تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > کامپیوتر و اینترنت > سخت افزار > کارتهای جانبی(صدا، مودم، تدوین، کپچر)

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-14-2013   #1
S@m!ra
مدیر تالار نرم افزار و سخت افزار

S@m!ra آواتار ها

تشکرهای ایشان: 18,619
15,335بار در5,285پست از ایشان تشكر شده است

صندوق مدال ها

S@m!ra به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض برای خرید مودم adsl به چه نکاتی دقت کنیم؟

برای خرید مودم ADSL به چه نکاتی دقت کنیم؟

این، موضوع مهمی‌ست! در خرید مودم دقت کنید. حالا که هزینه می‌کنید، یک مارک خوب با امکانات کامل بخرید. مودم‌هایی در بازار هستند که ترکیبی از چهار دستگاه هستند: مودم، روتر، سوئیچ و اکسس پوینت. (روتر که داخل خود مودم پیاده‌سازی شده است این هیچی. در حقیقت مودم ADSL یک نوع Modem/Router است)
شما دیر یا زود به سوئیچ و اکسس پوینت نیاز خواهید داشت، چون ممکن است یک لپ‌تاپ هم بخرید و بخواهید شبکه کابلی تشکیل دهید. پس سوئیچ نیاز دارید (یا ممکن است تلویزیون جدید بخرید که به شبکه وصل می‌شود و از روی کامپیوتر فیلم را بر روی آن نشان می‌دهید. پس سوئیچ لازم است). ممکن است گوشی‌ای بخرید که بخواهید به اینترنت متصل شود، پس Access Point هم نیاز خواهید داشت. (AP یا نقطه دسترسی یا اکسس پوینت، نام دستگاهی است که امکان ارتباطات بی‌سیم در شبکه محلی را فراهم می‌کند)
[تصویر: adsl_modem.jpg]

زمانی که من مودم خریدم اگر این نوع دستگاه‌های All-in-One می‌بود، الان مجبور نبودم یک اکسس پوینت و یک سوئیچ جداگانه بخرم.

پس، مودمی بخرید که اولاً سوئیچ و اکسس پوینت هم باشد. ثانیاً از یک شرکت مشهور مثل D-Link ،Linksys ،Asus یا شاید سیسکو باشد. (من مودم Asus دارم و اکسس پوینت و سوئیچ D-Link. بقیه دوستان هم لطفاً در بخش نظرات بگویند که چه مودمی دارند و آیا تأیید می‌کنند یا خیر؟)

مواظب باشید که مودمتان هر دو نوع اتصال USB و شبکه را پشتیبانی کند (که این روزها فکر می‌کنم همه پشتیبانی می‌کنند). در اولین روزها، آی.اس.پی به من یک مودم داد که فقط USB را پشتیبانی می‌کرد. دائم قطع و وصل می‌شد! با کوچک‌ترین نوسان برق، ریست و اتصال، قطع می‌شد. من پس دادم و این یکی را گرفتم.
- حواستان باشد که ISP حق ندارد شما را اجبار کند که از مودم مورد نظر آن‌ها استفاده کنید!

مثلاً یکی از دوستان می‌گفت مخابرات فقط اجازه می‌دهد از مودم خودش استفاده کنید! اگر اینطور باشد یک تجاوز آشکار به حقوق مصرف کننده است!
معمولاً مودمی که یک آی.اس.پی پیشنهاد می‌کند، برای او سود دارد نه برای شما!
هزینه‌های نصب؟

شاید برای اولین بار، نیاز داشته باشید که آی.اس.پی برایتان راه‌اندازی کند. اما اگر یک نفر متخصص در فامیل دارید، می‌توانید از او کمک بخواهید و هزینه‌های نصب را کاهش دهید. در کل، کار بسیار ساده‌ای است. شاید بد نباشد جزوه «اصول کابل کشی» که دانشجویان از کلاس‌های بنده تهیه کرده‌اند را از اینجا دانلود کنید و بخش پیکربندی مودم ADSL را مطالعه کنید. ممکن است بتوانید با آن راهنما گلیمتان را از آب بیرون بکشید. البته بهتر است بار اول از متخصص آی.اس.پی‌تان کمک بگیرید)
نکات بعد از خرید؟

- بعد از اینکه قرارداد بستید آدرس کنترل پنل اکانتتان را بگیرید. سایت رسمی هر آی.اس.پی یک کنترل پنل دارد که از آنجا می‌توانید میزان مصرف یا باقیمانده و خیلی مسائل مرتبط با اکانتتان را ببینید. (پرداخت آنلاین مبلغ شارژ ماهیانه، تغییر پسورد و ... هم جزئی از گزینه‌ها هستند)
- معمولاً شب‌ها ساعت 1 تا 7 صبح، دانلود کردن رایگان است. پس دانلودهای سنگین خود را به این ساعات موکول کنید. با استفاده از نرم افزارهایی مثل Free Download Manager می‌توانید Schedule بدهید که فلان ساعت دانلود را شروع کند و فلان ساعت پایان دهد.
هر چند صرفه‌جویی خوب است، اما اگر دانلودی در راستای مسائل علمی دارید، مهم نیست، کامپیوتر را روشن بگذارید تا صبح دانلود کند. اگر به کامپیوتر شما مثل کامپیوتر من، چهار هارد یک ترابایت و چندین دستگاه جانبی هم متصل باشد و یک شبانه روز (24 ساعت) روشن باشند، حتی در همین شرایط که یارانه‌ها برداشته شده است، به ازای آن 24 ساعت، فقط 2500 ریال (250 تومان) هزینه برق آن است. پس نگران هزینه نباشید. (برای شما شاید 200 تومان هم نشود)

به سایت‌هایی مثل p30download و mihandownload و... بروید و تا می‌توانید دانلود کنید! نوش جانتان Smile فیلم‌های مستند و کورس‌های آموزشی مربوط به نرم افزارهای مختلف را دانلود کنید و از نعمت اینترنت لذت ببرید.

اوائل، ممکن است دائم در اینترنت بگردید. مشکلی نیست. فقط مواظب چشم‌هایتان باشید (عینک ضد اشعه بگیرید تا چشم‌هایتان آسیب نبیند) مواظب سلامتی خودتان هم باشید. به مرور خودتان به این نتیجه می‌رسید که باید کمی هوشمندانه‌تر از اینترنت استفاده کنم. اینترنت ADSL مثل یک چاقو است هم می‌توانید با آن خودتان را بیچاره کنید (از درس و زندگی عقب بمانید) و هم مثل یک جراح، با آن چاقو جان یک انسان را نجات بدهید.

امیدوارم هر چه زودتر تمام خانواده‌های ایرانی به خطوط ADSL متصل شوند و فرهنگ استفاده از آن جا بیفتد تا شرایط زندگی بهتر شود Wink

S@m!ra آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
یک کاربر از پست مفیدS@m!raتشکر کرده است:
Sponsored Links
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 2
S@m!ra, yasi joon
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش