تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > علمی > پزشکی و بهداشت > تغذیه و سلامت

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-21-2011   #1
Atash
عضو ویژه
 

تاریخ عضویت: Feb 2011
محل سکونت: دیار شیرین و فرهاد
نوشته ها: 475
تشکرهای ایشان: 13,160
35,343بار در13,563پست از ایشان تشكر شده است

صندوق مدال ها

پیش فرض تغذیه بر اساس گروه خونی چیست؟

تغذیه بر اساس گروه خونی چیست؟
مبحث رژيم غذايي مناسب براي گروه*هاي خوني مختلف اولين بار توسط دكتر پيتر جي.آدامو در كتاب «رژيم غذايي مناسب براي بدن شما» مطرح گرديد.

این دستاورد حاصل زحمات ۲۵ ساله یک پدر (James D’Adamo) و یک پسر (Peter J.D’Adamo) می*باشد.

دکتر آداموی پسر در این مورد می*گوید من نسل دوم یک درمان*گر طبیعی Naturopathic Physicion)) هستم. پدرم در سال ۱۹۵۷ میلادی پس از گذراندن یک دوره ۴ ساله فوق دکترا از دانشکده علوم درمان طبیعی فارغ*التحصیل شد و از همان سال در کلینیک*های تغذیه و سلامتی مطالعه و معالجه می*کرد.

او در کارش پی برد که اگر چه بسیاری از بیماران با رژیم*های سخت گیاهی یا کم*چربی و یا روش*های مختلف پخت غذا بهبود یافته*اند اما برخی از آنها نه تنها بهتر نشده*اند بلکه بدتر شده*اند.

پدرم می*گفت : « به اعتقاد من چهره هیچ دو انسانی در روی زمین یکسان نیست. همچنان که اثر انگشت آن*ها ، خطوط لبهای*شان و یا آهنگ صدای*شان مشابه نمی*باشد و به همین صورت هیچ دو شاخه گیاه و یا دو دانه برفی یک شکل نیستند. از آن*جایی که احساس می*کردم تمام مردم با یکدیگر تفاوت دارند معتقد بودم منطقی به نظر نمی*رسد که همگی غذای یکسانی را مصرف نمایند. آن*گاه دریافتم چون هر شخصی دارای موقعیت فیزیکی خاصی است و میزان قدرت و ضعف و نیازهای غذایی او نیز متفاوت است تنها راهی که بیمار برای سالم ماندن و غلبه بر امراض مختلف دارد سازگار کردن خود با نیاز*هایش است.»

همچنین او اعتقاد داشت که «غذای یک انسان می*تواند برای انسان دیگر مهلک باشد.»

بنابر استدلال او چون خون عامل اصلی تغذیه بدن است احتمال دارد حالت*های خون مشخص*کننده تغییر وتنوع در نیازهای غذایی باشد.

هر اندازه که پدر من گروه*های خونی مختلف را مورد آزمایش قرار می*داد اعتقاد او راسخ*تر می*شد که هر بیمار با گروه خونی خود راهی جدا را برای بهبود طی می*کند.

بالاخره فرضیه پدرم با کوشش*های مستمر به ثمر رسید و نتیجه تحقیقات او به صورت فشرده به نام «غذای یک انسان» به رشته تحریر در آمد. در این هنگام من در سال سوم رشته «علوم درمان طبیعی» در دانشکده جان بستیر John Bastyr در شهر سیاتل تحصیل می*کردم.

در آن موقع در انتظار موقعیتی بودم تا در مورد تحقیق پدرم کار نوینی انجام دهم و بدانم که آیا این فرضیه از لحاظ علمی صحیح است؟

از آنجایی که کتاب پدرم بیشتر بر اساس برداشت*های نظری او در مورد گروه*های خونی بود تا روش*های ارزیابی عینی ، چندان مطمئن نبودم که بتوانم اساس علمی برای فرضیه او بیابم. اما آنچه بدست آوردم شگفت*آور بود.

اولین موفقیت من کشف این مطلب بود که دو بیماری اصلی معده (زخم معده و سرطان معده) بستگی به گروه خونی دارد.

بیماری اول ناشی از اسید زیاد معده و بیماری دوم ناشی از کمبود ویتامین B12 می*باشد که مقدار کافی آن باعث جذب اسید معده می*شود.

با مطالعه و بررسی پی*بردم که دارندگان گروه خونی O مستعد ابتلا به بیماری*هایی هستند که ناشی از اسید بالای معده است و دارندگان گروه خونی A مستعد ابتلا به بیماری*هایی هستند که ناشی از اسید ناکافی معده است. من حلقه گم*شده را یافتم و در هر حال روشن شد که : «رابطه گروه خونی با بیماري*ها در میزان تولید اسید معده است.»

این کشف مسلما پایه*ای علمی برای مشاهدات پدرم محسوب می*شد.

