تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > علمی > مهندسی > مهندسی معماری و عمران

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-31-2011   #1
Atash
عضو ویژه
 

تاریخ عضویت: Feb 2011
محل سکونت: دیار شیرین و فرهاد
نوشته ها: 475
تشکرهای ایشان: 13,160
35,343بار در13,563پست از ایشان تشكر شده است

صندوق مدال ها

پیش فرض آموزش ساخت وسایل تزئینی: قاب عکس، شمع، گلدان و... :

اگر مدت‌هاي مديدي است كه كارت پستال، نقاشي يا عكس مورد علاقه‌تان را قاب كرده‌ايد ولي به مرور زمان قاب آن كهنه شده و ديگر نماي اوليه را ندارد، با به كارگيري يك يا حتي چند تكنيك هنري به طور همزمان، جلوه‌اي متفاوت براي تصوير يا اثر هنري داخل قاب ايجاد كنيد.به عنوان مثال، در اين پروژه بازسازي، از تكنيك‌هاي ملكايت (malachite) و ورق طلا همزمان با هم استفاده شده است و با توجه به اينكه هر دو آنها از جمله تكنيك‌هاي خاص و باابهت هستند-همان‌طور كه ملاحظه مي‌كنيد- براي قاب كهنه و موضوع داخل آن، نمايي رسمي و چشمگير به وجود آمده است.

البته انجام اين پروژه تنها منحصر به قاب‌هاي قديمي نيست بلكه شما مي‌توانيد آن را روي هرگونه قالب چوبي -تنها به شرط آنكه مانند نمونه، تصويري پهن داشته باشد– اجرا كرده و در ظاهر قاب جديدتان تغييري اساسي ايجاد كنيد.

توضيح يك: ملكايت نام يكي از سنگ‌هاي طبيعي زيبا و ارزشمند است و با توجه به اينكه در اين تكنيك نيز به وسيله رنگ، نماي اين سنگ ايجاد مي‌شود، نام آن را نيز ملكايت گذاشته‌اند.
مواد و لوازم مورد نياز:

- قاب پهن حداقل 8 سانتي‌متري
- ورق طلا 6 عدد (اين ورق‌ها را به قيمت ارزان از رنگ‌فروشي‌ها بخريد)
- رنگ اكريليك سبز تالوگرين (phthalogreen)
- چسب مخصوص ورق طلا مقدار كمي
- روغن بزرگ
- مقواي دوجداره كارتن با لايه‌اي مشبك، چند تكه كوچك
- قلم‌موي ريز سر گرد
- قلم‌موي بزرگ سر تخت
- رنگ اكريليك سفيد
- مداد، خط‌كش، پالت رنگ، چسب نواري كاغذي، روزنامه
توضيح2: مقواي دوجداره كارتن از 2 لايه زير و رو و يك لايه مارپيچ مياني تشكيل شده است و براي تهيه آن لازم نيست سراغ فروشگاه خاصي برويد بلكه سري به انباري خانه‌تان بزنيد و تكه‌اي از كارتن لوازم موجود در انبار را بكنيد يا اينكه به ميوه‌فروشي سري بزنيد و يك تكه مقواي كارتن موز را بگيريد و همراه بياوريد.


طرز كار:

ابتدا با استفاده از مداد و خط‌كش در چهارگوشه نماي اين قاب، 4 مربع مساوي با هم رسم كنيد. براي به دست آمدن اين مربع‌ها، راحت‌ترين كار، امتداد اضلاع مستطيل خالي داخل قاب به بيرون است. بنابراين با استفاده از مداد و خط‌كش 2 طول و 2 عرض مستطيل خالي داخل قاب را از دو طرف روي نماي قاب خط بكشيد.


