تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > تاریخ > تاریخ و فرهنگ > تاریخ و فرهنگ ایران

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-16-2011   #1
Atash
عضو ویژه

تشکرهای ایشان: 13,160
35,343بار در13,563پست از ایشان تشكر شده است

صندوق مدال ها

پیش فرض فرنگیس شیر زن کرمانشاهی

فرنگیس ، شیر زن ایران زمین (مجسمه فرنگیس در کرمانشاه)

ماجرای فرنگیس به روزهای آشفته‌حالی دختر جوانی برمی‌گردد که هنوز رخت عزای برادر شهیدش را به تن داشت که خبر شهادت اعضای خانواده اش را در حادثه اصابت گلوله توپ دشمن به اتومبیل حاملشان می‌شنود.

آنهایی که سفری به کرمانشاه داشته‌اند، وبرای اولین بار مجسمه زن تبر به دست را که در یکی از میادین این شهر قرار گرفته، را دیده‌اند از خود می پرسند که این زن کیست و مگر چه کرده که تندیس او را اینچنین نصب کرده‌اند.

«فرنگیس حیدرپور» متولد سال 13۴۱ روستای «گور سفید» گیلانغرب است که در جریان جنگ تحمیلی با رشادت و شجاعت خود حماسه‌ای را آفرید که بر اثر آن به « شیرزن ایرانزمین» شهرت یافت.

ماجرای فرنگیس به روزهای آشفته‌حالی دختر جوانی برمی‌گردد که هنوز رخت عزای برادر شهیدش را به تن داشت که خبر شهادت اعضای خانواده اش را در حادثه اصابت گلوله توپ دشمن به اتومبیل حاملشان می‌شنود.

فرنگیس حیدرپور در این مورد می‌گوید: «سال
۵۹ بود و من ۱۸سال داشتم که بعثی های عراق به روستای ما حمله کردند و ما خیلی شهید دادیم، مردم مجبور شدند فرار کنند و در دره مخفی شوند. در این جریان از اعضای خانواده من هشت نفر (برادر، دایی، عمو، پسردایی، دختر دایی، دختر عمو و …) شهید شدند.

همان روز که به دره رفتیم، نزدیکی‌‌های غروب بود که تشنه و گرسنه شدیم؛ من با پدر و برادرم به روستا آمدیم تا غذا بیاوریم. آخر چیزی پیدا نمی‌شد. نزدیک رودخانه دو سرباز دشمن را دیدیم؛ از دست آنها به شدت خشمگین بودم، من تبر به دست، به سمت آنها حمله ور شدم که یکی از آنها کشتم و دیگری را زخمی کردم و درنهایت به اسارت در آوردم.»

وی که اکنون دارای 4 فرزند است، می گوید: در موقع این حادثه 18 بهار از عمرم گذشته بود و در همان آغازین روزهای جنگ، شاهد شهادت دختر عمو، پسر عمو، دایی و اسارت 2 برادر خود بودم و زمانی که با این دو عراقی برخورد کردیم بدون هیچ درنگی با تبر به آنها حمله‌ور شدم.

این زن شجاع در پاسخ به اینکه آیا آن تبر را هنوز در اختیار دارد یا خیر می گوید: در دیداری که با سرلشکر فیروزآبادی در تهران داشتم به دلیل ممنوعیت حمل آن در هواپیما آن را به ایشان تقدیم کردم.

وی که اینک افتخار می‌کند توانسته در زمان جنگ با دفاع از خود و میهن اسلامی تا اندازه‌ای دین خود را به نظام اسلامی ادا کند، می افزاید: اگر دوباره ایران مورد تجاوز دوباره قرار گیرد باز هم همانند گذشته آماده فداکاری و شهادت هستم.

Atash آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
Sponsored Links
قدیمی 10-16-2011   #2
Atash
عضو ویژه

تشکرهای ایشان: 13,160
35,343بار در13,563پست از ایشان تشكر شده است

صندوق مدال ها

رهبر انقلاب از کدام شیرزن کرمانشاهی تجلیل کردند؟
خبرگزاری فارس: رهبر انقلاب اسلامی در جمع مردم گیلانغرب از بانوی مسلمان و شجاع گیلانغربی که در آن دوران تعدادی از نظامیان دشمن را به هلاکت رساند، تجلیل کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیایانات خود در جمع مردم گیلانغرب حفظ خاطرات پر معنای دفاع مقدس را از عوامل موثر در حفظ هویت ملی برشمردند و با تجلیل از بانوی مسلمان و شجاع گیلان غربی که در آن دوران تعدادی از نظامیان دشمن را به هلاکت رساند و اسیر کرد، افزودند: حفظ خاطرات پایداری مردم گیلان غرب، قصر شیرین و اسلام‌آباد، سرپل ذهاب و دیگر مناطق کشور در حفظ هویت ملی، دارای چنان اهمیتی است که شخصیت‌های برجسته، دانشمندان و عناصر فعال و متفکر باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند.
گیلانغرب در دوران هشت سال دفاع مقدس، شاهد حماسه‌آفرینی مردان و زنان مقاوم این شهر بوده است به همین دلیل گیلانغرب را دومین شهر مقاوم کشور بعد از خرمشهر نامیدند؛ این شهر سرشار از دلاورمردان و شیرزنانی است که سرسختانه بدون هراس از دشمن ایستادگی کردند و نگذاشتند حتی ذره‌ای از خاک وطن به دست دشمنان رسد.
کسانی که به کرمانشاه سفر کرده‌اند ‌قطعا مجسمه زن تبر به دست را که در یکی از میادین این شهر قرار دارد، دیده‌اند.
فرنگیس حیدرپور متولد سال 41 از یکی از روستاهای گیلانغربی است که در جریان جنگ تحمیلی با رشادت و شجاعت خود حماسه‌ای را آفرید که بر اثر آن به شیرزن ایران شهرت یافت.
فرنگیس حیدرپور در گفت‌گو با فارس می‌گوید: سال 59 بود و من 18سال داشتم که آنها به روستای ما حمله کردند و ما خیلی شهید دادیم.
وی ادامه می‌دهد: مردم مبارزه کردند، عده‌ای مجروح و عده‌ای شهید شدند؛ آتش جنگ به قدری سنگین بود که مردم فرار کردند و در دره مخفی شدند.
حیدرپور در خصوص حادثه آن روز اظهار می‌دارد: همان روز که به دره رفتیم، نزدیکی‌‌های غروب بود که تشنه و گرسنه شدیم؛ من با پدر و برادرم به روستا آمدیم تا غذا بیاوریم. آخر چیزی پیدا نمی‌شد. نزدیک رودخانه دو سربازی آمدند که آب بردارند؛ ما از دست آنها خشمگین بودیم و به آنها حمله کردیم؛ من تبر به دست به سمت آنها حمله‌ور شدم، یکی از آنها را درجا کشتم و نفر دوم را با تمام تجهیزات اسیر کردم.
آن روز فرنگیس حیدرپور یکی از دو سرباز کاملاً مسلح عراقی را هلاک می‌کند و با زخمی کردن نفر دوم او را به اسارت درمی‌‌آورد.
Atash آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
#, #1, 1, 10, 11, 13, 139, 1390, 18, 19, 192, 2, 22, 3, 32, 390, 4, 47, 5, 7, 8, 80, 90, a, ab, , b, black, files, ir, news, tab, فرار, فرزند, قرار, ممنوعیت, موقع, مورد, می‌کند, می‌گوید, مگر, ماجرای, متولد, مجبور, مجسمه, مخفی, مردم, مردان, نفر, نمی‌شد, چه, چیزی, نصب, نظام, همین, همان, همانند, هنوز, هواپیما, هیچ, هستم, هشت, یکی, یافت, کنند, که, کیست, کردم, کردند, کرده, کشور, گلوله, گیرد, گذشته, گرسنه, گزارش, ۱۸, پیدا, پاسخ, پدر, _, ،, آفرید, آماده, آنها, آنهایی, آیا, آخر, افتخار, امروز, انقلاب, اولین, این, اینکه, ایران, ایران زمین, ایشان, اگر, اتومبیل, اثر, احساس, اختیار, از, اسلامی, است, است،, اعضای, به, بهار, بود, باید, بار, بدون, برمی‌گردد, برادر, برخورد, تقدیم, تمام, تن, تهران, توپ, تبر, تجهیزات, تجاوز, تشنه, جنگ, جوانی, حمله, حادثه, خود, خیلی, خیر, خانواده, خبر, خرمشهر, خشمگین, دفاع, دلیل, دو, دوباره, دیگری, دانشمندان, دارای, دارد, داشت, داشتم, دختر, در, دره, دست, دست،, دشمن, رهبر انقلاب, روزهای, روستای, رخت, زمین, زمانی, زن, زنان, زخمی, سفر, سفری, سمت, سال, سرباز, سربازی, شهادت, شهر, شهرت, شوند, شیر, شاهد, شدم, شدند, شدت, عراق, عراقی, غذا, غروب

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 1
Atash
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش