تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > تاریخ > تاریخ و فرهنگ > تاریخ و فرهنگ ایران

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-18-2011   #1
tak pesar
عضو تالار
 

تاریخ عضویت: Mar 2011
محل سکونت: ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴
نوشته ها: 6,815
تشکرهای ایشان: 445
918بار در594پست از ایشان تشكر شده است
tak pesar به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض کشتار ایرانیان به دست یهودیان، درست یا نادرست؟!

برگرفته شده از تارنگار: تاریخ, جشنها و زبان پارسی
ariapars.persianblog.ir

بازشناسی جشن پوریم
کشتار ایرانیان به دست یهودیان، درست یا نادرست؟!


کورش محسنی

داستان از اینجا آغاز می شود که، وزیر بلندپایه ای به نام «هامان» در دربار هخامنشی، رفتار یکی از درباریان یهودی به نام مردخای(Mordchaj) را برنمی تابد و کینه ی او را به دل گرفته و از خشایارشا دستور کشتار یهودیان در سرتاسر فرمانروایی پارس را می گیرد. ولی با تیزهوشی یهودیان، به رهبری مردخای و استر،(Esther) –همسر یهودی خشایارشا- ایشان برای پَدافند از خود، به گونه ای، رای خشایارشا(اخشفوَرَشباز!) را به سود خود بازگردانده و به جای اینکه در روز 13 و 14 ماه عبری «ادار» یهودیان کشتار شوند, هفتاد و هفت هزار تن -که قرار بود یهودیان را کشتار گروهی کنند- با پروای پادشاه، به دست خود یهودیان کشته می شوند.
برپایه ی تورات خشایارشا، امپراتور پارس، در سومین سال پادشاهی خویش، جشنی با شکوه برپانمود که یکسد و هشتاد روز به درازا کشید و سران و بزرگان سرتاسر امپراتوری پهناور هخامنشی در آن همبازی(شرکت) داشتند. با پایان یافتن این جشن، خشایارشا جشنی هفت روزه نیز برای باشندگان پایتخت هخامنشی برگزار نمود.

همزمان با وی، «وَشتی» - شَهبانوی زیباروی هخامنشی- نیز جشنی برای زنان پایتخت برپا کرد. در واپسین روز این جشن هفت روزه، خشایارشا که از باده نوشی و میگُساری بسیار مست گٌشته بود، فرمان به رونَمایی شهبانو وَشتی به میهمانان خود داد، ولی شهبانو گردن ننهاد و به دست خشایارشا از جایگاه خود برکنار گردید. پس از آن زنی یهودی به نام هَداسا(Hadasa) که نزد پسرعموی خویش مردخای در پارس به سر می برد به شهبانویی ایرانزمین برگزیده شد. این زن، یهودی بودن خود را پنهان داشته و به همین انگیزه نام پارسی استر(ستاره) را برای خود برگزیده بود. تا اینکه هامان به شُوند کینه ای که از مردخای به دل داشت، نیرنگی کرده و آهنگ کشتار همگانی یهودیان را در سرتاسر امپراتوری پارس می کند. هامان پس از آنکه پور(به چَم قرعه) سیزدهمین روز از ماه عبری «آدار» را نشان داد، به دیدار خشایارشا شتافت تا پروای کشتار همکٌانی یهودیان را از وی دریافت دارد.
«پس هامان به اَخشورش پادشاه کٌفت: تیره ای هستند که در میان تیره ها در سراسر فرمانروایی کشور تو پراکنده می باشند و شرایع ایشان پاد(ضد) همه ی تیره ها است و شرایع پادشاه را به جا نمی آورند. لیکن ایشان را چنین واکٌذاشتن برای پادشاه سودمند نیست، اکٌر پادشاه را پسند آید فرمانی نوشته شود که ایشان را کشتار کنند و من ده هزار وزنه سیم(نقره) به دست کارتاران(عاملان)خواهم داد تا آن را به گنجینه ی پادشاه بیاورند.»
(کتاب استر، باب سوم، آیات هشتم و نهم)
و پادشاه نیز می پذیرد:


«آنگاه پادشاه انکٌشتر خود را از دست بیرون آورده، آن را به هامان پور همداتای اَجاجی -که دشمن یهود بود- داد و پادشاه به هامان کٌفت: هم سیم و هم تیره را به تو دادم تا هرچه در دیدت پسند آید بر ایشان انجام دهی.»
(همانجا، باب سوم، آیات دهم و یازدهم)