حالا با توجه به ابعاد مربع‌هاي به دست آمده، 4 الگوي روزنامه‌اي مربع شكل ببريد و سپس هر كدام از آنها را با چسب نواري روي هر يك از مربع‌هاي واقع در 4 گوشه قاب بچسبانيد. براي اين منظور، تكه‌هايي از چسب نواري را به صورت دولا برگردانده و ابتدا زير مربع روزنامه‌اي چسبانده و سپس روي مربع رسم شده در گوشه قاب بچسبانيد.
نكته:

برای پوشش سطح اين 4 مربع، به جاي استفاده از تكه روزنامه، از روش به اصطلاح ماسكه كردن با چسب نواري كاغذي هم مي‌توانيد استفاده كنيد. به اين ترتيب كه سطح داخل هر يك از مربع‌ها را با كنار هم چسباندن نوارچسب كاغذي بپوشانيد.
با اين روش فضاي داخل مربع‌ها به طور كامل ماسكه شده و ديگر لازم نيست نگران پس دادن رنگ به اين قسمت، در مراحل رنگ‌آميزي مستطيل‌هاي ميان آنها باشيد.
تكنيك ملكايت


براي انجام تكنيك ملكايت، ابتدا چند تكه مقوا را به قطعات 3 × 2 سانتي‌متري ببريد و آماده، كناري بگذاريد.

سپس روي پالت رنگ مقداري رنگ اكريليك سبز تالوگرين را با كمي روغن بزرگ تركيب كنيد و لايه‌اي غليظ از اين رنگ چرب شده را با قلم‌مو روي يكي از مستطيل‌هاي مابين مربع‌هاي ماسكه شده بكشيد.

مرحله بعدي، ايجاد نقش صدف روي اين لايه غليظ رنگ است؛ به اين صورت كه يكي از تكه مقواها را از قسمت مارپيچ آن، با دست به صورت عمود روي سطح مستطيل رنگي قرار داده و با حركت‌هاي مواج بدون آنكه مقوا را از روي سطح قاب برداريد، از نقطه‌اي در يك گوشه از مستطيل شروع كرده و 180درجه حول يك مركز به صورت نيم‌دايره تغيير مكان دهيد

با اين كار، بخش‌هايي از رنگ توسط لبه دالبري مقوا برداشته شده و همزمان با نمايان شدن رنگ زيرين، طرحي صدفي شكل حاصل مي‌شود كه البته ايجاد اين طرح با جزئيات آن غيرقابل پيش‌بيني و كاملا اتفاقي است.

همين كار را چند بار در جهات مختلف انجام دهيد تا صدف‌ها به فرم‌هاي گوناگون روي زمينه سبز تيره جلوه‌گر شوندپس از خشك شدن اين طرح‌هاي رنگي، با قلم‌موي بسيار ريز و كمي رنگ سفيد، در محدوده خارجي هر يك از صدف‌ها با فاصله 2ميلي‌متري روي زمينه، خطي دالبري به رنگ سفيد رسم كنيد


به اين ترتيب تكنيك ملكايت روي يكي از مستطيل‌ها به پايان مي‌رسد. حالا اين مراحل را از رنگ‌آميزي اوليه گرفته تا رسم حاشيه‌هاي سفيد دور صدف‌ها، در مورد 3 مستطيل ديگر روي قاب نيز تكرار كنيد.
تكنيك ورق طلا

پس از انجام تكنيك ملكايت، نوبت به اجراي تكنيك ورق طلا روي 4 مربع واقع در گوشه‌هاي قاب مي‌رسد.
براي اين منظور، ابتدا چسب‌هاي كاغذي يا تكه روزنامه‌ها را از روي سطح مربع‌ها با دقت بكنيد و پس از اطمينان از خشك بودن سطح مستطيل‌هاي ملكايت شده، محدوده بيروني دو ضلع مشرف هر يك از مربع‌ها به مستطيل‌هاي مجاورشان را با چسب نواري بپوشانيد؛ در واقع شما بايد چسب‌ها را روي عرض‌هاي مستطيل‌ها چسبانده و به اين طريق مربع‌ها را ماسكه كنيد.

پس از آن، قلم‌موي متوسطي را به چسب مخصوص ورق طلا آغشته كرده و روي سطح مربع‌ها با دقت بكشيد


سپس 15 الي 20 دقيقه صبر كنيد تا لايه چسب به اصطلاح كمي خودش را بگيرد. در اين فاصله زماني، 4 عدد از ورق طلاها را درست روي هم قرار داده و يكي از الگوهاي روزنامه‌اي مربع شكل را روي آنها بگذاريد.

