababil) ساخت صنایع دفاع جمهوری اسلامی ایران جزو یکی از پهپادهای پیشرفته ی کشور محسوب میشود.

کلمه ی ابابیل از قرآن کریم گرفته شده است و تلمیح به ماجرای حجوم کفار بوسیله ی فیل ها به خانه ی کعبه را دارد که به اذن خداوند پرنده های گروهی ابابیل با پرتاب گل فیل ها را از پای درآوردند.

پهپاد ابابیل با اهداف نظامی و غیر نظامی ازجمله جنگ الکترونیک، فعالیت های جاسوسی، کنترل مرزها، کنترل هوایی مکان ها و ... ساخته شده است.

این هواپیما می تواند تا 8 ساعت پرواز داشته باشد و توانایی حمل تسلیحات را دارد.

ابابیل بر روی سکوی پرتاب (Launcher) نصب می شود.

حداکثر ارتفاع پرواز برای این پهپاد 10000 پا و حداکثر سرعت 160 کیلومتر/ساعت است.

یکی دیگر از فعالیت های مهم ابابیل فعالیت های الکترونیکی است و می تواند در جنگ الکترونیک کارا باشد. بدین دلیل می تواند داده ها را به ایستگاه زمینی خود در مسافت قابل توجهی ارسال کند.

سیستم کنترل آن به احتمال بالا GPS نمی باشد چون سیستم ماهواره ای Global Positional یک سامانه ی معروف ولی بسیار نا امن برای یک پهپاد نظامی است.

این پهپاد یک تجربه ی مهم نظامی هم داشته است و آن هم شناسایی بخش های بسیاری از ناو وینسیل است که بعد از انجام ماموریت خود را در دید راداری ناو قرار داده است که این خبر در سطح جهان مانند یک بمب منفجر شد. ناو وینسیل همان ناوی است که هواپیمای ایرباس ایرانی را بر فراز خلیج فارس مورد اثابت موشک قرار داد و تمام سرنشینان آن را به شهادت رساند.
به احتمال زیاد این پهپاد بر فراز آسمان کشورهای دیگر هم پرواز کرده است.
در کشور ایران معمولا پهپادهایی با خاصیت جاسوسی اهمیت خاصی نزد مردم دارند.
پهپاد ابابیل هم نمونه ی بارزی از این نوع پهپادها می باشد که کاربرد اطلاعاتی دارد.
یکی از اقدامات بارز پهپاد ابابیل، تنش میان خود و یک ناو عظیم الجثه ی آمریکایی بود که بازتاب قابل توجهی در سطح جهان داشت.
به روایتی پهپاد ابابیل به سمت وینسیل پرواز می کند و طی یک عملیات زیبا از برخی نقاط ناو اطلاعات جمع می کند و پس از جمع آوری اطلاعات خود را در معرض دید قدرتمند راداری دشمن می دهد.
این کار پهپاد، همانند انسانی است که از وسایل دشمنش اطلاعات جمع کرده است (بدون خبر دشمن) و پس از انجام کار، خود را به طور ناگهانی جلوی دشمن ظاهر می کند و خشم فرد را در می آورد.

حال کمی به جزئیات و حواشی می پردازیم.

شاید این تحلیل بنده کمی ناشیانه بنظر برسد اما منطقی است.
اکثر ناوها مجهز به (حداقل) یک توپ قدرتمند در قسمت جلویی خود هستند و پرتاب توپ ( و موشک) توسط آن بسیار مخرب است و می تواند یک کشتی جنگی دیگر را کاملا متلاشی کند. پس از مشاهده ی یک شئ پرنده در رادار، فورا سلاح به سمت پهپاد ایرانی نشانه می رود و در یک لحظه شلیک می کند. نکته ی تعجب آور در برخورد توپ به پهپاد است. طبق پیش بینی باید گلوله ی توپ ( و یا موشک و هر چیز مشابه آن) پس از برخورد و متلاشی کردن پهپاد بدون منفجر شدن از آن عبور کند و در دریا پایان رود و حداقل انتظار این است که در همان لحظه uav (همراه با توپ) منفجر شود. اما این اتفاق به این صورت نیفتاد! توپ به هدف می خورد اما ابابیل همان ثانیه منفجر نمی شود. آتش و دود غلیظ متصاعد شده از ابابیل در آن لحظه مانند آن بود که یک هواپیما توسط پدافند هایی نظیر AP GUN مورد هدف قرار داده شود. این می تواند دلیلی برای منهدم شدن پهپاد باشد. شاید مسخره بنظر برسد. چطور ممکن است که سلاحی را که دولت هزینه ی آن را متحمل شده است یک دفعه چنین بلایی را خلبانانش بر سر هواپیما بیاورند؟ جواب سوال این می تواند باشد که هدف نشان دادن توانایی و مهارت بالا در مرحله ی ساخت پهپاد توسط صنایع دفاع است. نه پهپاد در همان لحظه متلاشی شد و نه کار به جایی رسید که در اثر اثابت پهپاد به بدنه ی کشتی منهدم شود، بلکه در یک بازه ی زمانی اندک ماموریت پایان یافت. به رخ کشیدن استحکام پهپاد تنها تبعاتش در ایران و آمریکا نبود. بلکه به لبنان و غرب هم کشیده شد. این کار پس گردنی ای غیر مستقیم به اسرائیل بود که نشان دهد قدرت حزب الله هم از نظر پهپاد دست کمی از ایران ندارد، بطوری که غرب، حزب الله لبنان را قدرت پهپادی به حساب می آورد و مقاومت لبنان هم اعلام کرده است که در صورت حمله ی اسرائیل، خاکش را بمباران خواهد کرد. با توجه به سابقه ی پرواز پهپاد های ایرانی در خاک فلسطین اشغالی این امری بدیهی است.
مهاجر 2 :

