تالار گفتمان نبض فردا  

بازگشت   تالار گفتمان نبض فردا > فرهنگ، هنر و اندیشه > ادبیات > مشاهیر پارسی

اطلاع رسانی

ارسال موضوع جدید  پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-11-2010   #1
omid
عضو فعال
 
omid آواتار ها
 

تاریخ عضویت: May 2010
نوشته ها: 689
تشکرهای ایشان: 466
508بار در343پست از ایشان تشكر شده است
پیش فرض شهیار قنبری

شهیار قنبری، که برخی نا آگاهانه و به اشتباه او را شهریار می نامند(!)، فرزند هنر پیشه محبوب و خواننده ي قدیمی حمید قنبری است. او در ششم مرداد ماه 1329در تهران در خانواده ای هنرمند و هنر دوست در خیابان فخر آباد، سه راه ژاله به دنیا آمد. در نوجوانی در " اطلاعات کودکان " آن زمان داستان های کوتاه می نوشت و گه گاه اشعار کوتاهی می سرود و برای نو جوانان نمایشنامه می ساخت.
برای ادامه تحصیل در رشته ی ادبیات راهی کیمبریج انگلستان شد و از آنجایی که به سینما هم علاقه ای وافر داشت به خصوص در رشته ی کار گردانی سینما، در آن زمینه نیز به تحصیل پرداخت و پس از بازگشت به ایران در رشته ی مورد علاقه ی خود مشغول به فعالیت شد.
او همچنین به حیطه ی ترانه سرایی پا نهاد و در مجله اطلاعات جوانان داستان هایی توامبا طنز و نیز اشعار مختلفی به چاپ رساند. کم کم گرایش شهیار به ترانه سرایی بیشتر شد و اولین ترانه ی خود را با نام معروف " ستاره آی ستاره" برای گوگوش ساخت. ولی اولین ترانه اش که با صدای گوگوش از رادیو پخش شد ترانه ی زیبای دیگری به نام "دیگه اشکم واسه من ناز می کنه" بود.ا
شهیار همچنان به سرودن ترانه های مختلف ادامه داد. او با ترانه سرایان دیگر، از نظر سوژه ها، مضمون ها و واژه های تازه و نو آوری هایی که در کارش داشت متفاوت بود و در ترانه، دگرگونی جدیدی خلق نمود. وقتی ترانه ی "بوی خوب گندم"، "قصه ی دو ماهی" ، "جمعه ها" و ترانه ی معروف "حرف"، را گفت شهرتی چشم گیر یافت.
ترانه ی "بوی گندم" اولین کار شهیار با زنده یاد "واروژان" بود. ترانه ای که شهیار به خاطر سرودنش راهی زندان شد. این واقعه ی شوم که حاکی از فشار ها و خفقان تحمیلی بر دگراندیشان در آن روزها می باشد، هرگز از اوراق تاریخ موسیقی و ترانه ی ایران زمین پاک نخواهد شد.
در ارتباط با برنامه های رادیو تلویزیونی، شهیار برنامه اي به نام آواي موسيقي براي راديو مي ساخت ودر تلويزيون نیز گوينده وترانه نويس برنامه ي زنگوله ها بود.
هنگامی که شهیار در اوج شهرت بود، از سوی رئیس شورای موسیقی از او دعوت به عمل آمد تا در شورای شعر و ترانه عضویت پیدا کند. اعضای شورا در آن زمان اساتید و شعرای صاحب نامی چون عماد خراسانی، ابراهیم صهبا، فریدون مشیری، سیمین بهبهانی و یکی دو نفر از شعرای برجسته ی دیگر بودند، و شهیار برای مدت دو سال به عنوان جوان ترین ترانه سرای عضو این شورا فعالیت نمود. شهیار ترانه های زیادی سرود و سبک ترانه های او شیوه ای ویژه داشت و تشبیهاتی که در اشعار خود به کار می برد، مورد تایید اساتید فن قرار می گرفت.
اردلان سرافراز، ترانه سرای شهیر، شهيار قنبري را سرآغاز ترانه ي نوين ايران نامیده است.ا
شهیار اولین بار در کودکی، در فیلم "چهره ی آشنا" که به کار گردانی حسن خردمند ساخته شد در نقش کودکی 4 ساله ظاهر شد. در سال 1354 ، در فیلم دیگری به نام " خانه خراب"به كار گرداني نصرت كريمي نقش جوان اول فیلم را بازی کرد و در سال 1355 فیلم "شام آخر" را که خود کارگردان و فیلمنامه نویس آن بود ساخت. موسیقی متن فیلم از زنده یاد "واروژان" بود و سرشناس ترین چهره های آن عبارت بودند از: زنده یاد پرویز فنی زاده، و عزیزانی چون محمدعلی کشاورز و نوری کسرایی. و بالاخره آخرین فیلم شهیار "هجرت" نام داشت که قبل از عزیمتش به خارج از کشور ساخته شد.
آخرين کارهای شهیار قبل از هجرتش به آن سوی آبها، عبارت بودند از: یک مجموعه ی شعر خوانی به نام " یک دهان آواز سرخ" و دو کتاب به نام های "درخت بی زمین" و "دریا در من" که دومی با سانسور شدید در ایران مواجه شد. او همچنین مجموعه ای از شعر و ترانه با نام "پیشمرگانه ها" در ایران ضبط کرد که بعدها در پاریس منتشر شد.
آثار شهیار در غربت شامل شش آلبوم با صدای خود او است به نام های " صدای درخت بی زمین"، "در مهرآباد"، "سفرنامه"، "برهنگی"، "قدغن" و “ Rewind me in Paris, I love you”