حالا هر 4 ورق را با توجه به الگوي روزنامه‌اي، همزمان با قيچي ببريد البته مرحله برش ورق‌ها را تك تك نيز مي‌توانيد انجام دهيد. پس از آماده شدن ورق‌ها - آن هم درست به اندازه مربع‌هاي واقع در گوشه‌هاي قاب – هر يك از آنها را به آرامي برداشته و روي يكي از مربع‌ها بچسبانيد.

3 مربع ديگر را نيز به همين صورت ورق كنيد. پس از آنكه مرحله چسباندن ورق‌ها تمام شد، با ماليدن انگشت اشاره دست روي سطح ورق‌هاي طلا، آنها را سر جايشان محكم و صاف كنيد، اين كار را به آرامي انجام دهيد تا ورق‌ها پاره نشوند. حالا، نوارچسب‌هاي كاغذي دو ضلع هر مربع را با دقت بسيار از روي عرض‌هاي مستطيل‌هاي ملكايت شده بكنيد.


در پايان، مرز مابين 2 تكنيك را با رسم خطي به رنگ مشكي، از هم جدا كنيد؛ به اين ترتيب هر كدام از تكنيك‌ها جلوه بيشتري پيدا مي‌كنند.
نكته: در صورتي كه قاب انتخابي شما مانند قاب موجود در تصوير، داراي حاشيه باريكي دور تا دور اثر و لبه بيروني قاب است، آن لبه‌ها را نيز با روش فوق ورق طلا كنيد
Atash آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
Sponsored Links
پاسخ

برچسب ها
1, 15, 18, 2, 20, 3, 4, 5, 6, 8, ×, black, blue, ce, فوق, فاصله, فروشگاه, فضاي, قيمت, قالب, قاب, قديمي, قرار, قطعات, كنيد, كنار, كه, كامل, كاملا, كارت, كدام, كردن, لوازم, لازم, لبه, مقدار, مكان, منحصر, مواد, موجود, مورد, موز, موضوع, مي‌كنند, متفاوت, محكم, مختلف, مخصوص, مركز, مراحل, مرز, نقاشي, نقش, نكته, نماي, چند, نياز, نيز, نگران, نام, ندارد،, چرب, چسب, چسباندن, نشوند, همراه, هنري, هر, هستند, ولي, وجود, ورق, وسایل, يك, يكي, يا, گلدان, گوناگون, گرفته, پوشش, پيدا, پايان, پاره, پروژه, ], آموزش, آمدن, آمده, آن, آنها, الگوي, انگشت, انجام, اندازه, اوليه, اين, اينكه, ايجاد, اگر, ابعاد, اثر, اجرا, اجراي, ارزان, اساسي, است, استفاده, است،, است؛, اشاره, اصطلاح, به, بودن, بگيريد, بگذاريد, با, بايد, باشيد, بدون, براي, بزنيد, بسيار, تكنيك, تمام, تنها, تهيه, توجه, توسط, تركيب, ترتيب, تصوير, تصويري, جمله, جاي, جزئيات, حالا, حاصل, حداقل, خودش, خالي, خانه‌تان, خارجي, خاص, خشك, دقيقه, دقت, دو, دور, ديگر, داخل, دادن, داده, داراي, داشته, در, درجه, درست, دست, روي, روغن, ريز, را, زمان, زيبا, زير, ساخت, سبز, سر, سري, سطح, شكل, شما, شدن, شده, شد،, شروع, شرط, صورت, صاف, صدفي, طلا, طول, طور, طبيعي, طرف, طريق, طرز, ظاهر, عكس, عنوان, عدد, عرض


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 3
Atash, dr droid, NARSIS*
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن


اکنون ساعت 09:21 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.9
.Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd

Free Persian Language By Persian Forum Ver 3.0
« ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد »
مسئولیت متون درج شده در این پایگاه اینترنتی، بر عهده ی نویسنده ی آن می باشد.