و قرار بر این شد که، در سیزدهمین روز از ماه عبری «آدار» یهودیان کشتار گردندند. در اینجاست که راز پنج ساله ی یهودی بودن «استر» فاش می گردد! به دستور مردخای, استر راز خود را با خشایارشا در میان می گذارد و خاستار جلوگیری از این کشتار و مجازات هامان و دیگر دست اندرکاران این ماجرا شد:

«و در آنها پادشاه به یهودیانی که در همه شهرها بودند پروا داد که گِرد آمده، برای جانهای خود پَدافند نمایند و همگی قفوّت تیره ها و استان ها را که آهنگ آزار ایشان می داشتند، با کودکان و زنان ایشان را کشتار کنند و دارایی ایشان را تاراج کنند.»
(همانجا، باب هشتم، آیه یازدهم)

و با این پروانه، یهودیان دست به کشتار کسانی می زنند که آهنگ جان ایشان را داشتند:
«یهودیان در همه ی استانهای اَخشورش پادشاه(خشایارشا) گِردآمده تا بر کسانی که آهنگ آزار آنان را داشتند چیره گردند... و همه ی سرپرستان ِ استان ها و بزرگان و کارتاران ِ پادشاه، یهودیان را یاری رساندند... پس یهودیان، سراسر دشمنان خود را به دم شمشیر زده و کشتند و با آنان هرچه خواستند انجام دادند... همگی یهودیانی که در استانهای پادشاه بودند، گِردآمده و برای جان های خود پایداری نمودند و چون هفتاد و هفت هزار تن از دشمنان خویش را کشته بودند، از آنان آرامی یافتند ولی دست خود را به تاراج نگشودند».
(عهد عتیق، استر، ۹)
چند چیز در پیرامون این داستان/افسانه گفتنیست:
۱- تنها بن مایه ی این داستان، کتاب استر/كتاب عهد عتیق(Old Testament) است ودر هیچ جای دیگر این داستان هاییده(تایید) نشده است.
۲- چنین ماجرای گسترده و بزرگ و برجسته ای، در هیچ کدام از بن مایه های تاریخی کهن و کلاسیک یونانی و غیر یونانی نیامده است!
۳- چنین کشتار و درگیری بزرگی، بی گفتگوست که باید از خود یادگاری برجا گذاشته باشد و امروزه باستان شناسان یک نشانه از این کشتار بزرگ را به دست آورده باشند، ولی چنین نشانه ای تا کنون یافت نشده است!
۴- کسانی چون پورپیرار که این داستان بی پایه را دستاویزی کرده اند برای ایران ستیزی و خوارداشت فرمانروایی پرشکوه و درخشان ایرانی/هخامنشی، خود پیش از این، تورات را تحریف شده و یهودیان را سراسر دروغ پرداز شناسانده اند! و نغز است که هم اکنون برای ایران ستیزی به همان بن مایه های تحریف شده اتکا می کنند!
بیاد داشته باشیم که در همین کتاب تورات داوی(ادعا) کُشتی گرفتن خدا با انسان شده است! یا در جای دیگری به خدا، اَنگ ِ رشک ورزیدن به انسان زده می شوند! چرا که انسان همچون خدا خوب و بد را از یکدیگر بازمیشناسد!(پيدايش/سقوط انسان/ آيه 22) یا در جای دیگری به پیامبر خدا، اَنگ ِ همبستری با دختران خود را می زند!(پيدايش/لوط و دخترانش/ آيه 31 تا 33)
بازگویی های تورات و نَسَک هایی همچون آن، که با استوره و افسانه درآمیخته اند، زمانی ارزش و اَرجی دارند که در بُن مایه های دیگر نیز یادی از آن رویدادها شده باشد! تا پس از آن بتوان اینها را با یکدیگر سَنجید و به هوده ای درست و آمیغ(حقیقت)ها برسیم.
۵- یاد کردن از شماره هایی ورجاوندی چون ۷۷ یا ۳ یا ۷ در این بازگویی، خود نشان از جایگاه افسانه/استوره گونه ی داستان دارد و نشان می دهد که به تنهایی ارزش دانِشیک ندارد.
۶- به انگاره ی اینکه این داستان بی پایه را پذیرفته باشیم، پادشاه ایران (سررشته دار ایران) به یهودیان پروانه داده كه "برای پَدافند از جان خود" پایداری كنند و كسانی را كه " آهنگ آسیب زدن " به آنها را داشتند، از بیخ از میان ببرند! بنگرید{+}

In them the king granted the Jews who were in each and every city the right to assemble and to defend their lives, to destroy, to kill and to annihilate the entire army of any people or province which might attack them, including children and women, and to plunder their spoil---13A copy of the edict to be issued as law in each and every province was published to all the peoples, so that the Jews would be ready for this day to avenge themselves on their enemies
تلافی

9.10But the Jews did not seize any of their possessions
و با اینکه پروا داشتند، ولی دارایی های دشمنان خود را چپاول نكردند! ۷- کسانی چون ناصر پورپیرار کوشیده اند که جشن سیزده بدر ایرانی را به گونه ای با پوریم پیوند دهند، و آن را نشانه ای از این کُشتار پنداری بازشناسند! در حالی که:
This was done on the thirteenth day of the month Adarand on the fourteenth day of that month they rested and made it a day of feasting and gladness

ماه آدار = نزدیک اسفند ماه و ماه نیسان = نزدیک فروردین ماه است. پس این روز به سیزده بدر(13 فروردین) پیوندی ندارد. همچنین در زمان گذشته، در پایان ماه اسفند ایرانی، پنج روز (پنجه ی گمشده) را می افزودند، چون هر ماه 30 روز داشت... و یهودیان هم جشن پوریم را بیشتر در اسفند برگزار می كنند.
Purim will occur on the following days of the Gregorian calendar
:

• Jewish Year 5766 : sunset March 13, 2006 - nightfall March 14, 2006
• Jewish Year 5767 : sunset March 3, 2007 - nightfall March 4, 2007
• Jewish Year 5768 : sunset March 20, 2008 - nightfall March 21, 2008
• Jewish Year 5769 : sunset March 9, 2009 - nightfall March 10, 2009
• Jewish Year 5770 : sunset February 27, 2010 - nightfall February 28, 2010
tak pesar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
Sponsored Links
پاسخ

برچسب ها
+, 1, 13, 14, 2, 20, 200, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 21, 22, 28, 3, 30, 31, 33, 4, 5, 57, 6, 69, 7, 70, 8, 9, =, assemble, , b, be, calendar, ce, city, copy, day, days, ed, ee, for, kill, king, law, made, march, persia, res, فاش, قرار, قرعه, كنند, كه, كتاب, كسانی, می, میان, ماه, مایه, ماجرا, ماجرای, مجازات, مست, نقره, نهم, چون, نوشته, چیز, نیسان, نام, ناصر, ندارد, چرا, نزد, نزدیک, نشان, نشانه, نشده, همچنین, همه, همین, همگی, هیچ, هزار, هستند, هشتم, و, ولی, وزنه, وزیر, یونانی, یکی, یکدیگر, یافتن, یازدهم, کلاسیک, کنند, کنون, کند, کودکان, کتاب, کدام, کرد, کردن, کرده, کسانی, کشور, کشید, کشته, گمشده, گنجینه, گونه, گیرد, گرفتن, گروهی, گردن, گردید, ۹, پنهان, پنج, پنجه, پورپیرار, پيدايش, پیوند, پیامبر, پیرامون, پیش, پایان, پایتخت, پایداری, پادشاه ایران, پذیرفته, آن, آنها, آنان, آهنگ, آیات, آید, آسیب, آغاز, افسانه, انگیزه, انجام, اند،, انسان, او, اینکه, اینجا, ای،, ایرانیان, ایشان, ارزش, از, استانهای, بن, به, بود, بودن, بودند, بیرون, بیشتر, باید, باب, باستان, باشیم, باشد, ببرند, برگزیده, برگزار, برای, برجسته, برد, بزرگان, بسیار, تن, تنها, تنهایی, تاریخ, تاریخی, تحریف, جلوگیری, جای, جایگاه, حقیقت, خواهم, خوب, خدا, دل, دهی, دهد, دیگر, دیگری, دیدار, دادم, دادند, دارند, دارایی, دارد, داشته, دختران, دروغ, دریافت, درگیری, درخشان, درست, دست, دستور, دشمن, دشمنان, رفتار, رهبری, رویدادها, روز, روزه, زمانی, زنند, زنی, زن،, زنان, زند, زبان, زدن, سقوط, سومین, سوم،, سود, سیم, سیزدهمین, سال, ساله, ستاره, سران, سراسر, شماره, شناسان, شهرها, شوند, شود, شکوه, شتافت, شده, شرکت, ضد, غیر


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 1
tak pesar
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن


اکنون ساعت 20:39 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.9
.Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd

Free Persian Language By Persian Forum Ver 3.0
« ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد »
مسئولیت متون درج شده در این پایگاه اینترنتی، بر عهده ی نویسنده ی آن می باشد.