شهیار در چند سال گذشته چند برنامه تلویزیونی اجرا کرده است و همین امر موجب شده که اکثر مردم به ویژه نسل های جدید با چهره ی این هنر مند ارزشمند نیز آشنا شوند.
شهیار قنبری از دوستان دوره ی کودکی گوگوش است و پس از مراجعت گوگوش به صحنه ی هنر این دوست دیرینه نیز به یاری او شتافت و در آلبوم های "آخرین خبر" و " منیفست" او را یاری داد. چهار ترانه از آلبوم آخرین خبر گوگوش را شهیار قنبری سروده است. این چهار ترانه عبارتند از: "اتاق من"، "چله نشین"، "آخرین خبر"، و "دلکوک" که یک از یک زیباترند. بلافاصله بعد از انتشار آلبوم آخرین خبر، آلبوم جدید مهرداد آسمانی به نام "عکس فوری" منتشر شد که تمام ترانه های آنرا نیز شهیار قنبری سروده بود. تمام 8 ترانه ی آلبوم منیفست را نیز شهیار قنبری سروده است. این آلبوم قرار است در کنسرت گوگوش در "فوروم" لس آنجلس در روز شنبه هفدهم سپتامبر 2005 برای اولین بار به معرض فروش گذارده شود.
شعر های سنگین و در عین حال زیبا و دلنشین شهیار را هر خواننده ای نمی تواند به راحتی لمس و پیام آن را به شنونده یا بیننده منتقل نماید. او در طنزی در این باره می گوید:" تنها خاصیتی که شعر خوانی این افراد دارد این است که هیچ خاصیتی ندارد!" او گوگوش را می ستاید که در شعر خوانی و ترانه خوانی بیشترین اثر را به شنونده و بیننده القاء می نماید.
گفته شده است که ترانه های آلبوم منیفست اوج زیبائی و کمال کارهای شهیار قنبری است و در واقع این شاعر فرهیخته و ارزشمند، در این آلبوم، زیبائی کلام را در بیان پیام خود، به نهایت رسانیده است.