دكتر آدامو مي*گويد: « براي طراحي يك رژيم غذايي مناسب مي*توان از گروه*هاي خوني استفاده نمود.»

دکتر آدامو سیر تاریخی خاصی را برای پیدایش گروه*های خونی در نظر می*گیرد که دانستن آن خالی از لطف نیست. او اعتقاد دارد گروه خوني O قديمي*ترين گروه خوني است و مربوط به زماني است كه انسان*ها فقط شكار را آموخته بودند لذا بهترين نوع رژيم غذايي براي اين افراد رژيم غذايي شكارچيان اوليه يعني رژيمي غني از چربي و پروتئين است.

گروه خوني A مربوط به دوره بعدي است يعني دوره*هايی كه بشر كشاورزي را آغاز نموده بود لذا افرادي كه گروه خوني شان A و فرزند زادگان خلف*شان كه داراي گروه خوني AB باشد بايد از رژيم هاي غذايي غني از كربوهيدرات و غلات استفاده نمايند.

گروه خوني B نيز مابین دو گروه خوني مي*باشد و از آنجايي كه مربوط به دوره*اي است كه بشر در حال انتقال سبک زندگی از شکارگری به کشت*کاری است لذا افرادي كه داري اين گروه خوني مي*باشند بايد از رژيم*هاي غذايي كه حاصل اجتماع اين دو نوع رژيم غذايي است استفاده نمايند.

از لحاظ كارايي نيز گروه B مابين دو گروه زير است يعني نه به اندازه گروه خوني O مي*تواند از چربي*هاي موجود در غذا استفاده نمايد و نه به اندازه گروه A مي*تواند قندها را سريع بسوزاند و در حقيقت ميانه اين دو است.

دكتر آدامو ميگويد: «كنترل رژيم غذايي بر اساس گروه خوني به ما كمك مي*نمايد كه بتوان غذاها را به دو گروه دوست و دشمن تقسيم*بندي نمود.»

البته جبهه گيري*هاي سختي هم عليه اين ديدگاه بيان شده است اما دكتر آدامو اين امر را طبيعي مي*داند و مي*گويد برايم بديهي است كه هر نظر نو و انقلابي با چنين مخالفت*هايي مواجه شود.


گروه خونی چیست؟

هر گروه خونی دارای یک نشانه شیمیایی است که به آن آنتی*ژن یا پادگن می*گویند. گروه خونی O دارای پادگن پایه یا فوکز می*باشد. اگر به پادگن پایه یا فوکز قند دیگری به نام ان-استیل-گالاکتوزآمین بچسبد آنتی*ژن A تشکیل می*شود که ثابت می*کند گروه خون فرد A است اما اگر این قند دی*گالاکتوزآمین باشد آنتی*ژن و به تبع آن گروه خونی B ایجاد می*شود. چنانچه هر دو قند پایه به پادگن پایه یا فوکز چسبیده باشند آنتی*ژن و گروه خونی AB ایجاد می*شود.

از سویی دیگر موادی به نام لکتین وجود دارند که پروتئین*های مختلف را به هم می*چسبانند. چنانچه غذای مصرفی شما حاوی لکتینی باشد که با پادگن*های خون شما ناسازگار باشد. قسمتی از اندام*ها یا سیستم*های بدن را هدف قرار داده و در آن جمع می*شوند و چسبندگی یا آگلوتیناسیون ایجاد می*کنند. این امر می*تواند موجب بروز التهاب و بیماری در بدن فرد شود. البته تمام این اتفاقات و سروصداها مربوط به ۵٪ لکتین موجود در غذاهاست که جذب می*شوند و خدا با ما بوده و هست که ۹۵٪ از این لکتین*ها جذب نمی*شود و الا - مطابق نظرات دکتر آدامو و نتیجه*گیری شخصی من – بعید نبود فرد دارای گروه خونی A بعد از خوردن یک همبرگر دارفانی را وداع کند.


نظرات موافقان و مخالفان

مخالفان این برنامه غذایی اعتقاد دارند :

رژیم غذایی توصیه شده به گروه O و A برنامه مناسبی نیست زیرا این دو دسته از افراد مجبورند گروه*های خاصی از مواد غذایی را از برنامه خود حذف نمایند. این کار در طولانی مدت می*تواند خطرناک باشد و منجر به بروز عوارض سوءتغذیه*ای ناشی از کمبود مواد معدنی و ویتامین*ها شود.

چنانچه اعضای یک خانواده دارای گروه*های خونی متفاوتی باشند نمی*توانند وعده*های اصلی غذایی را در کنار هم میل نمایند.

