تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > علمی > مهندسی > مهندسی معماری و عمران

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-01-2010   #1
sara
عضو ویژه

 
sara آواتار ها
 

تاریخ عضویت: Apr 2010
محل سکونت: ایران زیبا
نوشته ها: 6,041
تشکرهای ایشان: 9,372
7,194بار در3,152پست از ایشان تشكر شده است
پیش فرض بررسی عوامل مؤثر بر ایمنی در کارگاههای ساختمانی ایرانتحقیق حاضر به منظور تعیین و رتبه بندی عوامل مؤثر بر ایمنی کارگاههای ساختمانی در ایران صورت گرفته است. ابتدا عوامل تأثیر گذار بر ایمنی کارگاه های ساختمانی با استفاده از منابع موجود در ادبیات موضوع و نظرات خبرگان تعیین شد. بدین ترتیب ۷۴ عاملی که ممکن است بر ایمنی کارگاه مؤثر باشند، استخراج شدند که در ۵ دسته کلی شامل عوامل خط مشی، فرآیند، مدیریت، کارکنان و انگیزشی قرار گرفتند. سپس پرسشنامه ای برای تعیین میزان اهمیت نسبی هر یک از عوامل تهیه گردید. داده های بدست آمده از نظرات متخصصان مورد تجزیه و تحلیل های آماری قرار گرفتند و معیارهای بکار رفته از لحاظ اهمیت رتبه بندی شدند. در نهایت، نتایج حاصله مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهایی پیشنهاد گردیده شد.


● مقدمه
صنعت ساخت و ساز یکی از مهمترین و اشتغالزاترین صنایع کشور است. بنابراین، توجه به مسائل مربوط به ایمنی و سلامت شغلی کارگران و کارکنان در این صنعت مهم می باشد. از آنجا که فعالیت های عمرانی بسیار متنوع و پیچیده می باشند، ریسک فراوانی در اینگونه فعالیتها مشاهده می شود. لذا، آثار و تبعات عدم رعایت ایمنی و پیشامد حوادث برای گروه های ذینفع بسیار پر هزینه و بعضاً غیر قابل جبران خواهد بود.
از آنجا که یک حادثه ساختمانی می تواند از نظر اقتصادی و اجتماعی خساراتی به فرد و اجتماع وارد کند، این نتیجه عاید می گردد که جلوگیری از حوادث ساختمانی، قسمتی از منابع مالی و انسانی جامعه را که از عوامل تولید اقتصادی هستند حفظ مینماید و از فشارها و ناراحتی های روانی کارگران حادثه دیده و خانواده آنها و جامعه جلوگیری به عمل می آورد. بنابراین اگر چه فهم خوبی از گستردگی و الگوی حوادث در صنعت ساختمان در دنیا وجود داشته ولی بررسی های مختصری با توجه به محدوده کاملی از فاکتورهای مؤثر مدیریتی، کارگاهی و فردی وجود دارد. با این پیش زمینه ما به دنبال شرح گستره ای از فاکتورهای درگیر در حوادث ساختمانی با هدف توضیح فرایندهای علت و معلولی حوادث شامل سهیم بودن فاکتورهای سیاستی، مدیریتی، کارگاهی و فردی هستیم.


● عوامل تأثیرگذار بر ایمنی کارگاه
برای شناسائی عوامل مؤثر و میزان تأثیر آنها بر ایمنی و سلامت شغلی در کارگاههای ساختمانی در ایران، با توجه به مروری بر ادبیات نظری خصوصاً تحقیقات صورت گرفته در سنگاپور و چین و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان حرفه ای و دانشگاهی تعدادی از عوامل ، مؤثر بر ایمنی کارگاه استخراج گردیدند. در این تحقیق ۵ رده کلی مختلف از عوامل شامل عوامل خط مشی، فرآیند، مدیریت، کارکنان و انگیزشی به کار گرفته شد. عامل فرآیند یک عامل تکنیکی است و بقیه عوامل جزو عوامل سازمانی هستند. در حقیقت معیارهای مربوط به عامل مدیریت با استفاده از تعدادی از معیارهایی که در ابتدا در مدل سنگاپور جزو عامل کارکنان بودند و در عین حال در دسته بندی جدید جزو عامل مدیریتی قرار می گرفتند، استخراج گردیدند. علاوه بر این تعدادی از معیارها و متغیرها نیز از تحقیقات چینی ها به کار گرفته شد و در این پنج دسته با توجه به حوزه مربوطه توزیع گردیدند. حال به شرح عوامل به کار گرفته شده در این مدل می پردازیم :


● عوامل سیاستی و خط مشی
سیاست ها و قوانین ایمنی تأثیر زیادی بر میزان ایمنی یک کارگاه ساختمانی دارند. قوانین چارچوبی را تشکیل می دهند که سلامت و ایمنی بر اساس آنها کنترل و تنظیم می شود. تمام مدیران پروژه باید از این قوانین و قواعد پیروی و آن را اجرا کنند و برای متخلفان جریمه در نظر گرفته شود. به غیر از ضعف فرهنگ سازمانی در بخش ایمنی تؤام با تعاریف ناکارآمد مسئولیت های ایمنی و همچنین دستورالعملهای نامناسب ایمنی؛ نبود سیاست های مناسب هم در زمینه ایمنی منتج به عملکرد ضعیف کارگاه های ساختمانی از لحاظ ایمنی می شود. قوانین و اعمال آنها تأثیر به سزایی بر ایمنی ساخت و ساز دارند. لذا، باید قوانین ایمنی را هنگام طراحی فعالیت های شغلی و تعیین سیاست های شرکت، به طور جدی در نظر گرفت.
یکی دیگر از فاکتورهای محرک برای خط مشی و سیاست، تبلیغ و ترویج شناخته شدن ایمنی کارگاه ساختمانی از طریق گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی است. این موضوع با اطمینان از اینکه شرکتها الزامات "برنامه ارزیابی ایمنی و سلامت شغلی " را برآورده می کنند، قابل دستیابی می باشد. هدف اصلی این گواهینامه، تشویق و بهبود در آگاهی از ایمنی، ترویج شیوه های کاری ایمن و بالابردن استانداردهای ایمنی صنعت ساختمان می باشد.
از طرفی دیگر با افزایش اعتماد بر بیمه، پیمانکاران تمایل دارند که مسئولیت خود در پرداخت غرامت را بر عهده شرکت های بیمه گذاشته و توجه کمتری به ایمنی داشته باشند. لذا، از مهیا کردن آموزش مناسب ایمنی در کارگاه و نظارت کافی بر کارگران امتناع می ورزند.


● عوامل فرآیندی
عامل فرآیند مربوط به فرآیند انجام کارها توسط کارکنان ساختمانی است که ممکن است برای سلامت و ایمنی آنها مضر باشد. بعضی از سازمان ها و افراد هنگام انجام وظایف و کارهایشان ناخواسته فعالیت های خطرناک انجام می دهند. نکته اصلی برای مدیریت عوامل فرآیندی توجه به کارایی کنترل بر تعداد زیادی از پیمانکاران فرعی در کارگاه های ساختمانی است. زیرا فعالیت های متنوع و گوناگون در ساختمان سازی بسیار زیاد است و بالتبع مجریان اینگونه فعالیت ها نیز متنوع می باشند. لذا، با تعدد پیمانکاران فرعی در کارگاه احتمال وقوع حوادث نیز افزایش می یابد [ ۷]. زیرا احتمال عدم ارتباطات، هماهنگی و کنترل افزایش می یابد و حتی ممکن است پیمانکاران تمام مسئولیت های خود را به پیمانکاران فرعی محول کنند، بدون اینکه مطلع باشند که آن پیمانکاران قادر به مهیا کردن یک محیط کاری ایمن هستند.
روش های گوناگون ساخت و ساز نیاز به استانداردها و انتظارات ایمنی مختلفی دارند. حوادث در کارگاه های ساختمانی به علل مختلفی مانند: شرایط کاری خطرناک در ارتفاع، برخورد با اشیاء یا افتادن بر روی اشیاء، شرایط کار با نور کم، مدفون شدن به علت ریزش زمین هنگام گودال کندن، سقوط داربست و سکوهای کاری آنها، خطرات هنگام بالابردن اشیاء، برق گرفتگی، آتش سوزی، نبود مسیرهای دسترسی مناسب و آموزش و تحصیلات نامناسب، اتفاق می افتند. بعلاوه، استفاده از ابزار و تجهیزات نامناسب نیز سبب حوادث می شوند. ارتباطات مناسب و انتقال اطلاعات بین مدیریت و کارکنان منجر به بهتر شدن استانداردهای ایمنی و بهبود در دستیابی به سیاست ها و خط مشی های ایمنی می شود.
یکی دیگر از فعالیت های مربوط به فرآیند مثل کارکردن با مواد خطرناک مانند زباله های شیمیایی و سمی است که می توانند باعث خطر شوند. لذا، کارکنان باید آموزشهای مناسب را دیده باشند و اطلاعات مناسب درباره نوع مواد شیمیایی ای که با آن کار می کنند، داشته باشند و همچنین تجهیزات محافظتی مورد نیاز نیز برای آنها تدارک دیده شده باشد...
__________________
مي كوبم ومي رقصم ، مي نالم ومي خوانم
در بزم جهان شور، مستانه چنين بايد

[نمایش لینک، فقط برای اعضای سایت امکان پذیر است. ]
sara آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
Sponsored Links
پاسخ

برچسب ها
1, 17, 8, 89, ab, af, ce, h, ir, فاکتورهای, فرهنگ, فرد, فرعی, فعالیت, قوانین, قواعد, قابل, قادر, قرار, لحاظ, ممکن, منابع, منجر, مهمترین, مواد, موجود, مورد, موضوع, میزان, مؤثر, مالی, متخصصان, مثل, محیط, محرک, مختلف, مختلفی, مدل, مدیران, مروری, مربوط, مسائل, مشاهده, مضر, چه, نور, چین, چینی, چینی ها, نیاز, نکته, نامناسب, ناخواسته, نتیجه, نتایج, نظارت, نظری, نظرات, همچنین, هماهنگی, هنگام, هر, هزینه, هستند, هستیم, وقوع, وارد, وظایف, یک, یکی, یابد, کلی, کنند, کنترل, که, کافی, کاملی, کاری, کارکنان, کارگاه‌‌‌ساختمانی, کارگاههای, کارگران, کارایی, کارشناسان, کردن, کشور, گوناگون, گواهینامه, گذار, گرفتند, گرفته, گروه, گردید, ۵, پنج, پیروی, پیشنهاد, پروژه, پرداخت, آموزش, آمده, آنها, آنجا, آورد, آتش, آثار, افتند, افتادن, افراد, افزایش, اقتصادی, الگوی, امتناع, انتقال, انجام, انسانی, اهمیت, ایمنی, اینکه, ایران, ایران،, اگر, ابتدا, ابزار, اتفاق, اجتماعی, اجرا, احتمال, ادبیات, ارزیابی, از, اساس, است, استفاده, استخراج, اصلی, اطلاعات, اطمینان, اعمال, اعتماد, بقیه, بندی, به, بهبود, بهتر, بود, بودن, بودند, بین, بکار, با, باید, باشد, باعث, بخش, بدون, بدست, بر, برق, برنامه, برای, برخورد, بررسی, بسیار, بعضی, تمام, تمایل, تنظیم, تهیه, تولید, توانند, تواند, توجه, توزیع, توسط, توضیح, تأثیر, تبلیغ, تجهیزات, تحقیقات, تحلیل, ترویج, تشویق, تشکیل, تعیین, تعاریف, تعدادی, جلوگیری, جامعه, جبران, جدید, جریمه, حفظ, حقیقت, حوادث, حوزه, حال, حادثه, حاضر, حرفه, خواهد, خود, خانواده, خبرگان, خط, خطرناک, خطرات, دنیا, دنبال, دهند, دیگر, دانشگاهی, داده, دارند, داربست, دارد, داشته, در, درگیر, درباره, دسته, دسترسی, روانی, ریزش, راهکارهایی, رتبه, رده, رعایت, زمینه, زیادی, سقوط, سلامت, سمی, سنگاپور, سهیم, سیستم, ساختمانی, ساز, سازی, سبب, شناخته, شوند, شود, شیمیایی, شیوه, شد, شدند, شده, شرایط, شرح, شغلی, صنایع, صورت, ضعف, طور, طرفی, طریق, طراحی, علل, علاوه, علت, عمل, عملکرد, عوامل, عین, عاملی, عدم, غیر


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 1
ggi
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن


اکنون ساعت 20:45 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.9
.Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd

Free Persian Language By Persian Forum Ver 3.0
« ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد »
مسئولیت متون درج شده در این پایگاه اینترنتی، بر عهده ی نویسنده ی آن می باشد.