ترانه های نوین شهیار قنبری مملو از شادی ها، غم ها، بغض های در گلوشکسته و زمزمه های عاشقانه ی چهار نسل است. صدای جاویدان هنرمندانی چون داریوش، گوگوش و زنده یاد فرهاد پیام این ترانه ها را به لطافت قطره های شبنم و ترنم دانه های باران بر دلها نشانده است.
امید است این مختصر به عنوان قطره ای از دریا، خاطر شهیار قنبری عزیز و دوستداران ایشان را بسنده افتد
از شهيار قنبری
نوشتن سهل است
ازشهیار قنبری نوشتن سخت
زيرا كه جوهر كم است
ونا گفته ها بسيار
شهيار قنبري فرزندحميد قنبري (خواننده وهنرپيشه ي قديمي) است ، كه در تاريخ ۶/۵/۱۳۳۰ در تهران متولد شده است اگربنا باشد هنري به شهيار نسبت دهيم به خطا رفتيم زيرا كه او در هر هنري دستي داشته است كه برجسته ترين آن ترانه سرائي است.
شهيارقنبري نوشتن ترانه رااز سن 15 سالگي آغاز كرد ودر ميانه ي سنين پانزده وشانزده سالگي در ترديد نوشتن يا ننوشتن به سر مي برده است.
تا اينكه به لندن مي رود ودر تظاهرات اعتراض به جنگ ويتنام شركت مي كند پس از آن به وطن باز مي گردد واودراين مقطع ديگر شك ندارد كه مي تواند بنويسد وفعاليت خود را به صورت جدي آغاز مي كند.
در هفقه نامه ها مي نويسد واين گونه خبرنگاري را تجربه مي كند، برنامه اي به نام آواي موسيقي براي راديو مي سازد ودر تلويزيون گوينده وترانه نويس برنامه ي زنگوله ها مي شود.
در همان سالها در استوديو طنين ترانه ي ستاره آي ستاره ي خود را به گوگوش مي سپارد تا آن را با صداي نرم ونازكش به گوش همگان برساند وخاطره اي ماندني از نسل خود براي نسل آ ينده بسازد.
بعداز آ ن ترانه هاي ديگه اشكم واسه من ناز مي كنه ، حرف ، نفس ،هجرت وترانه پشت ترانه .
ترانه هايي كه يادگار لحظه هاي تلخ وشيرين شاعر بودند وحالا خاطره هاي پايان ناپذير زندگي ما شدند، چه لحظه ها كه حتي اشك چشم ماهم خشكيده وديگه اشكم براي ما ناز مي كنه ،چه هفته هايي كه برما نگذشت هفته اي بيهوده وخاكستري ، وچه وقتها كه جمعه هنگام غروب حسي براي ما تداعي كننده ي ترانه ي جمعه است وبه ناگه زمزمه مي كنيم:
جمعه وقته رفتنه موسم دل كندنه
خنجراز پشت مي زنه اون كه همراه منه
ترانه ي دو ماهي از جمله ترانه هايي بود كه در ابتدا با مخالفتهاي بسياري روبرو شداما پس از اجراي اين ترانه توسط گوگوش بسيار گل كرد ومورد توجه هنرمنداني چون احمد شاملو(شاعرنوپرداز) وهوشنگ ابتهاج(غزل سراي چيره دست ) قرارگرفت ،به طوري كه هنرمند بزرگ سايه (تخلص هوشنگ ا بتهاج) مصرع دلش آتيش بگيره را به اشتباه دل شادش بگيره مي شنيده وبعداز مطلع شدن شهيارقنبري از اين موضوع براي دل هنرمند از آن پس آن را اينگونه مي خواند:
دل شادش بگيره دل اون خونه خراب
ديگه نوبت منه سايه اش افتاده رو آب
نخستين كار مشترك شهيار قنبري وجناب واروژان ـ كه هم اكنون از بين ما رفته اند ـ ترانه ي بوي گندم بود ترانه اي پر حادثه . ترانه اي كه به سبب آن شهيار قنبري طعم تلخ زندان سياسي را چشيد زنداني كه پربود از جنايتكاران ، به راستي چراشهيار ،او كه فقط ترانه نوشته بود نه قتلي در كار بود ونه حتي جرمي ، آيا ترانه هم جنا يت ا ست!..
اما علي رقم اين تلخي ها او تجربه اي نيز به دست آورد تجربه اي براي تازه تر شدن بي پروايي بيشتر وهمچنين همدلي وهمكاري با عزيزي مانند واروژان .
شهيارقنبري در سن 25 سالگي در فيلم خانه خراب به كار گرداني نصرت كريمي ايفاي نقش كردوبعداز آن شام آخررابه بازي پرويز فني زاده نوشت وكارگرداني كرد...
پس از ساخت فيلم هجرت نيز سريال موزيكالي با عنوان پا ئيز ايستگاه آخربراي تلويزيون ساخت كه هرگز پخش نشد، قبل ازترك وطن يك مجموعه ي شعر خواني با نام يك دهان آواز سرخ منتشر كرد ودر اين سالها دوكتاب با نامهاي : ((درخت بي زمين ودريادر من)) منتشر كرد كه دريادر من در ايران مجوز پخش گرفت ـ هر چندكه به نقل از شهيار قنبري( اين دريادرمن كه در ايران به چاپ رسيده به شدت زير تيغ سانسور قرارگرفته است)) ومجموعه ي ديگر از شعروترانه با صداي خود در ايران ضبط ودرايران ضبط كرده ودر پاريس به بازار مي فرستد كه اين مجموعه پيشمرگانه ها يا به عبارتي اگرهمه شاعربودند نام دارد.
دو ترانه از شهیار قنبری :
دوستم داشته باش
دوستم داشته باش ، بادها دلتنگ اند
دستها بيهوده ، چشمها بيرنگ اند
دوستم داشته باش ، شهرها مي لرزند
برگها مي سوزند ، يادها مي گندند