شواهد علمی زیادی در تائید این برنامه غذایی توسط دکتر آدامو و یا دیگر محققین ارائه نشده است. مثلا دکتر آدامو ادعا می*کند لکتین*های موجود در عدس و لوبیا قرمز در ماهیچه*های افراد دارای گروه خونی O تجمع می*کند در حالی*که برای گروه خونی A قابل تحمل است. شاید بهتر باشد ایشان با تهیه عکس*های میکروسکوپی از سلول*های ماهیچه*ای افراد گروه O و A و مقایسه این عکس*ها با یکدیگر درستی فرضیه خود را اثبات نمایند. در حالی*که که تا کنون چنین کاری از سوی ایشان ، دوست*داران*شان و یا محققین بی*طرف صورت نپذیرفته است.

ایشان نتایج هیچ آزمایش بیوشیمیایی که ثابت نماید بافت* ماهیچه یا دیگر بافت*هایی که ادعا می*کنند پس از خوردن غذاهای خاص اسیدی یا قلیایی می*شوند را به جامعه علمی نشان نداده*اند.

استفاده زیاد از مواد پروتئینی نظیر آنچه برای گروه خونی O توصیه می*شود می*تواند به مرور زمان باعث ایجاد سرطان*های دستگاه گوارش، یبوست و پوکی استخوان شود.

روش ABO تنها یکی از روش*های تعیین گروه خون است. بیش از سی*نوع پروتئین بر روی سطح گلبول*های قرمز وجود دارد که می*توان از آن*ها در تعیین گروه خونی استفاده نمود و تاکید بر روی این روش تقریبا تمام آنها را بی*اعتبار می*کند.

هیچ شاهد و مدرک علمی دال بر درست بودن روند و سیر تاریخی ایجاد گروه*های خونی یا مشخصات شخصیتی دارندگان این گروه*های خونی وجود ندارد.

در مقابل دکتر آدامو نیز با نتایجی که در اثر استفاده از این برنامه غذایی توسط بیمارانش بدست آورده است استناد می*کند.

استفاده کنندگان از برنامه غذایی او می*گویند این برنامه غذایی موجب شده است که غذاهای سالم ، طبیعی و تازه بیشتری مصرف نموده و با استفاده از غذاهای فرآوری شده و کنسروی خداحافظی نموده و سهم شکلات و قهوه را در برنامه غذایی کاهش دهند.

به نظر می*رسد دکتر آدامو نیز با مد نظر قرار دادن نظرات منتقدین خود تغییراتی را در برنامه غذایی پیشنهادی*اش ایجاد کرده است.

Atash آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این3کاربر از Atash بخاطر پست مفیدشان تشکر کرده اند
Sponsored Links
پاسخ

برچسب ها
2, 4, ab, , james, فقط, فوق, فیزیکی, فرزند, فشرده, قابل, قديمي, قدرت, قرمز, قرار, كمك, كه, كارايي, كتاب, لحاظ, مقایسه, مقابل, منطقی, موفقیت, مورد, مي, می, میکروسکوپی, مختلف, مدت, مربوط, مردم, مصرف, نمی, چه, چهره, چیست؟, نام, ناشی, ندارد, نسل, نشانه, نظیر, نظر, همین, همگی, همان, هنگام, هیچ, هاي, هايي, های, هستند, يك, يعني, یه, یک, یکدیگر, یکسان, ژن, کم, کننده, کند, که, کاری, کتاب, کرد, کردن, کشف, گيري, گیاهی, گیری, گروه, ۲۵, پوکی استخوان, پی, پیدایش, پایه, پسر, ،, آمد, آنها, آهنگ, آورده, آیا, آزمایش, آغاز, افراد, اما, انتقال, انتظار, انجام, اندام, اندازه, انسانی, اولين, اوليه, اولین, اين, اگر, احساس, ارائه, از, است, استفاده, است؟, استخوان, اصلی, اعضای, بهتر, بهترين, بوده, بیماری, بیشتر, بافت, بايد, بار, باعث, بر, برنامه, بروز, براي, برای, برخی, بررسی, بسیاری, بشر, بعدي, تفاوت, تمام, تهیه, تولید, توسط, توصیه, تاریخی, تازه, ترين, تعیین, تغییر, تغذیه, جامعه, حقيقت, حالت, حاصل, حذف, خود, خوردن, خالی, خانواده, خدا, خطرناک, دوره, دوست, دانستن, دادن, داده, دارند, داري, دارد, در, درمان, دسته, دستگاه, دستاورد, روی, روش, رسید, رشته, زمین, زندگی, زير, زیاد, سلول, سوم, سیستم, سالم, ساله, سبک, سخت, سختي, سرطان, سطح, شكار, شهر, شود, شکل, شگفت, شاید, شخصی, صورت, صدای, طولانی, طبيعي, طراحي, علمی, عليه, عکس, عامل, غلبه, غذای


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 8
* Zeus *, .:SAYED:., AMIR HOSEIN SH, Atash, C.Morgh, Fanoos 941, h.a, hastiiii72
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن


اکنون ساعت 05:48 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.9
.Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd

Free Persian Language By Persian Forum Ver 3.0
« ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد »
مسئولیت متون درج شده در این پایگاه اینترنتی، بر عهده ی نویسنده ی آن می باشد.