پرنده بی سرنشین شناسایی و مراقبت هوایی با توانایی ارسال زنده اطلاعات پروازی و تصاویر دریافتی به ایستگاه کنترل زمینی. این هواپیمای بی سرنشین دارای حداکثر سرعت 200 کیلومتر بر ساعت و دارای پایایی 90 دقیقه می باشد. گفته می شود این هواپیما در زمان جنگ طراحی شده بود ولی در آن زمان روی آن دوربین نصب نشده بود. این هواپیما دارای بدنه تمام کمپوزیت ( مواد مرکب) می باشد و سقف پرواز آن 11000 پا بوده و تا مسافت 50 کیلومتری قادر به ارسال تصاویر زنده می باشد.

صاعقه 2 :
هواپیمای بدون سرنشین صاعقه 2 برای افزایش مهارت کارکنان پدافند هوایی بعنوان هدف برای موشکها توپها و پدافنذ زمینی مورد استفاده قرار می گیرد. این هواپیما با حذاکثر سرعت 250 کیلومتر بر ساعت می تواند تا ارتفاع 11000 پا به مدت 90 دقیقه پرواز کند. هواپیمای صاعقه 2 و مهاجر 2 توسط شرکت قدس طراحی و ساخته شده اند.

فراز 2 :یک هواپیمای بدون سرنشین کوچک ( مینی پهپاد) که توسط دست پرتاپ می شود و می توان آن را در یک کوله پشتی قرار داد. این مینی پهپاد رقیب Pointer آمریکایی می باشد. فراز 2 یک موتور الکتریکی دارد و به آن حداکثر سرعت 90 کیلومتر بر ساعت را میدهد و تا شعاع 10 کیلومتری می تواند تصاویر زنده را به یک کامپیوتر ارسال کند.ارتفاع پرواز آن 3000 متر می باشد. این هواپیما 0.5 ساعت مداومت پروازی دارد.ساخت پهپاد رادار گریزدرایران محمدرضانقدی معاون آمادپشتیبانی وتحقیقات ستادکل نیروهای مسلح دریک نشست خبری با اعلام این مطلب گفت:نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دربخش های هوایی موفق به ساخت پهپاد جت رادار گریز شده که میتواند باسرعت700کیلومتردرساعت حرکت کندوی افزود:سطح مقطع این هواپیمابه صورتی است که نه درراداردیده میشودونه براحتی میتوانند آنراهدف قراردهند
iman_tara_125 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
Sponsored Links
پاسخ

برچسب ها
000, 05, 1, 10, 100, 1000, 11, 16, 160, 2, 20, 25, 3, 30, 300, 3000, 34, 4, 5, 50, 6, 60, 8, 9, 90, gps, media, فارس, فرد, فعالیت, قابل, قدرتمند, قرآن, قرار, لحظه, ممکن, منهدم, منطقی, مهم, مهارت, مواد, موتور, مورد, میان, ماموریت, ماهواره, مجهز, مخرب, مدت, مردم, مستقیم, مسخره, مشاهده, معاون, معرفی, معروف, معرض, نقاط, نمونه, نمی, نوع, چیز, نکته, نشانه, نشست, نصب, چطور, نظیر, همان, هواپیما, هواپیمای, های, هستند, واقعی, یکی, کنترل, کند, که, کوچک, کاملا, کامپیوتر, کاربرد, کردن, کشور, کشیدن, کشتی, گل, گلوله, گرفته, پای, پایان, پرنده, پس, آوری, آتش, آسمان, افزایش, اقدامات, الله, الکترونیکی, الکتریکی, امن, انتظار, انجام, اندازه, انسانی, این, ایرانی, ایستگاه, اتفاق, ارتفاع, ارسال, اسلامی, است, استفاده, اعلام, به, بود, بوده, بینی, بالا, باید, بخش, بدون, برای, براحتی, برخورد, برخی, بسیار, بسیاری, بعد, تمام, تنها, تنش, توپ, تواند, توسط, تجربه, تصویر, تصاویر, ثانیه, جمهوری, جنگ, جهان, جواب, جت, جزئیات, حمله, حداقل, حرکت, حساب, خلیج, خود, خانه, خبر, خبری, خداوند, خشم, دفاع, دقیقه, دلیل, دهد, دولت, دود, دوربین, دیگر, دید, دادن, داده, دارند, دارد, داشته, در, دریا, دست, روی, رسید, رساند, زنده, زیاد, زیبا, سوال, ساخت, ساخته, ساعت, سرعت, سطح, شناسایی, شهادت, شدن, شده, شرکت, صورت, طور, طراحی, عملیات, عبور, غلیظ, غیر, غرب


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 3
amin_ie, iman_tara_125, saba93
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن


اکنون ساعت 20:42 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.9
.Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd

Free Persian Language By Persian Forum Ver 3.0
« ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد »
مسئولیت متون درج شده در این پایگاه اینترنتی، بر عهده ی نویسنده ی آن می باشد.