باز شو تا پرواز ، سبز باش از آواز
آشتي كن با رنگ ، عشق بازي با ساز
دوستم داشته باش ، عطرها در راهند
دوستت دارم ها ، آه ، چه كوتاهند

دوستت خواهم داشت ، بيشتر از باران
گرمتر از لبخند ، داغ چون تابستان
دوستت خواهم داشت ، شادتر خواهم شد
ناب تر ، روشن تر ، بارور خواهم شد
دوستم داشته باش ، برگ را باور كن
آفتابي تر شو ، باغ را از بر كن
دوستم داشته باش ، عطرها در راهند
دوستت دارم ها ، آه ، چه كوتاهند

خواب ديدم در خواب ، آب ، آبي تر بود
روز ، پر سوز نبود ، زخم شرم آور بود
خواب ديدم در تو ، رود از تب مي سوخت
نور گيسو مي بافت ، باغچه گل مي دوخت
دوستم داشته باش ، عطرها در راهند
دوستت دارم ها ، آه ، چه كوتاهند ...
حالم بده
آلبوم : دوستت دارم ها
شعر، آهنگ، صدا : شهيار قنبري
تنظيم : استيو مك كروم


روياي ما به سر اومده حالم بده ، حالم بده
سر رفتن و چه خوب بلده حالم بده ، حالم بده
حالم بده دلم واسه تو لك زده
نون خامه اي ديده باز ناخنك زده !
حالم بده ، حالم بده
شمع بنفش هنوز روشنه ، حالم بده ، حالم بده
تلفن هم زنگ نمي زنه ، حالم بده ، حالم بده
شال سياه دليل با تو بودنه
عطر خوب تو تنها رفيق منه
حالم بده ، حالم بده
گل هاي سرخ بي صاحب چه خوب ، چه خوب
همه دنبال يك هم شب چه خوب ، چه خوب
همه در فكر يك بوسه چه خوب ، چه خوب
همه بي سر ، همه بي لب چه بد ، چه بد
شبِ بندر شبِ شيون چه بد ، چه بد
شبِ از گريه آبستن چه بد ، چه بد
النگوها همه بي تو چه بد ، چه بد
ترانه ها همه بي من چه بد ، چه بد
حالم بده ، حالم بده
It’s gonna be allright, Tonight, tonight…
به نبضِ تندِ من ، برقص ، برقص / وقت رها شدن ، برقص ، برقص
به نبضِ تندِ من ، برقص ، برقص / وقتِ طلا شدن ، برقص ، برقص
It’s gonna be allright, Tonight, tonight…
__________________
این نیز بگذرد ........ .
omid آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
Sponsored Links
پاسخ

برچسب ها
!, #, 000, 1, 13, 15, 17, 2, 20, 200, 2005, 25, 26, 3, 32, 35, 4, 5, 55, 57, 7, 73, 8, =, , gif, love, ـ, فقط, فكر, فن, فني, فنی, فوری, فيلم, فیلم, فیلمنامه, فرهاد, فروش, فریدون, فرزند, فرستد, فشار, فعالیت, قنبری, قبل, قديمي, قدیمی, قرار, قصه, كم, كننده, كنيم, كند, كه, كار, كرد, لك, لمس, لندن, لبخند, لحظه, منتقل, منتشر, مهرآباد, موجب, مورد, مورد علاقه, موسيقي, موسیقی, موضوع, مي, می, ماندني, ماه, ماهي, ماهی, متفاوت, متن, متولد, مجله, مجموعه, مجوز, محبوب, مختلفی, مختصر, مدت, مردم, مرداد, مشترك, مشغول, معروف, معرض, نفر, نفس, نقل, نقش, نمی, نمایشنامه, چند, نهایت, چهار, چهره, چون, نويس, نوین, نویس, نوجوانی, نوری, نوشت, نوشتن, نوشته, نيز, نا, نامهاي, چاپ, ناز, نخستين, ندارد, نسل, نسبت, چشم, نظر, هفته, هفدهم, هم, همچنان, همین, همان, همراه, هنوز, هنر, هنري, هیچ, هاي, هايي, های, هایی, هرگز, وقتی, ویژه, واژه, واسه, ي, یکی, یافت, یاد, کلام, کم, کند, کنسرت, که, کوتاه, کودکان, کار, کارهای, کارگردان, کتاب, کرد, کرده, کشور, گفت, گفته, گونه, گوگوش, گیر, گذشته, گرفت, گرایش, ۵, پیام, پیدا, پا, پانزده, پايان, پاک, پاريس, پاریس, پخش, پرویز, پرواز, پس, پشت, ], ،به, آلبوم, آمد, آن, آه, آهنگ،, آواز, آوری, آورد, آيا, آی, آثار, آخر, آخرين, آخرین, آشنا, افراد, انگلستان, انتشار, او, اولین, اون, اوج, اي, اينكه, ايران, ای, این, ایران زمین, ابراهیم, اتاق, اثر, اجرا, اجراي, احمد, ادامه, ادبیات, ارتباط, از, است, اشتباه, اشعار, اطلاعات, اعتراض, اعضای, بلافاصله, بندر, به, بوي, بوی, بود, بين, بيشتر, بیشتر, بیشترین, بافت, بالاخره, باور, بار, باران, بازي, بازی, بازگشت, بازار, باغ, باغچه, بده, برنامه, براي, برای, برجسته, برخی, برده, بزرگ, بسياري, تلويزيون, تلخ, تمام, تنها, تهران, تواند, توجه, توسط, تاريخ, تاریخ, تازه, تجربه, ترين, ترین, ترانه, ترديد, تظاهرات, جمله, جمعه, جنگ, جوانان, جدي, جدیدی, حمید, حال, حادثه, حرف, حسن, خلق, خونه, خواننده, خواند, خواب, خوب, خود, خیابان, خانه, خانواده, خارج, خاطر, خبر, دليل, دلش, دنیا, دنبال, دهان, دوره, دوست, دوستان, ديگه, ديگر, دیگه, دیگری, دانه, دارم, دارد, داستان, داشت, داشته, داغ, در, دریا, درخت, دستي, دعوت, رقم, روزها, روشن, رئیس, را, راه, راهی, راحتی, راديو, رادیو, رساند, رشته, زمين, زمینه, زمان, زمزمه, زنده, زندگي, زندان, زنداني, زیبای, سنگین, سه, سوی, سوژه, سياه, سياسي, سینما, سال, ساله, سالگي, سانسور, ساخت, ساخته, سبک, سبز, ستاره, سخت, سرود, سرخ, سرشناس, شنونده, شهیار, شهریار, شوند, شود, شورای, شیوه, شام, شاملو, شادی, شاعر, شتافت, شد, شده, شدید, شركت, ششم, شعر, صورت, صاحب, صحنه, صدای, ضبط, طنز, طعم, ظاهر, علي, علاقه, عمل, عنوان, عکس, عاشقانه, عشق, عضویت, غم


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(View-All تعداد کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند : 1
venus65
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن

موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
كلوپ هواداران سپاهان اصفهان PaNjAreH فوتبال ایران 92 08-18-2014 13:47
تقدیر از رهبر قنبری در شبکه مستند با پخش آثارش P@nisa تلویزیون 0 01-16-2013 15:07


اکنون ساعت 09:24 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.9
.Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd

Free Persian Language By Persian Forum Ver 3.0
« ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد »
مسئولیت متون درج شده در این پایگاه اینترنتی، بر عهده ی نویسنده ی آن می باشد.